"TiDiieilamlscle Bsticlitei AMERIKA. De openbare schuld der vereenigde Sta ten is in de afgeloopen maand weder met .10,080,000 verminderd. SCHIEDAM, 4 Augustas 1SSI. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. Zitting van 3 Augustus 1881. Afwezig de heeren T. H. B. Snijders, P. Jansen en P. J. Wouterlood, laatstgenoemde wegens ougesteldheid. 1. Resumtie der notulen. 2. Beraadslagingen over de ingezonden plannen nopens den aanleg vnn den Spoorweg naar den Hoek van Holland, welke op een vergadering, te houden op Zaterdag den 6 dezer, zullen worden voortgezet. Uit do verschillende stukken betreffende den aanleg van den staatsspoorweg (lijn Rotter dam— Hook van Holland) welke op de Gemeente- Secretarie alhier ter visie liggen en waarvan wij heden inzage namen, blijkt dat hrt voor- aemen bestaat deze lijn vooreerst slechts aan te leggen van Rotterdam tot Maassluis. In de gemeente Schiedam bedraagt hare lengte 2482.50 M. gerekend van 2349 M. voorbij het beginpunt van den spoorweg in de gemeente Overschie. Bij de sloot langs de Oost zijde van den Laanslootschen weg komt de spoorweg in deze gemeente en in den Oud- Mathenesse polder. Aanvankelijk volgt hij eene rechte strekking evenwijdig aan- en op 4 M. afstand ten Zuiden van den Hollandschen Spoorweg. Ongevopr 320 M. voorbij de plaats waar de Hollaiulsc'neSpoorweg zich Noord waarts ombuigt, buigt de lijn zich eveneens Noordwaarts en gaat in Noordwestelijke rechte strekking over de Schiedamsche Schie op ongeveer "125 M. ter. Zuidwesten van do brug over de .Schie, gelegen in den Hollandschen Spoorweg. Na den 's Gtavelandscheu polder te lijn doorgegaan, buigt zij in den Nieuwlandschen polder Zuidwaarts, snijdt den Ouden-dijk en bereikt, ongeveer 87.50 M. verder, de grens- Kheiding dezer gemeente en van de gemeente Kethel c. a. Indien zulks gevorderd wordt zullen tot be houd der gemeenschap over de publieke wegen sa over de pareerden welke door den spoorweg worden overgegaanoverwegenen voor het behoud der waterloopen en waterlossingen, de noodige kunstwerken gemaakt worden. Onder deze laatsten komen o. a. voor: a. In den spoorweg: 1 Een brug wijd 2.60 M. over de Molensloot„ 2. Een brug over de Schiedamsche Schie met eene duorvaart-opeuing van 10 M. 3. Een brug, wyd 3 M,, in de Oude-Oijksche Watering. O b. Buiten deu Spoorweg: Een beweegbare brug, nabij de spoelingbrug, over de Schiedamsche Schie, wijd 8 M, ten behoeve van don toegang naar het station Schiedam. Het bedoelde station is men voornemens te maken in de's Giavelandsche en Nieuwlandsche polders met toegangsweg en haven, liggende 'en zuiden van den Hollandschen spoorweg op ongeveer 4100 meter van het westelijk einde van het station buiten de üelftsche Poort te Botterdam. "Volgens de teekening is dit ongeveer •cliter de stoombramlerij van den heer T. G. Melcliers, Nog bestaat liet plao om het station door een haven met de Schie in verbinding te biengen. Blijkens vroeger gedutte openbare keunisge- "°8 va'i den nurgerneester, liggen de verschil- lende stukken nóg tot en met 20 Augustus e. h> voor een iener-up de Secretarie der gemeente inzage. Vóór gezegd tijdstip moeten belang- hebbenden hunne bczwaieti zoo "zy die \'V 'Sik v mochten hebben mondeling of schriftelijk opgeven' aan het college van Burgemeester en Wethouders. