BlHeilaiilscle Beriekten. Garfield. De beurzen, de markten en de ge rechtshoven zouden dan gesloten zyn. Er zouden geene zaken gedaan worden. Generaal Carr is niet vermoord en het aantal dooden in het gevecht met de Indianen was slechts 44. Van een algemeeDen opstand is dus geen sprake. De Mormonen hebben aan President Gar field een petitie gezonden, door de oudste leden van hun sekte, geschreven, die ongeveer het volgende inhoudt: Gedenk, terwijl gy op uw krankbed ligt, het kwaad dat gij ons veroor zaakt en geef bevel, dat uwe troepen zich uit onze reine omgeving terugtrekken. Dan zult ge gezond bloed in uwe aderen krijgen. Waart gij een onzer, dan hadt gy vele vrouwenhanden te uwer verpleging. Uw vrouw zou niet alleen de smart en angst om u te dragen hebben, andere harten zouden met haar treuren. "Wees rechtvaardig en ge zult genezen. Da rechtvaar dige stertt nooit, zegt God de Heer Garfieid heeft natuurlijk die aandoenlijke petitie niet gelezen en daar de Staatsecretaris niet veel vertrouwen in de voorspelling der Mormonen stelde, heeft hij voorloopig dit episteltje, zonder er verder over na te denken, ter zijde gelegd, zoodat de Mormonen vooreerst nog de soldaten in hunne reine omgeving moeten dulden. SCHIEDAM, 9 September 18S1. Een treurmare vervult het landeen hooggewaardeerd Vorst is niet meer, werd onverwacht aan hetzelve ontrukt 1 Prins WILLEM FREDERfK KARELnaar zijn tweeden naam FREDERIK algemeen bekend en geliefdwas den 28 Februari 1797 te Berlyn geboren. Hij was, zoo men weet, gehuwd den 21 Mei 1825 met Prinses Louisa, dochter van wylen den Koning van Pruisen; het was na een vijf en veertigjarige allergelukkigste vereeniging. dat hij den 6 December 1870 zijn gemalin verloor. Verscheiden telgen waren uit dezen echt gesproten, waarvan de mannelijke op prillen leeftijd bezwekenterwijl de oudste dochter Prinses Louisa, in 1850 met den. toenmaligen Kroonprins (later Koning) van Zweden en Noorwegen in 't huwelijk trad en wier dochter thans Kroonprinses van Denemarken is; de jongste huwde in 1871 met Prins Willem Van "Wieduit welken echt thans drie zonen en een dochter in 't leven zijn. Huiselijk geluk zocht en vond Prins Frederik; 's levens rampen door vele smartelijke verliezen, die geen stand ontzienbleven ook hem niet gespaardhij droeg die slagen met gelatenheid en berusting, doch gevoelde ze niettemin diep. De Prins genoot o. a. op de krijgsschool te Êërlyn zijne militaire opleiding, en de banden van vriendschap die hem aan Duitschinnds tegënwoordigen Keizer verbonden, dagteekeneu van die tyden van beproeving; evenals die Vorst was hij ridder van het IJzeren Kruis. In de school der tegenspoeden erlangde hij die ondervinding, dien ernst en waardigheid, die bereidvaardigheid om te helpen waar luj kon, 'die de kenschetsende tiekken van zijn karakter hebben uitgemaakt. Wat hy voor Vadeiland en Oranje was en deed, van 't herstel van het beminde stamhuis tot heden toe, de geschiedenis ligt open om het te staven. Zyn lofrede is op de lippen des Volks. Zijn woorden als zijne handelingen waren edel, eerbiedwaardig. Hy was raad en daad van Neêrtands Troon, daarop mocht gezeteld zijn óf Vader èf Broeder èf Neef. Ter nauwernood was Neerlands onafhankelyk- r béid hersteld of Prins Frederik trad den 26 December 1813 als officier rnet rang van kolonel in~' het leger, waarin hy trapsgewijs tot den hoogsterr rang zou opklimmen.. Was hij niet bij de gedenkwaardige slagen van 1815 tegen woordig, waarin zyn oudere