A. Houtman k 0° A D Y IR T fï ÏÏI7 ICHTYERïHieOGft F er Telegraaf. Gemengde Berichten. Koloniën, u=|£&rag-o P. WE STIJN M. VAN DER GAARDEN. De correspondent -van de N, B. Ot. zegt dat Prinses Stephanie aan de deputatie, uit Buda-Pest in het Hongaarsch haar dank betuigde, en de deputatie in verrukking geraakte omdat hare toekomstige KoniDgin zich reeds met de landstaal vertrouwd had gemaakt. Dit bericht, vooral de laatste omstandigheid, trof een swarmen" Vlaam te Antwerpen. Hij zond ons het volgend niet onaardig rijmpje: "Vorstelijke taaieer: De dochter van der Ylamen Koning, Zoo pas in Oostenrijk getrouwd, "Vroeg in het MagyaarscU verschooning, Dat zij nog stott'rend daniin kout. Maar vleiend sprak de Keizer toen Zij kan 't in 't Vlaamsch niet beter doen 1 In den loop \an dezen zomer zal er te Londen een Congress of Domestic JEconomy plaats hebben. Het comité, dat de afdeeling nuttige handwerken" voor zijn deel heeft, is voornemens, om in 't begin der volgende maand eeue tentoon stelling te houden van hetgeen op dit gebied ook iu andore landen door kinderen van 5—13 jaar op de lagere scholen 'venicht wordt. Dit comité, wenscheude ook Nederland op deze tentoonstelling vertegenwoordigd te zien, heeft daaibij de hulp en medewerking verzocht van mevrouw Van EykHardeman, te Haarlem, die deze uitnoodiging op zich nam en bereid is, aan ieder, die dit verlangt, de noodige inlichtingen te verstrekken. Ook zal door haar voor de verzending der beschikbiar gestelde voorwerpen gaarne de noodige zorg worden gedragen. Deze voot werpen zullen moeten bestaau in stop- en naailappen, maas- eu biei- werk, gemaakte kledingstukken, zooals die op de lagere scholen vervaardigd worden, en 't geeu verder tot de nuttige handwei keu behoort, mits bedoelde voorwerpen door schoolkinderen bene den de 14 jaar vervaardigd zijn. Mevrouw Vau EykHm dentan roept de mede werking in van alle hoofden der scholen, open bare zoowel als bijzondere, en verzoekt, dat door hen, die aan deze uitnoodiging gevolg willen geven, bij de voorwerpen welke zij voor gemelde tentoonstelling bekwamen, eene opgave worde overgelegd van den leeftijd der vei vaardigster en van 't aantal uren, dat wekelijks aan 't hand- wet ken-onderwijs wordt besteed. De inzending zal waarschijnlijk in liet begin van Juni moeten plaats hebben. De uiterste termijn zal nader worden bekend gemaakt. De Gostenrijksche dichter Frans Dingel- stedt is gistermorgen in den ouderdom tan ruim 00 jaren te Wee rit; n overleden. Laatstleden "VVoensdaj is in Oostenrijk veel sneeuw gevallen. Te Guiunden waien de straten met een laag van 4 a 5 centimeters bedekt. Op den Semmeringspoorweg konden de treinen niet rijden zonder sneeuwploegen. In het dal bij Neulungbaeh en op den Galitziuberg lag een voet hoog sneeuw. Dat de winter van 1880 op 'SI lang en koud is geweest, niet enkel in onze stroken, maar ook veel noordelijker, blijkt o. a. uit het geen dienaangaande uit IJsland wordt mede gedeeld. Geduiende den ganschen winter had het er uit liet N.O. gestormd. In Januari was het tot 21"' C. koud; in het laatst van de maand, van 28 Jan. 3 Febr. was het overdag altijd 18° C. koud, met een orkaanachtigen storm uit het N. liet ijs -in de Taxefjorc! strekte- zich zoover uit dat men geen open zee meer kon zien. Eon A nerikannsche' geëmancipeerde Me vrouw Lockvvood, die eenigeu tijd geleden als advokaat bij het gerechtshof te Washington