den eigenaar aan zijn vele Ncderlaudsche gasten, die in den vreemde toch den geboortedag vierden van H. M, Koningin Emma. In de Kurzanl had een paar dagen te voren een adres van geluk- wensching aan H. M, ter teekening gelegen, dat, voorzien van vele handteekeuingen van te Ems vertoevende Nederlanders, naar bet Loo werd verzonden. Bij Kon. besluit is Dr. N. Beets, hoog leeraar te Utrecht, benoemd tot vertegenwoor diger der Regeering op het van 31 Aug. tot en met 3 Sept. *1881 te Breda te houden XVIIIde Nederl. taal- en letterkundig congres. - 'Herdenken wij in den slag bij Doggers- bank het heuglijk feit, dat, toen in het jaar 1781 in Nederland bijna overal een gevoel van slapheid en flauwheid zich openbaardede Nederlandsche marine nog blijken van den alouden krachtigen geest gaf, behalve die slag van Doggersbanlc had er in datzelfde jaar nog een ander wapenfeit van onze marine plaats, dat van dienzelfden geest getuigde. Het was op 30 Mei 1781 dat de beide Hollandsche fregatten Castor, kapt. Peter Melvili en Briol, kapt. 6. Oorthuyswelke schepen waren uit gezonden om een verwacht wordende koopvaar dijvloot te convoyeeren, slaags raakten met twee Engelsche oorlogsschepen en de eer van de vlag handhaafden. Prins Willem I vereerde de be velhebbers der beide schepen met dezelfde eerbewijzen, die hij aan de scheepsbevelhebbers in den slag bij Doggersbank schonk. Afgekeurde, doch ook buiten dienst ge stelde en verouderde kanonnen en mortieren zijn door het Rijk in massa verkocht aan den heer Adolf Trier te Darmstadt. Voor diens rekening wordt nu alles vereenigd te Dordiecht, van waar het verder zijn bestemming zal volgea. Men berekent, dat met alle onkosten de heer T. ongeveer 5 cent per Kg. betaalt. Uit de meeste dier vuurmonden is nog geen schot gelost. Men schrijft uit 'sHage: In de etablissementen der firma L. J. Ent- hoven en Co. werd dezen middag een zeldzaam voorkomende arbeid met het meest gewenscht gevolg volbracht. In tegenwoordigheid van Z.exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid Jhr. Klerck, en van een klein getal genoogdigden waaronder leden der commissie voor de oprich ting van een monument voor Van der Werf, werd nl. het standbeeld van den voormaligeu Leidschen burgervader gegoten, bestemd om te Leiden te worden opgericht. Nadat alle mogelijke voorzorgen waren geno- nomen tot het gulukken van het gevaarvolle en moeielijke werk en met de meeste orde de toebereidselen waren gereed gemaakt, waren slechts enkele oogenblikken voldoende om het gloeiende metaal in een 4 meter diepen giet- kuil over te storten toen het in een kolossaal fornuis in vloeibaren staat was gebracht. De chef der gieteiij, de heer Akkersdijk onder wiens leiding het gieten plaats had, verdient allen lof voor de juiste wijze waarop hij ziju bevelen deed volbrengen. -Het beeld dat binnen eenige dagen uit den kuil zal worden te voorschijn gebracht is uit echt brons samengesteld en stelt Van der Werf voor in staande houding, de een hand gebald, in de andere een degen houdende. De hoogte er van is 3.35 meter en wanneer men het betrekkelijk gering gewicht van 3000 kilo in aanmerking neemt, dan kan daaruit worden afgeleid dat ook in Nederland de kunst van beelden gieten uitstekend wordt verstaan. Na afloop van dit welgeslaagde werk ont vinger) de heeren Enthoven van vele zyden hartelijke gelukwenscheu,ook van den heer J. Ph] Koelman, directeur en hoofdleeraar aan de academie van beeldende kunsten alhier, door wien het model van het beeld in pleister ver- #aardigd was. Men deelt