uuciui Gemengde Berichten. torie, welke die Vrees voor Rome tot diep *ia het bloed heeft ingeprent; eu ware aizoo de klove, die ons ran de Roomschen afscheidt, 'tzjj te dempen, 't.zy te., overbruggen, dan zou pog alles normaal loopen en de hulp zich over en weêr zonder wrijving of bezwaar verleenen laten." Thans stelt de Tijd er het volgende tegenover jWjj, Katholieken, denken er een weinig anders over. Ook by ons bestaat wat men noemt Anticalvinkmewy hebben op onzen eigen bodem een historie, welke dien afkeer van Calvyn tot diep in het bloed heeft inge prent; de klove tusschen katholicisme en cal vinisme valt niet te dempen." Beide richtingen staan dus lijnrecht tegen elkander over; zy steunen elkander slechts, om de liberalen uit het parlement, te dry ven. Maar 'als hundit gelukt is, wat heeft men 'dan te verwachten, indien de Volksvertegen woordiging is samengesteld uit twee partijen, waarvan der eene ïde vrees voor Rome" en der andere »de afkeer van Calvyn" tot diep in het bloed is ingeprent? Laat dit by de aanstaande verkiezingen eene aansporing wezen om, noch uit vrees voor Rome, noch uit afkeer van Calvijn, maar in het waarachtig belang van het algemeen en ter bevordering van de eendracht in Nederland hen te kiezen, die den kerkelijkeu stryd niet als hoofdzaak voor hun leven aannemeD. Eerst thans is de premie van f 10,000 van de 3 pCt. premieleeoing der stad Rotterdam, reeds in Oct. 1878 uitgeloot op obligatie No. 761, uit Parijs opgevraagd en door de Bijbank der Nederlandsche Bank te Rotterdam uitbetaald. Naar wy vernemen werd bij het presenteeren der coupon van deze obligatie de gelukkige bezitter en opmerkzaam op gemaakt. Het voordeelig slot der rekening wegens inlagen en terugbetalingen ten behoeve van de Rijkspostspaarbank van 11 tot 20 Mei ji. be draagt ruim f 10.300. De Sophia-stichting, de zeebadiorichting voorkinderen te Scheveningen, zal dit jaar 17 Juni geopend worden. Van verschillendezyden mocht deze inrichting de sympathie in het veir- Icopen jaar weder oudervinden; zoo kwam zy O. a, in het. bezit van twee legaten, groot f300 en f500. Öm evenwel een grooter aantal kin deren kosteloos te kunnen verplegen dan tot heden de fioanciëele toestand het veroorlooit, blyft het bestuur de goede zaak voor geldelijke ondersteunning steeds krachtig aanbevelen. Men moet tegenwoordig voorzichtig wezen om met Russen connectiën aan te knoopen. Een Amsterdamsch student, die verleden jaar, tijdens dagroote vaeantie, een wetenschappelijke reis deedkwam te Konstantinopel in een logement toevallig in kennis met een Russisch officier. Toen zy elkander verlieten, wisselden zy huane naamkaartjes. Nu kreeg in deze week bedoelde student eene waarschuwing om, by de naderende vaeantie, toch vooral af te zien van zijn voornemen om eeD gelijke reis te aan vaarden, omdat hij dan gioot gevaar hep in de nabijheid: der Russische grenzen gevaugen genomen te worden. '•.Men had namelyk den bedoeldenRussischen officier, als i hoofd van een nihilisten-club, ge- vangen- -genomen en in zyn portefeuille het naamkaartje van onzen student gevonden, met aanwijzing van zyne betrekking en woonplaats. Bewijzen te over voor de Russische politie om den student als medeplichtige van den Russischen nihilist te signaleeren, en zoo daartoe mogelijk heid bestond, hem op te eisehen. Nd. D.) De bekende rornau adeDelftsche "Wonder- docter", van mevr. Bosboom-Toussaint, is than3 ook in het Ouitsch vertaald en te Hamburg uitge geven.-De vertaalster is mevr. M. Karstens, en "Brol'. Van Ooslerzee heeft de 'uitgave met een voorwoord verrykt. Het wei k schijnt in Duitsch-; land nfet minder dun hier te iaude gewaardeerd: te wordpn, daar reeds drie Duitsche dag bladen, De Ereue Zeitung, de il'. Westphal: Volktteilung en de Berliner Beichsooien, zeer gunstige aankondigingen daarvan geven. Een inzender in de AT. Jl. Ct. vestigt de aandacht op een maatregel tot beperking van het aantal kroegen inzonderheid van de: kleine kroegen die, zoo wij ons niet be driegen, nog niet openlijk werd aanbevolen en misschien meer doel zou - treffen dan meuig wetsartikel. Aan eiken tapper, 'ook aan diegenen, die.een tappery .oprichten;' Wordt twee maanden krediet verleend 'voor de