m m vragen als griffier der Tweede Kamer. Ook Mr. L, P. Op den Hooiï beeft, naar hetzelfde blad meldt, ontslag gevraagd uit zijn be trekking van referendaris bij den Raad van State. Blijkens mededeeling van den consul- generaal der Nederlanden te Lissabon, heeft de Portugeesche Regeering de haven van Bahia en de overige havens van de provincie van dien naam, te rekenen van 20 Juli jl.vr\j verklaard van gele koorts. Bljjkens bericht van den consul der Neder landen te Kopenhagen, heeft de Deensche Re geering, ten gevolge van het voorkomen van gevallen van gele koorts op Havannahhet gewone gezondheidsbezoek op de van daar komende schepen toepasselijk verklaard enden invoer van daar verboden van gebruikt linnen, kleedingstukken en beddegoed, welke zaken, wanneer zij tot de bagage van reizigers be- hooren, moeten worden ontsmet, De 3e lijst der 3e jaar-collecte voor de scholen met den Bijbel wordt ia den Standaard opgegeven als klimmend voor totaal van 75 Locale Comités tot f32,125.08. t Onder het bedrag der collecte van Amsterdam (f 11.120) is ééne gift van f5000 begrepen. Onder het bedrag der collecte van Rotterdam (f8000) is één gift van f4000 begrepen. Te Doetinchem heeft een collecte voor de vervolgde Joden in Zuid-Rusland ruim f100 opgebracht, Er heeft zich te Leiden een nieuwe liberale kiesvereeniging gevestigd 'onder den naam van SiYereeniging tot'stemopwekking. 'Een berichtgever uit Den Haag aan de jY. JR. Gt. meldt, dat de Kunstbode niet goed is ingelicht als hij beweert dat het paard van den PriDS van Oranje (later Willem II) getuigd en gezadeld woidt bewaard in het paleis óp den Kneuterdyk in Den Haag; het is namelijk geplaatst 'in de groote eetzaal in het paleis ir het Noordeinde, doch wordt slecht onderhouden. De trekking van de Sarphati-loteryis nu definitief bepaald op 26 September e. k. Terwijl Zaterdagnacht twee linnen tenten op het kermisterrein'te Rotterdam afbrandden, was men jl. Dinsdag daar andermaal van een dergelijk onheil getuige, ontstaan'door het sprin gen vaneen petroleumlamp. Het levend sprekend menschenhoofd szonder beenen", dat in dè afgebrande ténl werd tentoongesteld, wist toen onder luid gejuich van de jeugd wél sbeenen1* te maken. "Men'stelle zich de paniek voor, welke zulk een brandje teweeg brengt. Het duurde slechts een oogenblik, doch in dat oogenblik scheen het of al de kermistenten er aan zouden gaan, met zulk een kracht sloegen de vlammen om zich heen. Te Bergen-op-Zoom is de 91-jarige heer Van der Yen benoemd tut lid van de jury, voor de in September a. s. te houden tentoon stelling van bloemen. Uit "Yelp woidt aan de Arnk. Ct. het volgende medegedeeld Maandagavond begaf een dame, in den omtrek van het station wonende, zich tegen kalf tien dei waai ts om een brief in de bus te werpeD. Terugkeerende hoorde zy plotseling ter hoogte van de kerk iemand achter zich, en omziende, ontving zij een heltigen stoot met een dolk in de streek van het hart. Zij uitte een kreet, vvaarop de aanvaller zich snel verwijderde. Óndanks het bloedverlies kon zij nog hRre woning" bereiken. Raar' toestand geeft gelukkig alle lioop op herstel. I t.' |j .li e De beiuchte Janssen is gisteren ochtend, door maréchaussées begeleid, en zwaar geboeid, naar 's Bosch getranspo» tëerd. Tal van menschen waren op de been om liem te zien/ De brutale dièf is een klein, nietig persoontje^ /net een bleek en ziekelijk uitzicht. De hairdlooper Dibbels, in zijn vleesch- vier zijden van het ,Plein te 's-Hage zonder póntkoud 42 'malen doorloopen. Te 