Ti»ei 1 ascSt Eeri cïïcp.' GRIEKENLAND. de interpellatie tan Zeppa èn Odescalchi.'Htj zette de oorzaken der crisis uiteen en verzocht de Kamer om hare medewerking ten einde de behandeling der hervorming van het kiesstelsel te eindigen, het vraagstuk der munt op te lossen, dat verbonden is met de opheffing van den gedwongen koers, en de hervorming van de inkomende rechten te voltooien. Zeppa diende eenmotie in, waarbij verklaard wordt dat de crisis niet overeenkomstig de goede constitutioneele regels is geëindigd. Odescalchi diende een motie in, welke da verklaringen van den Minster niet geheel be vredigend noemt. ,De Kamer stelde, met de toestemming van den Minister, de behandeling dezer moties tot heden uit. Damiaui trok zijn motie over de buiten- landsche staatkunde der Regeering in. De gezanten der mogendheden hebben gister aan den Griek°chen Minister-president eene mondelinge mededeeling, waarin zij hunne be langstelling voor de Grieken, die onder de Ottomanische heerschappij zullen blijveD, uit drukken en tevens hun voornemen te kennen geven, om voor deze bij de Porte tusschen- beiden te komen, indien de omstandigheden dit vereischen. Men gelooft, dat, op het verlangen der gezanten zeiven, voornoemde Minister op die mededeeling niet zal antwoorden, om het diplomatiek geschrijf niet te doen voortduren. De Grïeksche bevolking is over het algemeen kalmniettegenstaande de opruiingen van eenige heethoofden. De Grieksche Kamer van afgevaardigden is tegen '1 Mei a. s. bijeengeroepen, DEN HAAG, 20 April 1881. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, ter Vervanging van den overleden bnror» v. Patlandt v. Waardenburg en Neerijnen, den beer Mr. R. J. graaf Schimmeipenninck v. Nijenhuis te be noemen tot Zr. Ms. opperkamerheer, met behoud der waardigheid van grootmeester, dienstdoende ibij HH. MM. den Koning en de Koningin. Bij Kon. besluit van 27 dezer, no. 1, is benoemd tot burgfemeester der gemeenten Naaldwijk en De Lier, Jhr. Mr. \Y. Th. C. "Van Doorn. Z. K. H. Prins Frederik heeft aan de regelingscommissie voor den huishoudelijken schietwedstrijd, te houden door het de bataljon rustende schutterij in Zuid-Holland op l Juni a. s. te Loosduinen, drie prachtige prijzen doen toekomen. De chef van hgt Militaire Huis en de opper-kamerheer des Konings maken bekend, dat Zijne Majesteit op Woensdag den 4den Mei aanstaande, des morgens ten 9tyj ure, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal verieenen aan militairen, civiele autoriteiten en com- missiën, en op Donderdag, den 5den daaraan volgende, ten 9t/i ure aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lijsten, welke daartoe aan gezegd paleis gereed zuilen liggen, van gisti-r af tot en met den 2den Mei, des namiddags te 4 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. SCHIEDAM29 April 1881. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezouden een exemplaar van het bericht omtrent den handel en de scheep vaart in het Britsche Koninkrijk over de maand Maart 1881. Het doet ons genoegen onzen lezers te kunnen rnededeelen, dat de, Schiedamsche Offi- cieren-Yereenigingook weder voor het aanstaan de 'zonietseizoen, het korps stafmuzikanten, der Rotterdamsche schutterij, kapelmeester de heer W. Hutschenruyter, voor zes van de door haar te geven concerten heeft geëngageerd en wei op de volgende data 9 en 24 Juni, 8 en 21 Juli, 5 en 26 Augustus. In ons nummer van eergisteren staat als bekroond op de internationale teutoonstelling te Melbournede heer P. Yan der Burgh te Schiedam, met den lsten prijs, moet zijn de heer M. Yan der Burgh. De heer P. Yan der Burgh te Rotterdamonze voormalige stadgenoot, werd echter ook met een lsten prijs bekroond. Het Staatsblad no. 43 hevat het besluit van den 31en Maait 1881, bepalende de plaat sing in het Staatsblad van de tusschen Neder land en Oosteuryk op 24 November 1880 te Weeneu gesloten overeenkomst tot wederkeeiige uitlevering van misdadigers. De Staatscourant van heden bevat het ontwerp der acte houdende nudes wijzigingen in de acte van oprichting van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft, waarop de Kou. bewilliging is verleend. De Minister van Fiuanciën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder landsche Bank, op 23 dezer jl., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meester aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f 22.959.403.77V2. Tot rapporteurs zijn door de afdeelingen- der Tweede Kamer benoemd voor de volgende wetsontwerpen, als: kredieten Indische be grooting voor 1881, de heeien: Mees, De Vos van Steenwijk, Van der Feltz, Van Dolden en Sandberg; verhooging van Hoofdstuk Y der Staatsbegrooting voor '1881, de heerenMees, De Vos van Stgenwijk, De Beaufoit, Van Delden en Sandberguitgifte Van schatkist- promessende heeien Mees, BahlmanDe Beaufoit, Yan Delden eo Sandberg; aanvulling der wet voor den dieust op de spoorwegende hoeren: BorretTak van Pooitvliet, Rofell Van der Sleijden en Sickeszoverdracht van werken enz. aan 't wateischap de Liogeuiiwa- teiing. dezelfde heeren; verdediging der dijken bij ijsgang enz., de heeren W. K. Van üetlem, Tak