Gemengde Berichten. tot 30 Sept.; korps pontonniers, 23 Juni tot 4. Augs.; korps genie-troepen, 30 Augs. tot 8 October; le, 2e, 3e kornpagnie hospitaalsoldaten .9 Augs. tot 8 Sept. Van de lichting 4879:4e reg. vestingartillerie, 4 e, 2e, 3e, 4e, 5e. 6e, 7e en 8e kornpagnie, van 29 Juli tot 27 Augs.; 9e kornpagnie, 30 Mei tot 8 Juli; 40e kornpagnie, 8 Augs. tot 46 Sept.; 2e reg. vestingartillerie le, 3e, 6e, 8e en 4 Ce kornpagnie, 5 Augs. tot 12 Sept.; 2e, 4e, 5e, 7e en 9e kornpagnie, 14 Sept. tot 22 October; 3e reg. vestingartillerie, le. 4e, 6e, 8e en 9e kornpagnie, 5 Augs. tot42 Sept.; 2e, 3e, 5e, 7e en 40e kornpagnie 44 Sept. tot 22* October; 4e reg. vestingartillerie, 2e, 3p, 5e, 7e en 9e, kornpagnie, 5 Augs, tot 12 Sept.; 'ie, 4e, 6e, 8e en 10e kornpagnie, 44 Sept. tot 22 October; korps genie-troepen 4 Juli tot 42 Augustus. Onder de brieven gedurende de eerste helft der maand April door bet postkantoor (te Delft verzondendoch die wegens onbe kendheid der geadresseerdeu niet verzonden ïjjn kunnen wordenkomt o. a. voormej. A. Baron, te Schiedam. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden: dat in den loop van dit en het volgende jaar 120 commiezen der 4de klasse der directe belastingen, invoerrech ten en accijnser. kunnen worden aangesteld op een bezoldiging wegens traktement en toelage van f480 'sjaars. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant De burgemeester van Amsterdam heeft ter kennis der ingezetenen gebracht, dat Z. M. de Koning hem opgedragen heeft, aan de burgerij zjjn btjzonderen dank over te brengen voor de bewijzen van gehechtheidzoowel aan zijn persoon als aan H. M. de Koningin gedurende het verblijf in de hoofdstad betoond. Hij heeft verder bericht, dat hem namens Z. M. f2000 z'yn ter hand gesteld ten behoeve van dealge- meene armen der stad. Door Z. M. is benoemd tot Minister-resi dent in Japan de heer Van der Pot, consul der Nederlanden daar te lande. Z. M. heeft bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Middelburg, Goes, Zierikzee en Dockum, op 44 Juni a. s. in te leveren, zullen geopend worden op 16 Juni daaraanvolgende. - Volgens bericht van den Nederlandschen "Consul te Stokholm is de scheepvaait op die .haven den 8sten dezer heropend. Bij het Hoofdcomité van het 'Roode Kruit -is sedert 3 Mei nog ontvangen f540,05Vs, te .zamen met het vorige totaal pl. ra. f72 459. Naar wij vernemen, zal de Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramwegen. Maandag a. s. haar dienst openen tusschen Leiden en Hillegom. In de personeels belasting zijn 566.000 Nederlanders aangeslagen, d. i. dus 'n der be volking, Zeeland staat bovenaan; daar is 18 pCt der bevolking aangeslagen. Dan volg Groningen met 17 pCt; vervolgens.de overige provinciën, allen ongeveer gelyk, ad 45 pCt, en dan eens klaps Limburg met slechts 9 pCt. De tentoonstelling van oude kunst, in de Gothische zaal in den Haag gehouden ten voordeele der watersnoodlijdenden, werd bezocht door 42,544 personen. De 45e gewestelijke vergadering van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap in Zuid- Holland zal gehouden worden op Zaterdag 11 Juni a. s. op Zomcrzorg, te Leiden, De heer D. Hirsch, directeur der doof- stommeninricliting te Rotterdam, vierde Zondag den dag, waarop hij voor 50 jaar begon zich in zijne vadeistad Müntz aan het doofstommen onderwijs te wijden. Later stichtte hij eene nog bloeiende doofstommen-school te Aken, waaraan hij wei kzaam bleef, tot dat hij naar Rotterdam kwam, waar hij de Duitsche methode invoerde. Talloos en spiekend waren de bewijzen van ..belangstelling, die de waardige man van vele zijden, niet het minst van autoriteiten en belang stellenden op het gebied van onderwijs ontving. Vermelding verdient een prachtige lauwerkrans van levend groen, met gouden en zilveren korenaren en doorstrengeld met witte zijden linten, waarvan' gouden franjes afhangen en waarop toepasselijke opschriften voorkomen. Deze werd hem aangeboden namens het onder wijzend personeel en de leerlingen door een deputatie van ouderwijzers, onderwijzeressen en 3 mannelijke en 3 vrouwelijke leerlingen, Als secretaris van de antirevolutionaire jKamerclnb" is opgetreden Mr. -Van der Hoop. De heer