A°- iööi. Maandag 29 Augustus. M 5259, Tersthiint iaplijfe, litpmuM IlnsJaj. Kennisgeving. Kennisgeving. Vijf aar g ang. JjOflNKMENTBl'Itl,», M81 kwal Ual f 1.85. Franco per post, door het gehesle Rijk. - 2.58, Afionderlgke uomrnars- O.iO. UDKDAVi Ü1ARKT, SS124. S|) deze Courant bekoort een Bijvoegsel, De Bubgemeestek van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier voor de beiastmg op het Personeel no. 6 dezer Gemeente over het Dienstjaar 1881/82, door den lieer Piovincialen Inspecteur dor Directe 'Belastingen te Rotterdam, op den 25 Aug. 1881 executoir Verklaard en op lieden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van heden af, de termijn t/an drie maanden ingaat, binnen welken de reclames "tegen dezen adnslag bebooren te woidon ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, dsa 27 Augustus 1881. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, larlgtlnjca .welke - gevaarschade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders jan Schiedam; Gezien de ingekomen verzoeken van lo. de Gebr. VAN DER VELDEN aldaar, dd. 9 dezer, gerigt aan H. H.' Gedeputeerde Staten dezer provincie, om vergunning tot oprigting van een stoomwerktuig met ketel van 2 paardekracht in de brander)) aan de Willemskade, wyk G no. 3725, kadaster Sectie E, no. 1833; - 2o. W. HOUTMAN aldaar, dd. 24 dezer, om vergunning tot oprichting eener vetsmelter)), ,.tec dienste zijner olie- en loogbereiding, in de loods op het erf aan de Hoofdstraat, wijk G, ao, 49, kadaster Sectie D, no. 1510, en -1' 3o. F.' A. ROODENRIJS aldaar, dd. 25 dezer, om vergunning tot oprichting eener broodbakkerij, in het pand aan de Noord molenstraat, wijk F, no. 287, kadaster Sectie A, no. ld 65. Gelet op de artt, 6 en 7 der wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95) Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretaiie der Gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 8 September a. e., des middags ten 12 ure, tén Raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaien legen hot toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mogten ïjjn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, deu 25 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P, J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 27 Augustus 1881. Verleden Zondag hadden in Spanje, evenals r ia Frankrijk, de verkiezingen voor eengeheele i nieuwe Wetgevende Vergadering of Cortes plaats, De uitslag was geen andere dan steeds by dergelijke verkiezingen daar te lande liet geval ishet laud heeft zich met een groote meerderheid ten gunste vau het aan het roer zijnde kabinet Sagasta-Campos verklaard. En toch, in de maand Februari van dit jaar, toen de Minister Cauovas nog aan het bewind was, hadden de conservatieven in beide Kamers van de Cortes de meerderheid. Vanwaar in zoo korten tijd de bekeering der meerderheid van conservatief tot liberaal? Is die liberaliteit te veitrouwen; is de conservatieve party onder gegaan? Deze vragen zouden bezwaarlijk met ja kunnen beantwoord worden. Veeleer moet die wending worden gezocht, vooreerst in do oude gewoonte in Spanje, dat elk gouvernement de ambtenaren, door zyn voorgangers benoemd, ontslaat en door lieden van zyn kleur ver vangt. Deze ambtenaren hebben er natuurlijk belang bij, het kabinet dat hen benoemde, te steunen en wenden dus al hun invloed aan, om het bij verkiezingen een meerderheid te doen ver- „krjjgen. Hierbij komt nog de omstandigheid, dat het algemeen stemrècht "onder de regeering van koning Alfonsus' weer is afgeschaft, en plaats heeft gemaakt voor den census, waardoor het kiezerstal een aauzieniijke inkrimping heeft ondergaan. De conservatieve partij moet bij deze ge legenheid geên fiaaie rol hebben gespeeld, o. a. te Madrid, waar zij, naar men verhaalt, 140 personen moet betaald hebben, om onder valsche namen en met stembiljetten, beboetende aan overleden personen, maar die niet van de kiezers lijsten waren geschrapt in de 31 afdeelingen der hoofdstad te gaan stemmen. Dit korps van 140 betaalde personen was nog versterkt door 60 gewezen ambtenaren onder het conservatieve