Koloniën. Afwezig de heeren T. P. Jansen, T. II. B. Snijders- en Mr. A. K. J. Yan der Drilt. "1. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. In terband met eenige nader verwacht wordende mededeelingen, wordt besloten tot eene nadere vergadering aan te houden de beslissing over de verschillende voorstellen welke naar aanleiding van de voorgenomen hervatting van de werken aan den Dieuwen waterweg van Rotterdam naar Zee, zijn aan hangig gemaakt. 4. Wordt besloten aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat enz. den dank der Kamer te betuigen voor de verbeteringen reeds verkregen in de dienstregeling op de lijnen der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. De kiesvereeniging ïSchiedam" heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot kau- didaten van het lidmaatschap vim de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesteld, de heeren: "W. A. Viruly Verbrugge en Mr. J. Van Gennep, aftredende leden. In ons nummer van '18 Mei jl. deelden wij mede, dat in den loop van dezen zomer te Louden een Congress of Domestic Economy zal plaats hebben en dat het comité, dat de afdeel mg nnuttige handwerken" voor zijn deel heeft, voornemens is in deze maand een ten toonstelling te houden van hetgeen op dit gebied ook in andere landen door kinderen van 5—13 jaren op de lagere scholen verricht wordt. Door de ijverige bemoeiingen van me vrouw Yan Ejjk-Hardeman te Haarlem zal ook door Nederland aan deze tentoonstelling worden deelgenomen. Aangenaam is het ons te kunnen mededeelen. dat. eene collectie voorwerpen van een negental leerlingen van de le en 2e openbare armenscholen alhier voor genoemde tentoonstelling bestemd heden zullen wuiden opgezonden. Wij waren iu de gelegenheid deze voorwerpen bestaande uit naai-, stop-, maas- en haakwerk te bezich tigen die werden vervaardigd onder leiding van de waarnemende onderwijzeres Mej. J. M. W. Bolte en getuigen van haren tact in het geven van onderwijs in de handwerken evenzeer als van de vorderingen der leerlingen waarvan de meestea slechts zeer kort onderricht ont vingen. Op bijzondere vergunning van Z. M. deu Koning mogen alle officieren van het legrr voorsoover da belaugen van den dienst zulks toelaten deelnemen aan het concours der Utrechtsche Studentenvereniging op 1519 Juni a. s. De Minister vau Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- lamlsche Bank, op 4 dezer, en de soin der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f 20,186,050.17. Bij een bij de Tweede Kamer ingekomen weisoniweip wordt voorgesteld, het nadeelig slot der lekoniog van Suriname over "1878 vast te stellen op f 602,401.67«/j, zijnde f6801) 40Vh minder dan liet als bijdrage uit 's rijks schatkist toegestane cyler, welk verschil dus in 'siijl.s schalk Ft ml worden temggestort. Gedurende de internationale jachttentoon- stelling to Kleef, die den 12deu de/er wordt geopend, zullen er op den Ned. Rijnspoorweg retum biljetten vei knjubaar zijn voor deu gewo nen prijs een er reis naar Kleef', en geldig voor acht dagen. Dok zal er, zoowel voor do bezoekers uit Nederland, als voor dië in Engeland via Rotte» dam, nevens do tegenwoordige treinen eene nieuwe on gemakkelijke .sueltie.ir,-verbin ding r.a ir ou van Kleef over Zijvet.