■- W- -O Gemengde Berichten. 'A. "Verordening op het nommeren van ge» bouwen en erven en regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor het bevolking register te Schiedam; B. Verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud-en Nieuw- West-Frankeland te Schiedam ,0. Verordening op de Beurs en de Maikten te Schiedam en 2). Verordening op het uithalen en ver nietigen van rupsennesten te Schiedam. Al deze ontwerp-verordeningen werden, na discussie en na hier en daar te zijn gewijzigd, met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede was de behandeling der herziening van de be staande strafverordeningen voltooid. Daarnii is de vergadering gesloten. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden een exemplaar van het bericht omtrent den handel en de scheep vaart in het Britsche Koninkrijk over de n/aand April "1881. Het heeft de aandacht meermalen getrok ken dat de heer A. Kuypei' in zijne artikelen in den Standaard, men zou zeggen bij voorkeur, zjjne beelden ontleent aan het krijgswezen. Het 2f. v. d, D. bevat thans in een ïLondenschen brieP' eene beschrijving van het reddingsleger, dat geheel op militaire w'yze is ingericht en op die wijze met krijgsliederen en oorlogsrumoer tot bekeering van andersdenkenden arbeidt. Onzen geachten landgenoot verdenken wij niet van de onzinnigheid om op dezelfde wijze te werk te willen gaanhij zal zich wel hij de terminologie vhouden; maar een opmerkelijk verschijnsel is hét toch deze overeenstemming, om bij voor keur beelden en woorden en door de Salva- tionsarmy ook de daden na te bootsen van het ruw geweld ten dienste van eene leer, die liefde tot grondslag heeft. ArnhOt.) Da gemeenteraad van Loosduinen heeft een grootsch besluit genomen. Zij wil de proef wagen om den Loosduinschen weg van den tol tot het dorp electriseh te doen verlichten. "Vóór September hoopt men met de geleiding en verderen aanleg gereed te zullen komen. Vele artikelen, die voorheen van geweven stoffen werden vervaardigd, ziet men thans van papierstof gemaakt en in den handel gebracht. De papieren boorden en manchetten, die in het buitenland ruimer toepassing vinden dan bij ons te lande, zijn voorzeker algemeen bekend. Minder algemeen is tot nu toe de aanwending van het zoogenaamde papiervilt, dat men verkrijgt door een mengsel van wol, zijde, haar, vezelstoffen, hennep, vlas, afval van katoen en dergelijke tot •en brij te verwerken; daarna deze te bleeken, vilten en als papier verder te appreteeren. Van dit papiervilt vervaardigt men venstergordijnen, zwaardere behangels, bekleedsels voor stoelen en rijtuigen en ook ondergoederen. "Vooral voor darnes-ondei lokken schijnt dit papier aanbeveling te verdienen, daar men den rand versieren kan met een smaakvol patroon op witten grond in zwart gedrukt of open gewerkt, door den rand een voudig met een daartoe geschikt werktuig open te slaan. Daar zulk een rok nieuw minder kost dan een ouderwetsche alleen voor het wasschen, zal hier het nieuwe spoediger algemeen worden. Papierstof blijkt meer en meereen surrogaat té worden voor hout, metaal of aarde- en glas werk, boven' al welke stoffen'het zich onder scheidt door geringere zwaai te, bijzondere elasti citeit, mindeie kostbaarheid en gemakkelijker bewei kbaarheid, zoodat het vooi zeker in de toe komst eene nog groeitere rol zal spelen. De gelukkige, invloed van ,de Noonlzee- Jucht op de. gezondheid der bewoners van de jeilanden in die zee, loopt in liet oog, als mei; let op de volgende cijfers: Var^ö7^^75; stierven op de 10.000 inwoners aan long tering: In Frankfort a. M. 38.9, in