Binaeilaidtche Berichten. Frankrijk niet voornemens ,?as het te bezetten of er ook maar tijdelijk een uitsluitenden in vloed uit te oefenen. Aan de Porte was de verzekering gegeven, dat, als Frankrijk zijns ondanks genoodzaakt werd, militaire maatre gelen te nemen, het alleen defensieve maatre gelen zouden zijn. De Fransche troepen zouden de grenzen van Tripoli niet overschrijden. Lord Granvillè heeft aan lord Dufferin den 26 gelast, de Porte aan te raden, met groote omzichtigheid te werk te gaan, om aan Frankrijk geen aanleiding tot klachten te geven. In het westen van Engeland wil men den driehonderdjarigen gedenkdag van het verslaan der Spaanse he Armada waardiglijk vieren met het onthullen van een monument voor Sir Francis Drake en zijn strijdmakkers. Eene aan zienlijke som werd daartoe reeds bijeengebracht, liet monument zou moeten verrijzen te Hoe, bij Plymouth, waar de Engelsche vloot geschaard lag vóór zij op de Spanjaarden losging. PKANKRIJK. 1500 Arabieren zijn opgerukt tot Radeuss, op zes kilometers van la Gouletle gelegen. "Vier Europeanen en drie Arabieren zijn op den weg naar Tunis vermoord. Er heerscht te Tunis groote onsteltenis. De bey heeft de schipbrug tusschen Ia Goulette en Radeuss doen opbreken. Uit Manouba zijn troepen tot het doen eener verkenning vertrokken. De Senaat heeft de begrooting over 1882, zonder discussie, mot geringe wijzigingen goed gekeurd. Hierna behandelde de Senaat het ontwerp tot neutralisatie der begraafplaatsen. Met 158 tegen lil stemmen verwierp hij het amende ment van Chesnelong, tot handhaving van het decreet van Prnirial, met bepaling dat er op de begraafplaatsen eene plek zal worden afge zonderd voor personen die geen geloofsbelijdenis hadden. Het eeuige artikel werd aangenomen. Chesnelong ontwikkelde een ander amendement. Heden voortzetting van het debat. Het Journal official zal morgen het de creet bevatten tot oproeping der kiezers tegen den 21 Augustus. Voor de herstemmingen is de Zondag daaropvolgende aangewezen. De bekende communeman Felix Pyat, gebruik makendo van de amnestie, is to Parijs teruggekeerd. B H 6 II. De bekende zaak, eenigen tijd geleden voor de rechibauk van Audenaerde behandeld en welke tot de veroordeeling geleid heeft van een 20tal frïres des Bonnes Oeuvres uit het gesticht te Renaix, wegens mishandeling van en onzede lijke handelingen gepleegd op tal van leerlingen, wordt sedert Maandag voor hel Hof van Gent in appèl behandeld. Aan ergerlijke onthullingen ontbreekt het ook bij deze tweede behandeling der zaak niet. Eeu der aangeklaagden, (rère Edmund genaamd, heeft getracht te ontsnappen, .maar werd te Antwerpen aan boord der boot gearresteerd, kort voor hpt vertrek naar New- York, Deze vrome broeder, wiens schuld aau de onzedelijkste handelingen voor niemand een geheim was, had van den superieur 400 frs. reis geld ontvangen en een brief van aanbeveling bij de supeiieuren in Amerika, zooals luj zelf met onverklaarbare onbeschaamdheid ver klaarde. Uit dit proces blij kt dan ook opnieuw zoo duidelijk mogelijk, niet slechts hoe veelvul dig schandalen, waarvoor deze geestelijke broe ders terechtstaan, in Belgische kloosteiinrichtin gen vooi komen, maar dat de ellendelingen, die zich daaraan schuldig maken, nog de bescher ming genieten hunner superieuren en door dezen aan buitenlandsche inrichtingen zelfs worden aanbevolen, waar zij hunne schandelijke practijken kunnen hervatten. ITALIË. Te Rome is eene talrijk bezochte bijeenkomst gehouden van oud-strijders in Italie's onafhan kelijkheidsoorlogen. Er werd met eenparige stemmen eene motie goedgekeurd tot intrekking van de svvaarborgemvet." In eene andere vergadering werd besloten dea 7den Augustus eene openbare bijeenkomst •uit te schrijven om te protesteeren tegen de ■waarborgenwet en deoprichting van anti-clericale clubs in het geheele koninkrijk te bevorderen. Deze anti-clericale beweging schijnt groote ver houding te zullen aannemen. - Kardinaal Jacobini is ongesteld; hij is thans bij zijn familie te Genzano, DENEMARKEN. De -nieuwgekozen Fo?Zething$.