3 uur'15 min. begonnen, had hij precies te 4'uur 15 min. zijnen tocht volbracht, zonder eenig blijk van vermoeienis te"geven, Zyu loop ging her haalde mafen met hindernissen gepaard, b. v. door het plaatsen van een tafeltje in de baan. Glansrijk sprong hij er echter overheen, onder de luide teekenen van byval der vele nieuws gierigen. In het begin legde hy den afstand in een minuut ongeveer af en meestal zag men hem in anderhalve minuut op een bepaald punt terugkeeren. Tegen het einde van zijn loop vloog hy als een postpaard door de r'yen der menigte. Gedurende zijn marsch rookte de hardlooper by tusschenpoozen een sigaar of wel gebruikte hij, steeds loopende, een glas bier. Door Petronella Van der Vooidt, te Beugen, overleden aldaar in 4879, is bij uiterste wilsbe schikking haar vrij aanzienlijk vermogen geheel vermaakt aan de algemeene armen van Beugen. -- Eenigen tijd na haar overlijden werd aan het algemeen armbestuur betaling gevraagd van drie schuldvorderingen ten laste der nalaten schap van Petronella Yan der Voordt, als:een ten behoeve van de R.-K. kerk groot f3500; een ten behoeve van het R.-K. parochiaal kerk bestuur groot f 40000, en een ten behoeve van den pastoor van Beugen groot f30000. Twee dier schuldvordeningen waren niet geschreven in den vorm zooals de wet dat verlangt, en de U deugdelijkheid dier vorderingen werd betwijfeld, Een der leden van het armbestuur, alsmede de burgemeester der gemeente Beugen kwamen tegen de uitbetaling op. Hun protest mocht echter niet baten; de gevraagde gelden zijn aan den pastoor en aan het kerkbestuur uit betaald. (K. li. Ct.) Werd van de eene zijde gemeld, dat het ougeluk in den Tête-Noire-pas aan de onvoor zichtigheid van den heer Broekman en de zijnen was toe te schrijven, die de waarschuwiugen van den koetsier in-tien wind sloegen, thans bericht men aan de Standard,dat het te wijten is aan de onachtzaamheid van den koetsier, Zondag namiddag had in het dorpje V., provincie Utrecht, gedurende den namiddag- dienst in de Herv. keik een niet alledaagsch voorval plaats. Terwyl de predikant in het vuur zijner rede is, kijkt een zijner toehoorders óp zijn horloge. Nauwelijks wordt deze daad donr den ieeraar opgemerkt, of deze neemt insgelijks zijn horloge, ziet' er op en roept dien toehoorder toe adat het nog zoo laat niet is, doch wanneer hij zich verveelthij dan maar moét heengaanDe gemeentenaren zijn, naar men wil, aan dergelijke terechtwyzigingen van hunnen leeiaar niet on gewoon maar hij wien deze woorden golden was er blijkbaar over" ontstemd, nam terstond zijn jas over den arm, zette zyn hoed op en vertrok, waarna de predikant zyn rede vervolgde. Men verwacht dat de aldus bejegende'bij den kerkeraad zijn beklag zal indienen. {TT. X>.) ïn eene particuliere correspondentie aan de N. li.' Ót. over de tentoonstelling van electriciteit te Parijsleest men o. a. bét volgendet De Nederlandsche afdeeling trekt niet ten onrechte de aandacht vaa vele kijkers. Zij beslaat een oppervlakte van houdeid vierkante meter, belegd met een houten vloer en om- iD J v r geven door sierlijke balusters, onderling door roode kooi'den verbonden. Aan weerszijden is een soort vau eerepoort'opgesteld, die den naam, de wapenschilden, en de banieren des' lands dragen.'1 De poorten zyn van lichte'bonten staanders met - uitgesneden versieringen in de natuurlijke houtkleur, 'niet t'e zwaar en niét te licht niet te eenvoudig en niet te opge schikt juist wat noodig was, om de afdeeling in het oog te doen vallen, zonder