teiijnt iaplljts, nitpairt Mai BniteiMscirBericlini Biineilagiscië Berichten. A0. 1881. Zaterdag 25 Juni. Mtë 5212. POLITIE. "Vijf ©a Dertigste Jaargang, i I M RAN I: ftEONKkmswrar""»» Var 1.86. Franco per post, door het geheels Rijk. - 4.50. Aboiuieilyke - 0,10. BlTHKAWt MARKT, K, 124. Advertkntibpriis: vau 110 gewone regels met inbegrip van eeae Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen twbbkaal berekend. Aan het Commissariaat van politie zjjn als op straat gevonden aangebracht, een rood koralen kettlngje en drie sleuteltjes aan een touwtje. F It A N K IUJ K. Ongeveer 600 Italianen zijn van Marseille ver trokken. Sedert Zaterdag heeft de Italiaansche Maatschappij van Weldadigheid ontvangen 224 verzoeken om kosteloozen overtocht op Zondag, De meeste van deze aanvragen zjjn gedaan door Italianen, die een veertien dagen geleden te Marseille zijn gekomen ten einde werk te zoeken. De Kamer lieeft de begrooting van twee tnillioen voor Algieis aangenomen met 384 .Stemmen tegen één. Het voorstel van Monjan, om den gezant bij wbet Vaticaan niet meer te houden, is uitgesteld tot alle begrootingen zyn afgehandeld. Een voorstel om de begrooting voor Eere- dienst af te schaffen is verworpen met 379 legen 90 stemmen; sen voorstel om den post voor het kanunniken-kapittel van St-Denis te schrappen, is verwoipen met 350 tegen 158 stemmen; de post van 181,000 fr., voorgesteld door de Commissie, is aangenomen met 302 tegen 170 stemmen; de Regeering had voor het Kapittel 199,000 fr, uitgetrokken. De Senaat heeft de commissie benoemd, die rapport zal uitbrengen over het ontwerp, waarbij de bepaling van de militaire wet, die de seminaristen en kandidaatonderwijzers ontheft van den militairen dienst, ingetrokken wordt. Van de negen leden der commissie zyn acht legen de voordracht, precies als 't geval was met het ontwerp betreffende den scrutin de lisle. Ia eenige fabi ieksteden hebben fabi ikanten, die Italianen in dienst hebben, ongeteekende brieven ontvangen, met aandiang om dezen te ontslaan. Te Marseille waren biljetten aan de muren geplakt, waarin de fabrikanten en andeie pa troons, die Italianen weik verschaffen, bedreigd werden rhet het in bi ami steken hnnnei fa brieken en huizen, iudien zij die vieemde gasten oog langer, te vveik stelden. De politie heeft die biljettèn afgeschuind. Daar de Italianen goedkooper wei ken dan de Franschen, zoo meent men dat deze de thans sich aanbiedende gelegenheid gietig aangrijpen, •om hen, zoo mogelijk, kwyt te iaken. De te Pat ijs gevestigde Italianen willen eene deputatie aan den Pt esident der Republiek afvaar digen," om hen hun leedwezen over hetgeen te Marseille gebeurd is pn hunne erkentelijkheid rvoor de door de ovetheid genomen maatregelen V I oe betuigen. De National, het eerste blad dat de [.gebeurtenissen in' Marseille objectief beoordeelt zegthet daar voorgevallene is eene beschaafde natie onwaardigdie menschenjacht op onschul dige en weerlooze Italianen, was afschuwelijker dan al wat de Kroemirs hebben gedaan. Onder de namen der slachtoffers komen drie Fran schen voor, alle ovengep zijn Italianen. Dat de als wilde dieren opgejaagde Italianen zich ver weerden is geen wonder, maar de politie is veel te laat tusschen beiden gekomen en ook toen nog was haar optreden onhandig en ondoelmatig. Mile Hubertine Auclertde Parysche ijveraarster voor de emancipatie der vrouw, die hardnekkig weigert belastig te betalen, zoo lang haar geen stemrecht is toegekend, doet in haar blad, la Citoyenne, het voorstel tot oprichting van een Académie JPrangaise voor vrouwen. B S L A N D. Ouder de nihilisten schijnt tweedracht te heerschen; althans het gematigd nihilistisch orgaan Tscherny Peredjildat dezer dagen weer vei scheer), bevatte een artikel, waarin verklaard wordt"d&tr?het«den moord op Czaar Alexander II verafschuwt en dat het geen gemeenschap meer wil hebben met den bande- ioozeu troep die.alles te vuur en te zwaard vernielt. Een sierlijk geschreven exemplaar van dit nummer ontving de Keizer; de overige exem plaren