\s tegen 9 jAügustus" bijeengeroepen. AMERIKA. Dezer dagen ontving mw. Garfield een telegram van den secretaris der New-Yorker Kamer van Koophandel, inhoudende dat deleden van genoemde Kamer haar 250,000 doll, cadeau deden, als een bewijs van hunne oprechte sym pathie en achting, en tevens om den president gerust te stellen aangaande het mogelijke lot van zijne familie. Voegt men nu hierbij, dat het congres, ingeval de heer Garfield mocht over lijden, haar, evenals vroeger aan de weduwen der presidenten Harrison, Taylor en Lincoln, het volle bedrag van hunne traktementen (4 jaar, telkens 50,000 doll.) zat uitkeeren, dan behoeft zij, tea minste wat hare financieele omstandig heden betreft, de toekomst niet met ongerust heid tegemoet te zien. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Juli, In deze zitting is, zooals wij reeds in ons vorig nomrner als telegrafisch bericht mededeel den, de discussie over het kanaal Amsterdam Merwede voortgezet. De Minister van Waterstaat verdedigde het ontwerp uitvoerig, als de zekerste en meest uitvoerbare weg uit een technisch oogpunt en het beste voor den handei. Wet was het een kleine omweg, maar daartegenover stonden de b'yna onoverkomelijke bezwaren van een Oostelijk kanaal, wegens den rivierovergang en de doorsnijding der Betuwe. Het onderzoek was uitgeput. B.i verwerping zou de Minister doen wat plicht cn geweten hem voorschreven. De verwerping zou echter tot niets leiden dan tot uitstel en vertraging, terwijl ze zeker niet gemotiveerd wordt door den weusch naar een verbeterden waterweg AmsterdamRotterdam, die vroeger door Amsterdam zelf als geheel onvoldoende voor de Rijnvaart is afgeschilderd. Na replieken van de heet en Den Tex, Yan Tienhoven en den Minister, is het ontwerp tot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede nnngenomen met 21 tegen 17 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Sasse van Ysseit, Hengst, Smitz, Van .Rijckevorsel, Vos de Wael, Coenen, Nobel, Merkes van Gendt, Duymaer van T.vist, J. Van Vollenhoven, Blussë, De Raadt, Fransen van de Putte, Teding van Berkhout, Du Marchie van Voorthuysen, Huyde- coper van Maarsseveen, Van Naamen vanEemnes, Stork, Pij Is, Regout en de Voorzitter. Tegen stemden de heeren De Sitter, Cremers, Van Akerlaken, Van Limburg Stirum, Carsten, Blijdensteijn, Schimmelpenmnck van der Oye, Thooft. Den Tex, Buchner, Viruly, Pickc, Van Swinderen, Borsius, Insinger, Van Tienhoven en Schot. De Kamer is op reces gescheiden. - SCHIEDAM, 29 Jnli 1881. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad zijn o. a. ingekomen: Een adres van den heer J. Steyuis Gz.om ont slag als lid der plaatselijke commissie van toe zicht op liet lager ouderwijs. In handen gesteld van gezegde plaatselijke commissie, ten fine van bericht en raad een adi os van de lieeren Van der Made en Bouw man. om vergunning tot aanleg van een tram weg binnen deze gemeente, van het station van den Hollandschen spooiweg naar het Wester havenhoofd. Ter visie, ter behandeling in eene volgende vergadering, en een adres van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij, om vergunning tol aanleg vau een weg in gemeentegrond voor den stoomtram tusschen Delfsliaven en Schiedam. Gelijk besluit. Door den Voorzitter werd ten slotte mede gedeeld dat Burgemeester eu Wethouders in eene volgende veigaderwig liet voorstel in behandeling zullen brengen tot aflossing der nog loopemie geldleeningen ten bediage van f 217,500 en conversie daarvan in een 4 per cents geldleening. Blijkens achterstaande advertentie znl aan staanden Zondag den 31 dezer, des middags ten twaalf uur, het panoiamn. en diorama der Ilaagsche Panoi arna-maatschappij aan liet Bezui- denhont bij fiet Bosch, voor het publiek worden geopend. De kiesvereeniging ïSchiedam" heeft in hare heden gehouden vergadering besloten: aangezien de kandidaten voor den gemeenteraad in herstemming, beide door haar gestelde vrij zinnige kandidaten zyn, 2icli vau aanbeveling te onthouden. i De Katholieke Vereeniging sDe Grondwet" alhier, heeft besloten bij de aanstaande her--, stemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad de kandidatuur van den heer Elzevier Dom te steunen. v Onze stadgenoot de heer W. A. Van Dolder heeft voor de te 's Hage zitting houdende Com missie met gunstig gevolg ook