gouvernement, die men van buiten had laten komen, gezamenlijk dus 200 personen, die ieder 31 maal stemden en dus 6200 stemmen zouden uitbrengen. Men heeft echter lont geroken, en Zaterdagavond had de justitie reeds de hand gelegd op een menigte dezer valsche kiezers en tal vau dito biljetten. Verscheidene per sonen vau invloed moeten in dit spel be trokken zyn; de tijdige ontdekking heelt de uitwerking gehad, dat de kiezeis te Madrid, die in den regel niet zeer ijverig opkomen thans een buitengewoucn ijver aan den dag hebben gelegd, en de ministerieele kandidaten werden gekozen. De commissie, benoemd om te onderzoeken, of Gambetta in het tweede arrondissement van Belleville wel de vereischte meerderheid van stemmen had, is Donderdag bijeengekomen. Gambetta heeft haar uitspraak niet afgewacht. Dewyl by in het eerste arrondissement de meer derheid heeft verkregen, heeft hij daar het mandaat als afgevaardigde aangenomen, en zal het tweede arrondissement nog eens moeten stemmen. Een gioote menigte was bijeengekomen, toen de genoemde commissie vei gaderde, en het ontbiak weer niet aan onstuimige bewegingen en rede- Advkiitbntikpiujs: vau 110 gewone regels met inbegrip vau eeue Courantf 1.1 f'. Iedere gewone regel meer- 0.1 Driehaac plaatsing wordt tegen twee»*Al. berekend. neeriugen. De uitspraak der commissie was dat van de 9906 stemmen volstrekte meer derheid dus 4954 Gambetta er 4900 had bekomen. Deze uitspraak werd aan de eene z'yde begroet met een a bas Gambetta! aan de andere methij leve Groot gewicht wordt natuurlijk aan deze beslissing niet toegekend» daar Gambetta's besluit, om voor een ander arrondissement zittiog te nemener veel van het belang aan ontnam. Den 4en September zal de ex-dictator weer een redevoering gaan houden in het departement van de Eure. Naar het heet zal hij daar spreken over den uitslag der verkiezingen en over de wijzigingen in de politiek, die daaruit moeten voortvloeien. Waarlijk, de ex-dictator maakt van zijn redenaarstalent geen al te bescheiden gebruik 1 Naar men verzekert, is een der eerste telegrammen tot Gambetta gericht, bij gelegen heid van zyn verkiezing in het eerste arrondis sement geweest van den president der republiek. De Zwitsersche Regeering heeft een zeldzame daad verricht. Van haar gastvryen bodem, waarop reeds zoo menige staatkundige balling een veilig toevluchtsoord vond, heeft zy ver bannen den Russischen Prins Krapotkine, een van de voornaamste leiders der nihilisten. De bondsi egeering grond haar besluit op een artikel der constitutie, dat haar het recht ver leent van haar grondgebied te verwijderen iederen vreemdeling die de uit- of inwendige veiligheid van Zwitserland in de waagschaal stelt. Prins Krapotkine was onder don aan genomen naam van Levaschoff te Genève aangekomenna uit Rusland gevlucht te zijn. De regeering van het kanton Genève heeflt hem eenvoudig geduld, en zelfs een bevel'tot uitzetting tegen hem uitgevaardigd, wegens het geinis van wettige papieren en het aannemen vau een valschon naam. s De Prins heeft verder als redacteur van het blad Lo Mévolté opruiende taal gevoerd: op 18 Maait in e«;i openbare vergadering te Genève den mrord op Keizer Alexander II verheerlijkt. Verder heeft hij op het socialisten-eongies te Londen redevoeringen gehouden, waarbij hij, volgens zyn eigen blad, heeft medegewerkt aan het nemen van besluiten, waai van het doel was, het organiseeren van den. moord en de omverwerping van alle ge vestigde machtenen waai toe chemische én physischa middelen zouden worden gebezigd^ die reeds zooveel diensten aan de revolutionaire zaak hebben bewezen, en die bestemd zijn er nog grootere te bewijzen, als middelen van verdediging en van aanval. Het is, dus zeker, dat deze Prins een werkzaam agent is van de propaganda die de regeeringloosheid lot doel en den moord tot middel heeft. Oin deze redenen meeut de boudsregeering hem het verblijf op haar gebied te moeten ontzeggen'. Het Journal da Genève bevatte in zijn nummer van 24* Augustus jl, een proclamatie, waarin tegen het besluit der boudsregeering werd ge*

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1