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie is onze stadgenoot de heer 3. Van Zon, die ter beschikking van den directeur van bitinenlandsch bestuur was gesteld om werkzaam te zijn bij dat bestuur, geplaatst oplndramajoe (Cheribon). B. II., koopman to Rotterdam, vervoegde zich gisteravond in het logement «de Vis- scherij" bij deu heer J. van Velzen alhier, om logies, wat hem wegens zijn minder gunstig uiterlijk niet dan met eenigen weerzin werd verleend. Nadat hij zich zijn kamer had doen aanwijzen en ook het privaat, schijnt hij zich naar een andere kamer te hebben begeven op hetzelfde portaal uitkomende, waar hij uit een handkoffer van een Duitsclicr die voor eenigen tijd zijn intrek in bovengenoemd logement genomen heeft, om het opzicht te houden over het stellen van machineriën in de branderij, in 't Groenweepje, van den heer P. J, Meijer vijf gulden uit diens porteroonnaie had ontvreemd en eenige sigaren uit de lade van zijn waschtafel. Daarna schijnt hij hetgansche huis doorgeloopen te zijn, althans in de huiskamer werd lui aan getroffen op zeer onvoegzame wijze toen hjj voorgaf naar het privaat te zoeken, en later in den nacht op den zolder, terwijl hij telkens als hij iemand ontmoette, naar het privaat vroeg. Toen de Duitscher des morgens te 6 uur naar zijn wérk vertrok deelde hij aan den kastelein den diefstal, die ten zijnen naileele had plaats gehad, mede, die daarop argwaan tegen B. H. opvatte en meende er de politie mede in kennis te moeten stellen. De hoofdagent H. J. O. Reuvekamp begaf zich dadelijk naar 't logement en op de kamer van B. II. dien hij uog te bed vondhij stelde een onderzoek in naar het vermiste en weldra kwamen eenige sigaren te voorschijn, doch niet de vermiste vijf gulden, B. II. had slechts 56 cent op zak. In een ander bed op zijn kamer onder de hoofdkussens werd gevonden een zilveren eetlepel en vorkeen zilveren mosterdlepeltje en een zilveren zuurvorkje; deze voorwerpen het eigendom van den heer Van Yelzeu, waren gisteren nog in de ontbijtkamer aanwezig. Een en ander was voor den hoofdagent voldoende om B. II. te arresteeren en naar het politiebureau over te brengen. Nadat B. H. uit het logement was vertrokken werden nog twee scheermessen op het privaat gevonden, waarvan het een toebehoorde aan deu kastelein en het andere aan diens broeder, den heerA. J. Van Velzeu. In het bezit van B. 11. werd ook gevonden een pakje postpapier, euveloppen en schrijf gereedschap waarin hij eerst voorgaf handel te drijven, doch later verklaarde het uit mede lijden te hebben gekocht van een armen drommel. Men schijnt hier met een doortrapteu deug niet te doen te hebben, die ai reeds met de gevangenis heeft keunis gemaakt. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist by de Neder- landsche Baak, op 30 Juli en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij «Ie betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f24,049,702. De commissie die zich vier weken geleden te Amsterdam gevormd heeft voor het bijeen brengen van een bydrage voor een R jj n- vaartkan na I in oostelijke rich ting,'heeft besloten zich niet te'ontbiuden, maar geconstitueerd te blyven. Over het bedrag der inschrijvingen zal niet beschikt worden, doch de inschrijvers zullen uitgeuoodigd worden hunne inschrijvingen voorloopig, tot een nader besluit genomen is, van kracht te doen blijven. In het Kamp bij Zeist zal tijdelijk een Rijkstelegraatkantoor, met beperkten dagdienst, open zyu. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van '1 tot 4 en 5Vs tot 9 uren namiddags; op Zon en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en vud '1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddags. De vereeniging TL cl Lr roette Kruis treeft thans uitvoering aan haar reeds .vroeger be sproken denkbeeld om handteekeningen te verzamelen op een adres van hulde aan de Transvaalsche bevolking. Zij stelt zich voor een prachtig bewerkte plaat te zenden, waarop de portretten van Pretoria®, Kruger en Joubert benevens die van Prof. Harting, Jhr. Beeiaei ts van Blokland fin Lion Cachet. Bovenaan leest men: «Hulde va'n het Nederlandsche volk aau de stamgenonlen in deu Tiansvaal," in 't midden lnuwert de NederlaetPche maagd haar jongere Transvaalsche zuster, terwijl men ter zijde in jaartallen en namen de voornaamste bijzonder heden uit fle geschiedenis van deu worstelstrijd vermeid vindt. liet adies luidt: Aan het Transvaalsche Tolh! «Waardige telgen van lien, die in den tachtig- jarigen kamp voor icciit en vrijheid hun goed en bloed hebben veil gehad, van over land en zee reiken wij u de liaod «De strijd voor uwe onafhankelijkheid heeft het nationaliteitsgevoel van 't Nederlandsche volk in de hoogste mate opgewekt; wij zyu trotsch op ti «Als verschdlende loten van eenzelfden stam, is 'tof iets van den door u verworven roem en waariieeiing ook ons ten deel ware gevallen- «Ilooger waarde echter heult 't, dat lang vergeten, in den loop der tijden verbrokeu banden van innige verwantschap weer zijn aangeknoopt. Laten wij trachten die steeds hechter te maken. «Vertel uwen kinderen, dat er in 't inoeder- laud tal van harten warm kloppen voor hun welzijn, terwijl wij den onzen steeds vullen inprenten en uwe geschiedenis't hun zal loeren, dat er in 't vérre' Afrika talrijke stnmgenooteu wonen, die hunne innigste belangstelling hunne warmste vereeriug verdienen." De belangrijke collectie Imtoiie-platen, door den lieer A. Verhuell in 1872 aan den Briel geschonken, is dezer dagen door deny.clfdeu milden gever weer aanzienlijk vermeerderd. Uit Uad Oeynhaii««n wordt ons gemeld, dat eeigisteren, ter gelegenheid van den verjaar dag van II. M. de Koningin, op het Hotel Vot/eïer de Nederlandsche driekleur en de vlag van Waldeck-Pyrmont wapperden. Ten half 2 ure werd aldaar door du ter plaatse aanwezige Nedetlamleis een rcunie-diner gehouden, bij hetwelk alle heeren en dames eene cucarde in de Nederlandsche en Wahlecltsche kleuren droegen. Aan II. M. weid een lelicitatie-telegram gezonden, waarop eene haltelijke daukbetuiging is ontvangen. Na hel diner werd in den fees telijk veisierden tuin een buitengewone muziek uitvoering gegeven, waarbij de Nederlandsche volksliederen werden gespeeld en deu muziek directeur nuiriens' de Nederlanders door den heer Grebe de liaan, med. student, president der feestcommissie, een lauwerkrans werd aan geboden, prijkende met zijden linten in de boven genoemde kleuren. Des avonds volgde een extra hoornkwartet.. Zoowel toen als des middags bij het diner ontbrak het niet aau toosten op het Koninklijk Huis, enz. (iV. R, Ct.) Volgens het 2V. v. d. D, staat vlak voor het paleis liet Loo van deu morgen tot den avond een man met een zwaard op zjjen..., een revolver in de hand, ten einde ieder, die te dicht bij het hek mocht willen komen, terug te wijzen. Gelukkig maar met een hand gebaar doch wie (vraagt de- correspondent) zegt ons, dat/die akelige revolver niet geladen is? En dan de ouaangename gedachte, dat zoo iets te midden van onze kalme, vreedzame