brotder, heldenroem behaalde, hij was onder de hoofden der vet bonden krijgsbenden, die de zegepralen' met kracht vol tooiden. Den 8 Juli van dat jaar werd by benoemd tot Koinmandeur der Militaire Willemsorde, aan'fc hoofd van wriks kapittel hij den 20 Augus tus 1831 geroepen werd, zoodat hij er nu on langs nog het vijftigjarig jubilé van beleven mocht. Gedurende de vyftieu jaren van vrede, waar van het vereenigd Koninkrijk der Nederlanden het genot mocht smaken, zag men den jeugdigen Prins als beschermer der Maatschappij van Weldadigheid de grootste toewijding voor die instelling aan den dag leggen en ook na de ver anderingen die deze Maatschappij en hare kolo niën onderging, onttrok hij haar nimmer zijn liefde en onbekrompen steun. Gedurende verscheidene jaren was hy groot meester der artillerie en aan de spits van de departementen van land- en zeemacht, In de hachelijkste dagen van de Belgische omwenteling van 1830 was Prins Frederik aan het hoofd van de Nederlandsche troepen; hij bleef ook na de ongunstige kansen, die hij geloopen hadwerkzaam ten behoeve van 's lands eer en belang, en een niet gering aandeel hadden zyne zorgen en vaderlandsliefde er aan, dat de overwinningen van 1831,' ouder de leiding van 's Prinsen broeder, konden worden behaald. Die broeder stelde aan den Kouing voor om Prins Frederik na afloop van den veldtocht, waarvan thans na 50 jaren weder zoo zeer de herinneringen zijn opgewekt, een blijk van openlijke erkentelijkheid te geven; Koning Willam I beijverde zich aan dat voorstel zyn toestemming te verleeueuen 't was den 20 Augustus dat het broederlijke legerhoofd aan Prins Frederik de veisierselen van het grootkruis der Militaire Vyüiemsorde overhan digde, die hij ruim 50 jaren heeft mogen dragen. Hoe 's lands onafhankelijkheid en welzyn hem na aan 't harte lagen, het bewezen o. a. zijn met goed gevolg bekroonde pogingen om in de vorstelijke zetelstad een monument ter 'heriunering aan de dagen van 1813 te doen stichten. Zyn doel was ook hier schoou aan liet nationaliteitsgevoel voldoening te geven te wijzen op 't geen eendracht vermagdie als hoeksteen voor Neei lands voortdurend be staan in 't licht te stellen. Zijde wooiden vol hoogen ernst, bij de inwijding van bedoeld, gedenkstuk gesproken, zullen nimmer vergeteu wórden. Nimmer ook, doortallooze hulpbehoeven den, wat hy, de liefdadige oudet lieiüadigen, tot bijstand, tot leniging van eiken nood verricht heelt. Ook daarover uit te weideu, behoeit niet. Iedereen kan daarvau treffende vooi beelden bijbiengen en iedereeu beselt hoeveel meer.hij m stilte heeft wèl gedaan. Erkentelijkheid daar over zal menig, memg hart vei vullen. \au de Orde der Vrymetselaren was hij geduieude een lang tijdsbestek dèGiootmeester- Nalio^aul; hy begunstigde lmre instellingen, o. a. de stichting naar ztju overleden gemalin genoemd. Beminnaar van kunst en wetenschap, was hij van menige iunchtiug de beschermheer. Mocht Prins Fi mierik hooge jat en hereiken, toch is de slag onverwacht; hij treft diep 't,ge moed van ieder, die gevoelt watdiy'voor Neder land en zyn Voistenhuis was. Nog spiak men er met, genoegen over. dat de Vorst als ge- - woonlyk zijn najaarsreis naar Uiitmislauds zou doen; alles was daarvoor gei eed, lu», uur van zijn veiirek bepaald<lc doodsengel zweefde over 'tgeliefkoosde landverblijf naby Den Haag, en tot liooger bestemming werd de Vorst' opgeroepen, die zich gelaten geihoeg onder voor- eu tegenspoed, zyne landgeriooten voorging in 