-uar vvoidon geopend. In weerwil van het zeer ongunstige weder is, tkï Putto» damsche Dh'igaaide op deu tivdèdoii Pinksterdag door sea gioot aantal vreemdelingen bezocht. Er zyn namelijk tegen betaling 2169 toegangbiljetten genomen., De Atnsterdamsche Omni busmaatschappij vervoerde op de beide Pinksterdagen eeu-en- tachtig duizend personen. Door hkwidateuren van de Afrikaansche Haadelsvereeoiging, was tegen curatoren in het faillissement K. eu P. eeoe vordering ingesteld om tot verificatie van eene vordering van f2,.459,000 in genoemd fuilliseinent te worden toegelaten, zijnde dit bedrag hel saldo rekening- couiant, waarvoor de firma iu de boeken van de A. H. was gecrediteerd. Curatoren maakten bezwaar tegen die toelating, omdat 3 posten van pl. m. 2 inilhoen niet verschuldigd waren. Eischers hielden echter vol, dat die posten, vertegenwoordigende kwade schulden, die K. eu P. voor tekening hunner Gima hadden geno men, wel degelijk verschuldigd waren. Curatoren beschouwden die overneming echter alleen als eeue fictieve boeking om verliezen te bedekken. In deze zaak nam het O. M. bij monde van Mr. Van de Werk, bij de arroud.-rechtbank te Rotterdam Zaterdag conclusie en concludeerde overeenkomstig het stelsel van den gedaagde, dat het voorkomen van die posten iu de boeken der A. II. geea voldoend bewijs is dat die bedragen werkelijk verschuldigd zijn. Dus alleen toelating voor het niet door curatoren tegen gesproken cijfer. Uitspraak 25 Juni. De veieeniging de Unie te Amsterdam besloot de uitspraak der Tweede Kamer in zake de marine-schrijvers niet af te wachten, maar stappen te doen om de gestraften, die nu al zoolang met vrouw en kinderen vun 2/3 van het toch niet gi oote traktement moeten leven, financieelen steun te verleenen. Onder beheer vau curatoren der Univer siteit van Amsterdam is (lezer dagen gesteld een fonds, waarvan de renten (f 600) moeten strekken lot tegemoetkoming in de ko3ten, ver bonden aan de studie aau voormelde universiteit, ter verkrijging van eeu of meer doctorale giaden iu de faculteit der geneeskunde alhier, eu wel voor eene Nedetlaudsche vrouwelijke student iu de geneeskunde, lid vau een Protestantse!» of Israël tul iseh kerkgenootschap, wier financieele krachten het studeeren voor eigen rekening bezwaarlijk maken. De eeiste uitkeeiing zul geschieden over het studiejaar I8S586. Zondag heeft in Ue Kleine Jufvrouw Iilastrant le 's Hage een man zijn kostganger aan tafel met een boid doodgeslagen. Zondagavond, halfweg Scheveuirigeii, is een vesting-aitillerist onder een voorbijgaand rijtuig vau den paaidentiarn geiaakt, met het ongelukkig gevolg, dat de wielen hem over het hoofd gingen, zootlat hij oogenblikkelijk hel leven verloor. De koetsier eu personen die zich op den tiani bevomieu, hebben verklaard, dat de soldaat zich iu beschunkeu toestand, dansende voor de paarden had geplautst. De voerman was buiten staat zóó snel te remmen, dat het ongeval vooi komen kon worden. Iu het kleine maar vooruitstrevende stadj Goes ia men op het denkbeeld gekomen eeu tentoonstelling te houden van schilderijen van levende meest os. De bijval, dien het plan vond, oveitrof de vei wachtiug, en zoo is op hut raad huis eeu bezienswaardige tentoonstelling lot stand gekomen, die Zate»dag olficieel geopend werd. Er ziju moer dan 300 sehildei ijtni en teekeuiugeu aanwezig. Heden beginnen iu die gemeente de land bouwkosten. Op den ecisten Pinksterdag ging eene viouvv te Arnhem tegen den zin van Innen man uit. Tui ugkomonde vond zij de deui ge sloten om zich toegang te veischuiTen, sloeg zij du luiten stuk, en sneed zich daarbij den rechte» pols -af. Op «auViago van het parket varilïiuggo, heelt