BinralauWlie Berichte». Colon en omstreken vooral onder de Europeanen heerscht. SCHIEDAM IC Augustus 1881. Gisteren herdacht de heer V. A. Möcker, kapelaan der St. Janskerk alhier de vervulling vao zijn 25jarig priesterschap, waar van hij vijf jaren zijn ambt bij zijn tegenwoordige parochie bekleedt. De jubilaris, die bij de parochianen zeer geacht is mocht daarvan bij deze gelegenheid treffende blijken ontvangen. Heden morgen celebreerde onze stadgenoot de heer J. D. A. Meijer het eerste plechtige Misoffer in de R. IC. Sint -lauskerk aau de Lange Haven alhier. De celebrant werd den 10 Aug. in de Kathedrale keik te l'trecht tot priester van de orde der E. E. P. P. Predik- heereo gewijd. Onder hen die in de vorige week te Utrecht door deu R. K. aartsbisschap in de kathedraal de orde \an diaken ontvingen, was ook onze stadgenoot de heer G. M. Merer. De heer J. Bolk van Overschie, thans te Waalwijk, is ook voor het tweede gedeelte van het notarieel examen geslaagd. Op de alphabetiscli gestelde voordracht voor hoofd der school voor lager en meer uit gebreid lager onderwijs te Medemblik korot ook voor de heer E. L. Brouwer, hoofd der school te Overschie. Aan het déjeuner op Bronbeek werd be halve door HH. MM. deD Koningen de Koningin nog deelgenomen door Generaal Smits, den gouverneur der inrichting. Generaal Van der Heijden, Generaal Verspijck, baron Mollems, den Commissaris des Kouings en Mr. F. M. C. Pels Rjjcken, burgemeester van Arnhem. Het déjeuner was een klein, gezeilig en onwillekeurig herinneringsfeest, ter eeie van den tiendaagschen veldtocht en den slag bij Leuven, diejl. Vrijdag juist vóór 50 jaren, een einde aan den strijd maakte. De gouverneur van Bronbeek had er wel aan gedacht en het menu laten versieren met de namen Hasselt en Leuven, benevens wapens en namen die aau den oorlog in Atjeh deden denken. HH. MM. hebben ook een oogenblik aan het middagmaal der invaliden 'deelgenomen. Bjj die gelegenheid werd aan een oud-strijder, die slechts één been had, door Z. M. in plaats van zijn houten kruk een kunstbeen beloofd. Z. M. De Koning zond jl. Zaterdag eigen handig het volgend telegram aan generaal Smits, kommandant van het invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem sik heb het genoegen u mits deze te^berichten dat ik u benoem tot ridder-grootkruis der orde van de Eikekroon. Willem." Naar wij vernemen koesteren HH. MM. de Koning en de Koningin het plan om in het laatst dezer maand een bezoek af te leggen in het Kamp te Milligen, waar alsdan een gedeelte troepen gekampeerd zal zijn. Blijkens bericht, ontvangen van den consul der Nederlanden to Venetië, zal van 120 November e. k. te Conegliano, in de nabijheid van Venetië, eene internationale tentoonstelling worden gehouden van gereedschappenwerk tuigen en toestellen voor wijnbouw, wijn- bereiding en distillatie. Voor nadere bijzonder heden wordt verwezen naar het programma -en het reglement dezer tentoonstelling, waai van een exemplaar is toegezonden aan de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haailem, en aan de kamers van Koophandel en Fabrieken te AmsterdamRotterdam Schiedam en Delft. (Sl. Ct.) De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo vau 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Rank, op 13 dezer en de som der betaalmiddelen op «int tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f 22.792,767.01 Va- Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat het in 4881 te houden tweede acte-éxamen volgens art. 56 onder a van de wet tot regeling van het lager onderwijs, den 5den September e. k. zal aanvangen. De trein van gisteren ochtend ten half 7 ure uit Rotterdam naar Utrecht en Amsterdam is nabjj het station Oudewater door het springen van de rail ontspoord en vrij diep in de spoor baan gedrongen. De locomotief is op zijde gevallen, doch de passagiers- en goederen wagens zijn blijven staan. Van de passagiers ..