jvoegsel van iedamsche Courant, I, van Maandag 22 Augustus 1881. Buiteolaiiscle Berichten. Binneilandnche Berichten. - 'duitsculand. •rt '/Si, - I t ENGELAND. Het Lagerhuis heeft eergisteren de discussie wer de motie van Mr. Parnell, betreffende de Iersche exeptioneele -wetvooi tgezet en ook ten einde gebracht. De motie werd ten slotte, met 83 tegen 30 stemmen, verworpen. In den loop der discussie verklaarde Glad stone, dat het de heiligste plicht der regeering was om wet en orde te handhaven, en dat dan ook geene bedreiging de deuren der gevangenis ook maar een enkelen dag vroeger zouden doen openen. Hij wenschte niets lieverdan de dwangwet te temperen en in te trekken maar van de hem toegekende macht zou hij gebruik maken, zoolang hij het noodig achtte om te beletten dat eene beschaafde maatschappij in de oogen der wereld onteerd werd. In Lancashire breidt het klauwzeer zich uit. F R A N K K IJ K. Naar aanleiding van het den 18 dezer ver handelde in het EDgelsche Parlement, doet de Agente opmerken dat een votum van de Kamer alhrt niet zou toelaten de door Engeland gevraagde verlenging van het haudelstractaat wet drie maandeD, alvorens de onderhandelingen genoegzaam gevorderd waren om het sluiten san een nieuw tractaat te verzekeren. De Agence hoopt dat het geschil voorbygaand zal blijken. Staande voor dezen wettelijken hinderpaal (zegt zij) moest het Fransche Kabinet noodzakelijk \erzet bieden. Hut Engelsche Kabinet zal daar door geleid worden tot het vinden eener oplos sing, dio gelijkelijk aan de behoeften van beide landen beantwoorden zal. ITALIË. "Volgens een dépêche uit Rome, zegt de Popoio JRomano, in antwoord op een hoofd artikel van 'dë'ITeue freie' Pr esse, waarin de vraarborgeawet omschreven werd als een staatsverdrag:1 Wij beschouwen de waarbor- geawet als eene eenvoudige Italiaansche wet, die wij willen eerbiedigen, maar die wy evenzeer kunnen intrekken, indien wy hot goedvinden. De Osservatore JRomano, het bovenstaande opnemende, zegt: het verheugt ons dat een half officieel blad bevestigt hetgeen wjj meer malen betoogden, namelyk dat de Heilige Vader niet berusten kan in een staat van zaken, die afhangt van het Ion plaisir. 's Pausen onaf hankelijkheid eischt onherroepelijk waarborgen, De algemeene vergadering der Duiische Gus- fiaf-Adolf-vereeniging beeft besloten, aan de 6. A. Vereeniging in Oostenryk, ter gelegenheid der viering van het tolerantie-edict, een som tan 80,000 mark toe te zenden, ten behoeve (ener aldaar op te richten pensioenkas voor p'rotestanfsche predikers en onderwijzers en knne nagelaten betrekkingen. Eeu Italiaan, die te Neuilly ovei leed, heeft lan de stad Eisleben, waar Luther geboren werd, 200,000 fr. nagelaten. OOSTENRIJK. Men meldt uit Athene aan de JPoliiische Cor- ftsprmdenz dat het Gtieksche leger heden op marsch gaat om het door Turkije afgestane territoir te bezetten. R IJ S L A N 1). Gisteren vrcrden de ratificaties van het met China aangaande Kuldscha gesloten verdrag uitgewisseld. AMERIKA. 1 President Garfield lijdt aan een ontsteking sun de oorklier. Overigens heeft zich zjjn toestand verbeterd. Hew-York Herald bevat eea brief van den nihilist Hartmaan, waarin deze meldt, dat hij te New-York is teruggekeerd en heeft besloten, om eventueel het recht van asyl voor de gerechtshoven te brengen. Hij beklaagt zich, dat hij voortdurend door geheime politie-ageaten .wordt nagegaan. Gisteren heeft Hartmatm op het bureau van >het hooggeiechtshof alhier Verklaard, dat hij verlangt Amerikaansch burger te vjórden. SCHIEDAM, 20 Augustus 1881. De Gemeenteraad alhier hield gistoieu een openbaie zitting die door 14 leden werd bij gewoond. Afwezig de heeren Luopuijt en Roelauts. 