weid toegelaten, heeft een brief geiicht aan President Gai field, waarin zij dingt naar dec post van gezant in Brazilië. Den 12en April heeft de altredende Gou verneur-Generaal Mr. J. "W, Lausberge het bestuur over Nederlandsch-lndië nederlegd in handen van den nieuwen Gouverneur-Generaal, den heer F. s'Jacob. Een proclamatie in dien zin is de Nederlandsche, Indische en Chiueesclie talen op de gebruikelijke wijze openbaargemaakt en aangeplakt. Den 12en April ging de heer Mr. Van Lansberge aan boord van de Prins Hendrik scheep om de terugreis naar het vaderland te aanvaarden. Tusschen 4 en half vijf 's namid dags verzamelden zich velen van Batavia's no tabelen aan den Kleinen Boom, om Z. E. en diens echtgenoot een laatst vaarwel toe te roepen; ongeveer ten kwai t vóór vijven auiveerden de oude eu de nieuwe Gouverneur- Generaal, begeleid door een deluchemeut kava- lerie. Na eeu korte afscheidspleciitigheid vertrok het stoombootje. Circa 50 personen deden uit geleide tot aau boord van de Prins Hendrik. De stafmuziek voer ook mede. De nieuwe Gouverueui-Generaal aam, aan den Boom af scheid en reed naar het paleis terug. Nauat aan boord van de Prins Hendrik de heer en mevrouw Van Lansberge nog eens ten slotte de haitelijke weuscheu van alle aanwezigen ontvangen hadden, lichtte de Hendrik het anker. Do heer Van Lungsberge zag er zeer ljjdende en ernstig uit. Inzameling voor «Ie Transvaal. Bij bet hoofdcocmté van liet Boode Bruis is sedeit de opgave ut de Staatscourant van 10 Mei ontvangen van het comité voor de gewonden in de Ti a/maal te Beilyu (nader ingekomen giften) 1 294.35. DJEA' HAAG, 17 .Mei. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal is artikel 3 vergunning drank verkoop weigeiende iu elftal gevallen, aangeno men, na redactiewijzigingen door deu tMiuister en na aanneming vau eeu amendement-De Bi uyn Kops, om liet verbod vau dt nuk verkoop op den openbaien weg te laten vei vallen, «eu amendement-De Deautoit, om te laten ver vallen het vei bod van dl aukliuizen in de nabijheid van kazernen, scholen enz, eu een lunendeinent-ldser'ia, lot opneming vau liet verbod vau chankverktiop m boideelen. VAN CM i llilnne dankbare Kinderen, Uehuwd- 1 Zoon en Kleinkinderen Schiedam, 17 Mei '18SI. j» •**-- lieden overleed, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen, mjjn geliefde Echtgenoot de Heer J. 11. G. IlENNiNG, Directeur vau hel Delft- scha Harmonie-gezelschap, Schiedam. Wed. J. II. G. II EN N ING. 15 Mei 1881. "Van Öoij. Don 9 Mei 1881 zijn door den ondorgetee- kendo, als gemachtigde van de handelsvennootschap distillateurs, gevestigd te Schiedam, ten einde voor deze daarvan het uitsluitend gebruik te ver zekeren, ingevolge de wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 85, overgebracht ter griflie van dé Arrondissements Rechtbank te Rotterdam en de inschrijving gerokvvireerd van de navolgende door hen sedert jaron gobruikt wordendo meiken, eti ketten enzoovoorts 1. Een merk, bestaande uit een dubbelen cirkel, waarin aan de bovenzijde »G double stork" en aan de ondorzijdo «Schiedam". Binnen dieircirkel bovinden zich twee ooievaars, de eene liggende en pikkende in een Uelderfiesch en de andere staande met een glas in den poot. 2. Een merk, bestaande uit een liggend ovaal waarin een dubbel anker, gekroond. 