Handel en Nijverheid op aanstaanden Donderdag 1 d September zullen niefc plaats hebben. j Naar -wij vernemen, heeft Z. M. de Koning het voornemen te kennen gegeven om ook op het Loo wedrennen te organiseeren, «venals te Bussem hebben plaats gehad. Daartoe is aan acht bestuursleden van de Vereeniging tot veredeling van het paardenras in Nederland de croquis toegezonden van het Loo en om streken. De firma Smulders heeft daartoe op de bestaande kaarten het Kouingsspoor moeten aanbrengen, dat tot aan het paleis van het Loo voert. In verband met het bezoek dat de Koning Vrijdag aan den Oorsprong brachtvernemen wydat binnen kort Z. M. nogmaals zich derwaarts begeven zalvergezeld van Zijne gemalin. Bij die gelegenheid zou de Koning «n Koningin dan een paar dagen in Arnhem vertoeven. Zooals gemeld is, bracht Z. M. de Koning in de vorige week een bezoek aan het landgoed Den Oorsprong bij Oosterbeek. Te Arnhem liep toen al dadelijk het gerucht, dat Z. M. dat schoon gelegen landgoed wenschte aan te koopen voor H. M. de Koningin. Thans vernemen wij dat dit voornemen werkelijk bestaat. Het land goed behoort in eigendom toe aan Jhr. Van Borssele, burgemeester van Ede, en naar meu zegt, zou de koopsom bepaald zijn op f300,000. (N. R. OS.) De Prins van Oranje is te Parijs afgestapt in het hotei «Continental", waar hij kamers had doen bespreken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een aanschrijving aan Gedep. Staten der verschillende provinciën gezonden, om er op aan te dringen, dat de belooningen van de onderwijzers, die met het geven van herha- lingsonderwijs of het houden van een avond school worden belast, niet in den vorm van toelagen plaats hebben. De jaarwedden van de met die taak belaste onderwijzers behooren met het daarvoor bestemde bedrag te worden verhoogd en die verhoogde jaarwedden aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen en tevens de grondslag voor hun pensioen-bijdrage verhoogd te worden. Dat zal er ook toe bij dragen, om afwisselingen van het personeel tegen te gaan. Op initiatief van onze Regeering zal, naar wij vernemen, binnenkort te 's Hage eene con ferentie worden gehouden, van gedelegeerden van verschillende Regeeringen, tot het ontwerpen van een regeling van het internationale politie toezicht op de visscherij in de Noordzee. Gisteren is te 's Hage Oji 61 jarigen leef tijd overleden het oudgemeenteraadslid jhr. II. O. A. Yer-Hueli, bekend om al -wat hij heeft gedaan tot verfraaiing der residentie wat wandel wegen, parken en waterpartijen aangaat. J. J. S.verversknecht te Vlaardingen kwam Zaterdagavond zijn voormaligen hospes, J. T. L., te Delfshaven eens opzoeken en miste den volgenden ochtend zyn horloge, waarvan hy aangifte deed bij de politie. Het bleek dat de gastheer het verkocht had aan een uitdrager te Rotterdam. J. T. L. is thans overgebracht naar de gevangenis, en het horloge werd in beslag genomen. Wjj ontvingen inzage van een brief, door een hooggeplaatst personage te Rome aan een onzer stadgenooten geschreven, en lazen daarin, dat het gerucht, als zou Paus Leo XIII het voornemen hebben zyn zetel naar elders te verplaatsen, volkomen ongegrond is. Z. H. moet er geen oogenblik aan hebben gedacht, om de residentie zyner voorgangers te verlaten, maar integendeel nog zeer onlangs tot zijne omgeving op het Yaticaan hebben gezegd, dat hy liever als martelaar te Rome zou willen leven, dan elders all ongehinderd hoofd der Katholieke Jterk. (Amti. Ct.) De heer Yan Hamme deelt aan bet Vad. mede dat Sarah Bernhardt, onder zijn directie, zes voorstellingen in Holland zal geven, waarvan twee te 's Hage en wel op 26 en 29 Oct. De duurste plaatsen zullen van 8 guldon zijn. Naar wij vernemen, hebben zich reeds ongeveer 500 oud-strijders van -1830/31 aan gemeld voor deelneming aan het herinnerings feest, dat 12 September e. k. te Amsterdam gevierd zal worden. Neemt men het