het tweede gedeelte van het examen ais kandidaat-notaris afgelegd. Burgemeester en Wethouders in deze provinc'e zijn door Gedeputeerde Staten uit- genoodigd mede te deelen'lo. of er ia den loop van het jaar 1880, volgens het 3e lid van art. 23 der wet van '13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 103) of volgens het 2de lid van art. 22 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), schoollokalen zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in deu godsdienst, en zoo ja, hoe vele? 2. de opbrengst der school gelden door de onderwijzers ontvangen, voor meer uitgebreid lager onderwijs en voor on derwijs buiten de gewone schooluren. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen de wedloopen op de heide nabij Bussum en Hilversum met hunne tegenwoordigheid ver eeren. Naar wij vernemen heeft het Z. IC. II, Prins Frederik der Nederlanden behaagd het Eere-Voorzitterschap te aanvaarden van de Hoofdcommissie tot voorbereiding van het- feest, hetwelk te Amsterdam op 5 Augustus a. s. zal gevierd worden, ter herinnering aan de dapperheid en volharding, waarmede onze- brave marine honderd jaren geleden de eer van Oranje en van de Nerlerlamische driekleur heeft gehandhaafd, in den zeeslag van Doggers- bank op den 5n Augustus 1781. Zoodanige feestelijke herinnering kan niet anders ais der natie hartelijk welkom zijn en strekt voorzeker om den goeden geest onzer hedendaagsche zeelieden bij de Koninkl. Marine op te wekken en te onderhouden. Eergislernamiddag te 2 uren werd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage een bijeenkomst gehouden van belang stellenden in de viering var. het eeuwfeest van den slag bij Doggersbank. De veigaderiDg werd bijgewoond door een groot aantal zeeofficieren en door verscheidene andere personen. De vice- admiraal de Cusembroot, van wien het denk beeld, tot het houden der feestviering was uit' gegaan, presideerde. Een commissie werd be noemd, aan wie werd opgedragen om nadere voorstellen voor een feestviering te onderwer pen. Tot leden van die commissie werden ge kozen de heeren Jhr. F. De Casembroot, gep. vice-adm.C. A. Joekel, oud-zeeofï.W. baron - van Iloogendorp, luit. t/z. Ie. kl., terwijl de commissie nog als leden assumeerde de heeren gep. vice adm. F. A. A. Gregoiy; vice-adm, R. L. De Ilaes; de schouten-bij-nacht W. B, F, Escher en J. A. Van de Veldeden kolonel van het corps mariniers J. H. Steugel; den kapt. t/z. J. W. Bink es, commandant van het- oefenings-eskader; den kapt. luit. t/z Jhr. A. F. Meyer en den luit. t/z. Ie kl. G. J, Buyskes, In beginsel is aangenomen, de feestviering te doen bestaan in een feestelijke bijeenkomst van zeeofficieren; voorts in een officinale feestviering" aan boord der schepen, indien Z, M. deKouing II. D. vergunning daaitoe mocht willen ver- leenen. Ook bestaat het plan, om aan de adelborsten een afbeeldsel van Zoutman aan te bieden als een herinnering aau degiootsche daden van het voorgeslacht, terwijl men bijdrage- van het Nederlandsche volk wil inzamelen voor de oprichting van eeu blijvend gedenkleekei; aan_ de laatste overwinning, door de Nedeilausche vloot op Duggeisbaiik behaald. De Groothei log van Saksen-Weimar heeft aan Murad Efïendi, den gezant van Turkije bij het Nedei laudsclie Hof, als ei kenning zijner lettei kundige werken geschonken de gouden medaille van verdienste. -- Blijkens het verslag, m de eergisteren te Amsterdam gehouden algemeen» vergadering van het Fonds tor aanmoediging en ondersteu ning van den gowapenden dienst in de Neder landen uitgebracht, hebben de inkomsten Qver 1880 bedingen 19S,585.0CV3. Behalve de renten van het kapitaal op liet Giootboekdie" f 51,810.33 beliepen en de opbrengst der jaar-' lijksclie collecte ad. f30,435.05Vs, zijn ónder het aangegeven cijler der inkomsten o. a. be grepen de renten vau het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms 25jarigeRegeering ad (9070,33 en de subsidie van het Rijk ten behoeve van liet invalidenhuis te Leiden, gioot f5000. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met f 14,009.22V2 o vei schreden.- Aan 2126 deelgerechligden keerde het fonds-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2