voldoening van den accijns. "Wanneer dit ophield, en daarvoor is gaen wet of. wyziging van eene wet noodig, zou het Staat behulpxaam i»,r zóó bemoeilykt worden, dat er verscheidene achterwege-zouden big ven. De raad komt wat laat en de toepassing van den maatregel zou thans ten opzichte der bestaande tapperijen, wij zullen niet zeggen onbillijk zyn, maar toch moeielykheid veroor zaken en in elk geval niet zoo doeltreffend werken als wanneer hy vroeger ware in toe passing gebracht. Vier Hollandsche oorlogsschepen, van Toulon komende; zyn te Port-Mahon aangekomen. Te Helder worden vermist veertien 1/10 loten voor alle klassen der 306e staatsiotery, numroer3 20837 tol en met 20850, handteeke- ning A. L. Leuw te Helder. De commissaris van politie aldaar verzoekt opsporing en bericht. De oplichterij met bedelbrieven, voorzien van valsche aanbevelingen en valsche haud- teekeningen, wordt te Amsterdam weder op groote schaal toegepast. Naar het N. v. d. D. verneemt isOgier de Amsterdamsche makelaar in effecten (ge wezen barbier)die eenige maanden geleden met een groote waarde aan effectenaan een igner cliënten behoorende, naar Parijs vluchtte en daar gevat werd op aanwijzing van de Amsterdamsche politie thans in volle vry- heid. De man bevindt zich namelijk in het schoone Amerika. Een gebrek aan formaliteit in de papieren, te dezen opzichte door onze politie verstrekt, moet aanleiding zyn geweest, dat hij, toen hjj door de Fransehe justitie aan België over geleverd werddoor de autoriteit van dit laatste land losgelaten is. Na eenigea tijd in Brussel vertoefd te heb-- ben, is Ogier naar Amerika gereisd. In de Betuwe zal het gewas van kersen niet zoo overvloedig zyn als de bloeiende boo- men zich lieten aanzien. De bloesem heeft door koude en ..nachtvorst zooveel geleden, dat aan vele boomen de gezette vrucht als het ware te tellen is. De heer Becker te Dusseldorf beweert het middel gevonden te hebben om koemelk eene bewerking te doen ondergaan, waardoor zy, zonder toevoeging van vreemde bestand- deelen, geheel de eigenschappen der moeder melk verkrygt. In eêne vergadering der bestuurs- dames van de Ëerlynsche vrouvs.envereeniging zou hij betreffende deze uitvinding irtededeelin- gea doen, en inmiddels wordt door Prof. Virchow de zaak wetenschappelijk onderzocht. Van hoe veel gewicht voor de voeding van zuigelingen deze uitvinding zou zyn, behoeft niet te worden aangetoond. Huitvrouw Zandvoort. Het badseizoen wordt alhier den 15den Juni a. s. geopend. De Passage eu het hótel met kurzaal ouderen de voltooiiug. "Beide gebouwen vormen een grootscb geheel. De toegangeu van het strand en van het station zijn geheel in overeenstemming met die bouwwerken. Het stationsgebouwgroot ruim en gemakkelijk ingericht, is voltooid; de gasfabriek daarachter is byna gereedover de uitgestrekte terreinen worden de gasleidingen aangebracht, en smaakvolle lantaren» worden langs de straten geplaatst. Sneek. Alhier is de vrouw van een habd- wei kemun bevallen van drie kinderen, die allen in leveu zyu. Te Tiaunstein in Beieren moesten voor eenige dagen de sneeuwvegers"^vèiler uit de bergplaats gehaald worden om de mass» sneeuw, die des nachts gevalieu was, weg te ruimen. In enkele gedeelten der stad reed inen met sledeu en de menschen waten zoo dik gekleed, alsof men in het hartje van December was. Eeniwerkiimu te Par'ys. die Dinsdagmorgen iu beschonken toestand opzijn werk" kwam en dadr ontslagen werd, legde zich iu een zandkar te slapen. Eemge oogenblik'^-z later begonnen zjjue makkers.de kar te vt'hj-. zonder dat zij den dronkaard bemerkten, dt -.ouder' eenige bewe ging te maken gerust bleef slapen. Niet weinig verschrikt stonden zij te kijken, toen op een andere plaats .de kar geledigd werd en hurt makker daarmede uitrolde. Alle pugingen om lieui weder in het leven terug le biengen bleven 'vruchteloosde inau was onder de zaud- vracht gestikt, Iu Kansasis een streng rechtzinnige patty die "uit-louter vroomheid er up aandringt dutde kerken 's Zondags gesloten zullen goed op een anderen dag»- gehouden worden. 