BiïïïïïffiffeTêrïïitêr El den meergemelden misslag van Parker, nu ook twee tegenstanders kreeg, namelijk de schepen van Yaa Kinsbergen en van Braak. Een uur lang hield de schout-bij-nacht Keith Stewart, die do Berwick bestuurde, het gevecht uit; doch was toen zoodanig gehavend, dat hij zyn geschut niet meer gebruiken kon. Van Kinsbergen was reeds op het punt, te enteren, toen hij bericht kreeg, dat^ de Argo, het schip van kapitein Staerink, 't welk tusschen de schepen van Van Kinsbergen en van Bentinck lag, zoodanig geteisterd was, dat het de linie zou moeten verlaten, blij zag nu van zijn voornemen af, en ten gevolge dor gegeven bevelen, viel de Argo achter uit en sloot het schip van Bentinck zich nader bij dat van Van Kinsbergen aan, waardoor de linie onverbroken bleef. De Berwick had inmiddels het gevecht hervat tegen het schip van Braak, en zij bestreden elkander me't "afwisselend voordeeltot dat belden zich buiten staat vonden verder deel te nemen aan het gevecht. Van Kinsbergen dreef nu het tegen hem over liggende schip de Bolfiin, vroeger Staerinks weêrpariijder, terug, en hij had zelf nog weinig schade aan zijn schip geieden, toea Parker begreep een laatste poging te moeten doen om de zege te vevwerven. Ziende dat de Biet Ilein en de Hoïlnnil op. O noegzaam machteloos waren, gaf hij last aan drie achter hem liggende schepenhein te volgen, die thans achter elkander, eerst aan het schip van Zoutmantoen aan dat van Bentinck, de volle laag gaven en zich nu tegen dat van Van Kinsbergen wendden. Doch deze, Parkers doei bespeurende, wist het door egn schitterende beweging te verijdelen, het vijande lijke Admiraalschip dwars voor den boeg te komen, en het door zijn aanhoudend vuur tot wjjken te noodzaken. Aan de achter Parker aankomende schepen gelukte het even min eenig voordeel op Van Kinsbergen te behalen: en nu ging het geheele Britsche smaldeel tegen ongeveer half twaalf ure boven den wind liggenzonder dat de admiraal Parker in staat was, de linie op nieuw te hersteilen. Zoutman van zijnen kant bleef een half uur met zijn zwaar geteisterde schepen een nieuwen aanval inwachten, hield toen af en deed, nadat de schade zoo veel mogelijk hersteld was, een nieuwe linie vormendocli ziende, dat de vijand niet opkwam, stelde hij den koeis naar Texel. Niet dan met de uiterste moeite gelukte het aan de schepen van Bentinck, Van Braam en Stueiink hem te volgen; terwijl Dedel zich genoodzaakt zag, oin de Holland die in zinken den toestand was, te verlaten en zich met zijn manschap in een bij hem gebleven snaauw of uitlegger te hergen. Zoo liep deze scheepsstrijd af de eerste, die sedeit den slag van Malaga, in 1704, dus sedert een tijdsverloop van 77 jaren, geleverd was. Groot was dan ook de zedeljjke invloed, dien deze gebeurtenis uitoefende, billijk de vreugde, waarmede de tijding daarvan overal in Neder land begroet werd, en luisterrijk de ontvangst, die den terugkeerenden dapperen vei beidde. De Stadhouder vergenoegde zich niet met aan Zoutman den raug van Vice-Admiraal (18 Aug.), aan Dejlel, Bentinck, Van Braam en Van Kins bergen, dien van Buitengewone Schouteu-bij- Naciit te verleenen, maar ook besloten, op zijne voordracht, de Staten-Geneiaal, aan Zoutman ecu gouden penning aan een ketting van het zelfde metaal, en aan de- zes Kapiteins, die iu de liuie gestreden hadden, ieder een dergelijken penning aan een oranjelint te vereeren en voorts twee maanden soldij toe te leggen aan al wie deel genomen had aan 't gevecht. Hiermede nog niet te vreden, stelde de Prins, uit eigen middelen, aan Zoutman een gouden degen, aan de Kapiteins