KERMIS. De kermis heeft haar intocht gehouden en met haar zijn vele oude kennissen uit den vreemde overgekomen; terwijl verschei dene onzer stadgenooteu insgelijks trachten, deze dagen op verschillende wijzen te veraan genamen. Vooreerst onze stadgenoot, de heer J. Knock. Deze heeft zjjn Salon de Concert op zijn vroegere standplaats in de Warande opge slagen. Zijn programma belooft veel; behalve de muziek der huzaren heeft hij eeu uitgebreid gezelschap geëngageerd, van verschillende talen ten; men zie de groote en kleine annonces slechts in. Tevens zjjn we gewooD, dat de ververschingen bij den heer Knock altijd van uitstekende kwaliteit zijn, een ruim bezoek wen- sehen wij hem daarom gaarne toe. Ofschoon het niet noodig is, wijzen we ook op het Café Belvédère, door den heer Augustijn gedurende de kermis als restauratie iugericht. De heer Augustyn is bekend als uitstekend restaurateur, een druk bezoek staat hem zeker ook te wachten. Van Zondag af worden er in het Café-Munnik muziek- en zanguitvoeringen gegeven, die een druk bezoek trekken; terwijl op het eigenlijke kermisterrein onze stadgenooten J. Ten Napel en J. Van der Plas ververschingstenten hebben opgeslagen, die in deze warme dagen daar zeker in een bestaande behoefte voorzien. Mej. de weduwe L. Penning en de lieer L. Maltha belasten zich met de bezorging van puike wafelenonze oude bekenden P. Hetjstek, W. S. Van Groeneveld, de weduwe Martinus Visser, thans Ida Visser, J. Vau der Zee recommandeeren hetzelfde artikel; 't hooit zoo eigenaardig bij den kermistijd we vei trouwen, dat geen hunner onvoldaan op deze kermis zal behoeven terug te zien. Poffertjes en andere ververschingen worden aangeboden door goede hekenden, de heeren Willem DekkersP. Koppen firma De Nigteren, J. W.Koolsbergen, en P. J, Luijters; ook dit anike! behoeft geen aanbeveling, te minder, wanneer de kramen, door netheid en zindelijk heid uitmunten, gelijk hier het geval is. Een caroussel en een velocipède-circus zijn door den heer A. C. Tewe opgeslagen, de heer Louwerse is insgelijks weder met zijn velocipède- circus gearriveerd, terwijl de heer Xhaflaire met een tramway-circus is aangekomen. Al deze bewegings-toestellea behooren tot de thans geliefkoosde uitspanningenmen behoeft er maar een blik op te slaan, om dit te zien. Op de kermis wil men ook wat zien welnu, de heer Goppejans biedt daartoe een inderdaad uit stekende gelegenheid aan. Zijn schoone tableaux ziju bekend; terwijl eenige artisten de voorstelling daarvan afwisselen. Voor ouden en jongen is hier werkelijk wat schoons te zien. Wassen beelden, die rnede op de kermis thuis hooren, zijn recht fraai door den heer Gründdorf tentoon gesteld, terwijl de heer Lamelle met een schoon reuzenkind is aangekomen, dat door elk, die het zag als werkelijk schoon geroemd wordt. In de tent van genoemden heer is ook nog tot Vrijdag ter bezichtiging gesteld de kleine geneiaal Mignon, Mme Caro is hier met acht, zegge acht leeuwen I Men verzuime niet een btzoek bij deze wakkere vrouw te biengen. Onze stadgenooten de heeren Vlogen Palmer zijn van banketwaren ruim vooizien; ook de heer Van Zon, die met ziju bankethammetjes, uitstekend van kwaliteit, steeds eer inligt. In kinderspeelgoederen en galauteriijn is de heer E. H. Gabel buitengewoon ruim gesorteerd. Al deze stadgenooteu worden bij gelegenheid der kermis zeer aanbevolen. In eeuigszins ander genre, in portemonnaies, en tal van luxeartikelen kan men bij den heer J. J. F. Van Zejjl eon ruime keus doen; tal van kermis cadeaux leveren de heeren Beausar, en Heimeriks terwijl de fraaie tent van den heer Lauweis, in optische instrumeuten en Byouteriën een ruim bezoek overwaardig is. De liqer Piene Gvbeis, bij wie in Byouteriën en dergelijke waren ook zulk een ruime keus is, zal zijn oude, en naar wij hopen, tal van nieuwe klanten bij zich zien. - Over de vermakelijkheden en uitvoeiingen in den tuin der Oificierenvereenigingeu enkele andere gelegenheden zullen we in een volgend nummer het een en anuer mededeeleu. Het zal gewis velen onzer stadgenooten aangenaam zijn te vernemen, dat de beide' jonaste zonen van wijlen onzen bnoggeachton medeburger, deu heer J. v. tl.'Hoeven Mz., dezer dagen te Amsterdam met gunstig gevolg het examen ter verkiijging der hoofdonder- wijzersDCte hebben afgelegd.' Beide schijnen dus met goeden uilslag den weg te