van Maandag 18 Juli 1881. Sniteslaiiiscle BwiciUfl, BisitBlajijcIs Beritiltn. li N KLAK 1). Bet Lagerhuis heeft art, 26 der Iersche landbili over rie emigratie na een langdurig en levendig debat en heftigen tegenstand van de fractie Parnell met 126 tegeo 22 stemmen aangenomen. Be heer Gladstone verklaarde, dat da wijze, waarop de Ieren de discussie rekten, een inbreuk was op de waardigheid van hel Buis eu hij het oogenbilk gekomen acht om te beslissen of bet Buis wilde dulden, dat eene minde!heid zich alle macht aanmatigde. In het Hoogerhuis heeft lord Kiroberley, in antwoord aan lord Carnarvon, de meening bestreden dat de teden der Transvaal-Commissie ten voordeele der Hoiiandsche belangen de Eogelsche verwaarloozcn, Be militaire macht in de Transvaal zou, ingeval het onverhoopt noodig mocht zijn, de uitvoering van de besluiten der Commissie kunnen verzekeren. De eisehen be treffende de gezamenlijke schadevergoedingen sullen oasj eeue rechtskundige subcommissie •worden voorgelegd. Omtrent de gelden voor deze vergoedingen moeten oog eenige punten worden geregeld, maar inmiddels kon spr, de verzekering geven dat zy iu goede JSngekehe munt betaald zullen wordeu. Wat de rnoor- denaats betreft, er zyu stappen gedaan om hen de doen straffen; eenigen zijn reeds voor den rechter gebracht. Uit Durban wordt van 45 dezer gemeld: Eene deputatie der loyalisten in de Transvaal •is deu 43 dezer door de Koninklijke commissie ontvangen. De deputatie verklaardedat, aan gezien de regeenng der Boereu slechts een gedeelte der ingezetenen vertegenwoordigde ook het overige gedeelte der bevolking het jecht had om geraadpleegd te worden. De deputatie stelde daarop voor, om de kwestie omtrent de toekomstige regeering der Transvaal «an eene volksstemming te onderwerpen, als mede dat de Koninklijke commissie in de -conventie een bepaling zal opnemenwaarbij wordt verklaard, dat de in de Transvaal geves tigde Engelschen van den militairen dienst vrij gesteld zijn. FïtANKU IJK. Mustapha-bey is gisteren avond uit Parijs vertrokken en gaat rechtstreeks naar Tunis terug. Uit Orau wordt van 45 dezer gemeld Kolonel Brunetière stiet te Ammedrissa op de achterhoede van Bou-Amemn, die vluchtende was naar bet Zuiden. De vijand zotte zijne vlucht voort zonder zich op te houden, en met achterlating van zijn dooden en gekwetsten, Hy wordt krachtig nagezet. Zijne strijdkiacht wordt geschat op 4500 ruiters en 4200 voet knechten, Volgens de laatste berichten over Tunis schijnen de opstandelingen in Sfax geneigd om rich te onderwerpen. Biykens de laatste berichten uit Parijs van kolonel Brunrtière, gedagteekend 14 dezer des avonds uit Ainberda, is Bou-Amema den geheelen dag op de vlucht «naar Askoura op drie kilometers afstand achterna gezet, zonder dat mea hem heeft kunnen bereiken. Zijn verlies in het gevecht van 43 dezer wordt begroot op 70 man. Er zijn maatregelen ge nomen legeu herhaling van aanvallen tier .opstandelingen. 4 DB I I B C tt t i li D. De Keizer is in den besten welstand te Gas- loin aangekomen en met geestdrift begroet. AMERIKA.', Door de Regeeringen der verschillende Amerikaansclie Staten zal gezamenlijk een na tionale daukdag vvoiden vastgesteld, zoodra President Garfield huiten gevaar verklaard is. Uit Philadelphia en Cincinnati werd aan Times en Daily Neioi gemeld, dat de hitte in de westelijke Staten ontzettend blijft. In de .geheide Ohio-vallei tees de thermometer dage- 1 ij les tot 400 en 404 graden iu de 'schaduw. Te Cincinnati was'alle arbeid in de fabrieken en aan de openbare werken gestaakt. De zaken staan er stil, Dinsdag kwamen er 90 gevallen vaa zonnesteek voor, wam van 40 met dooda- lijken afloop. Vele menschen vallen dood op de straat neer. Sinds Zaterdag bezweken erin den staat Ohio een 450 personen aan zonnesteek. