voeffse! van de Scliiedamsche Courant, Bnitsalandsclte Ssricltei Bimealaniscte Seriefeleii. il van Maandag 25 Juli 1881. II ii I Ml i! EKGBIAND. Daily Nevis verneemt, dat Engeland, Oosten rijk en Nedeiland eene gemeenschappelijke nota aan de Rmsisehe Regeering zullen richten betreffende de in Rusland bestaande stienge wetten tegen de Joden. Waarschijnlijk zullen zich nog andere mogendheden aan die nota aansluiten. De heer Bourke heeft eene uitnoodiging van de Holiandsche houders van Turksche schuldbrieven ontvangen, strekkende om hunne belangen, bij de aanstaande regeling der Turksche staatsschuld te Konstantinopei, voor te staan. JB. O. deelt eene depêche uit Durban van eergisteren mede, weike inhoudt, dat, volgens ontvangen bericht van vertrouwbare zijde, bet verspreide geiucht omtrent het ontstaan van ernstige raoeielijkheden bij de beraadslagingen der koninklijke commissie ten eenenmale onge grond is. Een telegram uit Pretoria van i9 dezer houdt in, dat de ontwerp-conventie aan de vertegenwoordigers der Boeren voorgelegd, en door hen in overweging genomen is. Men is van meeniug, dat de conventie gunstig is opge nomen, uitgezonderd 12 artikelen daarvan, welke zullen gewijzigd worden. Het proces tegen de' moordenaars van de officieren Curtain en Elliot is aangevangen. Bij de door de Koninklijke commissie samen gestelde ontwerp-conventie wordt de geheels ïrausvaal feitelijk aan de Boeren teruggegeven. Het cijfer van de geldelijke eischen der Engel- schen van de Boeren bedraagt 500.000 p. st., dat de Regeering der Boeren bereid is te vol doen. De conventie is echter door de Regeering der Boeren nog niet aaugenomen. Het uitstel wordt veroorzaakt door langduiige beraadsla gingen over da fiuancieeie aangelegenheden en de kwestie omtrent de inboorlingen. De volks raad zal in de Transvaal onverwijld gekozen worden. Sir M, Hicks-Beach heeft ten slotte toch eieren gekozen voor zijn geld. Hij deelde Woens dag in het Lagerhuis mede dat hij gebruik wil maken van des heeren Gladstone's aanbod om aanstaanden Maandag zijne motie van af keuring over de door de Regeering gevolgde gedragslijn met betrekking tot de Transvaal in discussie te brengen. De whips vanbeide partijen zullen nu hun best doen om tegen Maandag een zoo trouw mogelijke opkomst der leden te verzekeren. Blijkens een officieele opgave bedraagt het aantal Engelsche troepen in Natal en Transvaal op het oogenblik nog altoos 11,077 man van alle wapenen. F R A N K K IJ Volgens berichten uit Tunis hebben de inwo ners van Gabes de joden, die zich aldaar met veilig achten, verhinderd de stad te verlaten. Zij hopen op die wijze een mogelijk bombar dement der stad te voorkomen, Te Sfax houden sedert eenige dagen zich inwoners schuil in hunne huizen, vanwaar zij op de Franschen schieten. Het zijn alle fanatiekeu, die zich liever laten dooden dan zich overgeven. Naar luidt eener nadere opgave hebben de Franschen bij het innemen van Sfax 20 man aan dooden en 50 aan gewonden verloren. In de stad zijn 600 muzelmannen gedood gevon den. De Arabieren hebben voorts nog eau aanzienlijk aantal dooden en gekwetsten in hunne vlucht medegevoerd. Uit Kaïuan wordt gemeld, datde»gays" de Franschen afwachten en zich ten stryde voorbereiden. Zij hebben eene oproeping tot alle stammen gericht. Het aantal hunner weer bare mannen wordt op 20,000 geschat. Sedert de laatste, twee dagen is de stem ming in geheel Tunis veel kalmer geworden. Te Kairouan eu Sousse heeischt rust. Deze gunstige stemming wordt aan de verovering van Sfax