-en van het treinpersoneel heeft niemand letsel bekomen. De reizigers zijn in den volgenden trein opgenomen. Ook de trein die gisteren ochtend ruim 6 uren van Rotterdam langs den Hollandschen spoorweg ging is uit het spoor geraakt, en wel door het breken van een wielband van een der bagagewageus. Dit gebeurde bij het kruithuis onder Delft. Ook bij deze ontsporing hebben geen persoonlijke ongelukkeu plaats gehad. Den 30sten dezer zal te Utrecht de al- gemeene vergadering worden gehouden van de Nederiaadsche Vereeniging van gemeente ambtenaren. Onder de punten van behandeling komen voor: a. Voorstel van het Bestuur om trent het aanbevelen bij de Hooge Regeering van de oprichting van een pensioen-, weduwe- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren, en b. bespreking der belangen van de gemeente ambtenaren in het algemeen. De Amsterdammer meeut te mogen ver zekeren, dat de Miuister van Buitenlaudsche Zaken de oprichting, van een monsterlukaal te Warschau voor producten van Nederlandschen en kolonialen handel eti nijveiheid heeft goed gekeurd. Het Nederlaudsche consulaat aldaar zal, naar het blad van goed inlichte zyde vei- neeint, binnen kort de hieromtrent bestaande plannen per circulaire openbaar maken. Onder de particuliere teliegrammen uit Londen in de N". BCt. van heden lezen wij De Herald, Times en Sun zeggen, dat Gai fields toestand hachelijk is. Zij hebben wantrouwen in de olficieeie rapporten van zijn geneesheereu. De Chicago Times diingt aan op eene verande ring van doctoren. Aan de Daily Betas wordt uit Durban gemeld, dat Kruger vermoedelijk president van den Transvaalschen Volksraad zal worden. Uit dezelfde plaats wordt aan de Times het volgende gemeld: Maandag is in de Transvaal de Tiausvaalsche vlag geheschen. Het Drieman schap heeft een mauifest uitgevaardigd, waarin, onder betuiging van dankbaarheid aan God, het herstel der Transvaal wordt gepioclameerd en hulde wordt gebracht aan de Boeien voor hun ijver en lucht. Voorts dringt het Driemanschap aan op betaliug der belastiug, opdat het bestuur geregeld kan worden voortgezet. De Engelsehe bladen melden, dat minsteus de helft der naar Zuid-Aliika gezonden troepen binnen kort terugkeeit. Naar hetgeen uit ÓLürianopel aan de Standard wordt gemeld, zijn aldaar groote fraudes ontdekt ten opzichte der geldeu vau de indiiecte belas tingen, enz. Een der beambten beeft alleen ter zake van zegel deTurksche Regeering bedrogen voor eene waarde van 17,500 pond steil. De bedriegers waren voornemens de staatsgebouwen in biaud te steken, ten eiude de bewijzen hunner schuld te kunnen doen verdwijnen. De gedachtenisviering van het halve eeuwfeest van deu tiendaagschen veldtocht werd Zaterdagavond door het 50ial deelnemers aan die expeditie", die des namiddags met vaandel en muziek de stad waren doorgetrokken om op verschillende plaatsen een eerbiedige hulde te brengen bij de monumenten van deVoisten, wier namen aan de dagen van 1831 zijn ver bonden, in de Hoogduitsche schouwburgzaal in de Houtstraat te Den Haag voortgezet. Door een nationale versiering was aan het lokaal een feesttooi gegeven, geheel in harmonie met de aanleiding tot deze kameraadschappelijke rëunie. i egen een muur van vlaggen- en wapen- Uopeeën kwamen de borstbeeldeu van Koning Willem I, II eu III, alsmede van Z. K. H. Prins Fredenk flink uit en gedurende den loop van het feest was deze zinnebeeldige voorstelling van obs legeerend Stamhuis en van de telgen van Oranje het onderwerp van menige door woord of feestgezang opgeluisterde ovatie. De busten van den field van den tiendaagschen veldtocht en van Z. -K, II. Piins Fredenk waren bovendien met sierlijke kransen getooid. Te 9 uren voegden zicli een aantal geaoodigden bij de oud-sti ijders. De president der Vereeni ging leidde alstuen den avond in met een feestrede, waai in bij de dnger. van 1831 in herinnering bracht en inzonderheid de beteekenis van de herdenking van den 50a verjaardag in het licht stelde. Een flink bezet orkest liet de volksliederen hooien en luisterde het gezellig samenzijn met muziek op. Omtrent de voorstellingen van Sarah Bernhardt hiertelande deelt de heer Yan Hamine aan het Vaderland mede, dat iijj wel met haar in onderhandeling is over eenige voorstellingen te 's-Hage, Rotterdam en Amsterdam, doch dat er nog niets bepaald is omtrent den datum, noch omtrent de prijzen der plaatsen, 'Er is ihans concessie gevraagd voor een spoorweg van Amsterdam naar Lfmuidenvoorts zal buiten de sluizen in laatstgenoemde plaats een visschershaven