Gemengde Berichten. wwfwpwipi tuil 11." ■Dientengevolge zouden de wijnhandelaars conüseurs, slijters, enz, niet geschaad worden. De heeren Dijckmeester eu Idserda hebben met gelijk doel voorgesteld het verbod tot ver koop in het klein te beperken tot den verkoop beneden 4 liter. Verschillende sprekers verdedigden de amen dementen, die echter beiden door den Minister van Justitie sterk werden ontraden en onaan nemelijk geachtdaar zij het doel der wet in de waagschaal stellen en zelfs groote bezwaren meebrengen. Onder sterken drank worden niet verstaan geneesmiddelen. Sterke drank is een genotmiddel, door ovei haling verkregen. Wijn- bandelaars, confiseurs en giossiers kunnen vergunning vtagenals zij beneden de twee liters willen verkoopen, Na.eenige discussie is het amendement van den heer Van der Kony ingetrokken omdat de Minister het onaannemelijk noemde. Het amendement van den heer Dijckmeester werd verworpen met 41 tegen 34 stemmen. Art. 1 werd daarop aangenomen met 70 tegen 6 stemmen. Op art. 2 zijn verschillende amendementen voorgesteld. De heeren De Jong en Bergsma willen de niet afhankelyk stellen van het vergunningen zielental. De heer Roëll wil bij Koninklijk besluit het maximum der vergunningen naar plaatselijke omstandigheden laten verhoogen of verlagen, Morgon voortzetting. SCHIEDAM, 13 Mei 1881. Gisteren avond, omstreeks 8 uur, is het 3Vsjarig kind van M. Bos in de Konijnenbuurt spelende in de Noordvest gevallen. Een daar passeerend schipper haalde het kind uit het water, doch de heer J. A. Rutschy, heelkundige alhier, wiens hulp dadelijk werd ingeroepen, kon slechts den dood van het kind constateeren. De miliciens wan de lichting 4881 zullen in de verschillende garnizoenen, waar zij zich bevinden, ingeënt of heringeënt worden. Het dividend der Nederlandsche Bank is bepaald op f443 dus f23 minder dan het Vorig jaar. De directeur Mr. J. H. Molkenboer •werd als zoodanig herkozen, enals commissarissen de heeren R. Daniel Wolterbeek, W.A. Viruly Verbrugge en Mr. H I,. M. Luden. In plaats van wijlen Mr. Duilert is tot commissaris gekozen de heer Mr. W. de Sitter. Wat gij ziet - zei eergisteren de Minister van Justitie in de Kamer dut zijn do tappers, uit hun bedrjjf gestooten; rnaar wat gij niet ziet, dat zijn de huisgezinnen, door de drankwet voor ondergang behoed. Waarlijk, wij gelooven, zegt het JR Wèl,, dat velen die lantsten niet zien. Boo zou het moge lijk zijn, dat iemand, die ook slechts eenmaal de ellende had aanschouwd van een gezin waar de vader eiken avond dronken de woning binnenrolt, nog vragen zou of't kwaad zoo erg wel is en of de wetgever het recht wel heeft dat gezin te beschermen. Door het Ulrechtxch Dagblad is het vol gende omtrent de eeiste vergadering van de JNed. Zuid-A/rikaansche Vereeniging openbaar gemaakt: Na een belangrijke rede van prof. Harting aanvaarde prof. Fruin de leiding der Transvaal- vergadering. Nadat in beginsel besloten was tot oprichting der Ned. Zuid-Afrik. Vereen. werden de statuten behandeld. Art. i lokte beraadslagingen en wijzigingsvoorstellen uit. Het bureau vereenigde zich daarmede niet, doch stelde cene verduidelijking voor, die tot intrekking van verschillende amendementen Jeidde, terwijl een paar, die gehandhaafd bleven, .vei worpen werden. Het artikel werd zonder De vergadering" nam 'daaröp' cene resoiutie aan, voorgesteld door