1. Ue notulen van het verhandelde in de vergadering van Vrijdag, 29 Juli II,, werden gelezen en goedgekeurd, 2. Ingekomen is een missive van Gedeputeerde Staten houdende ontvangst-bericht van 't af schrift der verordeningen op het Bouwen enz. en op de Beuis en de Markten.Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem ontwerp-besluit tot verhoog'mg der gemeontebegrooting voor 1881 in ontvangsten uitgaaf. Ter visie, ter behandeling in eene volgende vergadering, 4. Idem, missive der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende tijdsbepaling van het examen aan de openbare burgerschool, Aangenomen voor kennisgeving. 5. Idemmissive van het Burgerlijk Arm bestuur met tekeningen over 1880 eu begrootin gen voor 1882 van iiet Burgerlijk Armbestuur en het Stad-Ziekenhuis. In handen gesteld van de financieele Commissie ten fine van onderzoek en lapport. 6. Idem. lapport \an hetzelfde bestuur nopens het voldaan zijn van alle schuldvorderingen over vorige diensten. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Idem, veislag van het Burgeriijk Armbe stuur over 1880. Aangenomen voor kennis geving, en ter visie gelegd tot de eerstvolgende vei gaden ng. 8. Idem, lapport van den ingenieur Halbertsma betreffende het scheikundig onderzoek van het Maaswater voor de drinkwaterleiding. Ter visie en aangehouden tot de verdere iappoiten zullen inkomen. 9. Idemadres van J. W. Kleiss om con tinuatie van zijn toelage van f 5 per week. -- Ter visie en aangehouden tot eeue volgende vergadering. •10 Idemadres van A. G. A. Nolet om afstand van grond aan de Warande. In handen gesteld van de Commissie van Fabricage ten fine van bericht en raad. 11. Aan de orde was het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsledende heeren: J. B. Nolet, A. Rijnbende, J. Vrijland, J. Loopuyt, Mr. A. K. J Van der Drift, M. Elzevier DomJ, II. Houtman en J. J. G. Nolet. Nadat eeue Commissiebestaande uit de heeren LoncqKnappert eu Beukers de geloofsbrieven had onderzocht gedurende welken tijd de vergadering werd geschorst werd op haar advies, achtereenvolgens met algemeene stemmen tot toelating van boven genoemde raadsleden beslotenhebbende de heeieu J. B. Noiet, RijnbendeVrijland eu Elzevier Dom tijdens de beraadslaging of stem ming over hunne toelating, de vergaderzaal verlaten. 12. Idem de missive van de Commissie voor de strafverordeningen met ontwerp-verordening betrekkelijk de vijf-jaarlyksche algemeene her ziening der plaatselijke strafverordeningen. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders is het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. 13. Idem de rekening van het St. Jacobs- gasthuis over 1880, in ontvangst ad f16727.94, in uitgaaf ad f 14888.89 '/s, sluitende met een goed slot van f!839.04Vs.Aangenomen met algemeene stemmen, hebbende de Burgemees ter als regent der instelling tijdens de behan deling van dit onderwerp de zaal verlaten en het voorzitterschap tijdelijk opgedragen aan den oudsten wethouder, den heer J. A. Nolet Wz. 14. Idem de begrooting van het St. Jacobs- gnsthuis over '1882. ir. ontvangst en uitgaaf ad f!6946.04Vs. Met algemeene stommen aan- gennmeu, 15. Idem' de rekeniug van de Hofjes van Belois over'1880, iu outvangst ad f606495, in uitgaaf ad f4695.02 en sluitende met een goed slot van 11369.93. Met algemeene stemmen aangenomenhebbende de heeren J. A. Nolet VVr «-n Loncq als regenteu dezer in stelling tijdens Je behandeling van dit onder werp de vergaderzaal verlaten. 