J Kerknieuws. m I Gemengde Berichten. M i J, *1 v r ,-i 1 jfetic oevamg tateree! van echtelijk geluk -in de vorstelijke -woning zou diezelfde kloeke pen ons thans malen als beeld van de moeder weelde onzer Koningin, van den trots, de vadervreugde des Konings bij de aanschouwing van dit hun kind! Immers, wat ook hofiekels mogen afdingen op het gebrek aan luister eener hofhouding ■waar huiselijkheid heerscht, Konioklijker geluk bestaat er in waarheid niet dan dat van ouders, dia toegelachen worden door de mollige lipjes van bun eigen blozend wichtje. En zoo is het thaos ten ITove. Prinsesje is het zonnetje in huis, de luister van een Hof, overstraald door een aanminnigen kinderlach! Treffend beeld van het verschil tusschen groot heid en geluk, nieuwe illustratie van de bekende plaat met het onderschrift: Bonheur passé richesse. Daarom is het feest van Apeldoorn heden in waarheid een feest, hoe eenvoudig 't overigens zij. Maar een echt kinderfeest was he.,.. Ruim 700 kleinen trokken van morgen in "optocht uit liet dorp de Loolaan door, naar het lust slot. Vlaggenbloemen, oranjelint en sjerp sierden deze blozende, spelende jeugd der streek. Het was een verrukkend gezicht dezen kinderstoet te zien voorttrekken tot aan het bordes van het Paleis, waar het Prinsesje op den arm der Koninklijke moeder haar eerste audiëntie gaf, kraaiende vai: gezondheid en kinderlijke vreugd op het zien van ai die be weging en kleurige vlaggetjes. Eon 20tal meisjes, in het wit gekleed' met Oranje-sjerpen, gekozen uit de weesjes, de leerlingen der armenschool en ook uit den eersten stand van Apeldoorn, gingen het Paleis in, begeleid door de Com missie voor de feestviering. Zij boden de kleine Prinses eeu prachtigen zilveren drinkkroes met -haar naamcijfer, het Koninklijke wapen enden datum van heden. Verder een heerlijke bouquet van blauwe bloemen, waarin met witte rozen een W. gekroond aangebracht was. De drink kroes is uit de fnbiiek van Van Kempen, het bouquet uit de bloemkweekerij van A. J. De Veer, Orapjepark te Apeldoorn, Verder bood laatstgenoemde aan de Koningin een eigenaar dige nieuwigheid aan op het gebied van bloem- schikkiug, nameljjk eon waaierbouquet, zjjude een ruiker in waaiervorm, de buitenkant van satijn en kant, de binnenkant uit fijne bloemen bestaande. (AT. v d D.) Het Loo. Duizenden menschen waren hier gisteren op de been. Pes voormiddagsten llaA uur begaven z.ich ongeveer 800 kinderen in op tocht naar het paleis. Het geschenk voor de kleine Prinses, een zilverenbekertje, werd ineen bloemenmandje voorop godragen. Het opschrift op het bekertje luidt: Prinses Wilhelmina Paulina, aangeboden door Apeldoorn jeugd op, enz. De Koning en de Koningin stonden op de stoep'voor het paleis. De kleine Prinses, op den arm der Koningin, nam het bekeitje in handen en wuifde met haar handje de kinderen toe. Er zijn reeds berichten omtrent het gmote schaakcougres te Bei lijn. Zukertoit heeft zijn party tegen Wilfried Paulsen verlorenWinawer, Dr. Schmidt, Louis Paulsen,'Niemann, J. Berger Witteck en Jacques Schwarz wonnen hunue partijen respectievelijk van Wemmers, Schallopp, Miukwitz, Von Scliütz Pitschel, Tshigaryn en Dr. Noa. Mason speelde tegen Blackburne een hardnekkige partij, die meer uan 7 uur vordeide en den volgenden dag zou worden voortgezet met kans op remise. Men berekent dat de wedstrijd, alhoewel de achttien concurrenten slechts éóne partij niet elkander hebbeu te spelen, drie weken zal duren. Steinitz woont den wedstrijd bij, doch slechts als toeschouwer. 