aantal leden der vereeniging )>IIet Metalen Kruis" in aanmerking, die aan dat feest kunnen deelnemen dan mag het cijfer van 500, dat zeker nog grooter worden zal, inderdaad aanzienlijk heeten. Op 26 Juli heeft Den Briel een prachtig cadeau gekregen! Juist op dien datum van onze vry verklaring van Spanje, heeft Mr. Alex. Yerhuell, vau Arnhem, aan deze oude stad ten geschenke gezonden zes folio portefeuilles, inhoudende de groote menigte portretten en historieprenten welke door Iloubraken zijn gegraveerd en door Verhuell beschreven werden in zijn Jacolus ILoulraken et son oeuvre (Arnhem 1875) en in het supplément tot dat werk (Arnhem 1877.) Het geheel, honderden en honderden keurig opgezette exemplaren, waarbij kostbare teeke- niugen en etsen van Arnold Houbraken (den vader vau Jacmag wel eene eenige verzameling geheeten worden, want zij bevat, uitgenomen eenige buitenlaudsche portretten uit het supplé ment, een afdruk van elk der etsen van onzen kundigen Houbraken. Eeu coinpleete Houbraken. Deze kostbare schat sluit zich aan aan de vorstelijke gift vroeger door YerHueil aan Brielle geschonken; die tientallen portefeuilles met historische platen en portretten uit de vaderlandsche geschiedenis en welke collecte in twee catalogi, Patriae genoemd, door hem beschreven zijn en Den Briel werden vereerd op 1 April 1872. toen VerHuell ook een halve ton gouds aan Brielle, of liever aan het Ya- deriand present gaf, om het Asyl voor zeelieden uit te breiden, waardoor dit dau ook verdubbeld is geworden. (AT. Speet.) De vijfde lijst der Standaard geeft als totaal van 150 locale comités f 45,872.483/2. De heereu Koning Go., agenten der Union Steamship company London te Tessel, ontvingen dezer dagen een schrijven van den Staatssecretaris der Transvaal den heer Bok, over de kwestie van emigratie. Daarin komt o. a. het volgende voor: »Zooals ik reeds tijdens mijn bezoek aan Tesse' opmerkte, is dit land juist en in hooge mate geschikt voor veefokkers en landbouwers; er is echter een maar aan vei bonden; men moet iets, al is liet maar een 500 bezitten, om mee te beginnen: die soort menschen worden stellig rijk hier; totaal arrne menschen hebben het overal in de wereld maar beroerd, en ik weet niet of ik dezulken wel zou kunnen aanraden naar hier te komen; nog wel knappe, sobere ambachtslui, vooral geen klerken of zoo, daar woulen wij reeds mee over stroomd; zij kunnen zich niets anders voorstellen dan te worden boerenschoohneester tegen 4 's maands salaris, maar heel prettig is dat baantje naar ik hoor niet. Met eenig geld is hier stellig veel gemakkelijker dau in Europa meer en veel geld te verdienen, maar dat beetje geld is dan ook bepaaid noodzakelijk. Aangekomen te Natal (Durban,) koopt men een osse- wagen met eert span ossen van 10 stuks, huurt een leider en drijver (zwarten,) en komt naar hier. Heeft men dan zijrt wagen en ossen niet meer noodig, dan verkoopt metr ze weder hier. De beste wijze en de gemakkelijkste en aangenaamste is natuurlijk per stoombooten van Currit of Union, enz. In de Zwolsche Ct, van eergistereu vindt men een ingezonden stuk van den heer II. J. Maarschalk, gouv.-landmeter te Wakkerstroom in de Transvaal, van den volgenden inhoud: zHollandsche jongelieden, die voornemens zijn naar de Transvaal te verhuizen en eenige maanden als schoolmeester bü de Boeren wenschett dienst te doen, kunnen zich hij mij aanmelden om als zoodanig bij goedgestelde Boeren in de districten Wakkerstroom, ijti echt en Standerton geplaatst te worden, inits zij in staat zijn onderwijs te geven in 't schrijven, lezen, rekenen, geschiedenis en aardiijkskunde en aan mij getuigschriften kunnen geven Van goed gedrag. De Engelsche taal is niet bepaald een vereiachte, maar op een beetje kennis van den bijbel en het zingen van gezangen en psalmen zijn sommige Boeien bijzon der gesteld. »Zij kunnen minstens 5 a 6 pond in de maand