'tgeen góed en edel was, die tot in zijne laatste stonden, gesierd was met da kroone van liefde, eerbied en gehechtheid. Die"kroone is onvergankelijk, en zoolang Nederland Nederland blyft, zal het de ge- gedachtenis in zegening houden van den wel» willenden, wsardigen Vorst, dien 't bovenal een lust was mensch te zijn. Zyne wyze lessen blijven in eerel Wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik zijn de publieke vermakelijkheden geschorst van heden tot 17 September, zoo mede op den begrafenisdag. Nader vernemen wij omtrent de laatste oogen- blikken van den geliefden Prins, dat, toen het stervensuur door den geneesheer als zeer nabij was aangekondigd, de Prins het verlangen te kennen gaf den predikant van Wassenaar, Ds, Bartstra, aan zijn sponde te zien. Deze, terstond ontboden, sprak toen met den Prins een roerend gebed uit, terwijl de dochter van den Prins en haar gemaal, zoomede Prinses Hendrik, de secretaris en de vertrouwde kamer dienaar van den Prins diep geschokt het treffend oogenbhk bijwoonden. Kort daarna ontsliep de Prins zacht en kalm. Aau veel kan men gewennen, zelfs aan uitgaan bij ongunstig weder. En toch wij hadden gister avond gehoopt op goed weder. Weer hadden wij ons rnet ïbreed loopen van vvini" en seen maan, die de lucht schoon zou vegen" laten vleienmaar beiden ze lieten zoo het was. Lunadie ons hel lieflijk hemelsblauw zou toonenheelt zich schuil gehouden; en de wind?.,., de verwachte Lovelace heelt zich vei loopen met onheilspellende wolken en ter genden regen. Schiedams Mannenkoor Orpheus had stellig met ous beter weder gewenscht, wellicht ook gewacht. Het optreden'van het koor heeft telkens tal van zangliefhebbers naar den tuin dor Officieren-Vereening gelokt, zelfs nu hij het ongunstig weder kwamen er meer dan wij konden verwachten. De warande's waren goed bezet en menige familie waagde zich in de open lucht, beschermd door een parapluie. Orpheus zong zoo als steeds, flink «n schoon. Wij hopen dat het kiachtig aauroepen van Phoebus een goede uitwerking zal hebben en zijn lieflijk gelaat dag aan dag in eon piachtigen herfst zal lyonen. Zonder in bijzonderheden te treden, brengen wij den welverdienden lof aan de lieereu soliste» en ais wij de» zaugeis in het algemeen dank zeggen voor het zoo fraai gezongen uRuhe" van Abt dan mag geen vleiend wooid uitblijven voor den pianist, die bet Mannenkoor zoo flink ter zijde stond. Oipheus strekke de beleefdheid van een concert aan te bieden tot volgende jaien uit eu dat het dan een gunstiger ayond Heffe dan thans, is onze innige wentel). Op de voordiacht voor hoofd der school te Venloo komt het eerst voor de heer L. Wever, plaatsvervangend huufd der school au» de eerste opentiuie armenschool alhier. Bij Koninklijke beschikking is vrijstelling van zegelrecht verleend voor de bevelschriften, meer dan f 10 bediagende, door de gemeeute- bestuien af te geven, wegens de door hen inge houden b'jdtugeo voor pensioen d''r ondervvijzeis en tindei vvijzeiessen bij openbare lageie scholen, ouder iouiwaarde dat op die stukken worde nangetcekendsvrij van zegel, ingevolge het Koninklijk besluit van deu 22 Augustus 1881, na 40". De'verkiezing van,een lid van de Tweede Kamer der Stilten-Generaal in het hoofd-kies-, district 's Oei logenbosch ter vervulling der vacatureP. G. J. Van derSchrieck, is bepaald' op Dinsdag 27 dezer en indien herstemming imodig is op Dinsdag 11 October daaraan volgende.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2