Van Wassenaer van Catwijck bekleedt nog altijd het voorzitterschap. Te - Rotterdam zal,1 vermoedelijk op 28 dezer, eene bijeenkomst worden gehouden -van vertegenwoordigers van onderscheidene binnen- en buitenlandsche spoorwegen, ter bespreking der inrichting van een rechtstreeksch expres- en ijlgoederenverkeer tusschen eenige Noordsche 5 en Deensche stations en Londen over Rotterdam- Harwich. (Rbl.) Juist op den dag was het eergisteien vier en twintig jaar geleden, dat eveneens een voor stel ter beteugeling van het misbruik van ster ken drank in de Tweede Kamer behandeld werd. De heer van lioëvell had het voorgesteld, maar het rapport van de heeren Wintgens, Van Bosse, Van der Linden, Mackay en Van Zuylen Van Nyevelt was ongunstig en bestreed het voor stel vooral op grond, dat het niet op den weg van den Staat lag volkszonden te bestrijden; voorts wegens de beperking van de iudividueele vrijheid, terwyl de openbare meening, zoo als de com missie constateerde, er zich algemeen tegen verklaarde. De AT. 22. Ct., dit samenvallen van dezelfde discussiën op dezelfden dag metjÉien tusschen- ruimte van bijna een vierdeeeuwreleveerende, vraagt, of wjj sedert 4857 vooruit of achteruit zijn gegaan Dit is zeker, dat de publieke opinie zich thans voor het beginsel verklaart, waarvan toen de oudpredikanten van Hoëvell en Blaupot ten Cate de eenige verdedigers waren in de Tweede Kamer. ArnhCt De Telephon-Maatscbappjj te Amsterdam telt thans reeds ruim 380 abonuenten, waarvoor, op weinige uitzonderingen na, de toestellen gereed zijn. Op eene te Leeuwarden gehouden ver- kooping werd voor 42 porseleinen kopjes en schoteltjes de enorme som van f297 besteed; 4 dito schotels brachten f 100 op. Eenige dagen geleden is in het klooster St. Agatha (Rijks domeinen) overleden de magister generaal der orde van het heilige kruis, de heer Van den Wijmelenberg. Met dezen had de Staat laatstelijk, den 31sten October 4860, eene huurovereenkomst aangegaan, welke van jaar tot jaar stilzwijgend werd verlengd, niet met hem als prior van het klooster of van de orde, maar als ieder ander particulier. Men wi*et 'hne gering, ja nietig, het sommetje was dat er aan de huur betaald werd. Die huur overeenkomst werd opgezegd den 44den Juli 4877, doch de prior verkoos niette vertrekken hij werd tot ontruiming voor de rechtbank gedagvaard, welke de nietigheid der dagvaarding wegens onduidelijkheid, uitsprak, doch dit vonnis werd bij arrest van het gerechtshof te Bergen op Zoom van 4 Maart 4880 vernietigd en de dagvaarding als goed gesteld beschouwd. Van den Wijmelenberg--en de Staat - procedeerden verder voor de rechtbank en voor het hof, doch hangende de zaak sterft v. d. Wymelenberg, de eenige huurder. Nu wordt een nieuwe prior in plaats van den overledene benoemd, namelijk de heer "Wilhelmus Smits, thans prior van het klooster te Uden. Hij vestigt zich in het kloost-r van St. Agatha, zonder huurovereenkomst, zonder recht en zonder vergunning van den eigenaar, den Staat. Het is duidelyk dat de heer Smits niet meer rechten heeft dan ieder ander burger om zich daar te vestigende huurder Van den Wijmelenberg laat noch vrouw noch kinderen na die verder voort kunnen procedeeren. Zal het bestuur der domeinen dulden, dat zich nu weder geheel vreemden in het klooster vestigen, of zal het tefe den openbaren verkoop der goederen overgaan Heeft niet ieder eigenaar het recht den eersten den besten, die zonder eenige overeenkomst of zonder eenig recht hoegenaamd zich op eenig goed komt vestigen, zelfs met den gewapenden arm, er uit te zetten? in ieder ander land zouden, onder de gegeven omstandigheden, de goederen reeds ten openbaren verkoop zijn aangeslagen. {N. 8c A. v. 25. o. Z.) Er zyn volken, die de belooning voor goede daden in een volgend leven toezeggen. Hoe krachtig dit werkt zien wij dagelijks. De Japanners evenwel reiken de beiooning reeds in dit leven uit, maar dat stelsel schijnt min der goede vruchten te diagen. Dezer dagen toch werden een aantal zilveren bekers voor een gezamenlijk bedrag van 1000 oneen naar de munt te Osaka gezondenom daar gesmolten te wordeD, daar zij aan hunne bestemming niet konden beantwoorden. Zij moesten numelijk strekken als