,;I EnitenlanSsclie Bericltei. BlnnealaHscIë BetIcÏÏbF van Maandag 6 Jiiai 1881. 1 I h 3 ie li fe iU EN GELAND. De Daily Telegraph deelt eene depêche uit pietermariteburg van eergisteren mede, volgens welke de aanvoerders der Boeren nadrukkelijk het beslaan van de gedachte aan eene vernieu wing van den oorlog tegen Engeland wegrede neren. Daarentegen drukken zij de ovei tuiging uit, dat het Transvaalsche volk de Engelsche voorwaarden zal aannemen. Generaal Dunn gaf aan de koninklijke commissie te kennen, dat er -eene neutrale streek tusschen de Transvaal en Zululand moest bestaan, daar men in het tegen overgesteld geval zou genoodzaakt zijn, de troepen der inboorlingen te wapenen. De Daily Telegraph bericht uit Pietermaritz- burg, dat de Boeren-aanvoerders zoo spoedig mogelyk eene leening wenschen te sluiten van 70,000 p. st. Eergisteren had een oploop plaats te Bodyke, in het giaafschap Clare. De deur waarders, die de decreten van evictie tegen verscheidene pachters wilden ten uitvoer leggen, werden door het volk ia massa aangevallen. Men ging ook de soldateo en de politie te ïyf, die de deurwaarders beschermden, en het volk loste verscheiden schoten. De soldaten en de politie beantwooidden die. Eén oproerling werd gedood en verscheidene gewond. Forster wordt steeds te Dublin gehoudendoor de toenemende bedenkelijkheid van den toestand. Ook de coi respondent van de Standard wist eergisteren aan zijn blad mee te deelen (uit den koker van een Engelschen tokohouder uit het Lijdenburgsche), öat de houding der Boeren nu werkelijk kalmer en hun toon gema tigder begint te worden. Niettemin gaan de Engelsche kolonisten voort hunne hoeven tot eiken prijs van de hand te doen, aangezien zij piet onder een Boerenbewind verkiezen te leven. Er wordt echter bijgevoegd, dat de Boeren zoo vast als ooit besloteu blijven om geen brok van hun land te laten afscheuren. Mocht de Commissie anders beslissen, dan zouden zij niet terstond naar de wapens grijpen, maar zich weer bepalen tot lijdelijk veizet, in afwachting van eene gunstige gelegenheid om opnieuw hun slag te slaan. President Brand en Sir H» De "Villiers moeten verklaard hebben dat de vijandigheid tusschen Hollanders en Engelschen al veel afgenomen s sedert dea vrede. De /S^imdhrzZ-correspoudent vernam uit goede bron dat er in den Vrijstaat m in de Kaap-kolonie overal afdeeiingen van iet Afrikaander-bond uit den grond rijzen, welks leden zich verbinden geen zaken te doen net Engelschen, en alles aan te wenden om Afrika te verkrijgen voor de Afrikaanders. Uit Rome wordt aan de Daily Hews gemeld: De Fransche gezant bij bet Vaticaan leeft aan den staatssecretaris kardinaal Jacohini jphelderingeu gegeven omtrent de beteekenis Ier lede, door den Minister-president in de ftamer van Afgevaardigden gehouden bij de beraadslaging over de voordracht betreffende Ibb dienstplicht der seminaristen (waarbij de beer Ferry nadrukkelijk den door de commissie vooigestelden vijfjarigen dienst van deaanstaande geestelijken bestreden heeft. Hier houdt men tiet er algemeen voor, dat de Fransche Regee- 'ing, wier krachtig optreden tegen de geeste lijke orden den vorigen zomer veel aandacht heeft getrokken, nu in een ander uiteiste ver valt en bij het Vaticaan p gunst zoekt te komen. Deze ommekeer in de politiek, die samenvalt met do spanning tusschen Frankrijk en Italië, wordt hier met veel argwaan gadegeslagen. F B A N K R IJ K. Waddington diende in den Senaat het ver slag der Commisde over het wetsontwerp tot wederinvoering van den somtin de liste in. Dit verslag stelt voor het ontwerp te verwerpen. De gedachte alsof de Senaat botsing met de Kamer wenscht, wordt zoo ver mogelijk ver worpen. Mocht nochtans botsing ontstaan, dan is de Senaat daatvoor niet verantwoordelijk. Verder wordt gewezen op een gevaar, dat door den scruiin de liste mogelijk wordt. Door die wijze van stemmen kan een of ander pretendent benoemd worden, dien de Kamer en de Senaat niet in staat zouden zijn te weren, omdat hij door het volk gekozen zou zijn. De beraadslaging is bepaald op Donderdag. •- Sara Bernhardt, die behalve tooneelspeel- ster, ook schilderes en beeldhouwster is. gaat nu ook photograaph worden. Zy zal een atelier opslaan om te photographeeren. De opbrengst er van zal strekken voor de slachtoffers van de aardbeving op het eiland Clno. Het bijgeloof van het onheilspellende van met zijn dertienen aan tafel te zitten, verschaft aan sommige Parijzenaars een be slaantje. Zij - slenteren rondom de restaurants en bieden zich aan