Hamburg 35.2, ia Bremen 42.8, iu Leipzig 35.07, in Brussel 50.7, in New-York 41.5, in geheel Nederland 25.9 in Margate aan de Theems 10.1 op Norderney 8.69. De sterfte op Nor- deruey komt overeen met een gebergtehoogte van 13 tot 15 honderd meter. Op de Noordzee- etlanden komt weinig klierziekte en tering voor, en bereiken de menschen dooreengenomen een hoogen ouderdom. De beroemde Erlanger professor in de physiologie, de heer Rosenthal, heeft een ge schrift in het licht gegeven, waarin hij de vraag behandeltWelke waarde hebben bier en bran dewijn voor de volksgezondheid 1 Hij heeft dit vtaagstuk zeer nauwkeurig onderzocht en de resultaten daarvan zijn in strijd met de thans vrij algemeen geldende zienswijze. Dat braudewyn svoor den arbeider onont beerlijk moet wot'deu geacht, is ten eenenmale onjuist." Juist het tegendeel. Hem, die geen goed en voldoend voedsel genieten kau, die slecht gevoed is, schaadt zelfs een enkele borrel De vermeerde uitgaaf van kracht en de ver hoogde warmte, het gevolg van gebruik van den alcoholischen drank worden niet vergoed door krachtige spijs en zij brengen dei halve nadeel te weeg. Maar er komt nog iets anders. iNu onze man de arbeider vroeger een borrel heeft gebruikt en die hem goed beeft gedaan, zoo neemt hij er later weer een. Maar die ééne borrel helpt niet en nu zet hij er een tweede op en zoo vermeerdert hij allengs de dosis, waardoor hij zich in staat gesteld ziet, althans gedurende eenigen tijd, op-de gewone wijze voort te gaan. Telken male openbaart zich echter diezelfde behoefte en telkenmale wordt zij op gelijke w'yze bevredigd en het gevolg daarvan is, dat hy aan de gewoonte van den drank wordt ver slaafd." Dit is het noodzakelijk gevolg van het gebruik van sterken draDk bij onze slecht ge voede arbeiders en daaraan is onafscheidelijk verbonden de ondergang van den man naar lyf en ziel. Op grond hiervan kunnen wy niet ernstig genoeg waarschuwen tegen deze ge vaarlijke dwaling, waarin thans zoo velen zijn vervallen, die meenen dat een borrel goed doet. Wie den behoeftigen ruan zoo iets voorhoudt, die laadt een zware verantwoordelijkheid op zijn geweten. Hij handelt even onverantwoor delijk als degeen die een arbeider den raad geeft geld op te nemen bij een woekeraar, om door hem uitgeniergeld te worden. »Wat de physiologische gevolgen van alcohol betreft, ten deze stemt de beer Rosenthal vol komen in met hetgeen aangaande deze kwestie wordt gelezen in de memorie vau toelichting van de wet tot beteugeling der dronkenschap, maar hiertoe beperkt zich de instemming van professor Rosenthal met genoemde wet. Straf bepalingen zijn volgens hem niet bij machte om het kwaad uit te roeien en vele vooi beelden haalt hij daarvan aan, ten bewijze dat zelfs de strengste straffen daartoe vruchteloos zijn gebleken. Om het maatschappelijk euvel te' genezen zijn noodig: goede kost, vastheid van karakter, goede woning en een onschadelijk middel ter vervanging van den brandewijn. Men lette met zorg op hetgeen voor het welzijn van den arbeider bevorderlijk kau zijn. Bij het verrichten van landelijken arbeid geve men hem nimmer sterken diank. 