BitaealaiSsclie Beriultlen. het plan nit te stellen ten einde de moeilijk* beden, welke hij ducht, uit den weg te ruimen, maar de Paus antwoordde dat hjj vast besloten is Rome te verlaten tenzij de bestaande modus tivendi gewijzigd wordt. De Paus zou zich op Malta vestigen. Alle kardinaals, die uit Rome afwezig zijn, werden teruggeroepen, de meerder heid keurde zjjn voornemen goed en do Italiaan- sche regeering werd er van verwittigd. De vertegenwoordigers van enkele Mogendheden zouden den Paus naar Malta volgen. BÜITSCHLADD, De generaal-Veldmaarschalk graaf Moltke is op reis gegaan naar Zweden, ten einde, tenge volge ontvangen uitnoodiging, op het kasteel Drottniügholm bij de Koninklijke familie te gaan Iogeeren, De Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft twee nieuwe sta tions gevestigd, nl, een bij de sluis van Einden, te Nesserland, en een aan het oostland van Norderney, F K A N I K IJ K, Uit Tunis wordt van 40 dezer gemeld: De caïd te Metzelbab is op verlangen van den heer1 Roustan vervangen, omdat hij geen geestkracht geuoeg ontwikkeld heeft tegen de stroopers en omdat hij geen medewerking heeft verleend tot herstel van den telegraafdraad. Het gerucht dat er een gevecht heeft plaats gehad bij Mornant wordt tegeugesproken. T U R K IJ E. De tusschen Turkije en Griekenland recht streeks gesloten conventie is eindelijk gisteren bekrachtigd. AMERIKA. Bij de jongste operatie moest aan Garfield ether worden toegediend. Na de opratie sliep de lijder, maar hij was zwakker en had later ten gevolge vau den ether aanvallen van braken. De toestand is echter thans gunstig. SCHIEDAM, 11 Augustus 18S1. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ter' visie op het raadhuis is nedergelegd een aanbevelingslijst vah benoembaren voor vacante betrekkingen aan het Gymnasium; ten einde in de eerst volgende vergadering tot de benoeming over te gaan, houdende: a. tot definitieve benoeming tol 3en leeraar in Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde Dr. W. A. Lehman de Lehusfeld, thans tijdelijk als leeraar alhier in functie; b. tot tijdelijke benoeming van een 4en leeraar in bovengemelde talen voorden cursus 1881/1882: 1. De heer W. J. M. Van Stockum, litt. hum. cand., te 's Gravenhage; 2. De heer Z. O. De Boerlitt. class, doc torandus, te Amsterdam. Daartoe uitgenoodigd waren wij heden tegenwoordig bij de opening van-het groot nationaal pauorama van Rotterdam, die ten 14 Va ure plaats had in tegenwoordigheid vau den buigemeester van Rotterdam, eemge leden van het gemeentebestuur en een aantal vertegen woordigers der pers. Nadat men zich in de kleine zaal van den heer Doon, Place des Pays Bas"., verzameld had en in een gepaste toespraak door een der leden van het .bestuur, den heer A. J, A. Gilksen, op het doel, dat de oprichters van het Panorama zich er mede hadden voorgesteld, was gewezen, nl. opwekking en bevordering van kunstzin on vaderland lievende gevoelensbegaf men zich gezamenlijk naar het Panorarnagebouwwelks piachtige gevel een aaiigeuameti mdruk maakt eu den Stationsweg ten sieraad veistiekt. Het Panorama is geschilderd door 'de heeren Max Volkhart en T. Von Eckenbrecher. Het doek groot 1700 vierkante meters stelt voor den slag bij Nieuwpnort op den 3en Juni 4600. Als men het platform betreedt, ziet men in het verschiet de stad Nieuwpoort, nog door de Spanjaarden bezet. Vóór de gladtusschen de duinenis een gedeelte der artillerie met den rechtervleugel der Nederlanders, ouder Fiancis Yere, op het punt het overschot van den Spa&nschen linkervleugel uit de duinen te ver drijven. Meer rechtsnaast de liooge duinen- reeks, komt Prins Maurits met zijn staf aan rennen. Een adjudant brengt hem de tijding, dat de Spanjaarden wijken. Op het strand, rechts achter den Prins, is de reserve van het Nederlan'tlsche leger op het punt voorwaarts te rukken, en daarachter ziet tneu den ingang van de haven van Nieuwpoort met een gedeelte van den Nederlandschen legertreiu. Keert de beschouwer zich nu geheel om dan ziet hij voor zich, op den achtergrond, de Noordzee met de Nederlandsche vloot, die met haar geschut de Spaanschen op het strand teistert; dio vloot