schpol C. aldaar gisteren bij den Gemeenteraad ingediend, is onze stadgenoot M. Rijnbende geplaatst, Bij de den 15 dezer bij de Bilt te Utrecht gehouden schietwedstrijd is de derde prijs een bronzen medaille, uitgeloofd door de Utrechtsche studenten-weerbaarheid, behaald door de dd, schutterij van Vlaardingen, met 238 punten. De reeds medegedeelde eerste en tweede prjjzen, een gouden en zilveren medaille, ge wonnen door de Rotterdamsche schutterij werden behaald met 243 en 238 punten. De eerste prijs bij den wedstrijd voor scherpschutters werd behaald door de Kon. scherpschutters van Rotterdamterwijl de derde prijsbronzen medaille, werd behaald door de vereeniging van onderofficieren en korporaals uit het regiment dd. schutterij te Rotterdam met 247 punten. De eereprijs, een zilveren bokaal, aangeboden door de Provinciale Staten van Utrecht is behaald door de schutterij 'van Rotterdam. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar gehouden vyorden op 9 Aug. in het Park te Amsterdam, Behalve de gewone werkzaamheden zijn er ver schillende voorstellen te behandelen. Het hoofd bestuur vraagt de machtiging om in het, volgende jaar een voorstel te doen tot krachtige onder steuning van het voorbereidend onderwijshet -stelt voor aan 3 departementen ieder f3000 toe te staan tot het stichten eener verzameling van leermiddelen voor het kunst-industrieel onder wijs. Dat bedrag zal op,aanvrage toegewezen vjorden aan de drie departementen, die aan de daarvoor gestelde voorwaarden voldoen. Verder stelt het hoofdbestuur voor f1000 beschikbaar te stellen voor een nieuwen cursus in huisarbeid en f 1000 om daaruit ondersteuning te verieenen aan die departementen, die het ondeiwjjs in huisarbeid wenschen te bevoideren; om de oprichting van een algemeen Nedeilandsch pensioenfonds voor werklieden te bevoi deren door het benoemen van een commissaris en het geven van eene bijdrage in de administratie kosten en eindeljjk om eene subsidie van f6500 te verieenen aan de uitgevcis van een maandblad in den geest van the British Workman. Als de geheele uitslag der verkiezingen bekend is, zal dit aanleiding tot eene meer algemeene beschouwing kunnen geven. Op den uitslag van ééne vei kiezing evenwel kunnen wij, niet nalaten nu reeds te wijzenop dien van Zwolle. Met ruim honderd stemmen meerderheid werd daar de voorkeur gegeven aan den heer van Asch van Wijck boven den heer Sandberg. Sandberg, een der kundsgste en beste leden der Kamer, volgens het getuigenis o. a. van Dullert, moet het veld ruimen, voor een jong mensch, die naar het algemeen gevoelen van hen, die hem kennen, in hooge mate onbeduidend is. De Tweede Kamer is het graf der middel matigheden, zegt rnenwelke houding de heer van Asch van Wijck daarin maken zal, iigt voor de hand, wanneer reeds het middelmatige er bezwijkt. Als nu de keikelljke partij den uitslag der verkiezing te Zwolle een overwinning noemt, dan misgunnen wij die haar niet. Niet gaarne zouden wij voor deze zegepraal" verantwoor delijk zijn. Na 14 Juni >komt het op een rekenen aan", zegt de Standaard. Misschien jakornt het dan ook wel eens op een nadenken aan". En ais dan de hitte vaa den verkiezingsstrijd voorbij is en het hoofd voor kalme overweging vatbaar, dan vertrouwen we dat ook zij, die zoo geijverd hebbenN voor den heer Van Asch Van Wijck, tot de erkenning zullen komen, dat deze over winning eene zedelijke nederlaag is en eene vlek werpt op de party en hare drijvers, die een Sandberg door een Van Asch Van "Wijck verging. (Arnh.t Ot.) Op, de. aanbeveling voor, eem directeur der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus te Rotterdam zijn geplaatst (alphabetisch) deheeren: W. DeHaitog, directeur der II. B.