iiert'imnws. Slcitliil Hlcm. Gemengde Berichten. flWarktbferichfen. .u. -De Zuid-AFrikaansche correspondent van hei Wag. Wil. schrijft o. a. het volgende uit Kaapstad van 19 Juli: Landbouw en veeteelt zijn in gunstigen toe stand en door de gezegende regens, die zoowel ,in de noordeljjke als in de zuidelijke districten •gevallen zjjn, verwachten wij een goedeu oogst. De Regeering heeft iu de nabijheid der Kaap- ,stad een landgoed aangekocht rr.-.„ net oogmerk daarop een verbeterhuis voor jeugdige misdadi gers te stichten. De vroegere procureur-generaal der kolonie, de heer Porter heeft voor dat doel bij zijn overlijden de som van 20,000 ponden sterling vermaakt. Edel en navolgenswaardig! Ook in de Ned. Ger, Kerk openbaart zich in den lantsten tijd meer leven en geestkracht. Een instituut voor doofstommen is te Worcester opgericht, en in de Kaapstad zal een huis voor verwaarloosden eu een armhuis komen. Men ziet dus, dat wij vooruitgaan en in beschaving en christelijkheid vorderen. Ds. Lion Cachet, die, sedert hij in Holland is, zoo eensklaps in zijn gevoelens omtrent de Transvaalsche Boeren veranderde, zal in de Catho lic Freslyterian er geducht van langs krijgen. Zijn uitdaging, aan dat tijdschrift toegezonden om het bewijs te leveren, dat er ooit slavernij in de Transvaal geweesL is, zal met zij a eigen vooistel in de Synode der Ned. Ger. Kerk beantwoord worden, Ik kan u dat voorstel niet letterlijk rneedeelen, maar het komt onge veer op het navolgende ueder: j Aangezien het bewezen is, dat sommige leden der Neii. Ger. Kerk in de Republiek zich nog mei slavernij inlaten en de wetten des lands te dien opzichte ais doode letters beschouwen, zoo besluit de Synode, dat ieder, die zich hier aan schuldig gemaakt zal hebben, gecensureerd zal worden." Naar ik hoor, zal echter in het genoemde tijdschrift het bedoeld voorstel woordelijk worden opgenomen. Z. E. is zeker in Holland vergeten, wat hij o. a. te Stellenbosch over de Afrikaansche Boeren'gezegd heeft. Ds. Lion Cachet is voorwaar een knap en ijverig man, maar bij de slimheid van Jacob mist hij m. i. dé 'oprechtheid vaii Nalhanaei. - Het paard in, hét Museum bij de Porte de Haile te Brussel, waarop men een gehar- aasten ruiter heeft geplaatst, is, uaai de Kunst- lode mededeelt, niet het paard van den Prins van Oranje, maar van aartshertog Albreciit. Eerstgenoemd paard wordt getuigd en gezadeld ••léwaard in het voormalig paleis van Willem II in Deu Haag. Luideos de Bddcourant is men t'e Zand- voort voornemens om in do eerste da'gen van September "een fèle de nuit, bal masqué et paré te geven. De 800 vierk. meter groote passage wordt''als balzaal ingericht en daartoe m'et eèn plahken vloer belegd, terwijl voor ""Afsluiting van "de beide zijden en fraaie dra- peering zorg zal "worden gedragen. Do winkels zullen den gehêelen "nacht, zoolang het feest duurt, geopend biijven. In geen jaien heeft dé tabak in Maas en tVaal zoo goed gestafm als thans. De »walleu" .zijn prachtig bfez'et 'en bladen van een nieter lang tijn volstrekt geen Zeldzaamheid. Men is bezig rnet' liét plukken van'saardgued". Naar droog weder wordt, m'et het hoog op het te veld staande koren, zeer verlangd. Vooral hebben de gemaaide erwten daar groote behoefte aan. De b'eken/le ziekte 'vtrtoont zich weer in de aardappelen, doch totnogtoe gelukkig meer in W iooï dan iu den knol. tt l/oïfsha¥oh. Gisteren ochtend werd alhier dbor 'iemand, "dié z'sït 'te -'visschén 'aan den kant van de Ruige.Plaat, een houten kistje drijvende - gevonden dat bij onderzoek het lijkje bleek te bevatten "van een pasgeboren* kind van-het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in een linnen laken. Rotterdam. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal op Vrijdag 16 September a. s. te dezer stede ge houden vvordèn. Vlaardingen. Van de hanngvisscherij zijn twee schepen binnengekomen met 46 last pekelharing. Maassluis. Sedert de vorige opgave zijn vijf schepen van de hai irgvissclierij teruggeko men aanbrengende 91 last pekel- en '10,000 stuks sleurharmg. l'ornis. Van de kabeljauwvis^cherij is een sloep oilmen met 104 ton zoutevisch. De Lier. Mocht de bouwman zich ver heugen zijn hooi onder zeer gunstig weder binnen te halen, waardoor de kwaliteit uitste kend is, geheel anders is liet thans gesteld met den graanoogst. Tarwe en erwten (uitge zonderd het weinige dat binnen is) slaat of ügt lettei lijk op het land te bederven, zoodat er vau dit gewas weinig zal zijn, dat niet veel of weinig geschoten is. Geist, haver en bootten lijden mede vee! van den regen en worden kleurloos. Voor de winteraardappelen is het te hopen dat wij spoedig droog, fiisch weder krijgen, daar deze sooi t slecht tegen overvhn-digen regen kan, en de landen nu door eu door nat zijn, zoodat sommige stukken blank staau, evenals vele hooi- eu weilanden, hetgeen op de melker ij zeer nadeelig wei kt, Deu Haag. Op Donderdag 8 September zal door het gerechtshof alhier behandeld worden de zaak van Gebr. S., bekend onder deu naam van de blauwe bende, uit Leiden, die beschuldigd worden van uielstal, onder zeer verzwarende omstandigheden gepleegd. Amsterdam. De collecte ten behoeve der sscholen met den B'ybel" heelt alhier f'11,120 opgebracht, daaronder was éen gift i 5000. Leeuwarden. Alhier is een valscit bank biljet van f 100 uitgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd bij een ingezetene te Eiberfeld ingebi oken. Of nu de dief uiet met eft'ecleu bekeud was, dan wel nt bij vreesde dat de verkoop van papieren voor hem gevaarlijk kon worden, althans hij heelt die, alsook eemge voorwerpen van waarde, laten liggen eu' 'mets andeis medegenomen dan eenig geld, dat in een lade van de sclnyftafel lag. Den volgendeu dag ontving de bestolene hét 'terug met .'den. vol- gènden blief: n Musisch, erger u niet! Wanneer wij elkaar eens aantreffen 'moogt gij mij wel bedanken dat ik u alles terugzend. .Maar zorg nu voor een volgeuden keer wat meer geld in huis te hebben, waut een ander meusch wii toch ook leven. Gegroet van Hans Overal. »Had ik gewèten dat hét bij u juist "zöb schraal gesteld was, dan was ik weggebleven." Een tweede roover, die tot de bende behoorde welke den Engelsciiniau Suter gevan- gen nam, is te Athene gevangen, juist toen hij op het punt stond weder te ontsnappen. Hjj en de leeds vioeger gevangen 'hoofdman Niko hadden vau liet losgeld van Sute. eeu pieizier- reisje gemaakt naar Weeueu en waren van daar over Koustantinopel naar Athene gegaan.'Zij werden nog iu het bezit gevonden van een aantal gouden eu zilveren voorwerpen en tevens van zevectieuhondeid Tuiksehe ponden aan goudgeld. Ei nest Barfsquih, de broeder Van den vermoedelijke» "moordenaar van Elviria'-Rusack, het muisje dat vóór eemgeu