toegeschreven. Generaal Saussier is van oordeel, dat vóór October geen krachtige maatregelen worden genomen om den opstand in Algerië te dem pen. Over drie maauden zal de lijn Saida-Kiedjer gei eed zyn en dan kan aau de troepen per spoor provisie worden gezonden, die thans niet dan met groote moeite door middel van kameelen wordt vervoerd. Uit Marseille wordt hel overlijden bericht van den eerevoorzitter 'van het Protestantsch Consistoiie Monod, die als piedikant naam ver wierf door zijn welsprekendheid. Monod iaat zes zonen na, waarvan drie predikanten. Hij was ridder vau het Legioen vau Eer. De Ituliaueu te Marseille zijn van plan een blad uit te geven onder den naam De Lalijmche Liga, met het doel om Frankrijk en Italië nader tot elkander te brengen tegen het Vaticaan, Te Bordeaux zal in Aug. een congres worden gehouden tot verbetering van het lot der doofstommen. Uit New-York wordt aan de Courtier du Soir beiicht, dat Guiteau, Garfieids moordenaar, als monomaan zal worden opgesloten in een kiaukzinnigengesticht. DUITSCHUND, Betreffende een mishandeling van den evan- gelischen prediker Fliedner door Spaansche politie-beambten, verneemt de NorJd. Algemeine Zeiiunff dat Duitsch lands vertegenwoordiger te Madrid in last heeft ontvangen die zaak en audeie voorvallen, waarbij Spaansche ambte naren in de provincie zich aan buitensporigheden jegens Duitschlands onderdanen schuldig maken, ter kennis van de Spaansche Regeering te brengen. De vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide Staten, voegt de Zeitung er by, rechtvaardigen de meeniug, dat er van Spanje's zijde voorzorgen zullen worden genomen, om eene herhaling van 'dergelijke gebeurtenissen te verhoeden. - OOSTENRIJK. De Dolilisclte Gorrespondcnz verneemt uit Bucharest, dat in de kringen, welke met de Regeering in betrekking staau, het voor hoogst waarschijnlijk wordt gehouden, dat Boeresco weder zal optreden als Minister vau Buiten- landsche Zaken. RUSLAND. De Golos verzekeit, dat het beiieht in bui- tenlandsche bladen over mishandeling dei- Joden te Dunaburg ongegrond is. BBLfilï, De Kamer heeft de belasting op brandewijn met 67 tegen acht stemmen aangunomen. ZWITSERLAND. Men verwacht, dat de Gotthardlijn in December zal gereed zijn. De totate kosten zullen 6,800,000 pd. st, bedragen. De 59 tunnels maken samen '17 pCt. uit van de lengte van de geheele lijn. P E R Z I E. In Perzië is men het niet eens over de troonopvolgiug. Zil-es-Sultan-Massud, de oudste zoon van den Schab, heeft zijn vader een som van 5 millioen tomans geboden, als deze hem lot kroonprins benoemt. Maar Muraffar Eddin, de jongste zoon van den vorst, wgrdtalgemeen als vermoedelijk troonopvolger beschouwd, omdat hij de zoon is van ee.n Prinses van Koninklijken bloede, terwijl de moeder van ZÜ-es-Sullan- Massud de dochter van eeu Groot-vizier was. Zil-es-Sultan-Massud, die gouverneur van een Perzische provincie is, kan over een i groot vermogen en een aauzienlijke troepenmacht beschikken, en moet voornemens zijn, in'geval van overlyden zjjus vaders, naar Teheran op te rukken en zich tot Schab van Perzië'tè laten uitroepen. Ilij is een begaafd, ontwikkeld man, die geheel Ëuropeesch is in zijn denkbeelden, slechts éen vrouw gehad heeft, en veel sympathie koestert voor Europa eu zyn beschaving. Hij wordt dooi de partij van den vooruitgang, als Perzië's toekomstige beheerscher beschouwd, eu men, verwacht van hem vela gewichtige hervormingen. SCHIEDAM, 28 Juli 1881. Onder de brieven gedurende de tweede hellt dei' maand