politie! Vrijdag 22 April. A® 5167. Tenekijit Mt( BitpnW Dinsiai. Kennisgeving. "V j 1 o ia Dertigste J a u. r g- a w g ABONW^M KNTfcS'KIJJsf>ci kWttl Cttttlf 1,85» 'Franco pet post, door het geheeie Kijk. - 2.50, Afzonderlijke uoiiiiiiers *•••••.••••••-0.10. UVHKAU: IliKHT, E, 134. Advektbntikprijs: vau 110 gewoue regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. tedere gewone regel meer0.10. Dribssaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrigtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2iien Jung 1875 Staatsblad no 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend: 1. Aan H. A. M. ROELANTS aldaar en zyne regtverkiijgendeu tot oprigting eeaer atereotypgfetery in zijn pand staande aan de Korte Haven, wijk A, no. 149, kadaster sectie C, no. 937; 2. Aan W. VAN NOORTWIJK Cz. aldaar en zijne regtverkrijgenden, tot plaatsiog van een gaskrachtwerktuig van 2 paarde- krachttot het in beweging brengen van drukpersen, in zijn boek- en courantdrukkerij, staande aan de Schie, wijk E, no. 19, kadaster sectie B, no. 1314. Schiedam, den 21 April 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. .De Secretaris, A. W. MULDER. Aan het Commissariaat van Politie is als op straat gevonden aangebracht een zweep. Schiedam, 21 April 1881. Lord Beaconsfield is gestorven na een hoogst werkzaam, inspannend leven te hebben geleid. Hij heeft roem begeerd, en hij heelt dien ver kregen. Deze beroemde zoon van den Semiiischen stam, die als lenjarnin d'Israeli 2*gu lauweren Op het gebied der letteren verwierf, en ook onder dien naam eerst als liberaal, later als conservatief staatsman optrad, werd door zijn dankbare vorstin in den Eogelschen adelstand opgenomen, en voerde sedert dien tijd den titel, waarmede hij in de laatste jaien zoo ontelbaar vele malen werd genoemd, 't Was een ruiling voor den titel Keizei in van Indië, dien Koningin Victoria zeer schijnt te hebben begeerd, en die Beaconsfield trots alle tegenweiking in het Parlement haar wist te verschaffen. Tegen werking, vooral parlementaire tegenwerking, wie verstond beter de kunst die het hoofd te bieden en onschadelijk te maken dan de thans «verleden staatsman. Met een ongeëvenaarde gladheid, en altijd kalm bood hij de hevigste aanvallen het hoofd, en zelfs,, wanneer zijn handelingen den toets der zedelijkheid niet konden weerstaan, cn dat was nog al eens het geval, argurneuteerde hg met een zekerheid, die aan het wonderlijke grensde. Zijn laatste levensdagen moeten zeker niet aangenaam z'yn geweest» Van wat hij als eerste Minister heeft igewrocht, is door zyn opvolger, of liever door den drang der omstandigheden veel ongedaan gemaakt. Afghanistan is ontiuimd en de onaf hankelijkheid aan de Transvaalsche republiek hergeven. Engelands inmenging in de aange legenheden van beide gewesten was Beaconsfields werk, een werk, dat hij uoode heeft moeten zien verdwijnen. Het Engelsche volk zal echter wel niet vergeten, dat hij het is geweest, die de zeer geschokte invloed van Engeland op den gang der zaken in ons werelddeel krachtig heeft weten te herstellen. Er zyn gunstige berichten uit het Kaapland in Engeland ontvang. De oorlog met de Basuto Kaffers, die in den aanvang geen gunstigen loop voor de Engelschen had genomen, heeft thans een overwinning op deze wilden ten gevolge gehad. De Basuto's moeten iu eeu hevig ge vecht bij Leribe een duchtige les van de Engel sche troepen hebben ontvaogen, en deerlijk geteisterd op de vlucht zijn gegaan. Verder verneemt mendat de ontruiming van de Afghaausche provincie Kandahar in vollen gang is; de nieuwe gouverneur, door den Emir, Abdur-Rahman benoemd, heeft zijn intrede reeds in de hoofdstad gedaanen lieden moet de Emir zelf aankomen, om het land met alle plechtigheid van de Engelsche autoriteiten in ontvangst te nemen. Met deze ontruiming zal dan voorloopig ten minste een twistappel lusschen Rusland en Engeland uit den weg zijn geruimd. De Grieksche kwestie schijnt insgelijks haar ontknouping te naderen. De Porte heeftgelijk reeds werd medegedeeld, eeu voorstel gedaan, waarbij aan Giiekenlaud