Blmiciilaiiiule Bsriclteii. Sir. William Sikes, De oprichter der post spaarbanken, wen de Engelsche Regeering onlangs den titel van Knight verleend heeft, zal thans ook van de burgers van zijn geboortestad Huddersfield een treffend eerbewijs ontvangen. De burgemeester en de aanzienlijkste burgers dier stad hebben namelijk een inschijving geopend voor een fonds, dat de ïSikes-stichtiugs zal heeten en waarvan de jaarlijksche renten gebruikt zullen worden om jongelieden van aanleg gel delijke tegemoetkomingsn voor hunne studiën te verschaffen. Deze wijze van verdienstelijke mannen door een verdienstelijk werk te eeren, komt tegen woordig meer en meer in gebruik. Gedurende het jaar 1S80 zijn op de spoor wegen in Engeland i'180 personen gedood en £692 gewond, F B A S K R IJ K. Het bericht van de Standard, dat het Engelsche Kabinet de Mogendheden gepolsd zou hebben met betrekking tot een mogelijken aanval van Frankrijk op Tunis, wordt gelogenstraft. Uit Rome wordt gemeld dat Maccio, na een kort verblijf aldaar, eergisteravond naar Pistoja, xiju vaderstad, vertrokken is. Hij zal niet naar Tunis terugkeeren, noch vooreerst met eene andere zending worden belast. Be lièpubliquo Frangaise dreigt met een gemeenschappelijk optreden van de Europeesche mogeudheden, indien de Porte zich niet schikt in de aangelegenheden van Tripolis. Het standbeeld van Dupont (de 1' Eure) zal, volgens de Union. rcpublicaine, den 4 September, den verjaardag van den val van het Keizerrijk, te Neubourg onthuld worden. Garabetta zal bij de plechtigheid tegenwoordig ZÜn. RUSLAND. Op het Smolenski-kerkhof bij Petersburg heeft men het lijk gebonden van een geheim politiebeambte, die vroeger nihilist geweest was «n zich nu in de socialistische kringeu had weten te dringen'om de politie op de hoogte te houden. Hij zou een groote nihilisten-vergadering op het Smolenski-kerkhof bijwonen en, als al de samenzweerders bijeen waren, een teeken geven aan andere daar verborgen politiebeambten, die dan met een afdeeling soldaten zouden toe schieten, om de geheele vergadering in hechtenis te neinen. Zijn verraad werd echter ontdekt, de nihilisten vielen op den spion aan, sneden hem den hals af, en maakten zich voor de komst der troepen allen uit de voeten. Het plan tot aanleggen van spoorwegen in Siberië waarvoor graaf IgnatiefF reeds als .gouverneur van Nisjni Nowgorod veel belang stelling toonde, zal nu, danlc zij der benoeming van den Russischen eersten Minister, eerlang tot uitvoering komen. Een Engelsche maatschappij stelt het noodige geld, 120 millioen roebels, ter beschikking van den Minister van Finauciën, en tv.eu zal op verscheidene plaatsen tegelijk met den aanleg beginnen vau dezen spoorweg, die van Nfisjni Nowgorod over KazanEkatherinenburg naar Fiumen en vandaar naar Artamonoff aan de Tobol loopt, met eeD zijtak naar li bit, en die niet alleen voor de ontwikkeling van Siberië, maar voor de welvaart van het geheele Russische Rijk van groot belang is. ITALIË. De Aurora, het blad vaa het Vaticaan, dat 'nog slechts een kort leven heeft, zal met het eijjde dezer maand ophouden te verschijnen. Een prelaat van naam en een diplomaat zijn er er nu op uit een nieuw blad te doen ver schenen, dat hoewel niet, als de Aurora, ge steund door den Paus, toch zijn vertrouwen zal hebben. .GRIEKENLAND. Ia Griekenland schijnen de vervolgingen om het godsdienstig geloof nog niet geheel tot het verleden te behooren. Te Athene ten minste is dezer dagen een man wegens het jaanzetten tot kettery" veroordeeld tot twee jaren gevan genisstraf. Hij komt echter ia hoogec beroep en is voor- loopig op vrije voeteu gesteld. A M E R 1 K A. Uit Washington wordt van 19 dezer gemeld De koorts neemt af. De Presidentslaapt thans rustig. De ongunstige verschijnselen die zich eergisteren voordeden, xiju slechts het gevolg eener tijdelijke overspanning geweest. President Garfield's Sljarige moeder heeft zich het gebeurde met haren zoon - - inen kent de bijna ideale verhouding tusscheu deze beide kloeke menschen zoo sterk aangetrokken, dat men voor haar leven vreest. SCHIEDAM, 21 Juli 1881. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier is gezonden een exemplaar van het bericht omtrent den handel en de scheep vaart in het Britsche Koninkrijk over de maand Juni 1881. Bij gunstig weder zai het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier morgen avond te zes uren in de PlaDtage een uitvoering geven. De Staats-Courant bevat het programma der lessenwelke gedurende het jaar 1881 1882 aan de Polytechnische school zullen ge geven worden. De surnumerairs der posterijen, die vol gens den gewonen loop van zaken eerst in het volgende jaar aan het examen voor de betrekking van commies zouden kunnen deel nemen, zullen reeds in November aanstaande tot het afleggen van het bedoelde examen worden opgeroepen. Gistermorgen te 11 uren had te Rotterdam de plechtige opening plaats van de aangekon digde tentoonstelling en loterij van het gesticht van den H, Anthouius aldaar voor ongenees lijke zieken en blinden. Reeds zijn 10000 loten