3. Een merk, bestaande uit het Schiedamsche wapen, omgeven niet een dubbelen dried. waarin aan do bovenzijde de woorden »A. Houtman Cc..'" en aan de onderzijde «Schiedam Aims." 4. Een inerk, bestaande uit een Mok, omgeven met eene lijn van denzelfden vorm; boven den klepel bevinden zich tusschen twee algeronde lijnen do woorden A. Houtman Co." 5. Een moik, bestaande uit een dubbelen ciikei, waartusschen in liet lond de woorden «Doublé Palmtree Gin Schiedam"; van binnen zijn twee palmen met de wortels verbondon. 6. Een etiket, bestaande uit een dubbel ovaal, waarin aan de bovenzijde de woorden »A. Hout man Cie Schiedam" en aan du onderzijde «de Klok". Binnen dat ovaal eene klok mot een strik, waarboven de wooiden «fijne genever" en waar onder «.superior"; alles licht blauw op witten grond, 7. Een etiket, bestaande uit vier cirkels. Tus schen de beide buitenste cirkels bevinden zich aan de bovenzijde de woorden «Para eviiar la falsifi cation miestras etiquetas se' Imllan depo.siladas yllevatadas a nuostra firma" en aan de onderzijde «Schiedam". Tusschen de twee binnenste ciikels bevinden zich aan de bovenzijde de woorden oGi- nebra do Ja Campana" en aan de onderzijde »A. Houtman Ciu". Binnen de ciikels i« eene Mok, wanroverheen de handteekening »A. Houtman" en met »A. Houtman" godmkt in den rand, even boven den klepel. Hoven de klok is do prijsinedaille van de internationale tentoonstelling te Oporto in 1805, boven- en keerzijde, en onder de klok de woorden «extra superior"; alles verguld opuitten grond. 8. Een etiket, bestaande uit een ovaal, waarom heen de woorden «Para ovitar la lalsiticacion nuestras etiquetas se Italian dupositadas yllevatadas a nuestra firma" en eene klok op rooien ovalen grondaan de bovenzijde omgeven met de ver gulde prijsmcdaille van Opoite, voor-ca keerzijde, boven welke medaille de prijsmedaillo van Phila delphia 1870, mede verguld; om de medailles be vinden zich in vergulds letters de woorden »Gi- nebiu de la Campana", onder do klok in zwarte lettors «extra superior"' en daaronder in rooda letters «A. Houtman Crn". 9. Een etiket, bestaande uit het Schiedamsche wapen in een langwerpig figuur, van hoven hoekig. Boven hot wapen bevindt zich liet woord «Echte", onder het wapen «Schiedamsche", daaronder »ge- novcr", iets lager «van" en geheel van onderen »A. Houtman Co." 10. Een etiket, bestaande uit een langwerpig, van boven afgerond, figuur. Daarin bevindt zich van boven een dubbele roodo cirkel, waarin van boven in zwarte lettors do woorden«Genuine Hollands" en van onderen in witte loiters «Ge- nova". In hot midden oen dubbel anker ver guld, met vergulden kroon op eon rood kussen, Onder dien roeden cirkel zijn ter. linkerzijde de prijsmcdaille van Oporto en ter rechterzijde de prijsmcdaille van Philadelphia, vioeger ontwin c- ven, beiden van goud. Daaronder in zwarte letteis op rooden gioml de wooiden «Golden prize ïn'e- dal», links daaronder echts "Ph,'u^2lI,hia"* Ibno lb/ii Hieronder in witte letters op zwarten grond »A. Houtman Co.", waaronder cv oneens in witte letters op donzelfden grond «Schiedam". 11. Een meik, bestaande uit duo zwanen, twee bonoden oti een daarboven, omgeven door een dubbelen cirkel, waarin aan de bovenzijde de woorden «Central-Park" en aan do onderzijde het woord «Svvan". 12. Een merk, bestaande nit do lettors 13. Een etiketbestaande ~uit een dubbelen cirkel, de -buitenste dikker dan do binnenste, waarin delettors i

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2