lertnims. 3ÉV Staatsloterij. SteielijllieiiTs. Gemengde Berichten. Volgende mede: Ik moet u melden, dat ik een bericht, in de Zutphensche Courant voorkomende, omtrent het schieten van artilleristen (op majoor V«n Dijk) als geheel onwaar constateer. Het yoad waarschijnlijk zijn oorsprong in baldadig heden gepleegd door genie-soldaten, bij het kasteel Ampsen. Daar was ik er getuige van, dat met losse patronen geschoten werd, een baldadigheid, .die door den divisie-generaal onderzocht eu naar ik verneem op afdoende wjjze gestraft is. De zich aan boord der Kaapsche mailboot bevindende Nedeilanders, de heeren A. M. en P. lijn niet omgekomen. De Zweep herinnert, dat Brussel reeds ja 1818 een panorama had, voorstellende den slag bij Waterloo en geschilderd door E. Maas kamp, met behulp van eenige schilders van Amsterdam; het werd later te Amsterdam tentoongesteld. In het afgeloopen jaar werden op de Neder- landsche epoorwegen 3 reizigers gedood door eigen toedoen en '1 gewond door den dienst 14 beambten gedood en 28 gewond dooreigpn toedoen, 4 gedood en 6 gewond door den dienst. Verder werden 8 personen gedood en 3 gewond op den spoorweg. Eergisteiavond viel een knaapje van vjjf jaren in de haven te Pernisde visscher B. Westervekl die er bij sprong bracht het geheel bewusteloos op het 'droge. Na de pogingeD, door de Maatschappij tot redding van drenke lingen vooigeschreven, te hebben toegepast, gelukte het de leveusgeesten weder op te wekken. Eergistei avond is kort nabij 't station Leiden, ter hoogte van de laan der gevangenis, een persoon door den trein ietterljjk aan stuk ken gereden. Armen en beeneu waren den ongelukkige, die nog leefde toen men hem vond, afgesleurd. Men vond in zijne zakken het letourbewijs van een kaartje van 's-Bage naar Leiden en vermoedt dat de man, die nog onbekend is, voor zaken naar Leiden ge komen en daar, in de duisternis verdwaald, 'op den spoorweg geraakt is. Een jongentje van 6 jaren te Delit, dat men zonder toezicht eergisternamiddag naar de kermis had laten gaan, keerde des avonds niet in de ouderlijke woning terug. Het werd overal vruchteloos gezocht, totdat gisteren in den vroegen morgen 't lijk door de politie werd opgevischt uit een gracht in de nabijheid der ouderlijke woning. De derde jaarvergadering De nie seen school met den Bijbel," zal gehouden worden te Utrecht, op Vrijdag 7 October a. s. De ingekomen voorstellen luiden ah volgt: 1. "Van het locaal Comité te IJlst De Unie wende zich tot de Regeering om le .verkrijgen dat hij het benoemen van examen commissie:) ook gelet worde op de bekwame mannen, werkzaam bij het Christelijk Ooderwijs. 2. Van hel locaal Comité te 's Gravenhage Het bestuur der Unie. sEen school met den Bijbel'' wordt verzocht, zich te wenden tot alle Gereformeerde kerkeraden, om bij iedere Zondagmorgen-godsdienstoefening een rondgang te'doen houden voor de School met den Bijbel, 3. Van het locaal Comité te 's-Gravenhage Het Bestuur der Unie »Een school met den Bijbel" wordt verzocht een centraal punt in Nederland te willen aanwijzen, ter verzending' •en verkoop van alle stoffelijke voorwerpen, die men wil missen, ten voordeele van de School met" den Bybel. '4. Van het locaal Comité te 's Gravenhage: Het bestuur der Unie vEen school met den Bijbel" wordt in ovei weging gegeven de collecte voor de school met den Bijbel te doen uitbrei den tot Nederlandse!) Indië. door middel van hft Genootschap voor in- en uitwendige zending te Batavia. 