1 en de Zondag moet "een 'rustdag vóór alien - zijn, ook voor predikanten, kosters en kerke- knechts." Dat is de redeneoring die deze geloovigen gebracht heeft tot een wensch, welken men eer -aan vijanden van den godsdienst zou toe- schrijveo, Maar zoo ziet men weer, de uitersten raken elkander. Om de electriscbe verlichting in het groot toe te passen, heeft the Borthcrn Electric Light ■Company in Amerika het voorstel gedaan, om het Kapilool te Washington uitwendig zóó sterk'te verlichten, dat bet inwendig even goed verlicht zou wezen als op een helderen dag, terwijl er nog genoeg licht zou afstralen dat de ga- heele stad verlicht zou wezen als by volle maan, Zy wil dat doel bereiken door om den koepel van het Kapitool een krans van 160 eiectrische lampen te plaatsen. Verder moeten, op de gronden om het kapitool, zes ijzeren torens worden opgericht, voorzien van een lantaarn waai ia 50 lampen branden. Deze 450 lampen, waarvan elk »n .lichtkracht gelijk moet wezen aan 6000 kaarsen, wordt berekend gelijk te staan met .200,000 gasbekken en veertigmaal de lichtkracht te bezitten die nu wordt gebruikt. De kosten zyn geraamd up 350,000 dollars, Sedert eenige dagen versch'ynt er in Hurricane in Amerika iets nieuws op het gebied van journalistiek. Dagelyk komt daar een blad uit dat bestuurd wordt door een inei-je van twaalf jaren en wel de moeite waaid moet zijn om te lezen. Onder welk vaandel dit meuw orgaan zich geschaard heeft, wordt niet opgegeven. De Duitschers, die zich in Noord-Amerika hebben- gevestigd, hebben het grootsche plan gevormd, -eene Duitsche universiteit in de Ver- eeuigde Staten op te richten. Aan het hoofd dier inrichting, welke den naam van: Keizer Willems-universiteit" voeren zal, zullen als leermeesteis uitsluitend mannen van uitgebreide wetenschappelijke keunis aangesteld worden. Denkelijk zal' die universiteit te Milwaukee worden opgericht. De kosten daarvan zyn voorloopig op 2 mffhoeu dollars geraamd. Een Australisch blad verhaalt dat voor eenigen tyd in de nabijheid van Turakina een trein door rupsen werd opgehouden. Een menigte van die dieien kropen over de rails in de richting naar een korenveld en langzamerhand begon de trein langzamer te rijden, totdat hjj eindelijk geheel stilstond. Ue machinist bemerkte, dat de. wielen der locomotief door hel. groote aantal doodgedrukte lupsen zoo glad geworden waren dat ze wel draaiden, maar niet voort- gingen. Nadat men een eindweegs de rails mei zand had bestrooid kon de trein eindelijk de reis hervatten maar gedurende dat oponthoud waren er zulk een groot aantal rupsen in de wagens gekropen dat men geen plaatsje meer kou viuden zonder zulk een dier aan te treffen, wat niet weinig hinderlijk voor de reizigers was. Ouder het opschrift: sTwaalfrerescliérp- rechters'.'leest men in de Fransehe bladen: De Bey van Tunis werd door de heilige stad Kan-uani uitgenoodigd zijn verblijf binnen haar muren te vestigen, om zich voor de Fiam-chen iu veiligheid te stellen. Kainmn voert daarom den byuaaiii van heilig, omdat geen christen, heiden Of jood daar mag binnengaan. Wordt eèu 'christen daar betrapt, dan sleept men hem onmiddellijk in den voorhof eener daartoe be stemde moskeewaar hij terstond door een marubout wordt onthoofd. De heidenen worden daarentegen op het houfdplein der stail geworgd en de joden verbrand. Daar men te Kairuan het dooden van een ongelouvige als een Gode hoogst gevallig werk beschouwt, kiest de stad twaalf godvaeezeude mannen, die zonder salaris, eerstialve, de gevangen ongelnov igen naar de andeie wereld helpen. Aan iieideiisehe harem meisjes 'sTaat. het evenals aan de heidensche slaven vrjj Kairuan te belleden; hun meester moet zich echter vei plichten deze binnen het jaar tót den Islam te bekeeren. In Tunis wordt de schoonheid der vrouwen voor alles beoordeeld naar hare corpulentie de dikste is de schoonste. Wanneer eep weduwf naar wil hertrouwen en het voorwerp zyner" keuze hem magerder toeschijnt dan zyn eerste echtgenoot, min- zendt hij aan de ouders een gorde|, een armband en een ring zyner over» ledene vrouw. De ouders moeten hun dochter zoolang voeden dat deze toib*t-artikelen haaf als een handschoeu passen. Wanneer zy de vereischte. dikte heeft vcrkieggn .wnidt,-de aanslaande ,\«r van verwittigd eu hel huwelijk voltpokkeu.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2