van PoortvlietRoellVan Delden en Sickesz; vei hooging van Hoofdstuk IX der Stnatsbegrooting voor 1881 (voorloopige voor ziening nopens den Rotterdan^chen waterweg), de heerenGoeman Borgesins, Tak van Poort vliet, Rutgers van Rozenburg, Viiuly Verbrugge en Blussé: Door den tuinier en hovenier Jacobus Krijger te Naaldwijk, zijn de eerste nieuwe aardappelen van den kouden giond aan Z. M. den Koning aangeboden. De Fransche bladen maken met veel lof melding van de Nederlandsche Poolreizen en vinden tot die lofspraak aanleiding in het onlangs verschenen verslag van de derde reis vaa de Willem Barents, dat zij met bewondei ing bespiekeo. Nu de zaak der schiijvers bij de rijkswerf nog in de Tweede Kamer moet besproken worden en de heer Gratan a or een interpellatie over heeft aangekondigd, is het zeker niet van belang ontbloot er op te wijzen, dat in alle kazernes in ons land gedrukte voorschriften zijn opge hangen, luidende: «Geen militair mag inet voorbijgang van zijn onmiddeilljken chef zich tot een hoogere autori teit of tot het ministerie van oorlog wenden. De overtreders van dit verbod 2ulleu ten strengste gestraft worden." Bij de behandeling der interpellatie zal zeer ernstig de viaag moeten worden besproken, of zulk een bepaling niet strijdig is met de gio ml wet. Het is zeker aan groutcn twijfel onderhevig of de regeeiing bevoegd is voorwaarden te ver binden aan de uitoefening van een grondwettig recht en de overtreding dier voorwaarden met straf te bedreigen, Dit is dubbel betwistbaar bij miliciens, die niet als ambtenaren vrijwillig^ in staatsdienst treden, maar uit dwang, krachtens de wet. I (H.) Met eenige verwondering heeft men in de Staatscourant gelezen hoe ter vervanging van één refeiendarisden heer Van Vollen- hoveudie aftradtwee referendarissende heeren Dyckmeester en Van de Velde, m diens plaats zijn benoemd om de afdeeiing Onderwijs aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te besturen. De een was ambtenaar bij het zelfde departement, ite ander bij dat vau Koloniën. Nu beweren wij niet, beter dan de heer Six te weten wat er voor de leiding der onderwijs zaken nuttig en noodig ismaar het zou aas toch verwondeien, als voor dien tak van be stuur juist goed was hetgeen bij eiken anderen tak van bestuur een fout woidt geacht: twee schippers op één schuit. 't Kan evenwel zijn, dat als de eene schipper op de binnenvaart en de andere op de koloniale vaait gevormd werd, zij dan te zamen juist de veteischte kennis en ondervindiug hebben opgedaan voor de opgedtagea taak. Die proef zal nog wel nooit genomen zijn. De formule vau den ouden scheepsbiief wordt dan eenigszins veraudeid en luidt niet mearr i>Ik.,., naast God, schipper op mijn schip", maar: »ik, naast mijn collega, chef van mijn afdeeiing." (Amh. Ct.) De Engelsche visschers beuioeieltjkei: en verhinderen onze visschers hun bedrijf op de Noordzee uit te oefenen. Dezer dagen werden daarover weder klachten openbaar. Of zij ook aan het college voor de zeevNscheryen zijn medegedeeld bhjkt er niet uit; inaar wel dat er tot bescherming van onze vloot niets gedaan wordt, behalve dat er een gaflelzeilschoener van regeeimgswege.in aanbouw is. In afwach ting dat die gaffelzeilschoener van stapel is geloopen, zou een ander vaartuig mogelijk wel tijdelyk dienst kunnen doen.J)e visschery is uist uitsluitend een visschersbelang, maar een Neder- laudseh belang en het verwaarloozen daarvan* komt ons voor een fout van ernstiger aard te wezen dan een verzoek om tiaktementsverhoo- ging buiten den hierarchischen weg oen. (Amh. Ct.) Het comité ia Ned.-Indië voor het Eoodr Kruis heeft zich bijzonder fltuk getoond voor de Tiausvanlschu zaak. Zoodra het uit de Nederlandsche bladen bericht had ontvangen, (lat het Itoode Kruis in ons land wetkdadig zou optreden, heeft het aan het hoofdcomité in Den Haag per telegraaf geldelijke hulp aan geboden. Het antwoord luidde«Aanbod dank baar aangenomen", waarop terstondmet machtiging van den Gouverneur-Generaal, f 10,000 bij de Indische regeeiing werden ge stort, om door tusschen komst van den Minister van Koloniën aan het hoofdcomité te worden uitgekeerd. De loge Vooruitgang, te Salatiga, heeft voor hetzelfde doe! f 150 beschikbaar gesteld, De heer F. Liou Cachet heeft, blijkens eene veiantwoording in de Standaard, in totaal eene som van f 5000 ontvangen voor de weduwen en weezen der gevallen Tiansvalers. Men meldt uit Eist van 27 dezer: Een vreeselijU ongeluk overkwam gisterenmiddag den beer Kocb, civiel-ingenieurterwijl hij, als opzichter over een gedeelte der weiken aan den spoorweg Dordt Eist, zich bezig hield bij de plaatsing van een wissel in de nabijheid van het punt van aansluiting der genoemde lijn aan die van Arnhem Nijme gen. Vervuld van gedachten over dit werk en terwijl hij een of ander geschrift inzag, schijnt htj niet gedacht te hebben aan het gevaar waarin hij verkeerde, door eenige oogen- blikken, tusschen Eist en Hessen, de lijn te betreden waarop een tiein uit Arnhem naderde. Te laat ontwaarde men het dreigende vau den toestand. De ongelukkige kwam ouder den1

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2