Per Telegraaf. tirliiem Gemengde Berichten. ;3n Koning en genoot zelfs de hooge eer, op feet slot te Arolseu, terwijl Z. M. aldaar ver toefde, genootligd te worden. Wanneer Ten Kate op de hem eigene, losse, onderhoudende manier aan 't vertellen gaat, komt daarbij niet zelden zijn warme vriendschap voor den Koning te berde. Zoo herinner ik mjj dftt hjj ons vertelde, hoe Z. M. eens met een groot gevolg, waaronder ook Ten Kate, nabil het Loo aan het visscheu, een arm boertje angstig zag naderen. pWat moet dat boertje?" vraagt Z, M, Een der adjudanten gaat op verkenning uit en komt terug met de treurige tijding, dat de arme man zijn drie koeien achter elkaèr ver loren heeft eu wanhopend is. sArme drummel!" mompelt de Koning. sGeef hein vast dertig gulden." De adjudant moest bekennen, dat hij geen dertig gulden bij zich had. jLaat hem morgen aan het Loo komen", zeide de Koning, »dan kan hij bij de iieeren ook wel eens rondgaan," Den volgenden dag kwam 't boertje, ontving dertig gulden en stak daarenboven nog menigen rijksdaalder op, dien hem de gasten schonken. Doch toen de Koning den man zijn ongeluk hoorde vertellen, werd zijn goed hart zoo ge troffen, dat hij den adjudant gelastte, deu tobber een koe uit den stal meè te geven. Eu zoo verliet de boer met. een zak vol geld eu de koe aau een touw dankbaar en gelukkig het Koninklijk Paleis." Oversclilo. Eergisteren zijn twee personen in hechtenis genomen, die gewichten gestolen hadden. Gisterenmorgen werden zij per boot naar Rotteidam vervoeid. Ylaardingen. Sedeit de vorige opgave zijn 5 schepen van de haringvis«cherij aange komen, aanbrengende 48Vs la->t pekelharing. Delft. Eergisteren werd onze stad bezocht door twee Transvualsche predikanten, die onder geleide van prof. De Cock van de theologische school te Kampen een rondreis door ons vader land doen, waarschijnlijk 'tot het volbrengen eener Ueikelijke zending. Verschillende plaatsen, vooral ia de Noordelijke provinciën zijn reeds door hen bezocht. Onder de merkwaardigheden, welke hier hunne aandacht trokken'was natuur lijk in de eerste plaats het grafgesteente van den man aau wien Nederland zijne godsdien stige en maatschappelijke vrijheid dankt, Willem van Oranje, Met ingenomenheid werd deze graftombe met nog eeuige andere plaatsen door de beide heeren, voor dezeu dag de gasten vau Ds. L. Van der Valk, bezichtigd. (D. Cl Don Haag, De Minister vau IJinnentatulsche Zaken, de heer Six, is voor eenige weken naar het buitenland vertrokken. Haarlem. Binnenkort zal een teekenc'uisus voor vrouwelijke leerlingen geopend worden waar dezen onderricht kunnen ontvangen in het teekeuen en schildeien, toegepast op alle takken van kunstnijverheid. Maastricht. Tot lid van dén raad is ge- kozen de heer l)r, Fouquct met 687 tegen 617 stemmen op ridder De Stuers, kandidaat der Katholieke kiesvereeniging. De geestdrift, die eergisteren na en tengevolge va» den uitslag der verkiezing hier heerschte, is onbesclinjiei'tjk. 