de Autwerpsdu! politie jl. Zondag zekeren baron D., oud 23 jaar, geboien te Amsterdam, j aangehouden, onder de beschuldiging van schrift- vervalsching en oplichterij. Hij werd gevat op het oogenblik dat hy aan de post eeu brief ging afhalen, aan het adres de Trévy de Char- mailie. Die brief bevatte geld, juist genoeg, naar de politie berekend heeft, om een reisje naar Amerika te doen. Eergisteren middag is onder dc gemeente Warosveld een moord gepleegd. Een aldaar wonend landbouwer, wiens huis is ingericht tot gedeeltelyke verhuring aau particulieren, had kamers vei huurd aau een gezin. Het hoofd van dit gezin kreeg eene betrekking in eene aodeie gemeente, en zegde daarom de huur op. Hierover had wel eenige woordenwisseling plaats, maar liet geschil werd toch vereffend» Wat er vei der tusschen der» landbouwer en ziju huurder is voorgevallen, is nog niet bekend. Het eeuige wat men weet, is, dat de huurder, des namiddags met zijn gezin iu den tuin zittende, door deu eigenaar met eeu tweeloops jachtgeweer uit een raam werd doodgeschoten, waarna de moordenaa»- de ti-omp van deu anderen loep iu den mond zette en zich door een tweede schot het hoofd verbi ijzelde. Ylaardingen. Vau de beugvisscherij zijn zes schepen binnengekomen aanbrengende 326 ton ?outevisch en 31 tou leng. Pernis. Eindelijk zyn de sloepen weder in zee. De meeste hebben drie weken verzuimd wegens gebrek aan geep en bestond het voor nemen om twee zoutreizen te maken, thansr zal het bij velen wel met een reis afloopen; wanneer er deze reizen geen 13000 besomd wox-dt, dan zal de verdienste al heel klein zyn. Een sloep is van de kabeljauwvisscheiy alhier binnen met 31 ton zoute» isch. Rotterdam. Het Museum Boymans alhier werd geduietide de beide Pinksterdagen bezocht door '1822 peisODen. Maassluis. Na de laatste opgave zijn van de geepvisscherij drie schepen te» uggekonsen aanbiengenJe 133 ton gezouten kabeljauw eu twee schepen van de kolvisschery aanbrengende 141 te» gez-JUten kab'-ljauw. Delft. Voor de herstemming vau een lid voor de Provinciale Blaten zyn gisteren 485 stembnefjes iugeleveul, Ue herstemming ge schiedde tus-chen de ln-eren F. M. De Vries van Ueyst en J. G. A. M. Van dei' Kun. By tie opening der --tcmbiljetleri op lieden- bleek dat op de lieer J. C. A. M. Van der ICurt waren uitgebracht 370 stemmen, zoodat deze- gekozen is. De boer F. 2d, De Vries van Ileijst verkreeg 274 stemmen. Amsterdam. De Koning vau Zweden bracht Zaterdagavond ten half negen ure een afscheids bezoek aan zyn gemalin iu liet AmsielhStd daarna vertrok 'L M. Zondag naar Ems. De Koningin zal zich na iliie weken eveneens duaiheen begeven. Voor zijn veruek bracht Z. M. Zaterdag ook nog eeu bezoek aan de likeur-stokerij van de firma Wijnand Fockink en aau Krasnapolsky het tegenwoordLa Eidorado der Amsterdammers, Groningen. Alhier is eeue veieoniging opgelicht tegen do steeds toenemende faillisse menten. Haar duel is, om door alle wettige middelen den handel te bescheimen tegen hen, die niisbiutk maken van het hun vei leende erediet. Uit Aljeh luiden de liiatste officieele b.'iicMeu gui.stig. Maiaitdeuis weiden genlppoil.-eiil doch niet gevat. Twee hoofden uit de Gaju< - lauden, met nog andere hoofden, hadden luin onderwerping au ogebodeu. De zijde-cultuur en (le cultuur van Liberin- kolfie schenen iu Groot Atj* li uitstekend te zuilen slagen en vonden groeten bijval bij do bevolking.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2