16 Idem, de begiootiug van de Hofjes van Belois voor 1882 in ontvangst en uitgaaf ad f 4052.50. Met algemeene stemmen goed gekeurd. 17. Idem, hetadres van F.S. Klaar verzoekende orn eervol outslag als onderwijzeres, mot 1 Sep tember e. k. By acclamatie aangenomen, 18. Idem, benoeming vau een 3en leeraar aan het Gymnasium. (De heeren Knappert en Loncq vormden met den Voorzitter en den Cecretaris het stembureau). Definitief benoemd de tijdelijke leeraar Dr. W. A. Lelunan de Lehnsfeld met 10 van de 14 stemmen (4 in blanco). 19. Idem, idem van een 4en leeraar in oude taleu. Benoemd voor den cursus 1881/2 W. J. M. Van Stockum te 'sGravenhage met 9 van de 14 stemmen (5 in blanco). 20. Idem, hetadres van P. S. Engeringc. s. om wijziging van het haveureglemeut. Door Burgemeester en Wethouders was, overeenkom stig het rapport der Commissie voor de plaat selijke Strafverordeningen, voorgesteld afwyzend op dit verzoek te beschikkeo. Door den heer Elzevier Dom werd voorgesteld alinea's 3 en 4 vanart.6 vau 't haveuregiement voor den tijd van 12 maanden buiten werking te stellen, welk voor stel echter door dezen werd ingetrokken nadat de heer Vrijland had jorgesteld om in genoemd. reglement de woordenadat niet meer als een boot mag aanleggen" te vervangen door de woor den sdat niet meer als iwee booten mogen aanleggen." Dit laatste voorstel werd met 8 tegen 6 stemmen verworpen (voor de heeren: Beukers, Vrijland, Jansen, Lechner, Elzevier Dom en Rijnbende) eu daarna het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afwijzende beschikking aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. (Tegen de heeren: Vryland, Jansen, Lechner, Elzevier Dotn en Rijubende). 21. Idem. hetadres van S. J. EngeringemZoou om betaling eener vordering over 1878. Door Burgemeester en Wethouders was voorgesteld," op grond dat ingevolge art. 228 der gemeente— wet deze vordering is verjaard en in overeen stemming met het besluit van 28 December Ik, waarbij een gelytc verzoek van de directie der scheepstimmerwerf ide Nyverheid" door den Raad werd afgewezen, ook op dit verzoek af wyzend te beschikken. Na discussie staaktèa de stemmen (7 tegen 7) over een voorstel vau. den heer Loncq, ondersteund donr de heeren- - Melchers en Jansen om het verzoek toe te staan, zoodat daarover in de volgende "'ver gadering eene beslissing zal moeten Worden, genomen. Vóór hel toestaan van het verzoek hebben gestemd de heeren: Vryland, Jansen, J. A. Nolet Wz., Knappert, Melchers, Loncqen Rijnbende. Tegende heeren: Schieveen, Beuker*, Van der Schalk, J. B. Nolet, Lechaer, Elzevier Dom en Visser. 22. Idem, het voorstel van Burgemesster eu Wethouders tot aflossing der loopende geld- leeningen en conversie in een 4 pCt, geld- leeuing. Na eenige discussie met algemeene stemmeu aangenomen. 23. Op voorstel van den Voorzitter werd na eeuige discussie besloten van de agenda te schrappen een adres om ruiling van grond vau C. L. Rokebiand, die de gemeente heeft verlaten. 24. Aan de orde waren de adressen tot aanleg van tramwegen in de gemeente en oifbwerp- algemeene voorwaarden voor het verleenen van coticessiên Een voorstel van den heer Lechner om die voorwaarden te doen drukken werd zonder hoofdelijke omvraag aangenomen, na discussie, werden aangenomen a, met algemeene stemmen een voorstel van den heer J. B. Nolet, ondersteund door de heeren Lechner ven Vrijland, om iu beginsel, onder voorbehoud van nader te bepalen voorwaarden en aan te,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5