bevolking noodig geacht wordt! Overschie. Tot lid van den gemeenteraad is met 76 stemmen gekozen de beer P. F. J. Van der Heijden. Op deu heer S. Heinsbroek werden 56 stemmen uitgebracht. Schiobroek. Tot lid van den gemeenteiaad is He heer A. Voorwinden gekozen. Dolfshnven. Tot leden van den gemeente raad zijn gekozen de heeren Leuren/. en De Klerk met 91 eu 87 stemmen. Op de heer Viehnffen De K r tl ij fT waren 75 en 66 stemmen /uitgebracht. Rotterdam, Tot leden van den gemeente raad zijn gekozen de heeren C. E. Van Stolk met 995 en IJ. V. B. Molenaar met 7S3 stemmen. Op de hebreu Edm. Van Hobolten en L. Sanson waren respectivelyk 775 e» 542 stemmen uit- gebiacht. De Koninklijke Scherpschutters alhier zuilen Zaterdag m het Feestgebouw een concert geven ter herinnering aan den roemrijken tien- daagschen veldtocht. Dit conceit weidt aange boden aan uilen die gerechtigd zijn het eere- teeken Metalen. Kruis te dragen. Gisterenmiddag te één uur, hij het uan- ko'iiC.i win deu trein van Antwerpen viel een. dame benevens een meisje van omstreeks vijf iaar van de lian aan het sintion Beurs alhier. Hoewel hevigverschrikt, zijn zij toch zonder letsel bekomen te hebben spoedig huiswaarts gekeerd. Dit is het tweede ongeval van dien aam in weinige weken. Maassluis. De aau den taad aangeboden geineenten-keningovi-r 1880 bedraagt in outvaug I' 114,28.740, in uilgaaf f li 1.228.05y2; goed slot I' 3 05'2.68'/2. Maasland. Bij de herstemming van een lid voor den gemeenteiauil vei kregen de heeren C. Van Mil en J. Van der Koo'y een gelijk getal stemmen. Als oudste in jaren werd eerst genoemde, die 13 dagen ouder bleek te zijn, door het bureau van stemopneming als benoemde geproclameerd. Delft. Gekozen de heer 3. J. Vlek met 410 stemmen. De heer A. Vermaes verkreeg 387 stemmen Door den lieer G. Knuttel werd aauteekemng iu het procesverbaal verzocht dfit tijdens .ie stemming een der stembureau gedu rende eenige oogenblikken door een raadslid en niet door den wethouder is gepresideerd. Den Hang'. Ongeveer'18000 vreemdelingen kwamen jl. Dinsdag uit velschillende doelen van ons land alhier aan. liet meerendeel bevond zich 's avonds te Scheveningeu. De beide panorama's genoten oen druk bezoek. Schoveiiingen. Twee visschers geinaktea Zaterdagmiddag aau het strand aan het vechten. Iu zijn woede, beet de oen den mulei' een oor bijna af en verwondde zijn tegenstander ook aan hut andere oor. Lie politie kwarti intijds tusschen beiden om veidu'e ongelukken te vooi komen. Nictitredlop. Zr. Ms. monitors Adder en Haai, alsmede Zr. Ms. instructievaartuig Vul- cnan en Zr. Ms. ramschepen Slier en Buffel werden op 1 Augustus bemand met 178 zee miliciens de lichting 1S81 die hunne eerste opleiding aan boord van Zr. Ms. fregat LEvertsen hebben genoten. Over eukele weken zullen zij door de overige zeemiliciens worden vervangen. Apeldoorn. Ter gelegenheid van haren verjaardag maakte de Koningin eergisteren, onder luide toejuichiog, een rijtoer met het jonge Priusesje door de feestelijk getooide gemeente. Z. M. heeft zijn gemalin een fraai rijtuig en drie kleine paardeu ten geschenke aangeboden. Aan den maaltijd ten hove waren 45 gasten genoodigd, onder welke waren de Commissaris des Konings en leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland. HH. MM. onderhielden zich met allen zeer minzaam. Generaal Van der Heyden werd bijzonder onderscheiden.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3