Een particulier telegram uit Brussel van gisteren aan de JV. 2ï. Ct. luidt: De heer Frère-Orban heeft energiek maar verzoenend gesproken. Men hoopt dat morgen nog alle3 geschikt zal zyn. Wat laat nagedacht! Hèt anti-revolutionair Wag. WeeJcllad waarschuwt zelf tegen een heerschappij van zyn geestverwanten. »Het vreest niets meer dan de heerschappij der Christenen op politiek gebied. De orthodoxie is Sterk in de oppositie, maar wee haar, als ze haar beginsel in een met dat beginsel over- esnkomenden vorm moet belichamen, dan lijdt ze deerlijk fiasco. Ze heeft dit met het Protes tantisme gemeen, dat zij tegenover de georga- Diseerde macht van Rome altijd een pover figuur zal maken. Een Ministerie, dat naar bet ^Program" ons land zou moeten regeeren, is een onmogelijkheid." Nu zouden wij wel eens wiilen vragenmaar, heeren waarom maakt gij dan zoo'n misbaar en stelt gij alle pogingen in het werk, om met behulp van de door u gehate ultramontanen de meerderheid in het politiek leven van ons land te krijgen, terwijl gy zelf erkent, dat uw regeering een on mogelijkheid zon zijn? (Fad.) De heer Mr. G. Schot heeft als zijn voor nemen te kennen gegeven om, wegens hooge jaren, by het einde van dit zittingjaar af te treden als lid der Eerste Kamer. Generaal Van derlleijden heeft Prof. Don ders voor zijn oog geconsulteerd. De generaal reisde incognito; de geleerde oogheelkundige bracht hulde aan den off. van gezondheid, Dr. ."Vriesman, die den generaal in Atjeh de eerste hulp had verleend en het uitnemen van het oog had bewerkstelligd. De Professor gaf de geruststellende verzekering, dat de gevoeligheid aan het rechteroog voorbijgaande was. Het Jnpansche bladXin-se-i-Selzu (Genees kundig Nieuws) noemt behalve een tweetal Duit«che literatoren ook de'bh. doctoren H. A. Zegers te Amsterdam, Bouvin te Utrecht, J. Schooudermark Jr. te Leiden, Ariëns Kappers, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Sappe- meer en Schouten, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Kampeo, ter vervullicg vau de verschillende vacante leerstoelen aan de academie te ,Yeddo. Volgens het jaarverslag van de Vrije Universiteit" te Amsterdam, waren de ontvang sten dier instelling in '1880 f 102,191, daaronder saldo 1879 f 0258; aan schenkingen, waarbijl a f25,000, 1 a f9500, 5 a f2000, la f"J535, 20 a f 1000 enz., f 71,974; aan contributiëa van leden en begunstigers f 13,836 enz. Waar tegenover per onkosten f'1702, reis-en verhuis kosten voor professoren f1928, hnnomria van professoren f'13,395 voor gekochte effecten f76,488, diverse kleinere uitgaven f94,577. Saldo f7614. Acht leerlingen waren tot nu toe ingeschreven. De vet eeniging tot bevordering van fabriek en handwerk- nijverheid in Nederland zal den 3 en 4 Augustus hare algemeene vergadering houden in eon der lokalen van het sociëteits gebouw der dteigaarile te Rotterdam. Men verneemt, dat zeeofficieren zich heb ben aangeboden, in het volgende jaar verlof te vragen aan Z. Exc. den Minister van Marine, om de overwintering in Dicksonhaven mede te mogen smaken. Men zal zich daarmede moeten haasten. Dr. Snellen zal de wetenschappelijke leiding hebben, en ve: trekt over veertien dagen naar St. Petersburg voor een conferentie. (V. D.) De 17dcn Augustus zal-weder eenealge- tneene inzameling worden gehouden voor de school met den bijbel. Het comité voor deze inzameling brengt in herinnering, dat zij de eerste maal opbracht' f 42,000 en de tweede maal f 80,000. Tydetis" de predikatie van een predikant in de vacature te H., sloeg de onderwijzer, vol diepe verontwaardiging over het gehoorde, op zijn bijbel, tot niet geringe ergernis van predikant en gemeente. Bij