't Was alsof de bevolking zich in eens vrij gevoelde van den clericulen druk, die op haar rust. Oveial zag men vroolijke i gezichten. Avonds hadden zich duizenden ïrendez-vous" gegeven op het Vrijthof, waar de gekozene, Dr. Fouquet, verscheen en met gejuich hegioet werd. Tot laat in deu uuclit duurde deze opgewekte stemming voort. Bij de herstemming zijn, door een kiezer wederom bezwaren ingebracht tegen de wei- i gering vau hel stembureau om kie/eis achter de zetels van dat bureau toe te laten. (N- J2. CL) Arnhem, Alhier is overleden de heer L. Van Bakkenes, gedurende een lange reeks van jaren te Amsterdam gevestigd'geweest en die, zooals de Arnh. Ol. zegt, als mensch door allen, die ooit met hem in aanraking kwamen, geacht en bemind was om zijn uitnemende eigen schappen van hart en geest, en als oprichter der voorname uitgevers- eu boekverkoopersftrma L. Van Bakkenes Co., die den invoerhandel van Fransche boekwerken tot zulk een grooten bloei bracht, met eere in den boekhandel bekend en gewaardeerd. 11e overledene, die langer dan een kwart eeuw alhier woonde, mocht den hoogen leeftijd van 81 jaren bereiken. Zockertort heeft op Blackburne de zege behaald iu het scbaakcoucours te Louden. Van de 14 partijen won Zuckertort 7, Blackburne 2; 5 partijen bleven onbeslist. Zuckertort heeft met deze overwinning tevens '200 pd. st. ver diend. Van 4 tot '18 September zal te Geut een internationale tentoonstelling voor photographie plaats hebben De schade, door den jougsten storm in Zwitserland veroorzaakt, wordt op 10 millioen frs. geraamd. Uit Sleeswijk-Holstein komen treurige berichten over den oogst. Nog nooit, zegt mee, waren de vooruitzichten zoo ongunstig. Frauz Lisst is van zijn va! zijn woning te Weimar weder geheel hersteld, flij neemt zijn gewone bezigheden weder waar en denkt in deze maand van Weimar naar Rome te vertrekken. In de nabijheid van Weisdorf aau de Saaie, in Beiereufieeft men aau hellingen van den Burgberg een yzeren kistje gevonden. Bij de opening bleek het gouden eu diamanten sieraden te bevatten, waarvan de waarde op ongeveer 3QU0 mark wordt geschat. De zware rcgeus, gedurende deu jongst veiloopeu tijd gevallen, hadden de aardlaag weggespoeld, die het kistje vermoedelijk gedurende een lange reeks van jaren heeft bedekt. Te oordeeioü naar deu vorm der sieraden, acht men liet niet onwaarschijnlijk, dat de voorwerpen iu de dagen van den 3üjarigen oorlog zijn vei borgen. Een herdersknaap is de gelukkige vinder. Een Oostennjksche schilder heeft de kleinste schildeiij ter wereld vervaardigd, dat slechts zeven streep in het vierkant is eu waarop men uochtuns met hel bloote oog een grasperk ziet met bloemen versierd, een vijver, Keizerin Elisabeth te paard, gevolgd door haar hazewind hond, zes popuhci en, een paik, een kasteel, een oude dorpskerk, anfcéis, heuvels en bossclien, aau tieu horizon een Ueigiteieii eu daarboven nug een schoonen zomerhemel. Mcu deukt er aau de muiiutuurschildei ij naast een tier reuzen- wei ken van Maltart ten toon te stellen. De beroemde Fransche geleerde, de heer Pasteur, heelt een hoogst merkwaardige ont dekking gedaan. Door inenting met domicios- copische bacteriëndie de oorzaak zijn van het ontstaan van miltvuur bij vee,"maakte hij dat niei-oulvutikehjk voor die gevaarlijke ziekte, welke vooial b'y schapen zoo veelvuldig voor komt. My heelt tiaui me bucteiiéu van dieu aard weten te verkiijgeu uit het bloed van vee door miltvuur aangetast. De aldus verkregen zwam men heeft hij in bouillon doen voorttelen en vervolgeus, dooi" mooting, overgebracht iu het bloed van schapen, hoornvee, geiten en andere zoogdieren. De proeven op groute schaal ge nomen hebben op ouvveei legbaie wijze aange toond, dat door dei gelijke inenting hel miltvuur kan worden