nationale be iooning voor hen, die tusschen de 4 00 en 4000 yen ten beste gaven voor weldadige doeleinden ot ter bevordering van werken van algemeen nut. Een yen is plus minus een rijksdaalder goede werken van .het honderdvoudig' of duizendvoudig bediag scliijneu er echter niet te zijn voorgekomenten minste de bekers heeft men "maar 'weêr versmolten. Moet men daaruit afleiden, dat de Japanners geen goed doen of wel wat wij liever aan nemen dat zjj doen wat zij meenen dat goed is, zonder vrees voor straf of hoop op belooning? {Arnh. Ot.) Meer dan eenig ander gedenkteeken te 's Gravenhage, wordt door een inzender in het Vad. gezegd, staat door bijgeloof en kwade trouw Spinoza's beeld aan de baldadigheid van kwaadwilligen bloot; zelden toch is dit geheel vrij van steenen en vuilnis, terwijl het dezer dagen bijna geheel ontoonbaar mocht heeten door het daartegen werpen van stukken kalk, Mej. Beersmans is Zaterdagavond weer voor het eerst na hare ziekte le Rotterdam opgetreden. De begaafde kunstenares werd met bloemen en kransen overladen. Landelijk-zedeltjk I In de buurtschap Haarle, bij Hellendoorn, wonen twee zusters in een ellendig hutje éen vertrek met een koe, een paar schapen en een paar varkens. Eeu dier zusters moet vóór een paar dagen, alleen thuis zijnde, zyn bevallen en zegt het kind op een stoel te hebben gelegd. Zij zou zich daarna een oogenbhk buiten de hut hebben begeven en daar flauw gevallen zijn. Weer in de hut gekomen, was het kind verdweuen en, volgens haar vermoeden, door de vaikens op gegeten. De justitie uit Almelo was daar ter plaatse geweest om naar het gebeurde een onderzoek in te stellen. Vóór eenige jai en moet de justitie ook zulk een onderzoek hebben ingesteld naar een vermoedelijk op dezelfde wijze verdwenen kind van dezelfde vrouw, die toen echter ontkende bevallen te zijn. Vlaardlngen. Vau de beugvisscherij zijr 4 schepen binnengekomen met 130 ton zoute- visch en 21 ton leng en een van de trawlvis- scherij rnet 50 kisten schol. Den Raag. De galerij in de Pooten alhier is thans voltooid. Een prachtig koffiehuis en restaurant, ingericht in den trant van het ca(è-Xrasnapolky, is verrezen in het inspringend middengedeelte. Bergen-op-Zoom. Bij het bestuur der 6« afd. van de Maatsch. van Landbouw enz. is van wege Z. K. H. Prins Frederik ingekomen eene som van f 100, als blijk van HDs. belangstel ling in de tentoonstelling op 6, 7 eu 8 Sept. a. s. alhier te houden. Bij het opruimen van den zotder in een huis te Oberslein, is men tot een vreeselijbe ontdekking gekomen. Achter een'kist werd in een hondenmand een kind gevonden, dat zich in een beklagenswaardigen toestand bevond. De handen en voeten van het kind waren geheel gekromd en niet te bewegen, terwijl verscheidene ledematen geheel vergroeid waren. Een onderzoek, dat men instelde, bracht aan het licht dat het arme wezen, hetwelk men voor een kind van een of twee jaar hield, reeds vjjf jaren in dien verschrikkelyken toestand had doorgebracht. Slechts door enkele klanken kon het zjjns behoeften kenbaar maken. Demoeder, die het wicht zoo teeder verzorgd had, bleek de dienstmaagd te zijn, die nog bij die familie diende. Yan Miss Rhoda Broughton, de welbe kende schrijfster van Adieu Sweetheart en Jeanne, verhaalt men een aardige anecdote. Zij had haar eerste boek Red as a rose is she in het geheim geschreven, en het aan een uitgever gezonden die' het in 't licht gaf, zonder te weten aan wie hij zulk een onverwacht voordeel te danken- had. Het boek maakte grooten opgang, iedereen moest het lezen en overal werd er van ge sproken, maar de naam van de schrijver of de schrijfster bleef een diep geheim. Ook mevrouw Broughtonmiss Rhoda's moeder, kocht den roman en verslond hem letterlijk. Toen zij het boek uit had vroeg haar dochter: »Is het mooi, mama?" »HeeHjjk." ïGeef het mg, ik wilde het ook zoo gaarne- lezen.!' »Neen, lieve, 'tis wel mooi, maar een weinig te romanesk voor jonge meisjes," »Och mama, ik kan het gerust lezen, wantik- heb het geschreven." ïGjjl" »Ja mama. Yergeef bet mjj." Em mevrouw Broughton was wel genoodzaakt haar dochter te vergeven dat- zy een vrouw van geest eu talent was.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2