het einde der godsdienstoefening hield die onderwijzer een aangrijpende expectoratie tot de gemeente en daarna' gaf hij 'in de consistoriekamer den predikant een gevoeligen slag, in tegenwoordigheid van den kerkeraad. De vergramde leidsman der schooljeugd is wegens deze feiten in zijne betrekking geschorst. In den ouderdom van 71 jaren ovetleed te Diepenveen de heer F. C. H. baron "Van Tuyli van Serooskerken, gepensioneerd generaal- majoor van het Nederl. leger. In de derde jaarltiksche bijeenkomst van Ned. Apothekers op 27 ,luli e. k. te's-Bosch is o. a. aan de orde: 1. Het bespreken van het uitschrijven eener prijsvraag voor apolhekers-adsistenten. 2. De verkoop van geheimmiddelen door apothekers. 3. De phnrmacie te plattenlande. De jonge dame, die het toelatings-examen tot de universiteit te Amsterdam heeft gedaan, is, naar men ons meldt, mej. Buskes uit Utrechtdochter van een aldaar overleden notaris. Als bewijs van de heldere geestver mogens dier jonge dame moge strekken'het feit, dat zij zich iu den tijd van 2 jaar, dank zij de uitstekende leiding van den rector van het Utrechtsche gymnasiumeen meer dan voldoende kennis van de Latijnsche en Grieksche talen en van de wiskunde heelt kunnen eigen maken om met glans haar admissie-examen af te leggen. ZaandCt.) Burgemeester en Wethoudeis te Kampen zijn door den Raad gemachtigd om met Prof. Giibel uit Slee«wijk-Ho!stein te onderhandelen over zijne komst, ten einde inlichtingen te geven over de Deensche wijze van zuivelbe reiding. ïletHoofdbestuur van het Conscience-feest doet een beroep op de lezers en vereerders van dien gevierden schrijver in ons land om hun deelneming in de inschrijvingen voor de feesten. Onder de voorwaarden der deelneming behoort dat ieder inschryver van 5 gulden later een bronzen gedenkpenning en een gesteendrukt poitret zal ontvangen; de inschrijvers van 3 gulden ODtvangen het portret. Het bedrag der inschrijvingen kan aan den heer A. W. Sijthofï te Leiden worden toegezonden. Zondagmorgen werd van Middelharnis eene vrouw gevankelijk naar Rotterdam ver voerd, onder verdenking van haar kindje, 6 •weken oud, te hebben vermoord. Reeds eenige weken scheen de vrouw het kind aan zijn lot over te laten, zoodat de buren soms kwamen om het kind te reinigen. Zaterdagmorgen hoorden de buren het kind hevig schreien, wat langzamerhand ophield. Toen zij de woning wilden binnendringen, vonden zij de deur en ramen gesloten. De man die inmiddels van zijn wrik te huis kwam deed op saad der verzamelde menigte aangifte bij de politie, zoodat het lijkje weikelijk had de dood de traantjes vau het kind gestuit rn zijne smart kreten gesmoord en de rnoeder naar het gemeentehuis gebiacht werden, waar het lijkje door een geneeskundige geschouwd werd, die vei klaarde dat het kind verstikt of gesmoord wa'. Naar men verneemt, moet lie ontaarde moeder hare misdaad dadelijk bekend hebben. Op 10 Juli waren le Zamlvourt reeds aanwezig 518 badgasten met 70 bedienden. In de week van 2 tot 8 Juli 1881 zijn genomen 157 binnenbaden en I960 zeebaden. Als Weihnnchtsgabe zal in Duitschlaud worden uitgegeven sfias Bucb der Liebe", eene verzameling van 40Ü minnelieden en uit alle talen en tijden. Tengevolge eener uitnooiliging aan een onzer letterkundigen, zegt de Porie- feuiUezullen Nederland en België ruim verte genwoordigd wezen. De dug waai op voor 300 jaieu de afzwe- ring van Philips II van Spanje plaats had, zap op verschillende scholen te 's-Hage,' ook Zon dagscholen, feestelijk herdacht worden. De te Sliedreclit gehouden collecte ten behoeve der vervolgde Israëlieten in Zuid- Rusland heeft f 160 opgebracht. Hans Makait is weder inzooverre her