BBitenlandschs BerMtsi HfllelïüTsiiiie BeritiTeiT" ttMilum Koloniën. constitutieop den grondslag van de nieuwe instellingen, die de Vorst zich voorstelt in het leven te roepenen op de uitkomstendie deze instellingen alsdan zullen blijken opge leverd te hebben. Wij weten van dien Vorst van Bulgarije nog heel -weinig, behalve zijn laatste hande lingen. De man toont een wil te hebben. Ge hebt me geroepen tot de vervulling eener gewichtige taak. Ik wil die vervullen, maar dat gaat niet bij den tegenwoordigen toestand van zaken. Wilt ge my dus houden, dan neemt ge mijn voorwaarden aan. Doet ge dat niet, dan vertrek ik, en laat u vrij te handelen naar goedvinden. Aldus deze Vorst; als hij nu gevoelt in zich a! het talent te hebbenzijn tblk te regeeren, zonder verantwoordelijke ministers en wetgevende vergadering, dan heeft hy gelyk, met voor te stellen, hetgeen hij thans doet. De Bulgaren, na eeuwen lang in de diepste afhankelijkheid geleefd te hebben, schijnen voor den constitutioneelen regeeringsvorm nog weinig geschikt. Toch is het niet zonder gevaar, aan één man zoo'n uitgebreide macht in handen te geven, en wordt hem de proef toegestaan, dan zal Vorst Alexander van Bulgarye een grooterryk waardig zijn, als hij in zijn streven daagt. In Turkije blijft alles bij het oude, dat is ellendig. De heer Blunt, de Engelsche consul te Konstantinopel, is Woensdag jl. te Salonika aangekomen, vergezeld van den heer Suter, de ex- gevangene van de Turksche roovers. Het losgeld, door het Engelsche gouvernement voor zijn onderdaan aan de roovers betaald, is 375 duizend franken: dit cijfer was van den aan vang af door de roovers geëischt, en de heeren hebben zich geen enkelen frank laten afdingen, hoewel de onderhandelingen meer dan een maand hebben geduurd. Deze uitkomst is voor de Turksche roovers %eer bemoedigend; ze hebben dus aanstonds een nieuw staaltje hunner stoutheid gegeven. Een telegram uit Konstantinopel ten minste bericht, dat zij zekeren heer Mahmoud Elbassanli, een rijken grondbezitter van "Vodiua, bij Solonika in handen hebben weten te krijgen, en als prijs voor zijn invrijheidstelling niet minder dan 150 duizend franken eischen. Voorwaar een heerlijk deel van het Europeeschestatental, dat Turkije! Hoe een Vorst voor zijn genopgeu op reis gaat, leert ons het bericht uit Wiesbaden '■waar Keizer Wilhelm van Duitschland eenigen tyd heeft vertoefd. Voor zijn aankomst aldaar, was te dier stede verschenen de president der politie, de heer Mada'i, met eea vijftiental agenten als staf bij zich. Gedurende 's Keizers verblijf in de stad heeft iedereen zich kunnen overtuigen van de ongewone werkzaamheid der politie; in de laatste weken waren 329 personen aangehoudenwaaronder zich 112 bevondendie op aanwijzing en verzoek van vreemde mogendhedenwaren ingepakt, 't Is voor niemand te Wiesbaden een geheim meer, dat brieven met bedreigingen en waarschuwingen op het kasteel zijn aangekomen of bij den bur gemeester, en dat de kelders van het kasteel nauwkeurig zijn onderzocht. Den 18den dezer hebben huiszoekingen plaats gehaddie tot de ontdekking hebben geleid van socialistische geschriften, boeken, enz. Na het vertrek des Keizers is de buitengewone politiemacht ook weder vertrokken. Waarheen? Zeker daar, waar da Keizer versterking van lichaamskrachten gaat zoeken; maar ook rust? m ii 'i F B i K II IJ K. (S»int-Genest deelt in de Figaro een gesprek .wede van Bttmarck na een diner met intime vrienden. De prins wees er op dat hy altyd de waarheid had gesproken, hoewel men altijd dacht dat hij iets anders zei dan hij meende. Van Tunis spekend, zeitlp hij, dat hij volstrekt niet een oorlog tusschen Frankrijk en Italië wensehte ea dat zoolang Frankrijk Duitschland met rust liet, hij dat land geen vijand wilde bezorgen, Mijn