Juni door het postkantoor te Rotteidam verzonden, doch die wegens onbe kendheid der geadresseerden niet verzonden zjjn kunnen wordenkomt o. a. voormej. M. Touser—Van der Pot, te Vlaardingen; L. De Ruiter, te Sehiebroek; en aau liet hulp kantoor te Oversuhie: A. Dekker, te Bergschen- hoek; M. Liefvaart te en onder de brief kaarten: L. J. Delbaere, te Rotterdam. Binnen eeuige weken zal van wege het Departement van Binnenlanilsche Zaken een circulaue aau de gemeentebesturen worden verzonden met aanwijziug van senile voor schriften betreffende de verordeningen op de heffing en de invoidering van het verguunings- recht voor den Meiuhaudel in sterken drank, Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot aanvulling van art. 108 van liet Indisch Regeerings-reglement, voor zooveel betreft de uitlevering van vreemdelingen in Ned Indie. Het strekt om te bepalen, dat de regelenby uitlevering van vreemdelingen in acht te nemen, worden vastgesteld bij alge- meene verordening. De Regeering ncht het wenschelijk alleen dit te zeggenen niet de uitleveiing in Ned. Indie onvoorwaardelijk afhankelijk te stellen van het lot stand komen van tiaktaten. De St.-Ot. van gisteren bevat berichten van den Ned. Consul te Lubeck aangaande de vei svaclitingen van den oogst in zyn ressort en - een bei icht vau dezelfde strekking van den Ned., Consul te' Koningsberg. Graanhandelaren en andere belanghebbenden vinden daarin uitvoerige inededeelingen. Verschillende bladen hebben gemeld, dat onderhandelingen met het Ryk zijn aangeknoopt om de terreinen vaD het oude station aan.de Delftsche Poort te Rotterdam te bestemmen voor oen gebouw waarin het kantongerecht gevestigd zou woiden. Ons wordt echter van veitrouwbaie zijde medegedeeld, dat er geheel andere onderhandelingen worden gevoerd over den verkoop van die terreinen en wel roet het bestunr der diergaarde. {B,Nbl.) Naar aan de N. B, Ct, gemeld'wordt, is de notaris C. P. 1. W. té, Didnmjn' zyn betrekking geschorst. Zyn zaken zijn echter in orde. De heeren Godard en Pierre CrommeUa zullen in het begin van Augustus te Amsterdam weder met eene reuzenballon uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt luchtvaarten ondernemen. Vlaardingen. Van de haringvisscherij zyn 7 schepen binnengekomen aanbrengende 77 last haring en 150 kantjes pekelharing. Pernis. Van de kabeljauw visschery is een sloep binnen met 103 ton zoutevisch. Zwolle. Hier en daar vertoont zich .de ziekte in de aardappelen, uitsluitend in het loof. Het beschot is groot en de kwaliteit uitstekend. Arnhem. De teelt der aardappelen, voor zooverre zij thaus worden gerooid, is over het algemeen io Gelderland totaal mislukt wegens de aanhoudende droogte. De pollen zitten wel zeer vol, maar de vruchten zijn alle bijzonder klem. Indien echter thans genoegzaam .regen valt, zullen de late aardappelen dit jaar een goed gewas opleveren. De Meikersen-oogst is thans geheel afgeloopen en wordt nu langzamerhand -door de biezen en Spaansche kersen vervangen. Over het algemeen zyn de vrucliten .klein en slecht- Tilburg. 'Zekere Smits zat te dezer stede met een kind op den arm op een,stoel, toen de bliksem insloeg, het kind uit den arm deed vallen en hem langs de rechterzijde van Jiet lichaam trof, maar alleen het vel met eenig vleesch aan den grooten teen .openscheurde. Merkwaardig genoeg zag, men aan den pantoffel die den gewonden voet ü«jsloot,, met de minste beschadiging' Het kind bleef ongedeerd I IV lil Hf ft ft

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5