was, zooals men weet, door den Prins naar zee gezonden, om zijn troepen de terugtocht af te snijden. Meer naar voren strekt zich het strand uit, dat .door de eb droog isde beide legers, daar opgesteld, zijn gedeeltelijk in stofwolken gehuld. (De Nederlanders hadden het voordeel, dat zij tengevolge hunner stelling wind en zon in den rug hadden, terwjjl de zonnestralen en de stof wolken, door den hevigen wind den Spanjaarden in 't gezicht gedreven, dezen zeer lasiig waren.) Ongeveer in het midden van het strand aan schouwt men den laatsten wanhopigen aanval der Spaansche ruiterij, onder persoonlijke aan voering van aartshertog Albert, welke door de Nederlandsche busschieters en de cavalerie, ondersteund door de artillerie, wordt afgeslagen, terwijl reeds op vele plaatven de Spanjaarden in verwarring op de vlucht slaan. Meer op den voorgrondop de duinen is het tweede gedeelte der'Nederlandsche artillerie in batterij geplaatst. (De Nederlanders hadden de voorzorg genomen om hunne stukken op planken te plaatsen, waardoor zij gemakkelijker te hanteeren waren, terwijl de kanonnen der Spanjaarden diep in het mulle zand zakten en nauwelijks te richten waren). Geheel op den voorgrond rukt een Neder landsche troepenafdeelingmet de oude Hol- landsche bauier, ten aanval op. Rechts van de zee en het strand ziet men op de duinen de artillerie der Spanjaarden en hun linkervleugel reeds in dn grootste ver warring en gedeeltelijk op de vlucht. De slag bij Nieuwpoort, dit heldenfeit uit het meest roemrijke tijdperk onzer geschiedenis, dat de groote talenten van Prins Maurits als veldheer in 't licht stelde, wordt op dit reus achtige doek op waarlijk verdienstelijke w\jze voorgesteld. De overgang van natuur en kunst is op sommige gedeelten van het doek te nauwernood merkbaar; er zijn veischeidene partijen zoo fraai, dat ze door iedereu bezoeker bewonderd zullen worden. Onder den eersten indruk der beschouwing vau het Panorama wenschte de Burgemeester den directeuren geluk met huune onderne ming, die, „ieide hij, aanvankelijk met zoo gun- stigen uitslag weid bekroond en hoopte hij, dat zij zou bevordeilijk zijn aan de veredeling van den kunr.tmaak en de opwekking vats vader landsliefde. Dit Pauorama, dat met recht nationaal mag genoemd, worden, verdient druk te worden bezocht. In het land achter de boerderij van den heer II. C. Jansen in de Konjjnenbuurt, is gistermorgen, geborgen in een gittzak, een melkvaatje gevonden, inhoudende 40 liters moutwijn. De politie heelt dit in beslag genomen. Heden ochtend reed de vrachtrijder K. Van Geijl met paard eu wagon over de Schie, doch toen hij daarmede het Slootje wilde opgaan bemerkte hij, dat de passage voor rij- en voer tuigen gesloten was. Achteruit rijdende om terug te kunnen keeren geraakte wagen en paard bij de Mallebrug te water, doch de voet man sprong nog bij tijds van den wagen af. Eeuige spoeliughauldersschoten onmiddellijk te hulp. zoodat paard en wagen spoedig op den wal waren gekaald; het paard had bijna geen letsel bekomen, zoodat Vau Geijl zijn werk zaamheden weder kou voortzetten. De Vorst en Vorstin van Reuss zijn Maan dagavond te luirn zeven uur te Apeldoorn aangekomen en door een hofrijtuig aan het station afgehaald en gebracht naar hut hotel Bloemink" alwaar zij Iogeeren. Gisteren morgen te 40 uur werden zij door HH. MM. den Koning en de Koningin ontvangen, iets later maakten zij een rijtoer met de Koningin en om 42 uur gebruikten zij liet déjeuner met de Kon. familie. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag den 4 3 Augustus aanstaande niet plaats hebben. Uit ',1e Vlaamsche Standaard blijkt dat aan Z. K, H. Piins Frederik, voorzitter »des Feest-Komiteits" van den zeeslag bij Doggers- bank, jl. Vrijdag liet volgende telegiam is ge zonden Nederlandsche mannenMet fierheid herdenkt gij dezen dag, waarop, voor 100 jaar, de macht, de eer en het recht des ouden grooten Nederlaiidselien volks- stams zoo loetnvol bij Doggers bank, op den wereld- oceaan, gehandhaafd werden. Daarom nemen ook wij, vol geestdrift, deel aan uw feest, dat ook het onze is, en groeten, uit Zuid-Nederland, u met broederlijke liefde. Volgens