Bianealandsche Bericltei vaa Maandag 23 Mei 1881. 4881. 1 TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 20 Mei. In deze zitting is de huishoudelijke raming ingekomen. De heer van Rees bi acht rapport uit over de bescheiden van den Minister van Koloniën be trekkelijk de conversie-kwestie op Java. De meer derheid der commissie stelt voor te verklaien, dat de kabinetscirculaiie aan den gouverneur- generaal dd. 15 Augustus '1880 belemmerend sal weiken op de vrije uitoefening van het recht der inlandsche bevolking op Java en Madura om voor haar giondbezit den vorm te kiezen waai - aan zij de vooikeur geeft en dat daarom eene spoedige teD uitvoerlegging eener algemecne vei ordening, waai bij dat recht uitdiukUelijk erkend en bevestigd en de uitoefening daarvan mogelijk gemaakt en geregeld woidt, meer dan ooit een eisch is geworden van goede staat kunde en rechtvaardigheid. De mindeiheid der commissie, de heeren Wintgens en Van Nispen vereenigt zich noch met het verslag noch met de conclusie en behoudt zich voor bij afzonderlijke nota haar afwijzend gevoelen te doen blijken. Daarna is de discussie over de drankwet vooitgezet. De aitt. IQ tot 13 zijn goedgekeurd het laatste, bepalende de uitwendige teekenen voor diankhuizec waaruit de verkregen ver gunning blijkt, is door de Regeering gewijzigd in den zin van het amendement van den heer De Jonge en met de toevoeging door den heer Van der Kaajj voorgesteld. Jiit. 15 (waarbij toegelaten wordt drank- verkoop in logementen, doch, na wijziging door den Minister, enkel aan logeergasten, aan booid van vaai tuigen aan de opvarenden en door marketentsters aan militaiien op marschin kampementen, enz.) is aangenomen, na verwer ping, met 57 tegen 7 stemmen, van een amen dement van den heer De Jong, om de logementen aan de bepalingen der wet te onderwerpen. De discussie is g»naderd tot art. 17 straf bepalingen. SCHIEDAM, 21 Mei 1881. De Gemeenteraad alhier, hield gisteren eene vergadering, die door 11 leden werd bijgewoond. De heeren Knappert, J. F. Legner, Loopuyt en Roelants hadden kennis gegeven, dat zij, tengevolge van verschillende omstandigheden, verhinderd werden de vergadering by te wonen Vooits waren afwezig de heeren Jansen en J. B. Nolet. 1. De notulen van de zitting van 8 April jl. V#rden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ontvangen eene missive van Ged. Staten, waarbjj deze de ontvangst berichten van de vsrordening betreffende het begraven en de begraafplaatsen en eenige bemerkingen worden gemaakt op de verordening op het bouwen. Wat het eerste betreft, voor kennisgeving aan genomen en het tweede gedeelte verzonden aan de Gommiisie voor de strafverordeningen. 3.; Idem, houdende goedkeuring van het eerste voljaara-kohier van de plaatseiyke directe be lasting over 1881. *4. Idem, als voren, van het tweede voljaars- kohier der plaatselijke directe belasting over 5. Idem, houdende bericht dat woidt berust in de toekenning van een buitengewone subsidie aan het Lfutgerlyk Armbestuur over 1880. 6. Idem, houdende goedkeuring vati liet laads- besluit van S Apiil jl., totaf-en oveischrijving op de gemeentebegrooting voor 1880, 7. Idem, tot betaling uit den post voor on voorziene uitgaven dienst '1880. 8. i'ioces-veibanl van do kasopneming door Bui gemeestei en Wethoudeis bij deo gemeente ontvanger, op 28 Apiil jl. i - No. 3 tot 8 woiden voor kennisgeving aan genomen. 9. Indiening van den staat der oamvoider- baie posten der plaatselijke duecte belasting dienst 1879. Ter inzage en de behandeling aaogeb ouden. 10. Zus ontweipbesluiten, als: 3 tot af- en over schrijving op de gemeente-begrootingen, dienst 1880 eu 1881, 2 tot betaling uit den post voor onvooiziene uitgaven, dienst 1880 en 1881, enl tot veihooging vau de gemeeute-begiootiug in ontvangst en iu uitgaaf, dienst 1881. Zullen stiaks worden behandeld. 11. Voordracht tot benoeming van eene onderwijzeres en een onderwijzer. Op die voor- diacht komen voor: voor onderwijzeres in nuttige handwerken aan de 1 e en 2e openbare armenscholen, J. M. W. Bolte en E. De Goederen. Voor onderwijzer 3e klasse aan de 'ie openbare armenschool: A. Duffer, M. Rijn- bende eu G. Harting. Jjer inzage en aan gehouden. 