1 "ij zal intusschen een critisehe beschouwing van de gespeelde partijen het licht doen zieb. -De kapitein van de bark Laura Lewisvan een reis naar Brazilië' te Mobile teruggekeerd; rapporteert, dat de tweede stuurman William Smith op de hoogte van Sand-Isiaud overboord viel. Onmiddellijk wierp men hem een touw en een plank toe, doch voordat men een boot kon uitzetten, zag men een grooten haai toe schieten, die den drenkeling bij liet middel beetpakte en met hem in de diepte verdween. Twaalf uur lang bleef de bark op dat punt kruisen, ving en opende verscheidene haaien, maar ontdekte geen spoor of overblijfsel meer van den ongelukk ge. Hoe liet te Parijs soms toegaat. Des nachts 2 uren passeerde eeu zadelmakersknecht de Pface Clignaucourt, ..en hem eeu meisje naderde. Hij verzocht haar haars weegs te gaan, doch nu daagden er eensklaps een drietal schurken op, eveneens van vrouwspeisonen vergezeld, die den werkman te lijf gingen. De lafhartige aanranders lieten hun slachtoffer eerst aan zijn lot over toen 7'j hem eenige ribben iugetrapt en hem zwaar aan het hoofd hadden verwond. Den volgenden morgen bezweek de ongelukkige in een ziekenhuis. De politie heeft dientengevolge een vijftiental arrestaties gedaau. Vóór eenigen tijd nam de directie der tramwegmaatschappij te Bucharest proeven om in plaats van paarden ossen voor de trams te gebruiken. Nu meidt men uit Bucharest, dat die dieren zoo uitstekend voor de trams beval len, dat weldra alle paarden afgeschaft en alleen ossen voor de wagens zullen worden gebruikt. Te Bangkok, de hoofdstad van Stam, had ia het begin van Juni de plechtige intocht plaats van eeu nieuwen god, een sneeuwwilten olifant, dien men, na lang zoeken, gevonden had om den gestorven god te vervangen. De Koning trok met zijn Ministers, de pries ters en eeu talrijke volksmenigte het heilige dier eeu paar mijlen tegemoet. Allen knielden voor dan olifant neder, en de Koning liet zich, als teeken van zegen, de snuit van deu god op hoofd eu schouders leggen. Daarop trok men iu optocht Bangkok binnen, waar de straten feestelijk versierd eu met sol daten bezet waren. Aan de rechtei zijde van den olifant liep de Koning met uitgetrokken zwaard, en aan den linkeikaut de opperpriester met een gouden staf in de hand. Bij het verschijnen van den god knalden er vreugdeschotende soldaten salueerden, eu het volk knielde neder. De Koning leidde den olifant naar de voor hem bestemde vertrekken in het paleis, hing hem daar het grootkruis van een Siuineesche orde om, en verleende hem den ïang en titel van souverein. Het eten en drinken wordt den nieuwen god voorgezet in goud en potselein, De bekende Eugène Godaid is onlangs in gezelschap van 3 journalisten met een luchtballon opgestegen,- uit een tuin te Schön- bruun, Eeu uur na de opstijging brak een hevig on weder los. De ballon dieef midden tusschen de bui en drie malen achtei eeu schoot een bliksemstraal vlak langs het ligte voertuig. Godard behield zijn tegenwoordigheid van geest en na vergeefsehe pogingen te hebben aau- geweud om door het uitwerpen van bailast boven de bui te stijgenbesloot hij zoo snel mogelijk te dalen. De ballon bevond zich toen op eeu hoogte van ongeveer 3000 M. en bewoog zich met een snelheid van 34 voet per seconde. De luchtreiziger opende de klep en- de ballon begon met ijzingwekkende snelheid te dalen. Plotseling riep Godaid: sWij zullen in den Donau vallen.