5." Van het locaal Comité te Alblusserdam j Het bestuur dor Unie verspieide volksblaad jes in meer populaireu vorm dan tot dusverre is geschied en liefst in den vorm van samen spraken. De iuhoud strekke om ons volk van de onmisbaarheid van Christelijk onderwijs te overtuigen en mede door voorbeelden van offer vaardigheid, de belangstelling in de School met den Bijbel op te wekken en te verlevendigen. In de Westfriesche Courant., n. en adv. blad voor Behagen en omstreken leest men: Eenigen tijd geleden vertrok een speciale trein met vee van Alkmaar naar Parma in Italië, zopals de bladen vermeld hebben; omtrent dit vee vernemen wij het volgende uit Panna: De beesten zijn in Holland aangekocht voor reke ning van een vereeuiging van landeigenaren en huu:boeien, omdat het Hollandsche ras bekend staat als bijzonder melkgevend (eininen- temente iattifera). liet zijn alle zwartbonte beesten en zij zagen er, alhoewel vermoeid door de extra lange reis, die in een paar dagen afgelegd was, goed uit. Het waren 133 stuks, t. w. 8 stiertjes, S koeien, 4 gedekte vaarzen en 109 vaarzen van een jaar. De inkoopsprijs bedroeg 40654,84 lire, trans portkosten 12327,32, invoerrecht 409,9ü, bijko mende onkosten 3648,12, de '133 stuks kosten dus totaal 63040,18 lire of gemiddeld 474 lire of f225 per stuk. Overscliie. De heer E. L Brouwer hoofd der school alhier is als zoodanig benoemd aan de school vóór gewoon en meer uitgebreid lager ondeiwijs te Medemblik. Delfshaven. Eergistermimiddug omstreeks 4i/a uur viel het negenjarig zoontje van J. W. in de diepe Voorhaven alhier, en zou zeker ver dronken ziju, wanneer hij den hein dooi' Dirk Katwijk toegestoken stok niet had kunnen grijpen, Vlnurdingeu. Van de haringvisschei ij zijn vier schepen biuuen, aanbreugeude 67 last pekelhaiing. Maassluis. Door dea heer A. Luijeadijk, onlangs hei kozen raadslid, is eergibteien ontslag ingezonden als lid van den Raad dezer gemeente. Pernis. Van de kolvisscherij is een sloep binnen met 75 ton zouteviseh en 1 ton zouteleug. Den Haag. Een kindei vermaak, even zon derling als roekeloos, heelt gisteien tieuiige gevolgen eehad. Een zestal kinderen uit de buurt speelden gisteren namiddag omstieeks 6 uren in een hoekje van het Koningsliofje, gelegen aan het einde van de Koniugstiaat. In dat speel plaatsje beyindt vich een beerput waarin de kinderen het aardig vonden door eene opening in liet deksel brandende lucifers te werpen. Plotseling werden de speeikameiaden en de bewoneis van het hol je verschrikt door een hetvigen slag, welke de huisjes op hunne grond vesten deed dreunen en bijna tegelgkertijd steeg een vlam, in een grauwachtige nevel gehuld, uit den giond op. De brandende stof, in de beet put had de ontvlambare gassen doen ontploffen. De kinderen werden door de vlam aangetast of door den schok op den grond geslingerd. Allen bekwamen min of meer belangiijke ver wondingen twee knaapjes zijn zelfs ernstig gekwetst eu met brandwonden bedekt. De put is beden wederom dichtgemaakt. Het Panorama-Mesdag in de Zeestraat alhier werd van 131 Augustus jl. door 9413 betalende personen bezocht. Gedurende zjjn eerste maand van opening weiden 7 abonne menten genomen. Ilillegom. Alhier hebben reeds van Maan dag af ongeregeldheden plaats gehad in verband met de