prof. Kuyper, om prof. Harting dank en hulde te brengen voor wat hij in 't belang der Transvaal deed, en benoemde hem tot eere-voorzitter. De volgende artikelen werden daarna met geringe wijzigingen vastgesteld. De voornaamste verandering is dat de con tributie van fo op f3 gesteld werd. De bepaling, dat er beguustigers zijn kunnen, is vervallen. Nadat de statuten vastgesteld wareo, is aan genomen een telegram aan kapt. Veruey te zenden, om het Transvaal Independence Com mittee dank eu hulde te brengen en een goeden uitslag op zijn verdere pogingen toe te weuschen. Kapt. VerneyPaul Kruger, Joubert en Pretorius zijn tot eereleden der Yereeniging benoemd. De uitslag der stemming voor bestuursleden wordt nader opgemaakt en is dus nog niet bekend. Het wordt gelukkig meer en meer erkend, dat de band tussoheu Nedei land en Zuid- Afrika krachtiger moet worden eu men zal naar mid delen daartoe gaan omzien. Waarom verheft zich de Afrikaausche Han- delsvereeuiging niet uit het marasme waarin zij nog steeds gedompeld is en herrijst zij niet als Zuid-Afrikaausche maatschappij met eene factory aan de Delagoa-baai? Dat zoude een koene slag zijn, die in geheel Nederland deelneming zou uitlokken. De tijd der adressen is voorbij, nu de dank betuigingen uitgebracht zijn en de huldeblijken tot de geschiedenis behooren. Het uur is ru daar om een Kaapsclie bank en eene Zui J- Afrikaansche Handelmaatschappij op te richten. Is het niet Rotterdam waar dezen moeten gevi s- tigd worden? De mannen van energie zuil sa daarop het antwoord geven. (iï. Nul.) Aan een brief uit Atjeh dd. 8 April ont leent het Alg. II. het volgende: ï>Eergisteren is het bestuur in andere handen overgegaan. De plechtigheid had 'snara te halfvijt plaats, in tegenwoordigheid van officieren der land-en der zeemacht, de civiele ambtenaren, Chineesche en inlandsche hoofden. Allen werden aan den nieuwen gouverneur voorgesteld en toen de civiele heeren hier sbuikjes" genoemd en de marine-officieren zich hadden verwijderd, werd het militaire commando over gegeven. Generaal Van der Heijden was daarbij zeer aangedaan en kon nauwelijks zijn tranen bedwingen, Atjeh was voor hem alles geworden eu nu «erd hij tegen zijn wensch en in strijd met zijn plannen, die nog niet geheel afgewerkt waren, met eeu gewone thy kbeluiging ontslagen. Men beweeit hier, dat in den laatsten ty4 tegen hem geïntrigeerd is en dat eerst door de zending van den heer Piuys Van der Hoeven en later door die van Mr. Der Kinderen getracht is den generaal tot heengaan te bewegen. Vooial de houding van den heer l)er Kindereu nio<»t den genei aal zeer gegriefd hebben. ïGeneiaal Van tier Heijden had plan nog een jaar te Atjeh te blijven, daar lui de rust nog niet geheel gevestigd rekende. In den laat sten tijd werd wel niet meer gevochten, maar telkens kwamen meer en meer hoofden in onderwerping. Nu vreest mendat na het aftreden van den generaal, voor wien de inlan ders ontzag hadden, de bevolking weder de kans zal willen wagen. Dat dit niet geheel en al denkbeeldig is, blijkt daaruit dat vele hoofden plan hebben naar Mekka te gaan en andereu reeds hun goed in veiligheid bij den Kraton brengen, daar zij na het vertrek van v. d. Heijden de zaak niet vei trouwen. Het is voor ons allen te hopen, dat die vrees ongegrond moge zijn. ïVieemd is het, dat kolonel Ilaus de nieuwe militaite chef, te Qieh-leh bij