-S. O' !*-■ te Nijmegen; Dr. Hoogewerfï, leeraar der H. B.-S, te Rotterdam, en J. Menalda van Schouwenburg, leeraar der fl. B.-S. te Rot terdam, Door het dep. van Marine isin-c'ncuiatie gebracht een blaadje, ten doel hebbende zooveel mogelijk de aanwerving van jeugdig scheepsvolk te bevorderen. Behalve de vereischten, waaraan een jongen moet voldoen en de stukken, die benoodigd zjjn om bij de koninklijke Nederl, zeemacht te worden aangenomen, wordt er in medegedeeld, wat de opleiding te leeren geeft, wat men worden en verdienen kan, benevens de pensioenen, die aan verschillende kwaliteiten bij de zeemacht verbonden zijn. Ten slotte wordt er op gewezen, dat de lijfstraffen zijn afgeschaft. In de algemeene vergadering van de Protestactsche Vereeniging üniias, den 'IGden dezer te Arnhem gehouden, is besloten eene prijsvraag uit te schrijven, over sda afzwering van' Spanjos heerschappij,, in hare betrekking tot de staatkundige vrjjheid, geschiedkuudig toegelicht met het oog op de belangeu van het Protestantisme in onze dagen". Aan het t best gekeurde antwoord wordt f 1Q0 toegekend. Een particulier telegram uit Londen aan de 2V. It. Ot. luidt: Volgens particuliere berichten uit Lissabon,. heeft de Transvaalsche agent'Portugals regee- ringsieden geïnterviewd over. de opheffing van het Delagoa-tiactaat en daaiop steik by hen aangedrongen. De Mmistprs erkenden dat de opheffing van het verdrag wensehelijk was, maar. zij verklaarden, niet openlyde opheffing te kunnen aanbevelen wegens, de plaats gehad hebbende onderhandelingen met Engeland over het plan tot aanleg van een spoorweg van de Delagoabaajnadat de onafhankelijkheid der Tiansvaal een faü aqcompli, was gewoi den. De agent sprak met de Ministers almede over het bestuur van de Transvaal. De regeeiiug was voornemens consuls te benoemen in de hoofd steden van Europa en Amerika. Omstreeks 15 Juli mag men een komeet verwachten, die gedut ende een viertal weken in Europa met het bloote oog zichtbaar zal zijn, (D.) De te Breda gearresteerde Guiliemin za' heden naar Assen worden overgebi acht, ten eimie aldaar voor de justitie te verschijnen, om te zien in hoeverre deze peisoou werkelijk,, betiokken is bij den te Zutdwoide gepleegden inoord en diefstal. De heer L. Regoutdie zich kandidaat heeft gesteld voor het lidmaatschap der Ketste Kamei, waai van de verkiezing eeistdaags door de Piovinciale Staten van Limburg zal ge schieden, reist, volgens de N. It. Ot,, de geheele provincie af, om voor zyne kandidatuur stemmen te werven. De beide andere kandidaten, evenals de heer Regout, ieden der Piovif'ale Staten, hebben er zich tot dusver toe behaald hunne medeleden schriftelijk van hunne kandidatuur in kennis te stellen. Een predikant in de Hervormde gemeente te G. wijdde 11. Zondag zyn gansche leerrede aan de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer. In zijn geestdrift ging h'y zóóver, dat hij in het nagebed bij name den heer Seret noemde, en dezen kandidaat in de hoede des, Heeren aanbeval. Of er bij deze verkiezingen ook misbruik van den kansel is gemaakt! (Af. iï. Ot) De heeren Jos. Hollmau en Cail Heymaun hebben te Loudeu concerten gegeven. Hetsucce», was schitterend. »Nederland zegt,een derf bladen mag wel trotsch zyn, dat het tyree, zuike zeldzaam begaafde kunstenaars onth-rzyn zonen telt." Het blad verzekert nooit een zoo, schoon cello-spel te hebben g"hoord als dat,van den eininenten kunstenaar Iioilinan, terwylhtt Carl Heymann een pianist van den «liereersten rang noemt. 