-" Een vergeefsehe poging werd aangewend om het anker te doen vallende boomen waren te laag en de snelheid was te groot. Elk oogeublik dreigden de reizigers in het water te gei aken en dan zou door den storm alle hoop op behoud verloren zijn. Eens klaps zei Godard somber: sMjjnlieefeuer is een te veel in den ballon 1" Niemand had echter lu3t zich voor zijn iotgenooten op te offeren; de luchtreiziger wierp nog 25 kilogram touw over boord en trachtte op nieuw liet anker te doen vallenGoddank wij zjjn gered 1" klonk het eensklaps toen een geweldige schok, die het heele voertuig deed schudden en trillen, 't bewijs gaf, dat het anker eindelijk vatte. Weldra kwam er hulp, en spoedig zaten de reizigers aan een goed soupé in een nabijgelegen herberg bij Klosterneuburgom zich van den doorgestauen angst te herstellen. In Zwilseiland hebben vreeselijke on- weeren en hagelbuien veel schade veroorzaakt. Duizenden vogels werden door deu hagel gedood] Vrijdagnacht is te Chicago het varkens- vleeschmagaziju van Hately tot den grond toe afgebrand. Er gingen 4 millioen pond spek en 150,000 vaten met verduurzaamd varkensvleesch verloren. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Toen onlangs te W/acka in Hongarije het honderdjarig bestaan eener kerk werd gevierd, maakte de gees. ke iu zijn rede de opmerking, dat van allen die de inwijding der kerk hadden bijgewoond, wel niemaad meer in leven zou zijn. Die bewering werd echter na afloop der plechtigheid gelogenstraftdoor iemand, die vei klaarde zelfs nog medegewerkt te hebben aan den bouw der kerk. Die man, Martin Basci genaamd, is ruim honderd twintig jaren oud, maar nog gezond eu iu het volle bezit van zijn vermogens. Hij is de oudste man van OostenrijkHongarije eu misschien ook wel van geheel Europa. Er is weer een stoomschip met vleesch in bevroren toestand van Melbourne naar Londen onderweg. De lading bestaat uit -1085 geheeie schapen250 voor- en achtergedeelten van ossen, enz. Dr. Le Bon had met goed gevolg getracht dieren, bij wie ademhaling en polsslag niet meer waren te bespeuren, in het leven teiug te roepen door middel van warme baden. Goyard heeft, Or '<«ns het Album der Natuur, dit middel toegepast bij een schijnbaar levenloos geboren kind, nadat vooraf gedurende twee uren alle gewone middelen, vrij vingen, kunst matige ademhaling, electriciteit enz., te ver geefs waien beproefd. Ten einde raad, dompelde hij het kind tot aan den hals in water van een temperatuur van 45» h 50°, dat op die warmte gehouden werd, en had reeds na nog geen 30 seconden het genoegen, een eerste ademhaling j 'e mei ken, die weldra door andere uit- en a- M Heiningen, gevolg werd. Na 5 minuten was het kind vol leien. Een geheel nieuwe industrie, die veel opgang maakt iu Amerika, is het vervaar-'igen vau kunstmatig ebbenhout uit zeegias. De kleur moet even schoon zijn als die van het werkelijke ebbenhout; ook heeft het nieuwe fabrikaat in het betasten schijnbaar dezelfde eigenschap terwijl het natuurlijk aanmerkelijk goedkooper is. »!l 01 d f Ned. Herv. Kerk. Toezegging van beroep naar Ilouveeif, G. Nijhuis, te lloogeveeti. Zes lal te Leeuwarden: dd. ,1. G. Busch Keyzer, te Dalen inet 42; 1'. A. Jas,to Sasscnheim,41;\V. J. Iinmink, te Ameisfooit, 41; M. Hoog, te Voorschoten, 44; R. II. Diijber, te Diever, 42 en A. 1'. II. Blaauw, te Eist, 41 stemmen. De lieer II. L Vinke, predikant bij de Hervormde gemeente te Rotterdam, hei docht gisteren zijn 25jarige evangeliebediening bij die gemeente aldaar. Van gemeenteleden, lecilingeu en van verschillende andere zijden mochten hem de welspickendste bewijzen ten deel. vallen vau de achting eu genegenheid, welke-hij zich in die betrekking heeft verworven. r!'| 1 «Pil f r "j I De 46ste algetneene veigadering van de Hersteld Evangelisch Luthersche keik in Nedeilnnd werd gisteren te Amsterdam geopend. Als afgevjMtdïgdcn namen zitting: van Amsterdam ,i v/ l -k

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3