een aannemer opperbevelhebber in den Kraton, maai", voor den militairen bevelhebber is geen wouing gereed. Zij moet nog buiten den Kiaton gebouwd worden 1" Voor het gedenkteeken van Leidens ontzet is thans reeds f23,659 bijeen, zoodat aan liet geheel nog slechts F1341 ontbreekt, van welke som een goed gedeelto uit de oploiipende ren ten gevonden kau^ worden. De bewerking van het standbeeld van Van der Werf, dat het gedenkteeken zal versieren, woidt aan de fabriek der heeren Enthoven Go. te 's-Hage met ijver voortgezet. Blijkens hot veislag van den hooltlinge- nieur voor het stoomwezen over 1880 bedioeg op 34 Dec. van dat jaar het aantal stoomketels hier te lande 6093, geplaatst in 30S4 fabrieken ea stoomgemalen, 981 zeestoomschepen en stoombooten, 819 locomobielen en locomotieven, waarvan in de provincie Zuid-IIoliand 2035 Istoomketels in 954 fabrieken en stoomgemalen, •417 zee- en rivierstoombooten, 275 locorno- jbielen en locomotieven, In deze opgaaf zijn niet 'begrepen de stoomketels der locomotieven bij de spoorwegdiensten, noch die bij het depart, van marine in gebruik, Op eene verkooping van eene inboedel te- Leiden brachten twee sauskommen en twee bo- tervloten met zes borden van Delftsch aarde werk f640 op. 'tis of we in dea tijd van Gasteezaliger terugkeeren, In liet Dagblad komt eene adver tentie voor, luidende: Disponibel voor terugreis naar Java eene baboe en inlandsche jongen, gehuwd, doch ook afzonderlijk te verkrijgen." Is het niet of eeu hit met wagentje wordt aangeboden? Het afzonderlijk te verkrijgen zou Onstee niet verbeterd hebben, eu Beecher Stowe 7,ou een tranenspuijeud tafereel kunueu schrijven van dit echtpaar, dat zich aldus tezamen of afzonderlijk disponibel stelt. ArnhCt.) VlaardiiigeD. Gisteren is van de werf, toebehoorende aan den scheepsbouwmeester W. Van der Windt alhier, met goed gevolg te water gelaten de sloep Johannes Cornelia, bestemd voor de kabeljauwvisscherij. De sloep zal gevoerd worden door stuurman Jan Noordzij voor rekening van den heer J. C. Speelman te Pernis. Delft. De kiesvereeniging Hederland alhier heeft ter voorziening in de vacature voor de Provinciule Staten, ontstaan door het overlijden van den heer G. H. Landmeter, het volgende gros opgemaakt, ten eiude later daaruit eea definitieve keuze te doen als de heerenF. M. De Vries Van Heijsl, Mr. P. Post Uiterweer, notaris, H. P. Van der Maudele, J. C. Van Marken Jr., Mr. M. A. Wijnaendts. Amsterdam. Het pNederlaedsch genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen" hield gisteren zijne jaarlijksche algemeene ver gadering. De president, Mr.R. J. Domela Nieuwen- huis, hield eene rede over het strafstelsel van liet nieuwe strafwetboek in verband met hef adres van het hoofdbestuur van hel genootschap. De secretaris, Dr. E. Laurillard, bracht het verslag uit; de penningmeester, Mr. C. A. Chais van Buren, de rekening, welke werd goedgekeurd. De president der Amsterdamsche afdeeling, Mr. F. Th. Westerwoudt25 jaren lid van dat bestuur werd tot buitengewoon hoofdbestuurder benoemd. In het vorstelijk park te Arolsen heelt een boschbrand gewoed, die een uitgestrektheid van veertig morgen grond verwoestte. De brand moet door een Zignunervrouw gesticht zyn, uit wraak omdat de opzichter van het park aan haar aanhoudende bedelarijen geen gehoor gaf

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2