Baiteitlantlsslie Berichfen." ËiBiealaBistlie BerïcliïêT" GRIEKENLAND. DU1TSCHLAND, Duitsehe bladen mededeel'mgen leveren van opruienden aard. Er zou daarom sprake zijn van het invoeren van registers, behelzende de namen der uitgewekenen, die op Zwitsersch grondge bied verblijf houden. Zoodanige registers werden ook bijgehouden in de revolutionaire tijden van 1830—*32. De Zwitsersche Kamer van Afgevaar digden, die thans weder bijeengekomen is, zal zich hoogstwaarschijnlijk bezig te houden hebben roet bnt recht van asyl, voorwaar een moeielyk punt in een vrij land, waar ieder zijn meening vrij uitspreekt, maar waar men weinig merkt van al de buitenspel ighoden in die meeningea gelegen, juist omdat ieder vrij is. Maar als een vrij land wordt gebezigd orn er aanslagen tegen vorsten of instellingen van andere landen te smeden, dan wordt de zaak eenvoudiger, en het Zwitsersche gouvernement zal wel doen, als het zijn bodem kun zuiveren van niet werkende plannen ma kei s, die van de gouden eeuw gaarne al de vruchten zouden plukken, als zij zelf er ir.aar niet voor behoeven te werken. RUSLAND. Omtrent do voltrekking van het dood vonnis aan de Russische nihilisten wordt nog het volgende gemeld: Al de veroordeelden lieten den termijn voor het aanteekenen van cassatie ongebruikt voorbijgaan; Ryssakoffen Michailow alleen hadden verzoeken om gratie ingediend; het gerechtshof had er een advies bijgevoegd, strekkende om, met het oog op den aard van het misdrijf, geen acht op het verzoek te slaan. De Keizer besliste dan ook dat aan de uitspraken van het Senaatsgerechtshof uitvoering moest worden gegeven. Vrijdag had dientengevolge de executie van Rvssakoff, Michailow, Kihaltscbitsch, Sheljabofïen Sophie Perowskajaop hetSemenow- plein plaats. Het vonnis tegen Hesse Helfmann is vier maanden uitgesteld. Al de veroordeelden hadden den nacht voor de executie rustig doorgebracht, vooral Perows kaja en Kibaltschitschenkelen hunner hadden nog brieven geschreven aan huu bloedverwan ten. Toen z\j 's morstens te 6 uren werden gewekt om hun schavot-toilet te maken vroegen de meesten hunner thee; zij ontbeten smakelijk. Daarna kwamen de geestelijken om hen het Heilig Avondmaal toe te dienen, Shelja bofï ea Perowskaja weigerden dit. De veroordeelden werden tegen 9 uur op eeu kar naar het schavot vervoerd, omgeven door politie en kozakken en onder getrommel en geblaas, zoodat zij moeielijlc met elkander konden spreken, veel minder de woorden van voorbijgangers opvangen. Het schavot bestond uit een zes treden boo«e O tribune, waarop drie palen van ruw zwart hout, onderling verbonden met een dwarsbalk, waaiaau vijf ringen bevestigd waren, bestemd om de stroppen te dragen. Tegenover het schavot was een tiibunevoor de autoriteiten en voor de pers opgeslagen; het plein was afgezet door cavalerie. Sheljabofï ging het eerst het schavot op, Perowskaja het laatst; Sheljabofï groette zijn mede-veroordeelden glimlachend en met vrien delijk knikken. Allen droegen op de borst een zwaite plaat met 't woord nKeizermoordenaar". Toen zij vergaderd waren, vielen Sheljaboff on Perowskaja elkander om den hals; daarna namen zij allen afscheid van elkander. Nadat z'ü eenige oogenblikken aan de schand paal hadden gestaan en het vonnis luid was voorgelezen, verscheen Froloiï, de beul, in rood gewand. Beurtelings wierpen zijn knechts elk der veroordeelden hot zwarte drilkleed, waarvan de lange armen op den rug werden