besluit genomen in onze vergadering van den 3den dezer met algemeene stemmen tegen 1. De Veldbloem Brussels oudste eu giootste Volksmaatschappij, S. RqorïCK, Voorzitter. J. SciiEHPËNSESL, 'dd. Schrijver. Z. K. H. zond uit Den Haag het volgende antwoord Den heeren Rooryck, Seherpenseel en overigen leden der Maatschappij De Teldbloem, Mijne Heeren.' Ik betuig u mijnen oprechten dank voor den feest groet en het blijk uwer deelneming bij gelegenheid der herdenking van don zeeslag bij Doggersbank op 5 Augustus 1781. (set.) Frederik, (Prins der Nederlanden. Iu de te Amsterdam gehouden vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, werden de voorstellen van liet hoofd bestuur zonder of na weinig beraadslaging aange nomen. Het voorstel om uit de algeiueeua kas f3000 te verstrekken aan drie afdeelingen, die een plaatselijke veizameling tot bevordering van kunst-industrieel ouderwijs wenschen te stichten, gaf eemge aanleiding tol discussies, Tiel meende dat Amsterdam. 's-Hage en Rot terdam daarvan nitgesloten moesten zijn, omdat zij natuurlijk het eerst in staat zouden zijn om aan de voorwaarden verbunden aan dat subsidie te voldoen, zoodat de audeie depar tementen dan geen kans hadden, wat aanlei ding gaf tot de opmerking van den afgevaardigde van Amsterdam, dat Tiel aan hetzelfde provin cialisme scheen te lijden dat tot de aanneming van het door Amsterdam niet gewenschte Rijnkanaal had geleid. Die politieke ontboeze ming kostte den spreker echter een ernstig verwjjt van verschillende zijden, waarop de voorzitter voorstelde verdere toespelingen van dien aard achterwege te houden. Tenslotte werd het -amendement van Tiel verworpen en het voorstel van liet hoofdbestuur aangenomen. Bij een Kon. besluit van 31 Juli, tot nadere regeling vau de wijze vau aauuemiug en uitrei king van aangeteekenüe brieven met aangegeven geldswaarde,- is het volgende vastgesteld De aanneming en uitreiking vanaangeteekende brieven met een aangegeveu geldswaarde f 600 te boven gaaude, kan mede geschieden door tusscheiikomst vau de hulpkantoren der poste rijen, die daarvoor door on2en Minister van waterstaat, Handel .en Nijverheid zullen worden aangewezen. Het Vaderland schrijft, zeer juist: sliet Alg. Dagll. van Ned.-Indië, dat in de laatste jaren als het ware geen kwaad kon zien in het bestuur van den pas afgetreden gouverneur- generaal; dat zooveel mogelijk nlles ook de minder fraaie politiek iu de bestuursveraudering van Atjeh verdedigde, geeft thans uaar aan leiding van de afscheidsrede van den lieer Vau Lansbei ge een beschouwing ten beste, volgens welke de afgetreden gouverneur-generaal eigen lijk niets goeds had. Wat minder blinde ijver in het verdedigen van den heer Van Lansberge, toen hij uog iu Indië was, en wat minder felle aanval, nu hij af'getieden was, zou een beteren middenweg hebben gegeven zoowel iu het vroeger als in het later oordeel." Door de Frausche Regeerirg is aan de onze de uitleveiing geviaagd van Edmund Paul Jacques Bernard Cadet, dit Degravier, oud- nutans te Duinkerken, oud 35 jaien, wegens verduisteiing, door een openbaar ambtenaar gepleegd, en bedrieglijke bankbreuk. Voor de weilluopeu op de lieidu tusschen Bussum eu Hilversum, op Zaterdag 20 dezer, zijn ingeschreven, voor 4. Harddraverij voor imandsche paaiden, toe- beboorende aan NederlamJeis, ingespannen voor Hollandsche sjeezen. rijders in nationaalcostuurn, afstand 4600 meter, prijs uitgeloofd door HH. MM, den Koning eu de Koningin der Neder landen, likeurstel met zilver en goud gemouteerd, benevens f 7ü0 in geld, 18 mededingers. 2. Heerenhai'ddiaverij voor paaiden vau alle tandeu en alle rassen, under het zadel gereden, afsiaud 2400 meter, 5 mededingers. 3. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, ingespannen voor twee- of vier wielige rijtuigen, afsiaud 400U meter, prijs f 2000, premie f 500 en de helft der inieggelden, 33 mededingers. 4. Harddraverij van iiilandsehe paaiden ge- boien iu 4876 of later, onder deu man, afstand ■1600 meter, 5 mededingers. 5. Wedren voor paarden van alle landen en alle lassen; rijders in jockey-costuuni, afstand

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2