12. Rapport van Burgemeester en Wethouders en van de Gommissie van Fabricage op adi essen om demping vau de sloot langs de nieuwe Rooinsch-Katholieke keik en het eif van J. Van der Buig; wordt geadviseerd dit verzoek, zooals het is liggende aftewijzen, maar de demping der sloot met afstand van giond toe te staan op dezelfde voorwaarden als waarop dit aan andeien daar ter plaatse werd toegestaan. Ter inzage en aangehouden, 13. Rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van G. M. Ham, tot rooiing van boomeu. Het advies strekt om dit verzoek toe te staan. Ter inzage en aangehouden. '14. Rapport van de Financieele Commissie over de lekening van de Stedelijke Gasfabriek over '1880. Het advies strekt tot goedkeuring, Ter inzage en aaugehouden. 15. Idem over de rekening van het Vrij Handels Entrepót over 1880. Ook dit advies strekt tot goedkeuring. Ter inzage en aan gehouden. 16. Missive van Curatoren van het Gymna sium houdende voorstel tot aanstelling van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde, op jaarwedde van f 2400 óf, zoo zich geen kandidaat daarvoor mocht voordoen, dan aan te stellen een vierden leeraar in de oude talen op jaarwedde van f2000. Ter inzage en aaugehouden. 17. Missive van den Schuttersraad, tot hel doen van af- en overschrijving op de be grooting der dij. Schutterij. Ter inzage en aan gehouden, 18. Idem, tot uitbetaling der jaarwedde aan den waarnemenden eersten luitenant-adjudant der dd. Schutterij ten bedrage v$m f 171.77. Ter inzage en aangehouden. 19. Verslag van den Directeur nopens den toestand der Stedelijke Gasfabriek. Ter inzage en aangenomen voor kennisgeving, zijnde et den opgenomen iu het jaarlyksch verslag van toestand der gemeente. 20. Missive van den duecteur der Buiger- avoadschool houdende mededeeling vau da tijdsbepaling vau het overgangs-examen aan genoemde school. Aangenomen voor kennis geving 21. Missive van J. Nederlof en consorten, houdende beiieht van liet'niet-aannemeu vau hetgedaue bod voorden afstand van ecu gedeelte der plaat in de nvier De Maas, Ter inzage en aangehouden. 22. Adres van den heer C. J. P. Van der Schalk, om ontslag als regent van het St. Jacobs- Gasthuis. In handen gesteld van het college van Regenten, om bericht en laad encasuquo tot het doen eener aanbeveling, ter voorziening in de ontstane vacature. 23. Adres van C. Eenhoorn Bz,, om afschrij ving op zijn aanslag in de plaatseiyke directe belasting over 1881. Ia handen gesteld van Burgemeester en Wethouders, ten fine van beschikking, overeenkomstig de voorschriften der veroidening. 24. Adres van deSchippersvereenigingSchut- tevaer te Bolsward, om vermindering van het tarief voor het havengeld. In handeu gesteld van de commissie voor de plaatseiyke belastin gen, ten fine van beiicht en raad. 25. Adres van A. Keuzenkamp om leverantie aan de gemeente als behanger. In handen van Burgemeester en Wethouders, om zooveel noodig er op te letten. - 26. Adres van A. Dirkzwager c. s., tot vei bete ring van de vaart in de Westerhaven. Aange nomen voor kennisgeving; daar reeds besloten is ter zake de noodige voorziening te nemen. 27. Aan de orde van behandeling zijn Drie ontwerp-besluiten tot af-en overschrijving op de gemeente-begi ooting, dienst 1880. 28. Drie idem dienst 1881. 29. Een idem tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1880. 30. Een idem, dienst 1881. 31. Een idem tot verhooging van de gemeente begi ooting dienst 1880 in ontvangst en uitgaaf met f *276 09Va- Al deze ontwerpen worden achtereenvolgens, zonder hoofdelyke stemming, aangenomen, 32. Benoeming van een lid der plaatseiyke commissie van toezicht op het lager onderwij». Woidt benoemd de heer H. W. M. Roelants, met 9 van de 11 stemmen, (Er werd 1 stem uitgebiacht op den heer J. Lechner en er was 1 blauco billet.) 33. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot continuatie der verhuring van een wachthuisje aan de Rotterdamsche poort aan het Ryk, tot wederopzegging, ten langste voor drie jaren, met ingang van 1 Mei 1881, op de bestaande voorwaarden en tegen f 60 's jaars. Aangenomen met algemeene stemmen. 34. Aan Burgemeester en Wethouders mach tiging verleend om weder voor den tijd van vijf jaten ingaande 1 Jul 1881 te verpachten het techt van jacht op de aan de gemeente behoorende gionden. 35. Mededeeliug dat, ter 'uitvoering van het raadsbesluit van 31 Maart 11., de levering van het drukwerk der gemeente voor den tyd van vijf jaren is opgedragen aan J. Odé. 36. Aan de orde was de voortzetting van de beraadslagingen over de ontvrerp-strafver- ordeningen, als:

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5