tegengegaan op gel'yke umtiier als de1 koepok-iueutiiig oen mensen beschut tegen de pokziekte. Zoodra de 'lieer Pasteur de uoodige proeven in 't klein had genomen stelde de maatschappij van landbouw te Melun onverwijld 50 hamels en 10 kor'.en te zijner beschikking. De hierop genomen proeven hebben de deugdelijkheid zijner methode op glansrijke wijze bevestigd. Vóór eenige dagen kwam te Rolandseck een jong paar aan, dat zijn huwelijksreisje maakte. Na een wandeling zochten zij zich door een frisschen dronk te verkwikken, de jonge man klaagde echter weinige oogenblikken later over pijn in de borst, iiy had een longontsteking opgeloopen, en was binnen enkele dagen een lijk. De jonge weduwe keerde alleen naar haar woon plaats iu Oost-Friesland terug, die zij voor zes dagen zoo opgeruimd en vol hoop aan den arm van haar echtgenoot had verlaten. Een woekeraar te Bei lijn, Magnus von Nussbauin, heeft dezer dagen terechtgestaan. Reeds sinds eeuige jaren had hij onder de firma Sctimeister met het uitleeneu van gelden schandelijke zaken gedaan. Onder andere had hij een luitenant, tegen afgifte, van een wissel, aan 600 mark geholpen. Toen dit bedrag niet op den bepaalden tijd werd afgedaan, eischte hij '1000 mark contant eu 5000 mmk in wissels, onder bedreiging, dat hij in geval van weigering de zaak bij den koinmandant van het regiment zou aangeven. De moeder van den luitenant kwam daarop haren zoon te hulp en voldeed aau den eisclimaar toen nti de eerste aflos sing, ten bedrage van 1500 markniet op den vervaldag geheel kon worden afgedaan, eischte hij, V\»der onder dezelfde bedreiging, eene sotn van 2600 mark in acceptatie», en daar noch de luitenant, noch diens moeder daaiaun gehoor wilden geven, had hij werke lijk do brutaliteit zich tot den komrnandant te wenden. De uitslag van het daarop gevolgd pmc.es was, dat hij tot twee jaar gevaogenis- stiaf eu twee jaar verlies van eer werd ver oordeeld. Te Peoria, in Illinois, is in een branderij een ketel gesprongen, waardoor 8 menschen het leven verloren hebben eu verscheidene anderen gewond zijn. Merkwaardig en leerzaam is het feit van de overgroote toeneming der morphio- manie iu N. Amerika, in de laatste jaren. Luidens mededeelingen in de O as. Hebdomad i;onft men er reeds rnoeteu overgaan tot het oprir.hteu van eenige maisons de santé voor de lijders tengevolge 't opiummisbiuik. Het resultaat va» het onderzoek van een geneesheer te CSn-' cago is, dat onder 235 aan opium verslaafden, waarover hij berichten had bekomen, waren 169 vrouwen en '160 mannen. De meeste lijders waren 30 40 jaren oud. Hoofdzakelijk de middenklasse gaat zich aan opium te buiten. Efen dagelijkse!) gebruik van 4 gram opium-extract of van 4, gram morphine 's weeks, is niet zeldzaam. Iemand vroeg aan een jeugdig geleerde, die tevens een grastronoom was, hoe hij oude van jonge hoenders kon. onderscheiden'. ïDat is doodeenvoudig: aan de.tandeD," was het ant woord. ïMaar hoenders hebben toch geen tanden?" sHoenders niet, dat is waar, maar ik wel." OEfV 1IAAO5 Augustus. De Itali- aanselu* gezant', de heer J. Bertinatti, is heden na een langdurige ongesteldheid alhier over- ledeu. Nod. Horv.' Kerk. Beroepen: te Zuid-ZijpeA.' Bruining" Jusz., th. Dr, en pred. te Vledder. Renesse, tocz. van beroep, C. De ïlol), te Bedijkte Schermer,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3