TIIj enla n tscïiT"BerTcTfeï. gewichtige paoten tot een overeenstemming te geraken, wat betreft een voor beide zijden aanneemljjken modus vivendi, zonder van een der beide partijen te verlangen, van eenig hoofdbeginsel van het standpunt afstand te doen. Met het doel om langs den nu gebaaoden weg de overeenstemming verder voort te zetten, trachtte het ministerie van Buitenlandsche Zaken, om de persoonlijke betrekkingen van Schlösser tot een verdere toenadering dienstbaar te makenen is gemelde heer thans naar Rome teruggekeerd, om met de kerkelijke auto riteiten aldaar die punten vertrouwelijk te bespreken, ten opzichte van welke beide par tijen elkander verdere concessiën zouden kunnen doen. Genoemd officieus blad voegt er by, dat men mag aannemen dat daardoor een grondslag voor verdere besluiten zal verkregen worden, welke het bezetten der overige bisschoppelijke zetels en het wetsontwerp van den 19 Mei 1880, over de verandering der kerkelijke-poli- tieke wetten, benevens verdere soortgelijke voor stellen voor de aanstaande bijeenkomst van den Landdag zullen betreffen." De verkiezingen voor den Rijksdag zullen den 27sten October plaats hebben. ENGELAND. Lord Dufferin meldt uit Konstantinopel dat de Sultan den Mustassarif van Bayazid, wiens wanbestuur tot ernstige klachten aan leiding gaf, uit zjjne betrekking ontslagen heeft. Terwijl aan de Standard en de Daily News door haar reporters te Durban het vertrek van Wood uit Zoeioeland naar Durban wordt gemeld, telegrafeert de Times-correspondent te Durban dat Wood voornemens is een samenkomst der hoofden te beleggen. Deze correspondent om schrijft den toestand van Zoeioeland als een chronische anarchie. Garnet Wolseiy's regeling mislukte. Verscheiden districtshoofden stroopen het geheele gewest af met gewapende benden. Een officieels depêche uit Indië meldt, dat de Emir Ayoeb-Khans vredesvoorstellen heeft geweigerd. Aan de Daily News wordt uit New-York geseind, dat een Duitsch dokter, van Panama teruggekeerd, ee* treurig tafreel ophangt van de kanaalwerken. Het totaal getal arbeiders is 250, waarvan 200 negers. De helft der negers Ijjdt aan de koorts. Het werk vordert niet, de ellende is groot. AMERIKA. Dr. Hamilton gelooftdat Garfield in het leveo zal blijven; het oorkliergezwel wordt weeker en er komt etter uit; er weid een tweede insnyding gemaakt, waaruit ook etter vloeide. De longen blijven goed, de zieke had jl. Dinsdag geen koorts; hij gebruikte behalve 3>milk toast" ook wat bouillon. Doelende op da vele malen dat hij weer was ingestort, moet Garfield hebben gezegd»Aan hoeveel stations zal ik nog moeten stilhouden?" SCHIEDAM2 September 1881. De verkiezing van dén lid voor den ge meenteraad alhier ter vervuiling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer .1. F. Legner, die in 1885 aan de beurt van aftieding zou zyn, zal plaats hebben op Maandag den 12 September 1881van des voormiddags negen, tot des uamiddags vjjf uur,_ ten Haadhuize aldaar. Hedenavond is het Cjarig docbtertjé van J, Lourens. aan 't Oude Kerkhof spelende in de Kerkstraatgracht gevallen waaruit zjj gered is'do.or, G. Groeneweg, die zich te water begaf toen 1 het, meisje in zinkenden slaat verkeerde.. Tei yyl" Z. M..de( Koning Maandag door, het dorp Bennekom reed, werd ip zijne oomid- -t 7' v M* dellyke nabijheid een pistoolschot gelost. Daar- li'.