afschaffing der kermis. Op ta! van plaatsen zijn de glasruiten ingeslagen en andere balda digheden gepleegd. Ook van de,rijtuigen van den van Leiden Daar Haarlem alhier passereen den stoomtram werden enkeleglazen ingeworpen. Gistel euJ was bek vrij rustig. Nw wij vernemen zou het gemeentebestuur bepaald hebben dat de kermis Maandag voortgahg zou iiebben. TTageningen. Gisternamidilag 2 uur passeer den alhier Z. M. en de Koningin met gevolg, om Gruusfoort te bezichtigen. Daarna hebben HII. MM. een rijtoer gemaakt eu het dejeuner ge bruikt bij graaf Van Rechteren. Wageuingen en Renkum waren met vlaggen getooid. Breda. In het naburig Gioneken had eer gisteren een allerdroevigst voorval plaats. Twee kinderen van den boschwachler W. v. B., een meisje van 7 en een jongetje van 6 jaren, waren, als gewoonlijk, in 't Mastbosch gaan spelen. Zjj hebben toen, zooats ze ook meermalen deden, braambeziën geplukt en gegeten, doch daaronder schijnt een_ voor de gezondheid gevaarlijke plaut te zijn geweest. Beide kmdmeu althaos zijn, nadat ze waren thuis gekomen, eig ongesteld geworden en is door den inmiddels ingeroepen geneesheer vergiftiging geconstateeul. Gisteren morgen was dan ook het u eisje, tot diepe' droefheid haier oudeis, reeds overleden, en vei keerde het jongetje nog steeds in levensgevaar. De oefeningen van bet tweede regiment Silezische dragonders ziju afgebroken tengevolge eener besmettelijke giiep ouder de paarden. De bladen waarschuwen de eigenaais van paarden. De onthulling van het stundbeeld van Dupont te Neubourg op 4 Sept waarbij Gambetta zal tegenwoordig ziju, zal worden gevolgd door een feestmaal van '1600 personen, Te Bellijn zal deu 12u Sept. epu oriën talisten-congres worden gehouden; tot de ge delegeerden zullen ook Buddha-pi testers uit* Indië behooieu. Hyacinthe Loysun is van plan naar de Vereenigde Stateu te gaau om daar conférences te huudeu ten voordeele van zijn Gnllicaansciie kerk. Men begint te Dresden toebereidselen te maken om in Apnl a. -•>.*' den honderdsten gedenkdag der gebooite van Friedricli Fröbel, den groolen opvoedkuutlige, plechtig te vieien. Ned. Herv. Kerk. Eergisteren herdacht de lieer C. M. A. J. Vorstrrtaii' te Breda, onder vele blijken van belangstelling, ziju 25jarige evangeliebediening aldaar. De kerkvoogden der Herv. Reik te Doorn 'nebben van Mevrouw do wad. II. Jf. l-abouchèie, geb. Van Leniiep, voor genoemde kerk f 1000 ontvangen Rooiusob-Jiatiioljeke Kork. De hoer A. Van Hoogstiaten, pastoor te AiTerden, herdacht jl. Maandag den dag waarop hij 50 jaren geleden als priester gewijd werd. I [ij mocht vele blijken van genegenheid ontvangen. ft then en jPrewiên urn tOÖ en rfnur 6ocen. Ie Kl. 4e Tickk., 1 Sept. Nos. 5025 en 12812 ieder f 100. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 34 Augustus. Willem Johannes, zoon van J. Smit eo E. Ruster, Broêrsvest. 1 September. Willémina, dochter van W. Eijgen- daal en C. Van der Hoeven, Singel. Adrian us, zoon van M. Van Tol en W. M. Kroskinsky, Kleine Qroenendaal. Overleden') 1 September. Johanna Wijzen- broek, oud 74 jaar en 3 maanden, wed. van T. Hartevelt, Hoogstraat. Arij Bitter, oud 4 maanden, Hoofdstraat. Johanna Bonis, oud 31 jaar en 1 maand, West Frankelandsche Laan. OndcrirouWd1 September. W. Putters en G, Van den Bos. H. Van Eijk eniM. Brouwer.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3