om, zonder geldelyke be looning, enkel ter wille van den maaltijd, als veertieude man aan tafel te gaan zitten, waar dertien vereenigd zijn. En die lieden ontvangen dan soms ook nog een zakduitje. D U I T S C II L A N I). Ia de maand Mei zijn over Hamburg 16,798 landverhuizers vertrokken, tegen 8703 in Met 1880. liet aantal landverhuizers via Hamburg van '1 Januari tot 31 Mei bedroeg 62,550, tegen 25,936 ia diezelfde maanden van het vorige jaar. Uit Graudenz wordt gemelddat bij de schietoefeningen op de vestingterreinen aldaar gisterochtend te 11 ureu een granaat gespron gen is te midden van de militairen, die in den observatiepost de werking van het vuur moesten nagaan. De granaat doodde onmiddellijk drie kapiteins, een opper-vuur wei ker en een kanon nier, terwijl een luitenant-kolonel, twee kanon uiers en een civiel ingenieur gewoud werden. Op de Berlijnsche synode werd het voorstel gedaan den hofprediker Stöcker ibroedeilijk" te vermanen de opruiing tegen de Joden na te laten. Stöcker was woedend over dit voorstel, dat echter met een geringe meerderheid 25 tegen 23 werd verworpen. O O S T E N It IJ K. De Hongaarsche Rijksdag is bijeengeroepen tegen den 21en September. Volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken zullen de verkiezingen plaats hebben van 24 Juni tot 3 Juli. Itü SL AN 1>. Bjj ukase is gisteren den Senaat medegedeeld, dat Groothertog Alexis benoemd is tot Minister van Marine en bevelhebber der vloot. BELUI E. Van 24 tot 28 Juli zal te Luik een groote internationale tentoonstelling van tuin bouwproducten gehouden',worden; daarvoor zijn 442 medailles (15 gouden), een waarde ver tegenwoordigde van ruim 11.200 francs, uit geloofd. ITALIË. Op het Vaticaan zit men} in angst over het nieuwe boek van pater Curci, dat eerst daags wordt verwacht, De Paus heeft stappen gedaan bij de Fiansche Regeering voor de kerkelijke organi satie van Tunis. Het regentschap is thans een apos tolisch vicariaat van de Italiaanscho Capucijnen. AUEEIKA. De kwestie van liet stemrecht der vrouwen is dezer dagen opnieuw behaudeld door den Provincialen Raad lan New-York. Met 60 tegen 40 stemmen besloot de raad om het ontwerp tot toekenning van het stemrecht aan burge ressen in derde lezing te nemen, Men verwacht echter dat het dan verworpen zal worden, In dit jaar zijn de landverhuizers, die in de Vereenigde Staten aankwamen, over het geheel van een betere klasse dan vroeger, en men rekent, dat zij door elkander ieder 50 dollars meebrengen. Er gaan minder naar het Noord- en meer naar het Zuid-Westen. Zeer weinigen blijven te New-York. SCHIEDAM, 4 Juni ISS1. Ingevolge beschikking des Konings zal, als naar gewoonte, op Zaterdag 18 Juni, den gedenkdag van den slag bijfWaterloo, vanwege den Koning eu de Koningin te Leeuwarden eene harddraverij met paard en chais worden gehouden, waarbij zijn uitgeloofd: tot lsten prijs een gouden zweep, en tot 2den prijs een. breed gouden oorijzer. liet Utrechtsche studentenkorps zal het XLIXsto Lustiurn van de stichting der Aca demie vieren met eene maskerade, voorstellende den intocht van aartshertog Matthias van Oos tenrijk in Brussel. Vele der costumes zullen allerprachtigst zijn. Meer dan eenig ander wordt echter werk gemaakt van de wapenrusting, die door den heer R. F. v. Ileeckeren v. Wassenaer als aarts hertog Matthias zal gediagen worden. Daaraan wordt zooveel ten koste gelegd, als naar het 77. -D. meent nog nooit bij eenige maskerade hier te laude plaats had. Om 't geheel te doen beantwoorden aan de historische eischen, heeft de heer v. Ileeckeien aan een kundig indus trieel, den lieer Begeer, opgedragen, om met den heer Caspers, te Weenen in het wapen museum van heL Arsenaal liet haruas van den aartshertog te bezichtigen, daarvan te trachten de teekeningen en de gipsafgietsels te bekomen, en zoodoende zich in de gelegenheid te stellen, eene volledige wapenrusting te laten vervaar digen, gelijk die in de keizerlijke verzameling aanwezig is. De heer Van Heeckeien wenschte niet alleen, dat zijn costuum historisch volkomen juist zou wezen, maar wilde ook, dat liet werk door de Nederiandsche nijverheid zou worden geleverd, zelfs al zou dit de kosten moeten verhoogen. In de Utrechtsche Zilverfabriek, firma C. J. Begeer is thans de arbeid bijna gereed. De wapenrusting zal zijn samengesteld uit ruim 60 grootejstukken, borst en rug, arm-, elleboog-, kraag-, kap- en ondeischeideu dijstukken, helm, enz. en nog ruim 60 kleinere stukken. "Al X (L ki

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5