aan de 2V. JR. Ct. mede, ir i dat Sarah Bernhart te ^Rotterdam zal optreden den 24ea October'e. k. In den Doele zal zij een voorstelling geven van Marguerite QautMer. De heer Mr. E. L. Van Emdeu, advocaat te 's Gravenhageis benoemd tot honorair lid van het Nederlandscb Onderwijzers-Genootschap, wegens zijn belangrijke diensten gedurende een reeks van jaren ais adviseur aan de onderwij zers eu het onderwijs bewezen. Zooals reeds van oudsher bekend is, zijn de Atjehers in de eerste plaats goede, bruikbare zeelieden. De Regeering heeft nu besloten een proef te nemen met hen bij de marine als matrozen te engageeren. t Als een bewijs hoe noodzakelijk het is, dat de desertie van de matrozen der visscherij- vloot wordt beteugeld, wordt uit Seheveningen gemeld, dat daar twee vischschuiten onbemand liggen en niet in zee kunnen gaan, omdat de opvarenden weggeloopeu zijn. Als bewijs dat de stereotypie het eerst in ons land in toepassing is gebracht, zal de firma E. J. Bril!, te Leiden, op de aanstaande tentoonstelling van Hulpmiddelen voor den Boek handel te Amsterdam exposeeren: Origineele stereotypplaten, met afdruk volgens het procédé van den predikant Muller, te Leiden, bij de firma Luchtmans aldaar gegoten tusschen de jaren 1700172G. Op de tentoonstelling van hulpmidddelen voor den boekhandel te Amsterdamdie 17 Augustus voor het publiek toegankelijk zal zijn, hebben de heeren Van Gelder Zonen o. a. ingezonden een velletje papier van '15 duizend meterlengte. Door borgstelling, tot een bedrag van f 24,000 is het arrest op het stoomschip Threvetich te Nieuwediep gelegd, wegens een aanhaling van '12 zakken suiker, opgeheven. Te Oudehorne keerden de leden van een zanggezelschap naar huis en zongen ook op straat, wat te Oudehorne niet mag gebeuren. De nachwaeht maaide proces-vei baal op tegen vijf jonge meisjes, die de euveldaad begingen en, zoo de kantonrechter haar niet had vrijge sproken, zou de boete toch zeker niet hoog zijn geweest. Twee manspersonen, die bij het gezelschap behoorden, een bakker en een arbeider, ver klaarden evenwel, dat de meisjes niet gezongen hadden en staan nu voor liet hof van Leeuwar den terecht, beschuldigd van valsch getuigenis in een stiafzaak. Tegen beiden is anderhalf jaar celstraf geëiseht. De N. It. Ct. door een gelukkig toeval in aanraking gekomen met Prof. Ebers, die eenigeu tijd te Seheveningen en den Haag vertoefde, verhaalt het een en ander omtrent den schrijver van Homo Sum, Die Aetjyptische Königstochttr, Dia Sekwester» eu z. Professor Ebeis is een kraentig gevormd man van iniddelbaieu leeftijd, met een innemend, fraai gevormd gelaat, helder blauwe oogen, blond hoofdhaar en tamelijk langen, vollen baaid en knevels. Zijn uiterlijk vertoont geen sporen van de vele vermoeienissen, welke zijne reizen, vau de inspanning, welke zijne weiken hem hebben gekust. Toch is hij lijdende. De man, die vroeger vele dagreizen achteieeu op een kameel maakte, kan tegenwoordig bijna geen schokkende beweging verdragen, wegens den ziekelijkeu toestand van zijn lechterbeen. Aan zyn opgewektheid en wei klust doet dit eehter geen afbreuk. lederen dag studeert hij eenige uren, ook gedurende zijn, verblijf hier te lande. Den cyclus Egyptische romans heeft hy gesloten, want, zeide hij, er zijn nog zoo vele andere figuren, en volkstoestanden, welke ik gaarne zou willen schetsen. Professor Ebers heeft Den Haag nu vei laten, en' trekt per rytuig Holland door, om de eigen aardige schoonheid van ons land beter te ge-' nieten. Te Leiden hoopte hij zijneu vriend