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 45 Jvli. De Kamer heeft in zijne zitting van heden, gelijk wij reeds in ous vorig wommer als tele grafisch bericht mededeelden, aangenomen een elltal ontwerpen, waaronder dat tot afstand of verkoop van grond aan do gemeenten Grave, Maastricht, Katwijk, Breda, den Bosch en Groningen en toekenning van subsidie aan het waterschap de Linge-uitwatering, De heer Mr. G. Schot heeft zijn ontslag ingediend met het einde van dit zittingjaar. Bet veislag omtrent het kanaal Amsterdam Merwede is nog niet uitgebracht. Het zal eerst Maandag a. s. geresumeerd kunnen woiden, ea uitvoerig zijn. Ten emde de Regeering behoorlijk lyd voor de beantwoording te laten, is een voorstel van dan heer Borsius aangenomen, om de volgende vergadering te bepalen op Maandag 25 Juli, zijnde clan allereerst aan de orde de subsidie aan het waterschap het Hoog-Heinaa! en dan de waterweg, j SCHIEDAM., 16 Juli 1881, Da onderwijzer te Rotterdam, by wien het diertjes spuwende knaapje schoolgaat heeft eenige van die diertjes ter onderzoek opgezonden aan Dr. A. YV. M. Van .-.Hasselt, president der Entomologische vereeniging. Deze heer schreef daaromtrent dat >de twee diervormen larven of maden en popjes zijn vaa tweevleugelige insecten (Diptera); dat uit de kieiue reeds den volgenden nacht een paar kleine zwarte vliegjes waren voortgekomen, tot een bekende, op dierlyk aas levende, familie behoorendedat de grootere vliegehlarven waren (nog niet verpopt), veel overeenkomst hebbende met de Oestriden (dieren die ia de maag kunnen leven); dat de kleinere niet in de maag kunnen leven'en gewoonlijk door den neushoeb naar binnendringen, en dan we! door niezing maar niet door brakiug te voorschijn komen." De Kamer van koophandel te Zwolle, een gioot aantal handelaars en de Sehuttevaer- vereemging aldaar hebben elk afzonderlijk adres sen tot tie Eerste Kamer gericht, om de ver werping te vragen van het wetsontwerp tot verbetering der Keulsche Vaait. Te Leiden is het bericht ontvangen, dat onze laudgenoot, de heer O. F. Sala, den 41 Juni te Gape Mount in Liberia (Westkust van j Afrika), waar hij zich iu gezelschap van den heer J. Biittikofer met natuurkundige onder- e zoekingeu bezig hield, is ovei leden. Een echtpaar dat Woensdag met den i pleiziertreiu Den Haag bezocht, werd bij zijne aankomst aldaar door de politie in bewaring genomen, wegens den staat van dronkenschap waarin man en vrouw beiden vei keerden. Tegen den lyd van vertrek weiden zij weder vrijgesteld en mochten de terugreis ondernemen. Te Amsiei dam is 11. Zaterdag een matroos van eeu aldaar binnengevallen Engelsch schip, die in Imogen graad aau de zwarte pokken leed, naar het Binnengasthuis vervoerd. By het vei laten der Oude Kei k te Amster dam kreeg eeu bi uidspaav twist over het al dan met voor hen bestemde rijtuig. De bruid gaf haar jeugdige» echtvriend een fikschen oorveeg. Daarna reed mea naar de bruiloft. Men schrijft aan de L. Ct. Zoodra de pluk van komkommers toeneemt, wat nu het geval is, ontbreekt liet ook niet aan deu gioei van andere teedere veldvruchten, zooais augur ken en snjjboonen, die gaarne warmte hebben. Bet laat zich aanzien, dat het een en ander dit jaar wei-zal gelukken. Over hèt algemeen gaat het dan ook best met de toingroenten, hoewel een regenvlaag voor moozery en weiland zeer welkom zou zijn; de bloemkool vooral kan het slecht met droogte vinden. Maar het hooi komt zonder stoornis zeev gewenscht binnen en de late aardappel staat zoo krachtig te