talijnt Saplijb, nitpzonfiera Binsiaf. Biiïealaiisüie Bericiileii. A°. 1881. Zaterdag 3 September. AS 5263. Kennisgeving. "V" ij f ëu Dertigste Jaargang. 4jJ0NNB»E«Tai'RiJ», per kwuiiaalf 1.85. franco P8r posti door het geheels Rijk - 2.50, Aftonderlyke nnuuners- 0.10. BUKUAU: MAKKV, E, 184. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het ingekomen verzoek van de DI RECTIE der Stearine Kaarsenfabriek sApollo", dd. 18 Augustus jl«, gerigt aan Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie, om vergunning tot hot plaatsen van een grootereu stoomketel in de plaats van den vroegere» ketel no. 1, in genoemde fabriek aan de Buitenhavenweg wijk C, no. 3li0 kadaster sectie D, 1506. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretaiie der Gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 15 September a.s., des middags ten 5~ ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen hot toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vódr het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mogten ijjn ingekomen, keuoïa kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoen-d, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Seeretaris, A. \V. MULDER. Schiedam, 2 September 1881. Het is heden elf jaren geleden, dat de slag bjj Sedan aan de heerschappij der Bonapartes een einde maakte. Frankrijke zon scheen onder gegaan, Duitschland jubelde van Oost tot West, van Zuid tot Noord, Bismarck, de man van bloed en ijzer, was de held van het oogenblik, en toen weinige maanden later het Duitsche Keizerrijk op nieuw verrees, en de legende van denslapenden KeizerBarbarossa waarheid scheen te worden, toen nam Bismarck ais kanselier van het rijk de teugels van het bewind in hauden, en moest alles, hoe hoog ook geplaatst, voor hem bukken. Er is machtig veel in dien tjjd gebeurd. Bismaick bond den strijd aan met de Katholieke geestelijkheid. De zoogenoemde Meiwetten werden in Pruisen uitgevaai digd, bisschoppen werden verdreven, gemeenten zonder geestelijken gelaten; een algeineeu verzet van de zijde der Katholieken tegen het beleid van Bismarck bleef niet uitmaar het heette, hij Zou niet naar Ganossa gaantoenadering moest van den kant der kerk getoond, koa niet van de zyde der regeering verwacht worden. Nu is in de laatste jaren niet alles zonne- isohyn geweest in het nieuwe Duitsche Rijk. De Franscho oorlogsbelastiug, hoe boog ook gesteld, heeft geen welvaart in het land ver spreid: de financiën ziju zelfs bepaald in ongun- stigea toestand; de Bondsstaten moeten hun lui maatschap van het groote Rijk met zware belastingen betalen; de socialisten hebben overal het hoold opgestoken en worden door itt dwaogwetten in ontzag gehouden, in het kort: de ontevredenheid is groot. Nu heeft de Rijkskanselier het ongelukkige gebrek, dat hij meent van alles verstand te hebben, en dat hij aan diplomatisch talent de gave paart, die in een minister van financiën onontbeerlijk ziju. De proeven, die hij op dit terrein heeft geleverd, vielen echter zeer ongelukkig uit, en waren een eeuw geleden vrij wat beter op haar plaats geweest dan thans. Bovenal woelt hem een plan door het hoofdhet tabaksmonopolie, waardoor hij meeat dat millioeneu marken in de schat kist zullen vloeien. Hij heeft tot heden echter geen meerderheid voor dat plan kunnen viuden, al heeft hij het ook smakelijk trachten te maken door een ander ontwerp, waarbjj aan oude werklieden een pensioen uit de staatskas zou worden verleend. Gaf men hem toe op het punt van ziju tabaksbelasting, dan waren de middelen gevonden om de ouden van dagen in het Duitsche Rijk van het no'odigete voorzien. Een herinnering aan de nationale werkplaatsen van Louis Blanc, tijdens de republiek \an '48 moest reeds voldoende zijn, om den kauselier zulk een avontuurlijk plan uit het hoofd te doen stel len maar Bismarck laat niet spoedig iets varen, dat hij meent aan zyn ontwerpen bevorderlijk te zijn. Velen meenen, dat zijn toenadering tot de Katholieken de strekking heeft, de leden dier partij in den Rijksdag voor zijn plannen te winnen. Dat Trier in Dr. Korum een bisschop heeft gekregen, dat deze te Varzin