saamgebon- den, over het hoofd. Toch kon men duidelijk opmerken dat Perowskaja, voor het betreden van de trap. diep ademhaalde. Zooals men weet brak de strop van Michailow tot driemalen toe. De beul riep op ruwen toon: ïDat is niets," maar iedereen was verontwaardigd over de martelingen, die men den ongelukkiger! misda diger, die tot tweemalen toe onzacht van eei; tamelijke hoogte, gebonden neerplofte, noodeloos aandeed Ook bij Perowskaja haperde de execu tie; bij het wegtrekken van de ladder bleven haar voeten haken, waardoor de dood werd vertraagd. Het publiek raasde en vervloekte den beul; de politie was zeer onstemd. Al de veroordeelden, behalve Sophie Perows kaja, die een hooge kleur had, waren doodsbleek, zij gingen ook allen met vasten tred het schavot op; alleen Ryssakoff wankelde, nadat hem het linnen doodskleed was aangedaan. De veroordeel den kusten alleo het kruisbeeld dat de vijf pastoors hen voorhielden en bogen naar alle zijden. Te '10 uren was de executie volbracht. Tien minuten over tienen werden de lijken van de galg afgenomen en op een kar naar Golada, het eiland achter Smolenski, overgebracht. Tengevolge van net verspreide gerucht, dat te Odessa, bij gelegenheid van de Paaschdagen, wanordelijkheden, namelijk een opruiing tegen de Joden, werden verwacht, deed de gouverneur- gene mil eene kennisgeving afkondigen, waarbij elk ingezeten werd aangemaand, de orde te handhaven en de verordeningen van den prefect na te koinen, welke de samenscholmgeu van het volk in de straten, op de pleinen en voor de kerken verbieden. Ook te Grodno waren dergelijke geruchten verspreid eu werden door de autoriteiten eveneens vooszorgsmaatregelen genomen. ENGELAND. Gladstone heeft schriftelijk eene begrafenis vau staatswege aangeboden voor Beacousfield. Hierop iiebbeu de executeurs geantwoord dat het testameut (les overledene het aaunemen vau dit aanbod onmogelijk maakt. Lord Bea cousfield verlangde in alten eenvoud ter ruste gelegd te worden naast zijn echtgenoot te Hughvnden. Het gerucht loopt, dat Gladstone het Par lement zal laten ontbinden als de agi arische wetten voor lei land niet worden aangeuomen. De Loudensche Echo kwam Maandag weder op tegen het denkbeeld dat Engeland het opzicht over de inboorlingen in de Transvaal beiiuoit aan zich te houden. Laat Engeland, betoogt het blad, eerst binnen de grenzen van zijn eigen kolomen eens rondzien; in Natal, bij voorbeeld, waar het verkoopen van iniandsche vrouwen nog altoos door de koloniale overheid met slechts geduld, maar zelfs aangemoedigd wordt. Eerst de balk uit eigen oog: daarna de splinter uit het oog des buunnans. BELGtE. Het feest zijner onufnaukelykheid kon België schitterend genoeg vieieu; de mannen die de onafhankelijkheid m lö'JU hielpen ver krijgen, laat liet echter van honger omko men. Sedert twee jaren is reeds een wet onder handen om den oudstrijders onderstand te verleeueuzoodra de laatste gestorven is, zal de wet wel klaar zijn. Tijdens zij in behandeling was, kwamen reeds vier strijders van gebrek om. Naar men verzekert, is in eeue gister ge houden conferentie der gezanten eene nieuwe collectieve nota der mogeudlieden geredigeerd eu onUerteekend, waai in Griekenland wegens z'ytse reserves in zijn antwooid op de votige nota, woidt verzocht, eene definitieve vei klaring zonder eemg voorbehoud at te leggen. EGYPTE. Berichten, te Alexandriëaangekomen, melden dat koning Johannes van Abessinië in een ge vecht