de inzendingen te drukken. >11 a i nomen door de inzendingen van "i'eijlerwaar"--# tan ik reeds vroeger gesproken heb. Yele lieden komen eiken dag bij den Nederlandschen op ziener Scheltus vragenwanneer met den ontzaglijken toestel voor wrijvingseleetriciteit prooven zullen worden genomen, want iedeieen wil de vonk zien, die de twee glazen schijven van 4.62 meter zullen voortbrengen. De andere helft der afdeeling is ingenomen door de oveiige inzenders. Zy zijn de navolgende; Mills te Amsterdam met telegraphischeu inkt, Nicolaas Van Wettereu te Haarlem, met mag- neeten voor telefonen en voor scheepsgebruik. Croon Sc Co. te Amsterdam, met voortreffelijke electrische lclokken en toestellen voor openbare verkoopingen. De afslager drukt bij ieder nummer der ver- kooping op een kuop. Zoodoende verspringt op elk kantoor in de stad een cyfer, zoodat de koopmandie op een gegeven nummer der veiling bieden wilprecies weetwanneer hy voor zijn bod gaan moet. De voornaamste inzending is van Dr. Kaiser, veriöcateur der toestellen voor de marine te Leiden. Men schrijft aan het Zeidsch Dagblad', Oogstmaand schijnt dit jaar een echte regen maand te zyn. Dagen achtereen vallen de droppels zonder ophouden op den doorweekten bodem. Na een enkelen heelen of halven dag droogte wordt het zwerk dadelijk weder met wollen bedekt en beginnen onze goten opnieuw te stroomen. De landman heeft zijn koren voor veneweg het grootste deel nog buiten staan. Vele koren soorten, vooral die Engelsche tarwe, wier koriels in dichte kafhussels gelegen zijn, kunnen die aanhoudende uatte weersgesteldheid niet verdragen: de kon els beginnen te kiemen en te groeien en gaan daarbij verloren of raken ten minste de meest voedende bestanddeelen kwijt. Als het nog enkele dagen zoo voortgaat, dan zal onze inlandsche tarwe voor de bakkers totaal ongeschikt zyn. Alleen de kleine partij tje», die voor den regen binnen waren, zullen tot gezond brood verwerkt kunnen worden. Dat de landbouwer hierdoor in de eerste plaats schade lijdt, spreekt vaa z?lf, maar ook de burgers en stedelingen zullen den nadeehgen invloed ervaren: de oude tarwe is dan ook aanmerkelijk in prys gestegen. De aanhoudende regenvlagen zijn ook zeer nadeelig in den tuin. De pluk van de augurken is plotseling geheel opgehoudenook de opbrengst van stok- en stamboomen valt zeer tegen. Op de aardappelakkers, waar het vooruitzicht bui tengewoon goed was, heelt het vele water veler hoop teleurgesteld. We zagen enkeje stoven, waarbij van de geheele opbrengst geen enkele goede aardappel was overgebleven, 't "Was op zware kleigrond en het is te hopen dat de resultaten op de lossere zand- en veengrondep beter mogen zyn, want anders gaat menjg huisgezin een bangen winter tegemoet. Ook de weilanden op de,klei ondervinden de nadeelen van te veel water. De weiden zijp groen, maar eigenlyk genoeg gras wordt nergeps aangetroffen. Wie thans buiten is, komt haast in vei zoeking om October in plaats van Au gustus te sóhiyven; de temperatuur was dan ook dikw'yls zeer laag. Daarbij klinken de klaag tonen van alle zyden. Alleen blijft ons de hope: er kan nog veel terecht komen. Ylaardingen. Van de beugvisschery is eep schip binnen met 464 ton zoutevisch en vap de haringvisscherij 2 schepen met 42Vs last pekelharing en 40,000 stuks steui haring, benevens diie Schevenmgsehe bommen met 8,10 en 46 last pekelharing., Maassluis. Van een aaa de Govert vat» Wijnskade in a'nubouw zijnd, pand viel gisteien

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2