eeuig grondgebied werd afgestaan. Dit vooistul weid door de gezanten der groote mogenheden aan den Gnekschen Minister Coumoudouios medegedeeld, deze gaf wel zijn goedkeuring te kennen over liet voor stel, maar verbond aan de aanneming enkele voorwaarden. De gezanten, zeer verheugd de zaak zoo ver te hebben gebracht, deden daarop aan den Griekseben premier weten, dat zy zyn antwoord beschouwdeu als een volkomen instem ming met het voorstel. Tevens hebben zij van hun lespectievc gouvernementen inachti»iug ontvangen bij de Tui ken aan te dringen op eeu spoedige» afstand van datgene, wat aan Grieken land beloofd is. De heer Couinondouros is echter eeu man uit een stuk, en na het militair vertoon in Griekenland meent hij zich krachtig te moeten doen hooren. Hij twijfelt er aau en steekt dien twijfel volstrekt niet onder stoelen of banken, dat de Grieksche Kamer van afgevaardigden zyn politiek zal goedkeuren, Volgeus latere berichten is die twijlel voistiekt niet zoo ongegrond. Zondag jl. ten minste hebben zeven duizend opgewonden Grieken een vergadering gehouden, waarop de staatkunde vau het Ministerie ernstig werd afgekeurd. Zelfs de Koninklijke familie achtte zich in de hoofdstad Athene niet veilig, maar begaf zich naar de haven, den aioudeuPiraeus.-Men ziel, de Grieken willen na al bun militair vertoonvruchten van hun werk zien. De goede zielen zoeken sedert meer dan een halve eeuw naar den steen der wijzen, een goede regeering; alle Grieken zijn haast Ministers geweest; men heeft er Minïsteriën gehad, die geen vollen dag hebben bestaan; 'theeft niet mogen, baten, 't Land heeft nog geen drageiyken trap van welvaart bereikt. Thans moet, de uitbreiding der grenzen helpen. Waarschijnlijk zal een flinke houding der groote mogendheden de Grieken huu dwaasheid wel doeu inzien. Ze hebben nog een langen weg voor zich, eer ze zich als beheerschers vau het ISalkan- schiei eiland in staat mogen rekenen. liet Handelsblad vau heden behelst de vol gende tijdingen uit Zwitserland, die de aan dacht overwaardig zijn: Een veei tiental der invloedrijkste leden van de vrijzinnige partij, te Zurich gevestigd, heeft zich tot een coihmissie gevormd, met het doel een levendige agitatie op te wekken ten gunste van het indienen eener petitie bij de kantonnale Regeering. Deze petitie moet strekken om by de Regeering te protesteeren teg»n liet toelaten van 't beraamde socialisten-cnngies, dat ge noemde partij in Sept, e. k. in het kanton heeft bijeengeroepen. Aan het hoofd vau deze commissie staan de hoog bejaarde kolonel Zieg- ler, de leden van den Nationaleu Raad E. Baumaun, Zürrer en Landis, de kolonel Pesta- lozzi, professor G. von Wijss en de kolonel Theoplul Zürrer. In het te Zui ich verschijnende Taghlail heeft gemelde commissie dezer dagen een nberoep op de stemhebbende burgers van het kanton" openbaar gemaakt, waai in allen 1 woi den uitgenoodigd bedoelde petitie door hunne onderteekeningen te steunen. De bevolking van Zurich wordt daaiin sten dringendsten aange maand om vau hare zijde mede de hami te leeuen, ten einde te verhoeden, dat vreemde lingen het kanton tot een brandpunt maken, van waar de misdadigste pogingen zulleu uit gaan tot omverwerping der maatschappelijke orde zoo binnen- als buitenslands. Ieder dien de eer des vaderlands ter haite gaat kan en zal er toe medewerken, om te verhoeden dat hier, iu ons kanton, vergaderingen worden gehouden die strekken moeten niet slechts ter verheerlijking van gruwelijke misdaden, maar waai in wellicht nieuwe aanslagen van gelijken aard als reeds hebben plaats gehad, zullen worden beraamd." Te oordeelen naar den liiival, welke aan dit sberoep nu reeds is te beuit gevallen, mag men onderstellen, dat duizenden deze beweging krachtig zullen ondersteunen. Dit is niet het eenige teeken des tijds in Zwitserland. De federale raad der republiek heeft naar aanleiding van een vergadering te Zurich in eeu koffiehuis gehouden 'eeu onfier-, zoek bevolen, waaruit zou blijken, dat vooral Duitsche jongelieden aan de Z witsei scho en

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1