- ;V 'S <Hi "v - door ontstond natuprlijk een opschudding, welke echter weldra tot bedaren kwam, toen het bleek, dat de schutter niets anders had bedoeld dan door een vreugdeschot hulde te brengen aan deu koninklijken bezoeker. Het AT. v. d. D. deelt nog de volgende byzonderhedea mede betreffende de feestelijke viering van den eersten verjaardag van Prinses Wilhelmina, op het Loo. Gelijk men zich herinneren zal was de toegang tot het concert, door de kapel der grenadiers en jagers in het park van het Het Loo ge geven voor ieder opengesteld. Dit was dan ook de reden dat duizenden, uit alle richtingen des lands, hierheen waren gekomen, in de hoop de Koninklyke familie te zullen zien. En die hoop werd niet beschaamd! Toen het weder wat opklaarde kwamen Koning en Koningin met de kleine Prinses de iaatste natuurlijk gedragen door haar min in het park en wandelden tusschen de dichte menigte door die de Vorsten op het hartelijkst begroette. Koning en Koningin begaven zich aldus naar de bad tentwaar zij eenigen tijd het concert bleven aanhooren. De vertrouwelijke wijze, waarop zich daar de Koninklijke familie te midden van de menigte bewoog en de gelegenheid, die men daardoor bad om het Prinsesje te zien, maakten een uitnemenden indruk. Klaarblijkelijk waren juist voor dit kind velen herwaarts gekomen. Tenminste, wij spraken boeren en boerinnen uit hel hartje van Friesland, die daarom alleen waren her waarts gereisd. Men zag er niet alleen de Friesche en Noord-Hollandsche kleederdrachten, maai ook die van het Over-Maasche land en de Brabantsche kap zelfs. Voeg daarbij een trein uit Amsterdam met ruim 3000 passagiers, de adel uit de streek en van dat soort ei qui sa prönent d'etre de cetée boutique wemelt het hier de bewoners uit de ocnhggende gemeenten, en men zal zich een begrip kunnen vormen van de hier aan wezige menigte. De logementen en koffiehuizen en restauraties waren dan ook niet in staat alle duizenden die hier veitoefdente voedenen menigeen is van avond met een liougenge maag weer uit Apeldoorn veitrokken. Niettegenstaande deze en dergelyke kleine ellenden hoorde men 's avonds in de tremen den wensch uiten, dat deze dag telken jare aldus mocht gevierd worden. En waarlijk, de ordelijkede haitehjke wyze waarop zich de menigte in het park gedroeg, is daai tegen geen bezwaar. Als middel om de populariteit van onze Koninklijke iamilie uit te breiden wei kt zulk eene algemeeue audiëntie in hetLoo-park uitstekend. Daarvoor strekte de dag vau heden ten bewijze. Z. K. H, Alexander der Nedeilauden, Prins van Oianje, vergezeld van zijn adjudaut, kapitein Beyetmau, heeft vóór zyn vertiek uit Paiys naar Zwitserland de Electriciteit-teutoou- stellmg aldaar vei leden Maandagavond nog met eeu bezoek veieeid. Na.de Neaeilandsciie ai- deeling met veel belangstelling bezichtigd te hebben, heelt Z. IC. H. ouder geleide der Com missarissen, de heeien Oyens eu De Voijs, de mee»'t belaogryke zaken, welke deze tentoon stelling aanbu-dt, in oogeuschouvv genomen en zyn voornemen te kennen gegeven om zoo mogelijk bij zyn terugreis het bezoek te her nieuwen. Op de viaag wat de Prins van Oiimje voor zijn volk doet, antwooi dt het Botterdamsch Nieuwsblad sZich voorbereiden tot de taak, die hem eenmaal wacht eu die door hem ernstiger wordt opgevat dan door menig, anderen Vorst. >Wij weten o. a. dat geen dag voorbijgaat, of deu Prins wordt de korte inhojul medegedeeld van( al wat^op.staatkundig en sociaal gebied. in de Nederlandsche pers geschreven wordt, v" Met belangstelling wordt door hem gevolgd- wat in de Staten-Generaal of in den