worden aangelegd. De kosten" van den spoorweg worden op 2 miliioen ge schat; men denkt ook over het plnn om eene badplaats aldaar aan to leggen, de achtste aan de Nederlandsehe kusten der Noordzee. Zevenduizend zevenhonderd vierkante meter grond van den tuin van het Paleis voor Volks vlijt zijn aan een naamlooze vennootschap voor f557.000 verkocht of voor ruim f72 de M*. Er zullen gaanderijen,winkels enz. gebouwd worden. In het anders zoo stille Leiden is eer gisterenavond een dubbele moordaanslag ge pleegd, waarvan één geval met doodeliikea afloop. Eeu 22jarige welgestelde boerenzoon, van Diemerbrug, die, vóór .6 weken eerst ge huwd, thaus reeds gescheiden van zijn vrouw, met een andere van verdachte zeden leefde, eerst te Haarlem en nu sedert een 14 dagen te heiden, heeft laatstgenoemde uit jaloezie, omdat hij meende dat zij op een ander verliefd was, na een kleine woordenwisseling met een revolver door de borst geschoten, hetgeen haar onmiddellijk deed nedir-trrten en zonder een woord meer te kunnen spieken eeu einde aan haar leven maakte. Onmiddellijk keerde de moordenaar het wapen teven zichzelvert en bracht zich eveneens een doodelijke wonde in de borst toe. De politie en geneeskundige hulp waren spoedig aanwezig. Op het behoud van d;n moordenaar, die nog ruim f3000 aan papieren geld bij zich had, bestaat weinig hoop. Hij is naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar de kogel werd uitgeueden. Het bleek daarbij, dat ook de long is aangedaan. Door den landmnn O. D, te Buiksloot en ziju knecht werd eergistereninorgeu in een sloot dicht bij hun woning het lijk gevonden van een vreemdeling, met de beenen op den kant der sloot en het hoofd in de modder. Aan den kant lag een hoed en jas en in den hoed een naamkaaitje, waarop met potlood geschrevendaar leg ik". Uit een onderzoek, door de poi'.-ie ingesteld, blijkt, dat alleen aan zelfmoord moet worden gedacht. Een porte- monnaie met geld is bij den overledene ge vonden. Zijn lijk is door de familie herkend en naar ziju woning te Amsterdam overgebracht. Het zee- en duin-Panorama Mesdag is van 1 tot 7 Augustus door 2266, van 8 tot 14 Augustus door 2577, derhalve in het geheel door 4843 personen bezocht. Door het bestuur der Schippers-vereeni- giog i>Schuttevaèr" is op de openbare begraaf plaats te Zwolle een graf aangekocht waarop later een toepasselijk rnouumeut verrijzen zal voor den overleden stichter van de Vereeniging, den heer "SN. J. Schuttevaêr. Bjj gelegenheid vao de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel, heden te Amsterdam geopend, gaf de heer A. W. Sythoff, te Leiden, een merkwaardig werkje uit, name lijk eeu reproductie in miniatuur van de groote uitgave van sFaust", veitaald door J. J. L. Ten Kale. Met buitengewone zorg is deze uitgave bewerkt. De regen van de laatst verloopen dagen komt het gras zeer ten goede daar de weiden maar karig bezet waren. Hpt vlas, dat al ver zonden is, gaf reden tot tevredenheid. Deroggt en de wratergerst leveren over het algemeen een matig "beschot. De erwten zijn gedeeltelijk binnen. De opbrengst daarvan is tamelijk. Thans is men bezig met het maaien van tarwe en haver. De laatste producten leveren, evenals rogge en wintergerst, weinig stroo. Omtrent de opbrengst vau tarwe en haver kan nog niets met zekerheid gemeld worden, daar de ge wassen nog gedorscht moeten worden. De vee stapel is gezond en zij, die boter maken of kaas wringen, bediugen goede prijzen. (L. Ct.) Catharina Koldewij, de oudste bewoonster van bet eiland Schiermonnikoog, is den 6 Augustus h«ar 102e jaar ingetreden. Deze week zijn van Utrecht weder de eerste appelen en peren," door commissionairs opgekocht, in manden verpakt, naar Rotterdam verzonden met bestemming naar Engeland. Geheele boomgaarden werden in den omtrek gekocht, tegen hooge prijzeD. De oogst vau peren is ruim, appelen zeer gering. Conscience's honderdste boek .is bij den heer A. W. Sijthoff te Leiden verschenen; het is getiteld »Geld en Adel". Dickens' dramatische en poëtische werken zullen thans voor het eerst gezamelUk indruk verschijnen, met eeu verhandeling over Dickens als dramatisch auteur en acteur. De tooneelstuk-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2