weiden gehectogiapheerd. Het Uitvoerend Bewind verklaart verder, dat alle berichten omtrent een besluit om den Czaar te dooden gelogen zijn. I D B E II Assym Pacha antwoordde mondeling op de nota der gezauten, naar aanleiding van den stap der gezamenlijke eerste Drogmans, dat Uerwisch Pacha met Heydayet Paciia als adjunct zal toe zicht houden op de wei kzaamheden bij de afba kening en overgave van het gioudgcbied, met andere officieren, die, Ier plaatse aanwezig, dadel'yk zullen worden aangewezen. De directe conventie met Griekenland zal dadelijk geteekend worden. Uit Aik is slechts het materieel weg- gevoeid; Aik zal eerst na aankomst derEuro- peesche commissie wotden o vei gegeven. R U M E Jf I U In den Senaat heeft de heei .T'dian Bi atiano' en in de Kamer de heer Rosetti de samen stelling van het nieuwe kabinet medegedeeld. Een progianima behoefden de Muusteis niet \ooi te leggen, daar zij genoeg bekend waien. Ilun liuinogeniteit waaiboigde de vooitzetting van den aangevangen ai beid. Dumetei Bi.itiauo.is met 61 stemmen tegen een tot vooiziltei ven den Senaat gekozen. ITALIË. Een honderd studenten zijn naar de Piefec- tuur gegaan en vioegen de in vrijheid stelling van de 34 peisonen, die eeigistelenavond gevan gen zim ge/et. De piefeet beloofde hen te laten gaau als zij niets andeis hadden misdreven. Er hebben te Palermo, Tutyu en Napels demqnstratién plaats geluid, om tegen hst gebeurde te Marseille te protesteeren. De prefec ten dier plaatsen maanden het volk aan, zich bedaard te houden. Te Napels moest de volks, oploop uiteengedreven worden. Vele personen zyn gearresteerd. BELGlE. Door den Geuzenbond wordt tegen Maandag a. s. te Antwerpen een groote meeting voor bereid, tot welker bijwoning alle leden der Kamer worden uitgenoodigd, die de toekenning van het stemrecht aan de capaciteiten zonder eenigen census wenschelyk achten. De heer Paul Jansou zal ia die byeenkomst het woord voeren. AMERIKA. De uitvoer van graan uit Amerika heeft van 1 Juni 1880 tot 1 Mei 1881, d. i. ge durende 11 maanden, een totale waarde S 247,955,570 bedragen, d. i. in vergelijking met hetzelfde tijdperk 1879/1880 eene vermin dering van 8,921,458. TWEEDE-KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 Juni. In deze zitting iis, zooals wij reeds als telegra fisch bericht in ons vorig'nummer mededeelden, het debat over het kanaal van Amsterdam naar de Merwede voortgezet. De heer Lenting stelde eene motie voor tot schorsing der debatten, met het oog op de wenschelijkheid van een nader on derzoek door eene door de Regeering in te stellen staatscommissie. Zijne bedoeling was, dat dan ook de economische zyde van het vraagstuk zou worden overwogen, met enkel hot technische. Do Minister van Waterstaat verdedigde daarna uitvoerig het ontwerp, dat de bezwaien van rivier- oveigang en doorsnijding der Betuwe ontging en het verkieslijkst was als het best uitroeibaar en het spoedigst gereed. De uitgebrachte bedenkingen vvareu öf overdreven bf gemakkelijk te overkomen. Tegen een nieuw onderzoek moest hy zich ver zetten. Dat zou de zaak noodeloos jaren vertragen. Hy verlangde oplossing van het vraagstuk en ontried dus de motie tot uitstel. De Minister van Oorlog betoogde, dat de verbe terde Keuhche vaalt uit het oogpunt van defensie veel veikieshjker zou zijn dan hot vallei-kanaal. De heer Heydenujck hield zijne financieel? beden- kmgen vol. Hij zal vóór de mstie-Lenting stemmen. De lmpr Tak Van Poortvliet bestreed uitvoerig het ontwerp, als opleverende een onvoldoend ka naal, terwijl de liandel behoeft een kanaal in Oostelijker lichting, dat alleszins uitvoerbaar en eene bepaalde behoefte is voor Amsterdam. De lieer De Jong zag do moeielijklieid eener keuze in, en trachtte den Minister te bewegen in de motie tot uitstel goen gebrek aan veitrouwen te zien. Mot gen voortzetting. SCHIEDAM, 84 Juni 1SS1. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden een exemplaar van' het bericht omtrent,dea handel en de scheep-a. V 3T

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1