eeuig streven was Frankryks aandacht van den Rijn af te leiden. Tunis was een uit stekende atleiding. Ik wensch oprecht pen goede verstandhouding met Frankrijk. De Elzas kan ik niet teruggeven, al zou ik het ook willen. Ik ben niet verantwoordelijk voor het protocol van Versailles. De militaire party maakte dat. Ik was te Versailles niet vrij; er was een état-major dronken door de overwinning. Ik behoef niet te zeggen wat ik zou hebben gedaan, maar ik zou zeker anders hebben gehandeld. Zoolang de Franschen van weerwraak spraken, moest ik wel op mijn hoede <.jn. Tunis kan het houden en desnoods nog iets anders als het zich ver standig wil gedragen. Jammer maar, dat er te Parys geen Minister van Buiten). Zaken is waar mede men kan praten. Waddington deugde meer voor het openbaar onderwijs, Freycinet voor de openbare werken 0 O S T K N It IJ K. Te Weenen is reeds .82,000 florijn bij eengebracht voor de uit Rusland gevluchte Joden. SCHIEDAM, 28 Mei 1881. In de najaarszitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn verschillende wij zigingen gemaakt in het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden, voornamelijk strek kende tot regeling van het aanloggen van tramwegen. Tegen dit besluit van de Provin ciale Staten zijn door den heer J. J. Van Kerkwijk bij den Koning bezwaren ingebracht. Nadat Gedeputeerde Staten over deze zaak waren gehoord door de Regeering, is dezer dagen een Koninklijk besluit genomen, waarbij de Koninklijke goedkeuring wordt onthouden aan de wijzigingen door de Provinciale Siaten gebracht in het reglement op de wegen en voetpaden. Op '1 Juli a. s. zullen van de ongeveer 1100 hulpkantoreu der posterijen reeds 556 voor den dienst der Rijks-postspaarbank geopend zijn. Het blijkt alzoo dat met de uitvoering van art. 5 der wet op de Rijks-postspaarbank (25 Mei '18S0) niet getalmd wordt. Wanneer alle hulpkantoren voor dien dienst zuilen aan gewezen zijn, dan is er op de 3150 bewoners (de bevolking op 4 milüoen gerekend) één gelegenheid tot spat en. De particulieie spaar banken zijn hieronder niet meègerekend. (N. v. d. D.) Niet »oen gebrek aan formaliteit iu de papieren, door onze politie verstrekt, zegt de Amst. C£.is oorzaak geweest, dat Ogier, de Amsterdamsche makelaar in effecten, die eeuige maauden geieden op de vlucht is gegaan met eens andeis eigendom, door de Belgische politie in vrijheid is gesteld, maar wel nalatig heid in het verstHtken der noodige papieren vanwege ons Depaitement van Buiteniandsche Zaken. Zoo althans wordt ons medegedeeld door iemand, die het weten kan. In het Mild. komt de volgende advor- lentie voor: »Multatu!i. AIIöd, die bij de a. s. verkiezingen willen medewerken tot afvaardiging van den heer Douwes Dekker ter Volksver tegenwoordiging, gelieven hierover franco brie ven, onder het mottoHavelaar, in te zenden bij den boekhandelaar H. Gebhard, Binnenbiou- werstrnat 30, Amsterdam." Naar wij vernemen, zal het hotel sZeerust" te Scheveuingen weldra verbouwd en aanzienlijk uitgebreid worden. Naar de eischen vau den tegenwoordigen tijd ingericht, zal daar dan ook een kurzaal niet ontbreken. Dat het geheel iets goeds belooft te worden, daarvoor staat ons rle naam van den ontwerper, den heer J. Wesstra Jr., borg. (Vad.) I Leeuwarden. Door de arrondissements rechtbank te dezer stede is tegen R. Agema, koetsier van den heer Bieruma Oosting Jz., te Oranjewoud, geëischt 6 maanden celstraf en f 50 boete. De verdediger, Mr. J. Meinesz, bestreed het overtuigend bewijs en concludeerde tot vryspraak. De tinproductie ia de verschillende myndis- tricten van Banka bedroeg over het afgeloopen jaar 72,684.92 pikol, tegen 77,615.44 pikoi in ■1879. De rapporten omtrent de veeziekte luiden nog steeds ongunstig, vooral wat betreft Che- ribon; in