volgen waarop hun verdienstelijke, helaas I te vroeg overleden* vader hen is voorgegaan. Een nieuwe en groote voldoening voorwaar voor hen die hun het betreden van dat pad hebben helpen mogelijk maken 1 Maar eere aan hen die door jjver en inspanning ziel», trots alle moeielijkheden, eene zoo eervolle loopbaan hebben weten te ver schaffen 1 Heden middag is het dochtertje van deu herbergier A. Van Liugeu spelende in de Schie gevallen in de nabijheid vau de spoorbrug. Dit werd opgemeikt door den kuipersknecht A. Kreuger die zich onmiddellijk te water begaf en liet geluk had het reeds zinkende meisje te redden. Naar wij vernemen, zal de uit leden dei- Tweede Kamer samengestelde Commissie van enquête omtrent de exploitatie der Nederiand- sche spoorwegen eerst in het najaar hare zittingen houden en deskundigen hooren. Eeu briefkaart uit Vatdö, van Dr. Max Weber, aan boord van de Willem Barents, gisteren morgen te Utrecht ontvangen, meldt, dat allen in gezondheid daar waren aangekomen na eene voorspoedige reis. Al waien de ijstoe standen buitengewoon ongunstig, zoodat men belet werd Spitsbergen te bereiken,zoo had men uit zoölogisch oogpunt toch vrij wat kunnen doen. Naar men verneemt, heeft de heer Mr. A. E. J. Modderman, Minister vau Justitie, voor de benoeming tot commissaris van de Ned. Rhynspoorwegmaatschappy bedankt. De Ned. Handelmaatschappij keert over het afgeloopen boekjaar, behalve 50/o aan de aandeelhouders, 7 gulden per aaudeel uit. Als het suit zeer goede bron" in de Amsterdamsche Courant meegedeelde bericht omtrent een nieuwe Kabinetsformatie eeu mid deltje is geweest vau sommigen om eens de openbare meening te polsenover het weder optreden van den heer Heemskerk als Mïd. van Binnenlandsche Zaken en de benoeming van deu afgetreden Gouverneur-Generaal, den heer Van Lausberge, als Min. van Koloniën, dan zou men kunnen zeggen dat liet doe! is bereikt Maar het polsen is tlau toch zeker met mede- gevallen. Nagenoeg alle bladen tocli achten de wederoptrediug vau den heer Heemskeik niet mogelijk of niet wenschelijk, daargelaten nog dat de heer Heemskerk niet in een Kabinet zitting zou nemen, zonder dat het geheeie Kabinet naar hem getransformeerd weid, hetzij door verandering van personen, hetzij door veran dering van politieke richting. En wat de op- treding vau den heer Van Lausberge betreft, deze zou algemeen als een onpolitieke daad worden beschouwd en daarenboveu als een perfect middel om de stemming in Indië tegen over Nederland zoo onaangenaam mogelijk te maken. Let men op het resultaat van liet bericht omtrent de Regeeringswijziging, nl. de daarover uitgesproken meening, dan heelt de mededeeliog zeker haar nut gehad. Er is althans voldoende uit gebleken wat algemeen niet goed of w e u s c h e I ij k woult geacht. Generaal Van der Heijden zal zich onder behandeling van prof. Donders te Utrecht stellen, 'daar de held van Salamangan niet alleen nog pjjn- heeft aan liet oog waarvan hij den appel bij dien slag verloor, maar ook aan het andere oog, dat hein dikwijls erg steekt. Ook don reuk en den smaak heelt de generaal, vermoedelijk tengevolge van die wonde, veiloren. Een geacht geneesheer uit Rotterdam de heer II. J. van L.isuaar de N. 21. Ct. meldt, op een uitstapje naar fleerde op nood lottige wijze om het leven gekomen. Doordien hij bij vergissing eeu verkeerde deur opende, viel hij in een kelder'en was weldra bezweken. Te IJinuiden moeten plannen bestaan om die plaats met Zandvooit te verbinden door een stoomtramweg. Men schiijft uit Vlissingen: Nu de tamp die de maatschappij I)c Schalde door bet afbrandeu haier meest belangrijke werkplaatsen, de machine-labriek, beeft getrof fen, eeuigszins te overzien is, blijkt dat de directe schade zeer aanzienlijk zal zijn. Een cijfer van f 400.000 is waarschijnlijk niet te hoog. Bovendien is het verlies aan mallen en modellen onheiekeu- en onherstelbaar. De vrees van bijna ieder dat een deel der 400 werklieden voor koitei of langer tijd zou worden ontslagen, zal gohikkip uiet bewaarheid worden; het voornemen bestaat om niet één-, der werk lieden te omslaan. Zaterdag den dag na den brand was rnen reeds bezig om een loods op te lichten, waarin ten spoedigste machines zullen worden geplaatstom het werk dat onderhanden is, te kunnen afwerken. - De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap-' pelijke' loodingen