Raad van State behandeld wordt; wetsootwerpen en voordrachten worden door den Prins geregeld bestudeerd en wel met zooveel ernst, dat het geen zeldzaamheid is, wanneer namens hem aan de hoofden der betrokken Departementen nadere inlichtingen worden gevraagd. Ook in den vreemde zorgt de Prins geen vreemdeling te worden in zyn eigen land." Gedeputeerde Staten der provinciën zyn door den Minister van Waterstaat uitgenoodigd tijdig de vereischte opgaven te verstrekken voor het opmaken der statistiek van de scheeps vaartbeweging op de rivieren en kanalen in Nederland in 1881. Over 1880 is die statistiek thans door den Minister uitgegeven. Door den Minister van Oorlog zijn eenige wijzigingen gebiacht iD het voorschrift betrek kelijk het algemeen depot van discipline, hoofd zakelijk als gevolg vau de wet van 15 November 1879, krachtens welke de militairen ook lij vonnis aan een strengere krijgstucht kunnen worden onderworpen. De Minister vaa Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeente Krimpen a/d Lek eene subsidie van f887 toegekend, om te vooizieu in de gewone kosten van het onderwijs. Door curatoren der gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden is o. a. vooi gesteld den heer Mr. G. J. Giashuis eervol te ontheffen van het onderwijl in het Javaansch en hem te belasten met het onderwijs in het Soedaneesch, tegen een jaar wedde van f 750 en hem den titel van lector te verleenen. Een particulier telegram uit Londen van 1 dezer aan de N. B. Ct. luidt: Heden middag om 3 uur brak een hevige brand uit in het theemagazijn in Cheapside, op den hoek van Brearinreet. Bij totale mis lukking der pogingen tot blussching sloegen de vlammen naar de ovei zijde van Breadstreet over en tastten een zestal huizen aan. Een oogen- blik was Bow-church bedreigd. Er heerschte groote paniek. De vlammen werden om zes uur bedwongen. De schade is enorm. De Tiwes-correspoudeut in Egypte spreekt tegen dat Bligmères het ontslag van het geheele Egyptische Ministerie zou eischen. De 79ste algemeens vergadering der Ver- eemging van eu voor Nederlandsche Industrieelen zal o. m. gewijd zijn aan de bespreking van inlichtingen of wenken die dezerzijds zouden kuuneu worden gegeven ter bevordering van het weik der Commissie van do Tweede Kamer der Stateu-Generaal tot het houden eener enquête omtient de exploitatie der Nedeilandsche spoor wegen, de voortzeltiug der beraadslagingen over de te verwachten handelsverdragen en de kwestie van toezicht op stoom vaartuigen en andere ma- chiueriëo, iu vei baud tot de zorg voor afwering van ongelukken. Iu de 6e jaarlijksche algemeeue verga dering vau het Auti-Dieustvervangingsbond deelde de voorzitter, geu.-maj. M. I). graaf Van Limburg Stirum mede, dat de generaals Van Swiuten, Van der Heyden eu Veispijck leden der vereeuiging waien geworden. Het verslag van het hoofdbestuur over het( Ce jaar behelst eeu overzicht van de uitwendige geschiedenis van het Bond en van den per soonlijken dienst; van de verrichtingen van, het bestuur en de algemeene vergadeimg; den toestand der plaatselijke afdecliogen, wier aantal thans bedraagt 55, alsmede een versing omtrent^ den staat der finauctën, waaruit blijkt dat het saldo over het Ce jaar bedraagt f317.40'/5> De Staatscourant vau heden bevat in!, by voegsels de verslagen omtrent'sRjjks ver- zameliugeo van geschiedenis.en kunst over 188,0. ,r Een eoiresp. vau de Arnh. Ct. deelt, het,.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2