3»Bij 't grasmaaien geve meu nooit sterken drank, maar bier, brood, worst en kolfie of thee, dan zal de werkman gezond blij ven en meer arbeid kunnen verrichten dan bij liet genot van sterken drank. •'»Hïciuit volgt dat niets behoort te geschieden, 1 wahVdo'or het levensondeihoud vooi' den 'arbei denden stand duurder wordt, zgoals .Helaasin zoo hooge mate ontaogs is reden moet het genot van bier door belastin gen niet duurder komen te staan. Bier is geen voedingsmiddel, maar toch een nuttige drank uithoofde het de spijsvertering bevordert en een gezonden prikkel geeft aan de zenuwen. t Dat men bij het genot van bier een even groote massa schadelijke alcohol consumeert als bij 't genot van een kleinere kwantiteit brandewijn is een algemeen verbreide meening, maar niet minder een algemeene dwaling. De meer of minder schadelijkheid van degebiuikto hoeveelheid alcohol hangt af van zijn concen-, tratiedie in geen drank zoo sterk is als by brandewijn of zoo gering als bij bier. iVaa de duurste biersoorten weet de am bachtsman niet mee te praten. Hij di inkt lichte bieren en daarom is het dringend noodig, dat de verbreiding niet worde beperkt van de lichte maar krachtige bieren. Deze bieren houden niet lang stand, kunnen niet tegen het vervoer en het zou derhalve zeer te bejammeren zijn, indien tengevolge van een verhoogiog van be lasting de vele brouwerijen op het platteland, waar men zich op het brouwen van dergel'y'ke bieren toelegt, te gronde zouden gaan." In Fiankryk wordt van verschillende kanten, doch inzonderheid van den kaut der geneeskundigen, er op aangedrongen, dat van de scholen het gebruik der stalen pennen moge worden geweerd. De ondervinding heeft in Frankrijk althans geleerd, dat op de hoogere scholen zeer veel verwondingen van ae*oogen tengevolge van het gebiuik dier pennen voor komen, en dat met behulp van de aloude ganzenpen vrij wat beter en schooner schrijvers kunnen gekweekt worden. Uit Japan wordt bericht over een cholera- epidemie, die is uitgebroken nadat men een aantal graven van soldaten, die twee jaren te voren aan de cholera waren gestorven, had geopend, ten einde zekere godsdienstige ceremoniën daaraan te voltrekken. In 5 maanden vielen meer dan 100,000 slachtoffers. Dit bericht zou krachtig pleiten tegen de meening van som migen, dat door rotting de ziektekiemen altijd zouden worden vernietigd. Dat dit niet waar is met betrekking tot pokken, was al lang ais zeker bekend. Een zoetwaterbron in volle zee, dat merk waardige natuurverschijnsel is op 18 Eng. mijlen afstand van St. Augustine (Texas), 3 mijlen van het strand verwijderd, waar te nemen. Als de zee rondom vlak en kalm is, bemerkt' men daar een bewegiDg, die aan het koken van water in een grooten ketel doet denken; dat is de zoetwaterbron, die daar midden in zee opborrelt. Men heeft herhaalde malen ile golven geproefd en bevonden dat het zoetwater is. ïMymeringen van een jong boeren-echtpaar in Tyrol" of ^Landhuishoudkundige bedser moenen" meent de Landb.-Ot., dat men boven de volgende geschiedenis zou kunnen schryven, Twee jonggehuwden hadden zich zoo pas te bed begevenonder hunne bedstede be vond zich eene hen, die daar in stille moeder, liefde op een nogal groot aantal eieren zat te broeden. »Wat ben ik blij," zoo sprak de boerin, »dat wij zoo'n mooie hen en zooveel eieren hebben. Zij zul de kuikens wel goed' uitbroeden, die, als zij wat opgeschoten zijn, ons een beig eieren geven." 3>Wij zullen echter niet zoo dwaas wezen," sprak de echt genoot, »om de eieren te verbakkenwij zijn met onze polenta tevreden en gij verkoopt al de eieren, bespaart het geld en koopt daarvoor eenigc fraaie ganzendie leggen grooter eieren, i hebben mooie veders en zijn in het algemeen 1 beter voor een huishouden dan de kleine hen nen." sDat ben ik met je eeus," autwoordde de vrouw; sganzen moeten veel nie'er-uitieverett1! dau-'kippen. Maar-mijn-beste man, -ik'zóu ook wei -een, varkentje- willen hebben;, wij mesteiïl' Jt vet en verkoopen het vleesch en het spéÜ|> JjH,"

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6