eeresabels, aan de overige Officieren verschillende onderscheidingsteekenen, en voorts aan al de medestrijders gouden of zilveren .eerepenniiigen, ter hand (30 Nov.), Wat Bentinck betreft, hij bad de plechtige uitdeeliug dier eereteekenen niet mogen beleven, maar was, kort na zijn terugkomst uit den slag, te Amsterdam aan zijn wond overleden f24 Aug.L Zijn lijk werd op kosten der Admiraliteit aldaar plechtig ter aarde besteld en, boven zijn rust plaats, in de Nieuwe Kerk aldaar, een gedenk- teeken te zijner eere opgericht. De zooge naamde spenning van de Doggersbank" werd later door den Prios ook geschonken aan den student Van de Poll en aan het zoontje van den schout-bij-nacht Dedel. Doch behalve deze en andere hlijken van erkentenis en tevredenheid, die aan de helden vau de Doggersbank, zoo door den Prins als door openbare Kollegiën en Instellingen, werden toegekendontvingen zij de 'meest vleieude blijken der ingenomenlieid hunner Landgeuooten met iiun geding. Niet slechts droegen de dames sieraden, met den naam van Zoutman prijkende, en galmde het langs de straten van liedjes, hein ter eer; maar ook zoo de Latynsehe'als de Hollandschn Muze, gelukkig van eenmaal weder een treffender onderwerp gevonden te hebben dan Geboorte-, Verjaar- en Lijkfeesten, dan Buitenplaatsen en Stichtingen, ontwaakte als tot een uieuw levenhet kanon van den zeeslag had het sein gegeven, ca een jeugdige, meer krachtvolle rij van dichters sioud op. Van Alphen, Feit.i, Bellamy, La Francq van Berkhey, Trip, De ICruyff, de dichteresse De Lanoy, eu eindelijk hij, die al de hier genoemden verre achter zich zou laten, Bilderdijk, bezongen het glansrijk wapenfeit en den roem, door Nederland verworven; terwijl ook de graveer kunst niet achterbleef om de beeltenissen der helden zoo wel als den zeeslag zeiven te ver eeuwigen. Maar het schoonste gedenkteeken vau den zeeslag was de oprichting van een Vaderlaudsch fond'- tot aanmoediging van 's Lands zeedienst, en in 't bijzonder tot onder steuning der behoeltige weduwen van gesneu velde zeevarenden. Uit dit fonds, vau welks stichting de eerste eer aan Haarlem en ver volgens aan Amsterdam toekomt, kwam ook, driejaren later, de Kweekschool voor de Zeevaart tot stand. E N O E L A N 1». In de zitting van het Lagerhuis op gisteren antwoordde Mr. Gladstone, op de vraag van den afgevaardigden Tyler, dat de conventie met de Boereu nog niet onderteekend is, maar dat ten behoeve dier onderteekening de hoofden der Boeren reeds onderweg zyn. Na die onder teekening moet de volksraad der Tiansvaal de conventie nog bekiachtigen. Deze bekrachtiging schijnt de grootste zekerheid voor de tenuit voerlegging der conveutie te geven. De sub commissie tot vaststelling der schadevergoedin gen zal bestaan uit den Britsclieu resident en twee leden van iiet oppergeiechtshuf iu de Transvaal, of'bij ousteritenis der laatstgenoemde uit twee andere peisonen, die de koninklijke com missie goedkeuren moet. De Bnlt-che resident zal \nn tijd tot tijd Pretoria of andeie plaatsen, die voor <le uitoefening zijner function het geschiktst schijnen tot woonplaats kiezen. Uit Pretoria wordt van 2 dezer gemeld De conventie is nog niet omierleekeiider wordt gewacht-op de bekrachtiging van de Engelsche Regeering. Er heeft heden een groote meeting van hoofden der inboorlingen plaats gehad, welke door de leden der Konink lijke commissie en de vertegenwoordigers der Boeien werd bijgewoond. De Eygelsche commissaris hield een rede voering, waarin hij het voornemen der Regee- liug ten opzichte der Trausvaal mededeelde. Bet woord werd niet aan de iubooi liugen ver