tijd bijuil geheel vergaan iu hut Sorieubosch bij Biussel weid gevonden, is dezer dagen uit deu gevangen- wagen ontsnapt, terwijl hij vau Hoei naar Luik werd vervoerd, om in laatstgenoemde plaats zijn straf voor ettelijke diefstallen te ondergaan. IJij had het slot vau zijn cel doorgevijld, kwam te voor-schijn en gooide den gevangenbewaarder een strop om den hals, waarna bij, onder be dreiging zijn geleider te zullen doodsteken, als deze hem achtervolgde, uit den in volien göffg zij ruien trein sprong. Zijn vrijheid was echter van korten duurwant de gendarmendie dadelijk van liet voorval onderricht waren-, achtervolgden hem en vonden hem 's avonds in een gehucht. Men vermoedt, dat hij evenals zijn broeder schuluig is aan den mooul op het meisje en dat hij zichnu alles uitgekomen was, uit de voeten wilde maken. Belangstellenden in de liongerkuron van Dr. Tanner kunaenwij verblijden met de tijding, dat de vermaarde vaster niet duod is, maar zich in blakende» welstand bevindt, en voor nemens is eeiiang een nieuwe vasten te be ginnen die nu eens op zijn minot 90 dagen duien zal. Aan een Duitscber die Cherbuliez ver weet, dat hij Duitschland haatte, antwoordde de bekende auteur: sliet is waar dat ik Bis- mareks politiek at kuur, maar hou zou ik Duitsch land kunnen haten? Ik lees onophoudelijk zijn auteurs, zijn denkers, geschiedscluijveis, dichters, en wanneer men uit mijn Imofd alles wegnam, wat deze mij geieeid hebben, dan zou mijn mobilair zeer gedund zijn en hei huis half leeg staan." Een dame vond iiet opmeikelijkdat zoovele schepen v touwen namen di negen en vroeg aan een zeekapitein of hij daarvan de reden uok keilde. ïlk ilenk mevsouw," was liet ant- vvooid, ïomdal de takelage zoovéél kost." Non. Barv. kerk, Beroepen: te Amsterdam, Dr. A. ff. De Ilartog, te Rotterdam. Hem, W. N. Woiteiiuk, te Zvvarte- vvaal. Rottcidain, K. A. G. Y.m Ilnogenhuij/ete Dordrecht. Uien en Dodevvaaid, F. II. Jlerfkens, te Schalkwijk. Bedankt: voor Schellinkhout, K. Brink, te Ooster- vvierum. Roomsch-Katholieke Kprk. De Paus heeft den beer M. P. Snickers, bisschop van Haarlotnbenoemd tot ndsistont-bisscbop bij den Paasei ij ken troon. BURGERLIJ KE STAND. Geboren22 Aug. Maria, dochter van D. Vet kouter eu G. Trijselaar, Hoofdstraat. Elisabeth, dochter 'vau C. L. Koole en' M. Verweerde, Singel. Gchuud24 Aug. H. Noordijk en A. Plooi). J. G. éiindker en H, M Gouka. J. B. Vredebregt en M. A. G. Van Rijn. J. P. J. Groenendaai en M. Vau Lokven. A-. /J.- -Dries en,F. J. J. A.» Schevsrs. Schiedam 24 Augustus. Rogge "en Gerst zonder handel. Moutwijn s f 14 per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. proef f 18 a f 18Va per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling-beurs i f 1.20 per ketel. ■Bjj de Schiedamsche Spoeling-Vereeuigtng 'f 1 per- ketel. -Rotterda», 23 Augustus. Op de veemarkt waren heden'aangevoerd: paarden veulens, 1409 runderen, 223 vette- en gtaskafverda, 4-mi'elitcie kalveren,'1B91 schapen of lamineren, 201 varkens, 154 biggen. De prijzen van tiet vee, ter maikt besteed, waren als volgt: Runderen is te kwaliteit. 85 ets., 2de kviltl. 68 ct., 3de kwal. 48 ets., kalveiou t-.se kwal. 95 'it. 2e-kwal. 75.ct. schapen 90 ct., alles per kilo. Hetimugere vee-ging traag vau de. hand. De 'naVlvoer in wetvafkens was -gelijk de vorige

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3