van de beambten van dea waterstaat en het loodswezen op deu 30sten Juni, op den droge van deu Nïeuwen llot- terdamschen Waterweg naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevondenaan de zwarte tonnen zijde 31 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten binnen liet Nooi dei hoofd 32 decimeter; 50 meter beoosten de ljjn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 43 decimeter; op de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31.5 decimeter; op de- lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 37.5 decimeter; 50 meter bewesten die lijn binnen het Noorderhoofd 31.5 decimeter50 nieter be westen die lijn buiten het Noordei hoofd 35.5 decimeter en aan de witte tonnenzijde 33 decimeter; in de westelijke geul aan de zwarte tonnenzijde 30.5 decimeter; op de lijn der ge leidelichten 35 decimeter; aan de genie-stelling in het Scherm 37 decimeter; aan de genie-stel ling even vrij van het gebouw der iu- en uit- kiaring 34 decimeter; aan de witte tonnenzijde 31.5 decimeter. Ongerekend de hengelaars zijn er in Neder land ongeveer 19000 visschers, van beroep of voor liefhebberij, en 7000 jagers (als voren), Verreweg de meeste visschers levert Zuid-IIol- tand, vermoedelijk door de hulp van Leiden; deze provincie nam 5200 van de 19000 akten in beslag. Vau een belangstellenden lezer ontving de Amst. Courant de volgende mededeeliog »Een bittere stiijd werd gevoerd bij de ver kiezing van generaal Garfield tot president der Veieenigde Staten van Noord-Amerika voorde jaren 1S811885. Republikeinen en democraten stonden vier maanden lang heftig tegen elkander over. Garfield gold als een eerlijk en viijzinnig selfmade man. James Gai field is in 1831 ge boren in den s. aat Ohio, als de zoon van een armen landbouwer. Nadat zijn vader jong ge- storven was ai beidde hij nog eenige jaien op de kleine hoeve, welke aan de moeder ten deel viel. Toen werd hij spaardknecht" bij een rivier boot op de Ohio, vervolgens ïbootknecht" en stuurmanhij moest echter wegens eene lang durige koorts deze loopbaan opgeven en werd na zijne genezing timmerman. Geduiende den winter ging hij, als reeds volwassen rneiisch, naar school, en hij bracht het eindelijk zoover dat hij een college bezoeken kou waar men hein tot sdoctor" maakte. Hij sloot zich bij de gods- dienst-secte van Alexander Campbell aan en werd tot professor iu de Latijnsche en de Grieksche taal benoemd. Toen de groote burger oorlog uitbrak werd hij overste van het vrij- willigersregiment n°. 42 Ohio; hij klom tot brigade-generaal opwerd in 1863 geueraal- majoor en chef van den generalen staf van het leger van Cumberland. Nog te velde zijnde werd hij voor Ohio in het congres gekozen; tweemaal was hij congres-president, en in het jaar 1880 werd hij senator voor Ohio, welke betrekking hij nederlegdc om de hoogste waar digheid in <ie Republiek te bekleeden." Eindelijk begint er dan toch, naar het schijnt, een ideine vermindering in de emigtatie naar Noord-Amerika te komen. Wei was het totaalcijfer der in Juni aangekomen landver- huizeis 61.002 of 19000 meer dan in Juni 1880, waardoor het getal immigranten van 1 Jan. tot 243,284 is geklommen tegen 177,343 van Jan. tot Juli 1880, doch iu de laatste 10 dagen is er vermindering merkbaar. Veertien duizend personen hebben zich eergisLeren per stoomtram van Deu llaag naar Scheveningetz en terug begeven. Ten einde groote massa's passagiera zoo spoedig mogelijk, te vervoeren en opeenhooping van teizigeisaan de eindhalten te vooi komen, rijden sedeit eenige dagen de machines met een trein van drie wa gens, waarin voor 200 personen plaats is. Naar wij vernemen, heelt Madame Tussaud te Londen haar bekend museum van wassen beelden, waarin men alle beroemd en berucht heden vei tegenwoordigd vindt, reeds verrijkt"' met een beeld vau "Willem MarianusDü Jongh, in de kleeding welke hij droeg toen hij zijne schanddaad te 's-Hage verrichtte. (22. Nli.) Een Duitsch componist, Heinricli Hofman, heeft een opera gecomponeerd, getiteld Wil helm von Oraniën. De tekst is van Roderick Fels, Vlaardlngon. - De vierde haringjager is aangekomen met 554 ton haring. Een logger kwam van de haringvisscberij biniipu met 'J9 last haring. Van de beugvissclteiij luvam een schip .bin nen niet 72 ton zouteviscb en 10 ton leng.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2