veld ais kan verlangd worden. Met den vroegen aardappel gaat het ook in het geheel niet uadeeüg, hoewei er spmke is, dat bij bet rooien eeu enkele zieke knol gevonden wordt. Misschien i« het drooge weer juist heilzaam om do ziekte te vooikomen. Er zijn volop getuige aardbeziën, maar «aar perziken eu prui men zal te vergeefs verhiugd worden. Aan een boom zoo vol geladen," zal dit jaar geens zins op de pruim van toepassing kunnen zijn. Er worden uit de bakken mooie meloenen gesneden en de kasdruiven zien sr heerlijk uit. Het publiek, zoo schrijft de Baagscha correspondent der Frov. Qron, öt„ kan zich geen denkbeeld vorrnen hoe hoog tractemeat vaak kunstenaars, voornamelijk de zoogenaamde sspeciaiiteiten" van den laatstee tijd, genieten menig Minister van een klein land zou zulk een inkomen het daaraan verbonden gevaar uitgezonderd zich toewenschen. Het gewone tractement van een zoogenaamd goed pa; d- rijder bedraagt maandelijks f 300 tot f 400; greole kunstrijders van f 600 tot f 900 's maands. Een jaar of wat geleden kreeg de beroemds Miss Eiia voor haar driewekelijkseite gastvoor- stellingen f40,000. De kostbaarste gage echter verdiende de Amarikaanscbe kunstrijder Ro binson, namelijk f2700 'smaands, benevens vrye stalling zyner drie paarden eu vrjj logies voor hem, zyne vrouw en zijn knecht ia een der eerste hotels. "Vervolgens Miss Lurline, de beroemde waterkoningin, die ia liet circus Carré te Amsterdam in het winterseizoen i 880 - 81 maandelijks f3000 verdiende. Dr. Carver, de onovertroffen schutter, f 4800 voor eene 14daagsche gaslvoorsteüing. De dagelijksch'a kosten van eeu grooten circus met inbegrip Van traktementen, huren, enz. worden op ge middeld flOGO geschal. Daarbij komeu nog de veelvuldige reizen, die steeds met extra gelegenheden moeteD gemaakt worden en waar van de kosten ongeveer f 30.000 's jaarsbeloopen (men lette, om een voorbeeld te noemen, op de reis van Carré van den llaag naar Weenen in Mei jl., die f40,320 kostte); vervolgens de schade van de dagen waarop ten gevolge van de reis geete voorstellingen kunnen gegeven worden en waarover de avtisten enz., al duurt de iels ook drie of vier dagen, vol tractement krijgen uitbetaald. Dit alles bij elkaar genomen maakt, met inbegrip van de hooge belastingen en kieineie onkosten (Gairé betaalde aan pa tent, armengeld enz. tijdens de jongste cam pagne te Amsterdam omstreeks f40,000) eene jaarlyUsche uitgave van 500 tot 600 duizend gulden. Dat echter zijn nog maar de gewone, ioopeude onkosten, dus buiten de uitgaven voor aaukoop van paarden, requisiten eu garderobe, da mouteering der pantomimes, die dikwerf 48 tot 24 duizend gulden kost. De stalleu van Carré, Itoiz, Salamonsky bevatten ongeveer 400 tot 120 paarden. Daarvan zijn misschien do helft school- eu zoogenaamde in vrijheid gedresseerde paarden, de overige zyu quadrille-, (manoeuvre.) en panneaupaa-dendeze laatsten dus genoemd naar de breede matra«aehtigö zadels, waarop do kunsten in staand-rijden (gt oUr-qnv toeren) worden uitgevoerd De paarden vertegenwoordigen gezamenlijk e.etie waarde van 450 tot 480 duizend gulden; daaronder zijn enkele waarvoor spoilsmen reeds f 10,000 ea meer hebben geboden. De vei/oiging der paarden geschiedt door •1 opperstalmeester en 2 of 3 ondersta! meesters, ongeveer 20 stalknechts, een veeaits en een hoefsmid. De paaiden woiden dagelijks twee maal onderzocht. Yïaardiugen, Ynn de beugvisacherij zijn twee schepen binnen met 141 ton zouteviseh en 15 ton leng. Maassluis. YaD de haringviiseherij is een scliip 'tci ug met 46 L ton haring. Bijvoegsel van de Schiedamsche Courant,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5