steld, dat hij in staat is zyn nieuw begonnen doek Tide zomer" zonder gevaar voor zijn ge zondheid verder af te werken. Ylnardlngen. Na de laatste opgave is van de beugvisscherij een schip binnengekomen met 40 ton zoutevisch en 2 ton leng en van de haringvisscherij vijf schepen aanbreugende 68 last haring. Maassluis. Na de laatste opgave kwamen 5 schepen van de haringvisscherij terug rnet 841 ton haring. De prijs van volle haring was jl, Vrijdag f26.50 per ton. Maasland. Gisteren ochtend werd alhier een driejarig jongetje vermist. Na gmuimen tijd vruchteloos zoeken, werd het door den vader, in de nabijheid van de ouderlijke woning, levenloos uit het water opgehaald. Kralingen. Gisteren middag had alhier op het Ned. [Ierv. kerkhof de plechtige teraarde bestelling plaats van wijlen den heer J. A. Van Driel, in leven ontvanger dezer gemeente en gep. Rijksontvanger. Een talrijke schare vau de meest notabele ingezetenen dezer gemeente was aan de groeve tegenwoordig. In treffende bewoordingen her dachten de burgemeester en 'ds. Vau Semis- de vele verdiensten en goede eigenschappen van den algemeen geaciiten overledene en drukten den wenscli uit, dat zijn nagedachtenis in aller herinnering dankbaar zal blijven voort leven. De broeder des oveiled""e en de héér Stuart dankten de opgekomenen voor de eer, den overledene bewezen. Van dc--„Willen» Barents." Aan een brief uit Vardö, ild, 23 Juni jl.vair den bevelhebber der Willem Barentsden heer Van Broekhuyzcn, ontleenen we, in verband met de onlangs gepubliceerde telegrammen, het volgende fragment »Don 5 Juni ontmoetten wij da walrussioep Aurorakapitein Sörcnsen van Tromsö. Evenals wij was hij z.oekende door to dringen naar Spits bergen cn dit reeds sinds het begin van Mei. Oostelijker was hij niet geslaagden Westelijker evenmin; daar liep liet pak om do Z. t. W. Hij had een bat-k met stoomvermogen en een brik,- beide walvischschepon van Peterhead ontmoet, die reeds sinds Maart kruisten om Noordwaarts te komen. Nog nooit liaddon zij het ijs zóó Zuidelijk gevondende eene kapitein voer toch reeds 32 de ander 21 jaar ter walvischvangst. Van af Maart hadden zij den wind niet bezuiden het Oosten of Westen gehad, meest Noord, en daaraan word de ijstoestand toegeschreven. Yol-- gens Sörensen had het ijs 15 mijl benoorden Noordkaap gelegen,' iets ongehoords. Na een vriend schappelijk onderhoud word besloten Oostelijker nog eens gezamenlijk eene poging te doen. »Da Aurora is oris vooruitgekomen on wij volgen haar in liet dichte ijs zoover wij kunnen. Achter dit ijs werd geen water van top gezienmaar wel ondersteld te zijn en wij zagen reeds voor af de plaats waar do Aurora gedwongen zou zijn to keeren zonder liet te kunnen bereiken. Ook deze poging was mislukt en buiten bet dichte ijs werd bijgedraaid cn beraadslaagd. Sóronson ging liet verder om de NO. beproeven, doch ik meende niet langer zóó ver in bet pak .te mogen blijven en kans te ioopen met een Zuidelijken wind voor langen tijd bezet.te geraken; bovendien gaf dit- tobben in liet ijs weinig voor do wetenschap. »Om door te dringon zou ik moeten wachten r en wio weet hoe lang, waarom hèt plan werd gemaakt locidcnde en dreggende de ijsgrens verder Oostwaarts tot ongeveer 30 gr, 01. te bepalen en van daar naar Yardii te gnan cn instruction vnn liet Connté te vragendaar er waarschijnlijk weinig' kans bestaat om vóór Augustus Nova Zembla voldoende ijsvrij to zien. ïüe ktiers" werd Zuidoost en zoo mogelijk in die richting door het ijs gemanoeuvreerd; tot /wij "den Ssten Juni weder open water, hadden, bereikt, nu werd telkens als de gelegenheid hot vergunde,-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2