verdienen en alles vrij, behalve kleeding. Hollanders, die in de Transvaal aankomen, moeten eerst azouten". Daarvoor is eenige tijd dienst als schoolmeester bjj een Boor een uitstekend iets. Men kan dan met de gebruiken van liet land bekend worden en op zijn gemak uitzien naar iets waarmee men zyn fortuin hoopt te maken. Ik ken verscheiden welgestelde menschen die als schoolmeester begonnen. «Verscheiden Boeren hebben mij gezegd, dat zij een schoolmeester noodig hebben ou mij verzocht eenige moeite voor hen te doen. «Ik meen zulke jongelieden bij hun aankomst alhier met goeden raad bij te kunnen staan, aangezien ik zeker 8 van de ld maanden onder de Boeren doorbreng." •13 Juli 1881. II. J. Maarschalk, Oouv.-Land meter, Wakkerstroom. Da berichteu omtrent Kiesewetterdie vóór twee weken een vrouw in de Agnieten- straat te Leiden vermoordde en thans zelfs in het ziekenhuis verpleegd wordt, luiden steeds minder gunstig. De toestand van hel meisje uit de Galgslraat" is bevredigend; de kogel was spoedig uit haar arm verwijderd. Lül.) In verhouding tot de toenemende belang stelling der leden van de Yereeniging Ret Meialen Kruis in het te viereu huishoudelijk feest, neemt ook de welwillende medewerking van land- en stadgenoot meer en meer toe. Zoo heeft evenals de andere spoorwegmaat schappijen reeds gedaan hebben, ook de directie der Nederlandsche Centraal Spoorweg-maat schappij besloten, aan de leden der Vereeniging, op vertoon van hun bewijs van deelneming, 11 September en volgende dagen, in lokaal verkeer naar Amersfoort en Utrecht, tegen betaling van enkele reisvraeht, retourbilletten af te geveu. Zoo hebben bestuurders der Panorama-Maatschappij op heuscho wijze aan geboden, voor de leden der Yereeniging, bij gelegenheid van do feestviering, de kuustzaal, en hel Panorama kosteloos open te stellen. Dezer dagen is medegedeeld, dat van de bemanning der Nederlandsche vloot, die 65 jaren geleden aan de tuchtiging der Algerijnen deelnam, nog in leven is de heer C. II. Röpcke. Naar de iY. R. Ct. verneemt is deze niet da eenig overgeblevene. De heer Jhr. Pieter Damas van Citters te Oostkapelle, oud-zeeofficier en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, diende tijdens het gebeurde voor Algiers ais adelborst 2e kl. aan boord van het admiraal schip, gekommandeerd door den kapitein ter zee A. YV. De Man. Te Maastricht meent men den moordenaar op het spoor te zijn van een meisje, dat te Smeermaas vermoord werd. Zekere glasblazer Lidieu, die gehuwd was en vijf kinderen had, gaf voor ongehuwd te zijn en zou in den echt treden met een jonge dochter, die, toen zy van zijn toestaud vernam, natuurlyk weigerde zyn vrouw te worden. Hjj bracht haar toen om het leven. Nu meeat men dat bij in de voormalige kazematten buiten de stad zich verscholen heeft, waarheen men zijne moeder heeft zien gaan met een mandje eten. Aan den berm langs den Lekdijk onder Vreeswijk is men steeds druk aan het werk. Op het punt nabij het Klaphek, waar verleden jaar de verzakking is geweest, vordert het langzaam, uithoofde de moeielijkheden welke telkens ontstaan, zoodat het zeker nog eenige» maanden zal duren, eer de geheele berm langs de dijken, zoo boven ais beneden het dorp, voorgoed kan opgeleverd worden. Te Emmerik zyn dezer dagen eenige dames die een dag in Arnhem doorbrachten, op het douane-bureau beboet, omdat zij te zamen onge veer een heel pond gebak en suikergoed voor haar kinderen bij zich hadden, dat zij niet hadden, aangegeven. In hooger ressort werd haar de boete kwijtgescholden, maar het inkomend recht van een mark moesten zij voldoen. Bij zulk, een toepassing van de tariefwet, moet de welvaart vaa Duitschland wet ontzaglijk toenemen. (Arnh. Ct.) Veel schade wordt aan de veldgewassen veroorzaakt door den aanhoudenden regende tarwe heeft have kleur verloren, is ontkiemd

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2