prof. Leemaus en andere door hem hoog gewaardeerde mannen te ontmoeten. Vervolgens gaat hij naar Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Gouda, Rotterdam en Dordrecht. Ons land is hem niet vreemd. Ongeveer 'tien jaren geleden heeft hy het ook bezocht, en, dacht hij aan die reis nog met genoegen, hij was niet uitge sproken over den grooten vooruitgang op aesthetisch, bijzonder op bouwkundig gebied, dien hij in Den Haag had opgemerkt. De bekende romanschrijver Karl Emil Fraazos breugt dezer dagen een bezoek aan Nederland en vertoefde verscheidene dagen in de residentie. Door de commiezen te Harps is in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag onder de gemeente Mill een hoeveelheid van ruim 400 liter spiritusgeborgen in 9 vaatjesop een kar geladenin beslag genomenmet kar en paard. - Te Venloo is eergisternacht weder een aanhaling gedaan door de ambtenaren Van de Polder en Gorbey op Jean Rutten uit Kaldeu- kirchen, die eene tamelijke kwantiteit spiritus ad 93 had binnengesmokkeld. Hy is aan de politie overgeleverd, teneinde naar Roermond getransporteerd te worden. Het album, dat Noord-Nedeilandsche letterkundigen enz. Conscience zulleu aanbieden, belooft hoogst interessant te'worden, üe Braaf' schapska de deelt een bijdrage hier uit de buurt mede. n. I. 'het versje dat de heer F. Smit Kleine te Doetinchem inzond. Het luidt; Conscience, U begroet Piet Vluchtig ©p 't eeuwfeest dat uw veder vieit, Sé ooit was hij feller ijverzuchtig ®inds Uwen naam de roem omzwieit. Collega in de Romantiek, wk groet U, maar gij maakt iny ziek. Sen vlinder kust de rozengaarde Séogtans benijdt bij baren duur, Constant is Uwe schryverswaarde Hen Vluchtige leeft bij het uur. {Zutph. Ct.) De heer T. H. De Beer deelt iu de Bortcfcuillo de volgende s'aaltjes van letter dieverij van Duitsche zijde Inede: Dr. IC. Braun (Wiesbaden), lid van den Rijksdag, gaf in 1870 een vertaling van een schets uit de v Camera Obscura" voor zijn eigen werk uit: zoo gaf Adolf GIaserin'1869 bij Westennann teBruuswijk een bundel uit »Was ist VVahrheit?" waarin hij als zijn eigen werk uitgeeft een vaitr.ling van Johan Grams novellen zOnder één dak," »Leidt elke weg naar Rome?" eu jee» Hinkend Trio" en Cretners sFabriekskinderenzoo schreef Pr f. Schwarzkopf te Stuttgait in '1872 een boek af, getiteld sBeitriige zur Geschichte der national-ökouomiachen Studiën in Italiën" enz. en droeg dit als ziju eigen weik op aan den hei tog van Saksen-Meinmgen, hoewel het een woordelijke vertaling was van N, G, Piersons artikelen in het bijblad van De Economist lSüö enz. Het jongste nommer van Eigen Haard bevat een goed gelijkend portret van Heiman Ten Kate, een gravure naar een zij uur pittoreske voorstellingen uit het krijgsmansleven der '17e eeuwbenevens een met talent beschreven opstel van Johan Gram, waarin deze in vluchtige trekken de eigenaardige plaats sciietst, door Ten Kate met eere mgenomen in de Neder landsche schilderschool. De schrijver heriunert ook aan de vriendscnappelijke betrekking, welke Ten Kate de eer heeft met Z. M. den Koning te onderhoudec. en die tiem in de gelegenheid stelt, met zoo uitnemend gevolg werkzaam te zijn in 'tbelann; van die jongelieden, die aanleg tooneu om in de kunst te worden opgeleid en in 't bewandelen van dit mueieiyk pad tegemoet gekomen wol den door de edelmoedige hulp van Hunne Majesteiten. ^Herhaaldelijk schryft Giiun bijna- jaarlijks was Herman Ten Kale Zr. Ms. gast op het Loo, wandelde, jaagde en visehte met

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2