geplaatst. Er worden ondet handelingen gevoerd tussehen den Staat en de Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij om op het terrein van het thans gesloopt wordend station buiten de Delftsche Poort te Rotterdam een nieuw gebouw voor rechtbank en kantongerecht te slichten. Een particulier telegram aan de N. li. Ct. uit Londen van gisteren luidt Naar ik verneem zal de nieuwe Europeesch Ameriltaatische telegraafkabel den lsten Augus tus opengesteld worden. liet tarief zal zijn zes stuiver per woord. Het hoofdcomitü voor de IJszeevaait ontving eergisteravond een telegram uit Vardö van luitenantVan Broekhuijzen, den kommandant van de Willem Barents. Allen aan boord waren wel. De reis naar Spitsbergen was volbracht. Spitsbergen was gezien, doch mm was er niet geland. Over twee dagen wordt de reis naar de Karazee ondernomen. liet bestuur vau het Noordelijk Zendings- fecst, dat 27 dezer te Oranjewoud zal gehouden worden, heelt besloten een deel van de opbrengst der te houden collecten te doen geworden aan het Nederlamlsche Zendelinggenootschap, onder bepaling, dat deze som zal komen ten bate van de genootschapsscholen in de Mmnahassn. Er bestaan plannen om te Amsterdam een nieuw katholiek dagblad op te'richten. Het nieuwe stoomschip der maatschappij Nederland, de Fr ins Alexander, zal iu het begin dor volgende maand op de Clyde te water worden gelalen en wordt in het laatst vanSeptember te Amsterdam.,,verwachl,--Omy.: alsdan spoedig in de vaart te komen. Er is sprake van dat het internationaal— socialisten-congres, dat te Zurich verboden is, nu te 's-Gravenhage vergaderen zal. Ook een Haagsehe briefschrijver in de Bien Public (het ultramoutnansche hoofdor gaan in België) houdt zich bezig met het gebeurde te Zeveubergen. Hy wil, dat de ultramontaausche partij in het geheele land' zal gedisciplineerd worden, en dat daarna ten aanzien van de anti-revolutionairen dezelfde politiek zal worden gevolgd, als door hen wordt toegepast, dat zooals hij zich uitdrukt de heer Kuyper in zijn eigen munt zal betaald worden. iBando dando (aldus besluit de schrijver). De Katholieken geven aan de anti-revolutiouairea Leiden en Zwolle. Dat dezen ons dau Delft en Zevenbergen geven, waar de Katholieken, twee-vijfden van het kiezerskorps uitmakende, er toe gebracht zijn om de anti-revolutionairen, de helft minder talrijk, over ai de zetels en al den invloed te laten beschikken. Of een loyaal bondgenootschap, öf geen Calvinisten meer in het parlement!" Dat is althans duidelijk gesproken. Men weet nu, waar het met dit clericnal bondgenootschap naar toe gaat. Aanstaanden Maandag te 2 uren zal te Arohern de Tentoonstelling van Decoratieve Kunst door den Burgemeester geopend worden. De Commissaris des Konings, Jhr, Mollerus, zal daarbij tegenwoordig zijn. Ruim 100 inzenders hebben hunne medewerking verleend, zoodat men goede verwachtingen koestert over het welslagen der zaak. Door den Minister van "Waterstaat, Handel en Nijverheid is f 1000 toegestaan, terwijl van Z. K. II. Prins Frederik f300, van de vereeni- ging voor bandwerksbloei f75, vanwege de provincie f500 en vanwege de gemeente insge lijks f500 zijn ontvangen. Het waarborgkapitaal» bedraagt f 2000. Men schrijft uit Maastricht aan het Vadr Met spanning wordt hier de ministerieele beslissing in zake het wegnemen van het kruis beeld uit de school te Sienaken tegemoet gezien. Er loopt hier een gerucht, dat de inspecteur van het lager onderwijs den Minister heeft geadvi seerd, dat zonder schending der neutialiteit kruisbeelden op een openbare school niet kunnen worden toegelaten, Iulusschen is het beeld in de school te Sienaken weer geplaatsten er zijn hier in Limburg tal van openbare scholen, waar dergelijke beelden zijn opgehangen. De te wach ten beslissing is derhalve van groot gewicht, In den laatsten tijd zijn aan het politie bureau te Leiden herhaaldelijk klachten gedaan over zakkenrollerij uit de buitenzakken der darne*japonnen, zonder rint het mogelijk was den dader te ontdekken, totdat nu jl. Zaterdag van eeno Katwijk-xlie vrouw op de Leidsche weekmarkt een portemonnaie met ruim f 18 werd gerold, ook zonder dal de dader betrapt werd. Eergisteravond is het der politie mogen gelukken een 13jarig meisje aan te houden, dat na aanvankelijk iialstarrige outkentcnis, ten slotte en nadat een der ontvieermie por» teinonnaies uit haar ondet broek was gehaald, bekende verscheidene zakkerollei yen te hebben gepleegd. Ook de pol lemnnuaie der Katvvijksche vrouw v erd by haar gevonden, doch het. grootste gedeelte van het geld was reeds aan snoeperijen met andere kindei co uitgegeven. Te Deventer is tussehen twee kapiteins der dienstdoende schutterij een conflict ontstaan over de vraag, wien bij afwezigheid van den majoor het commando toekomt. De majoor had een jongden kapitein verzocht dit waar te nemen, terwijl de andere, de oudere, krachtens- art. 32 vau den inwendigen dienst, beweert dat het commando aan hem to< komt. Nu deed zich'juist gisteren hel geval voor, dat dehittr

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2