de "verschillende districten dier resi dentie zijn van 7 t./m. 13 April '1044 buffels afgemaakt, terwijl 492 'aan de ziekte bezweken. De proeven met doorzieken op de Pamaooekau- en Tjiasemlauden genomenzijn afgeloopen, De daarmede verkregen uitkomsten hebben geleid tot het besluit om van verdere proeven af te zien. Blijkens de rapporten in de Javasche Courant betreffende de in West-Java heerschende koorts» epidemie blijkt, dat de gezondheidstoestand over het algemeen beterende is, zoo zelfs dat wat betreft Bantam voorstellen zijn toegezegd tot belangrijke vermindering vau het bij de ziekenverpleging werkzame personeelin ge- noemde residentie waren op 10 April nog 1951, in K ra wang 3145, in de Preanger Regent schappen op 3 April -15,880 lijders onder be handeling. "Van de residentie Batavia is geen rapport ontvangen. De gouverneur van Atjeh en onderhoorig- beden rapporteert van 22 April o. a. het vol gende Gebeurtenissen van politiek gewicht vielen in Groot-Atjeh niet voor. Ook in de XXV en XVI Moekims was het volkomen rustig. Volgens mededeeling van den controleur der XXII Moekims waren de onlangs door tusscben- komst van den consulganeraal der Nederlanden in de Strait Settlements uit Japan verkregen zydewormen met groote ingenomenheid ontvan gen en slagen zij in de moekims Sibrew, Baid en Indrapoeri en in Lamkaroeng in alle opzich ten goed. De belangstelling, die de bevolking in de zijdecultuur stelt, is zeer groot. Aanhoudend komen iieden van elders in de kampongs, waar de proefcultuur wordt gedreven, om cocons te vragen. Waarschijnlijk zullen die eerlang op vry uitgebreide schaal aan de aanvragers verstrekt kunnen worden. De berichten nopens de hier en daar in Groot- Atjeh aangeplante Liberia-koffie luiden over het algemeen zeer gunstig. Ook deze cultuur vond van den beginne af bij de bevolking veel belangstelling en daar de bodem en het klimaat van Groot-Atjeh voor de teelt van Liberia-koffy bij uitnemendheid geschikt schijnen te zjjn, mag verwacht worden, dat deze hier goed slagen en als pagger- en kampongkoffie een bron van volkswelvaart zal -worden. De bevolking hield zich in hooldzaak bezig met den padioogst, die dit jaar in de meeste streken guustig uitvalt. In de vroeger zoo zeer geteisterde IX Moekims zijn groote uitgestrekt heden sawah's beplant en het laat zich aanzien dat in den loop van dit jaar nog meerdere velden in cultuur zullen komen. In de V Moekims (afdeeling XXII Moekims) is eene ziekte ouder het vee uitgebroken. Op den 28 Maart kwamen in het gevolg van don vvd. assistent-resident der Oostkust te Oleh- leh aan twee der voornaamste van de vier hoofden over de Gajoe-lauden. nl. de kedjoe- roeans van Poetih Amb.ing en Bank it, zoomede de hakirn (hoofd) van het tusschen de Gajoe- iamlenten zuiden, en Bajoe, ten noord°n gelegen, volkrijke landschap Samakoeroe, welke hoofden hunne opwachting bij den gouverneur vau Atjeh en onderhoorigheden maaktenen betrekkingen aanknoopten methetNederlaudsch gezag. Uit Langkat wordt dd. 14 April ge schreven Sedert eenige dagen is het in den omtrek minder rustig; in Modjopait is da bevolking aau het vechten met Atjehers, en is men bevreesd dat, als de Modjopaiters het verliezen, zij een inval in de Tamiang zullen doen. Hoewel het bestuur te üeli reeds lang gewaarschuwd is, wordt er niets gedaan; trouwens het zal ook moeielijk zijn om iets te doeo, omdat er geen transportmiddelen e^n geen soldaten zyu. Op de Kwala Simpong is juist genoeg om de faenting te bewaken. Ned. Horv. Kerk. Beroepen: te Axel, W. J. G.'Aalders, te Maartehsr dijk. Wijk bij Duurstede, F. H. Ilerfkens,te Sclulkwijk. - Bedankt: voor Stedichem, J. Prins, te Waalwijk. OoUgenjpiaat,H.'J. PiVan der Linden, te Schoonrewocrd,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2