leend. De hoofden waren daarover verontwaar digd en verscheidene hunner veiklauideu dat de Transvaal niet aan de Boeren toebehoort, dat zij de Regeering der Boeren niet zullen - erkennen en zij zoo noodig, de wapenen tegen hen zullen opvatten. Terwijl de toegangen tot het Lagerhuis gisteren tegen onbevoegden werden bewaakt, wilde Bradlaugh, die bij zijne aankomst en waar hy passeerde door een (tnlrijke menigte werd toegejuicht, de zaal binnendringen, doch werd tegengehouden door den adjunct sergeant at arms, die hem verbood te passeeren. Bij zijne verdere pogingen om iu de zaal te komen werd hij door de deurwachters en politieagenten aangegrepen. Daar hij zicii gewelddadig tegen hen verzette, ontstond er een gevecht, waarin hij ten slotte inet geweld werd teruggedreven. Door den heer Labouchere werd daarop een resolutie ingediend, bevattende een berisping voor de beambten, op grond van overschrijding hunner volmacht rnet schending der privilegiën van een volksvertegenwoordiger. De voorzitter verklaarde, dat de beambten hadden gehandeld naar zijn bevolen. De heer Gladstone en sir -Stafford Northeote hechtten hunne goedkeuring aait de gedragslijn des voor zitters. Ten slotte werd het voorstelLabou» chers met '191 tegen 7 stemmen verworpe .waama een voorstel tot goedkeuring van de houding des voorzitters en de beambten bij acclamatie werd aangenomen. Na de stemming over het voorstelLabou- cheie poogde Bradlaugh andermaal binnen te dringen. Door den politie-commissaris Denning hierin tegengegaan, begaf bij zich naar de magistratuur en eisclite dagvaarding vau den heer Denning wegens feitelijk geweld. Morgen zal deze eiscl: in overweging worden genomen, liet Uoogerhuis heeft in zijne zitting van eergistereu de debatten over de lersche landbil! voortgezet en ten slotte de tweede lezing daar vau, zonder stemming, aangenomen. Mac Grath en Mac Kevitt, die onlangs beproefden het raadhuis te Liverpool iu do lucht te doen springen, zijn door de jury schuldig, verklaard. De eerste is tot levenslangenen de tweede totlSjarigeu dwangarbeid vei oordeel J, r RANK Jt IJ K. De Temps zegt, dat het Comité Bus Suresne alleen ten doel heeft de middelen van propaganda en correspoudentie te centraliseeren, en volstrekt niet dient om over kandidaten een goedkeuring of uitsluiting uit te spreken, In telegrafische berichten uit Saida aan, dat blad wordt bevestigd dat Boe-Amema, door de- verdeeldheid ouder zijn aanhangers ontmoedigd en verzwakt, volstiekt aan geen offensieve beweging denkt. De ingezetenen van Sousja hebben verzocht dat hunne stad zou worden bezet. De Tunische deserteurs, die zich aldaar ophoudeu, hebben pardon gevraagd, en gezworen het Gouvernement tegen de opstandelingen te zullen helpen verdedigen. DUITSCHLAND. De rechterlijke autoriteit te Koningsbergen heeft bekend gemaakt, dat verscheiden amb tenaren en particulieren sinds eenige weken per post onder couvert socialistische blaadjes hebben ontvangen, wier inhoud wegens majes teitschennis en andere misdrijven in de termen van het strafwetboek valt, terwijl by sommige dezer blaadjes dreigende brieven 'waren gevoegd, eu onder anderen een ongeteekende brief van rnisdadigen aard aan den Keizer was gezonden., Op ontdekking der daders is eene premie van 300 mark uitgeloofd. SPANJE. In den Miuisterraad is besloten, de ontvangen nota van het Vaticaan te beantwoorden en te verklarendat Spanje het gebeurde le Rome betreurt, maar dat de internationale verplich tingen verbiedeniti de zaken van Italië tus-- schenbeiden te komen. Di ten is S -10,1

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2