't Zal zeker onzen lezers, evenals ons, genoegen doen om te vernemen dat onze beroemde land- genooten aldus worden gewaardeeid in de ■wereldstad, waar men gewoon is het allerbeste te hooren dat er op kunstgebied is. (D.) Volgens een mededeeling van den heer Hermann Linde, den begaafden declamator, die ook hier zoo gunstige herinneringen heeft achtergelaten, is te New-York een portret van Baruch Spinoza ontdekt. Het stelt den be roemden denker voor als een jongen man van 28 30, jaren. De schilder daarvan is, naar men beweert, niemand anders dan Frans Hals» Hoewel deze destijds reeds 74 jaar oud was, is het portret, gelijk de heer Linde zegt het beste dat zijn keurig penseel ooit heeft vervaardigd, Te. Utrecht is aangeplakt in Franschen, en Hollandschen tekst*. WIJ BORGHEMEESTER, SCEPENEN ENDE RAEDT DER STADT VAN UTRECHT, ALLEN DENG11ENEN BtE DESE ONSE LETTEREN VAN BEVELS SULLEN SIEN OFTE HOOREN LESENSALUTDOEN TE WETENE Datjinyne, heeren,die Generale Staten by reso- lutie van den vu Decembris 1577k Don Juan aertshertoge van Oo'stenryck van bet Gouvernement deser landen hebben vervallen verclaert ende tot Gouverneur. Generael geaccepteerd den Aertsher toge Matthias, broeder van den Keyzer. Dat syne Hooeheyt zyn" Blyde Incompste binnen die stadt van Utrecht sal doen op den xxvhi- Juni a. s. Ende omme te bethoonene die goede wille ende affectie tot syne voors. Hooeheyt, worden die goede ingezetene derselver stadt wtgenoodicht hunne huysen ofte woningen to verciereno met vlaggen, bandenden, ofte andersints, ende des avonts met illumination, volgens een veders staet ofte gele-,y gontheyt. Voorts verbieden myne Heeren wel ernstelveken dat nyemant sir.h bedflnke nog in den train en loope ofte op andere wyze •hinderlyckcn sy, suilen do deghenen die op onse ordonnantie infiactie, maecken. als verstoorders van do publycquo rust gestraft woiden. Gegeven te Utrecht den xv van Zomerniaent' i anno mdccclxxxi. Met het plukken van aardbeziën is men te Rhijnsburg begonnen. De oogst beloofd/ nogal veel, doch er zijn zonnige dagen nnodig om rypheid en smaak te bevorderen. Te Arnhem wilde eergisteren een agent van politie twee beschonken personen arres- teereD, die hem uit dankbaarheid daarvoor het- rechter dijbeen stuk sloegen. De man verkeerts niet buiten levensgevaar. De daders zijn in>, handen. Wanneer de Keizer van Duitschland althans geen hart van steen in den boezem diaagt, heeft hij niet andeis dan een gun- Btige beschikking kunnen nemen op bet rekwest van een doodel'yk verliefden boeienknecht, dat we, om de roerende eenvoudigheid die uit eiken regel spreekt, in zijn geheel overnemen: Grootmachtige en Doorluchtige Majesteit: Met diepen eerbied en onderdanigheid nader., ik met een gewichtig verzoek Uwer Majesteit» verheven troon. Doorluchtige Majesteit, ik ben een arme. boerenknecht, die verliefd is op de dochter van, zyn meester; maar, omdat hy geheel onbemid-. deid is, niet de minste kant heeft haar ooit tot vrouw te krygen.-Daarom wend ik mij vol vertrouwen met myn laatste hoop tot Uwe Majesteit; ik zoude dit niet durven doen, maar zonder myn geliefde kan ik niet leven. Voor myzelven heb ik het niet noodig, want ik kan inya eigen brood verdienen en zou ook gaarne v,oor haar werken,, maar de oude lui geven my haar zoo niet. Daarom smeek ik Uwe Majesteit my gelukkig te maken, al was het maar met 2000 thaler; daarvoor zal ik haar wel kunnen krygen. Ik bid Uwe Majesteit nogmaals: help tc| toch., Ik zal u het géld, als ik'kan, gaarne teruggeven. dSTbl.)

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2