tegen grensstammen is gesneuveld. Waar schijnlijk zai hij opgevolgd worden door koning Menelek van Sjoa, die reeds gezanten naar den Knedive heeft gezonden om hem zijn hulde en vriendschap te betuigen. De Berlijnsche correspondent der Daily JSfem meldt in een telegram aan dat bladdat volgens bericht uit Nizza, graaf Arnim op sterven ligt. DEN HAAG, 21 April 1881. Met zekerheid kan worden gemelddat de Kamer, by de hervatting harer werkzaam heden, het bericht zal ontvangen, dat de rente- wet definitief is ingetrokken. De geruchten oieinvel dat de Minister van Financiën besloten zou hebben zijne portefeuille neder te leggen, schijnen niet gegrond te zijn, Z. M. heeft kwijtschelding verleend aan den jongenheer v. Z. te Utrecht, die tot 3 weken celstraf was veroordeeld wegens onwil lekeuriger! manslag. Bij Kon. besluit is met ingaug van 1 Mei o. a. tot burgemeester van Maasland herbenoemd de heerj. B. Nederveeuen tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schielandprovincie Zuid-Holland, Mr. J. A. Vaillant. SCHIEDAM 21 April 1SS1. De eind-examens der Hoogere Burger scholen in Zuid-Holland worden dit jaar ge houden te Schiedam. De commissie beslaat uit de heeren: J. Steynis Gz., voorzitter, C. F. Koeh en J. Van der Bruyn, te Schiedam; Dr. E. H. Groenman, Dr. J. Ten Brink en M. Salverda De Grave, te 's Graveahage; Dr, S. Hoogeweiff eu G. -Schepp, te Rotterdam; J. H. Dijkman eu D. L. J. Bouten, te Dordrecht; Dr. A. Rrester Jr. en Dr. C. A. Sclieltema, te Delft; P. "Van Zutphen en H. L. Heykoop, te Gorinchem. De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijvenman- schappen zal te Rotterdam in de Beurs plaats hebben voor Schiedam (waaronder Delfshaven en Kethel behooren) op Woensdag den 11 Mei, des voormiddags te 8 urenvoor Hiilegersberg (waaronder Oversehie behoort) op Vrijdag den 13 Meides voormiddags te 8!/i urevoor Vlaardingen op "Woensdag den 4 Mei, des voormiddags to 8Vs ure. De Staatscourant van heden bevat als vervolg van de opgaven omtrent den loop der bevolking des rijks iu 1880, dm van de provincie Zuid-Holland. Hieruit zien wij o. n. dat op 1 Januari 18S0 de bevolking van Schiedam bedroeg '23,585, waarvan 11.249 tot het man nelijk en 12,336 tot bet vrouwelijk geslacht gerekend worden. De bevolking van Rotterdam bedroeg op dien datum 152,517, üelfshaveu 11,894, Oversehie 3,864, Schiebroek 416. Kethel en Spaland 1,218, Vlaardingen 9,675, Vlaardinger-Ambacht 1,043, Maasland 2,590, Maassluis 4,880 en Pernis 2.195. De bevolking van de geheele provincie is 818,477. Op 1 Januari beliep dit 803,530, zoodat in den loop van 1880 de be volking met 14,947 zielen is toegenomen. Den 5den April ji. is aan HH. MM. den Koning en de Koningin van Ito u man ia officieel mededeeliug gedaan van de erkenning van liet koninkrijk Roumanio door de Nederlandsche Regeering. {St, CL) Men meldt uit 's Graverihage aau de Amst. Ct, In goed onderrichte kringen is niets bekend van de vertegenwoordiging van Z. M. den Koning door Prins Alexander bij de huwelijks plechtigheid van den Kroonprins van Oostenrijk met de Belgische Prinses. De Staats- Courant bevat de statuten der "Westl.mdsclie Coöperatieve Vereeniging tot exportatie van vruchten, te Rotterdam. Blijkens bericht vau Zr. Ms. minister- resident te Konstautinopel, heeft de prefect van Odessa, met het oog op het heersche» der pest- in Mesopotamie, besloten,geen schepen in.de,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2