door Bismarck op vriendschappelijke wijze is ontvangen, dat ook deze prelaat op audiëntie is geweest b'ij den Keizer, die hem in tegenwoordigheid van den Miuister van Eeredieust gehoor vei Ir mie, dit alles Zijn inderdaad goede teekeuenmaar de wijze, waarop Bismarck de onderhandelingen met den Pauselyken Stoel te Rome doet voeren, levert weer een proeve van 's mans eigen- dommelijke wijze van handelen. Te Rome, namelijk bij het Italiaausche gouvernement, is de heer Von Keudel! als gezaut aanwezig. Een maal behoorde deze gezant tot de meest ver trouwelijke vrienden van Bismarck, thans is het blaadje omgekeerd."Immers in officieuse dag bladen woidt de heer Von Keudell iu den laatsten tijd duchtig aangevallen; dat beteekent het zelfde als dat hij het bij Bismarck verkorven heeft. Er wordt hem onder anderen het ver wijt gedaan, dat hij lid is van de Cobden-club. Cobden was de man, die vrijzinnige beginselen op liet gebied van handel en nijverheid pre dikte, een tegenvoeter van Bismarck dus. De heer Von. Keudell moet gevoelendat hij zijn meesier had bobooien te volgen in diens rug- waartsche bevvegiugen. Op dit oogenblik ver toeft tevens te Rome de heer Von Schiösser, thans gezant te Washington, vroeger in dijdo- matieke betrekking in de eeuwige stad. Aan dezen zijn de onderhandelingen opgedragen met den Heiligen Stoel, ea naar men verzetten moeten die op,een goeden voet staan, zoodat er zelfs weder sprake is van het zenden van een zaakgelastigde naar den Pauselijken Stoel en vau een nuncius naar Berlijn. Alles wyst er heen, dat Bismarck den vrede met de kerk wil, om zeker daarua ziju financieële plannen inet kracht te kunnen doorzetten. Moeteu aan die ontwerpen ook zyn beste vrienden en ver trouwde helpers worden opgeofferd, dit schijnt den kanselier geen bezwaar toe. Een weiiiigje opwinding by gelegenheid van de herstemmingen, die in sommige arrondisse menten moeten plaats hebben; vrij wat be sprekingen over het tijdstip, waarop de nieuwe nationale vergadering moet bijeen komen, hiertoe bepalen zich voor het oogenblik de tijdingen aan gaande de binnenlandsche aangelegenheden in Fi ankrijk maar vrij wat meer onrust heerscht er in de regeeiiugskriugen omtrent den toestand in Afrika. Daar nemen de zaken een ernstige wending. Zoowel Tunis, waar de Franschen zich te kwader, uré'met dé zaken zijn gaan bemoeien, als deFran- sche kolonie Algerie boezemen groote bezorgd heid in. De Frausche kolonel Negrier heeft in laalstgemelde kolonie een hoogst onvoorzichtige daad gedaan. Op zyn marsch, om dan moord in Mei jl. op de mauschappen pener Fransche kolonne gepleegd, te wreken, heeft hij in de groote heilige stad der Sahara het graf van den stichter van den stam der Ouled Sidi-Cheikh vernield. De prachtig versierde kist, die het ge beente van den heilige bevat, en die rijk met goud en edelgesteenten beladeu is, werd door hem op kameelen medegevoerd, voorafgegaan door den standaard van den profeet. De tombe zelf werd vernield doormiddel van een mijn met 500 ponden kruit gevuld. Hierdoor werd wel voor een oogen blik schrik eu ontsteltenis onder de bewoners ver spreid, maar de godsdiensthaat begon onmid dellijk daarop te werken. Van nu af is de strijd van de zijde der iuboorlingen een heilige strijd, en reeds zyn een paar stamhoofden, op wier trouw men tot dien tijd koo rekenen, van vrienden der Franschen verwoede vijanden ga- worden. De kolonel Negrier heeft door ziju handeling zijn land al eeu zeer slechten dienst bewezen. Voortdurend worden, versterkingen uit de Fransche ooilogshavens gezonden, terwyl de komst van den Gouverneur-Generaal van Algerië, Albeit Giévy te Parijs wordt aaugekondigd. DUITSCHLAND. De Nordd. Ally. Zeit. meldt heden het vol gende: >De Duitsche gezant te Washington, de heer Schiösser, vroeger gezantschapssecretaris bij den Pauselijken stoel kon in den loop van den zomer, gedurende zijn tijdelijk verblijf te Romemet de hem van vroeger bekende kerkelyke waardigheidsbekleeders aldaar ver trouwelijke betrekkingen aanknoopen, waaruit voor beide partijen de hoop voortsproot, omtrent.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1