Per Telegraaf. ADFERTSNTIËI. Laatste Berichten. syn toestand reeds een zeer ernstïgen keer genomen ten gevolge van de hevige koorts die zeer veel bezorgdheid baarde. Men bleef toen tusschen hoop en vrees. Wel werden eenige gunstige teekenen waargenomen, daar koorts en kalmte elkander afwisselden, doch deze ver schijnselen waren slechts van korten duur daar de doorluchtige lijder daarna met hevige benauwdheden te worstelen had. Met het oog op dien onrustbarenden toestand achtte men het geraden den Prins en de Primes van "Wied daarmede in kennis te stellen. De kinderen 'van den Frins kwamen dan ook reeds den vol genden nacht op het Huis de Pauw aan verge zeld van H. K. H. Prinses Hendrik, die te Neuwied verblijf hield. De geneesheer achtte het niet wenschelijk dat devorstelyke reizigers voor dat de nacht verstreken was den Prins zouden zien. Donderdag ochtend eerst hebben de kinderen en Prinses Hendrik hun vader en behuwd-oom gezien, nadat in den morgenstond zich gunstiger teekenen hadden geopenbaard. Ten 40 ure ongeveer verergerde de toestand en scheen alle hoop op herstel benomen. Reed? toen nam de Prins afscheid, niet alleen van zijn kinderen en Prinses Hendrik, maar van zijn geheele omgeving, ook van de trouwe kamerdienaren die hem met veel ijver eo toewijding hadden bijgestaan. Zyn geest was helder tot aan het stervensuur toe. Ofschoon de ademhaling zeer kort was, sprak de Prins nog tot sommigen uit zijne omgeving, had voor ieder nog een opgewekt woord over, ja gaf nog blyken van een blijmoedigen geest. Z. IC. H. dankte nog dezen en genen zijner dienaren die jaren bij hem geweest waren en zich door trouwe plichtsbetrachting hadden onderscheiden. Eenige uren voor zijn dood verlangde de Prins wegens de hevige benauwhedeu die hem kwelden het ziekbed te verlaten en hij is dan ook op een stoel zittende gestorven. Zelf weinige oogen- blikken te voren had de lijder nog een kop bouillon gebruikt en nadat hij nog vriendelijke woorden tot zijn kinderen had gesproken, is de edele grijsaard vrij' onverwacht zacht en kalm ontslapen. In de stervensure waren tegenwoordig de Prins en Prinses van Wied' zoomede Prinses Hendrik met de leden'hunner hofhouding, de adjudanten en kamerheersn van wijlen Z. IC. H., de geneesheer Dr. Blom Coster en verscheidene dienaren. In den loop van den dag was de predikant bij de Herv. gemeente te Wassenaar, de heer Bartstra, tot het houden van gebeden bij den Prins toegelaten. Onder de weinigen wien dit voorrecht te beurt vielen behoorde ook de heer Noordziek, bestuurder van de "Vrij metselaarsloge sl'Union Royale." H.H. M.M. de Koning en de Koningin zjjn gistermiddag te vier uren met een extia- trein te Voorschoten aangekomen en hebben zich van daar onmiddellijk per rijtuig naar het huis de Paauw begeven. H.H. M.M. legden een langdurig rouwbezoek af bij de treurende be trekkingen van Hd. Oom en keerden omstreeks half zes langs denzelfden weg naar het Loo terug. Z. M. heeft met ingang van 45 September 1881 benoemdtotjsubsituut-officier van justitie bjj de arr.-rechtbank te Arnhem, Mr. D. R. B. Baron vanLynden, thans subst.-offic. van justitie bij de arr.-rechtbank te Rotterdamtot subst.- offic. van justitie bij de arr.-rechtbank te Rot terdam Mr. C. H. Moens, thans subst.-offic. van justitie bij de arr.-rechtbank te Leeuwarden. SCHIEDAM10 September 1881. Wy herinneren onzen lezers aan de verkiezing voor een -lid van den gemeenteraad, die aan staanden Maandag den 12 September van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren' gliiier plaats heeft. De anti-revolutionaire kiesvereeniging ïNederlaod en Oranje" alhier, heeft met algemeene stemmen lof Kandidaat voor den gemeenteraad voor de verkiezing op Maandag den 42 dezer gesteld den heer J. Hoogendam. Zr. Ms. monitors Adder en Haai zyn gistermiddag alhier in de haven gearriveerd. De bemanning is heden namiddag met den trein van 2 uur 41 min. van de Hollandsche Spoor weg-maatschappij naar Den Helder vertrokken, terwijl met den trein die ten 6 uur 22 min. aankomt, matrozen van Den Helder zyn gear riveerd om op beide monitors dienst te doen. Den 49n Juni 1816 werd Prins Frederik Grootmeester-nationaal der Orde van Vrijmetse laren in het Koninkryk der Nederlanden en de Koloniën. Ily aanvaardde het grootmeesterschap in voor de vrijmetselarij zorglijke tjjden; in vele lauden van Europa, met name in Portugal, Spanje, Italië, Beieren, Modena en Rusland, werden vervolgingen tegen haar aauhangers ingesteld; de Pausen Leo XII en Pius IX gaven hun bauvloeken tegen de vrijmetselarij. De rustelooze Grootmeester deinsde echter voor zyn zware taak niet terug; met inspanning van al zyn kracht is hij tot het laatste oogen- blik werkzaam geweest de mayonnieke leerstel lingen te handhaven ec voor den bloei en den luister der orde in Nederland te waken. Den 19n Juni 1881 vierde de Orde zyn 65-jarig bestuur als Grootmeester. Ilij was de Nestor der Grootmeesters. En welk een Grootmeester 1 Wat heeft hij niet gedaan gedurende al den tijd, dien hij aan het hoofd dier orde heeft gestaan? Steeds was zijn woord: liefde. Steeds was zijn hand bereid zijn mede- menschen te steunen en te helpen. Zijn schoone leuze was steeds: »Doe aan een ander hetgeen gij wilt, dat u geschiedt", en zeker niemand heeft zich beter aan die schoone woorden gehouden dan hij. Ontelbare malen leverde hij daarvan de bewijzen. Zoo stichtte hij het opvoe dingsgesticht voor nagelaten kinderen van vrij metselaars naar zijn beminde gemalin de sLouisa-stichtiug" geheeteri; hij was beschermer van die instelling in den volsten zin des woords. - Aan de Orde der Vrij metselaren schonk hy het Loge-gebouw op den Fluweelen Burgwal met de rijke bibliotheek van wjjlen Kloss. 's Prinseu naam is bij elk weidadigheidsge- nootschap, bij ieder gesticht in goud gevat en de herinnering aan hem zal daar ook bij ver dere geslachten bewaard blijven. Had Prins Frederik een vorstelijk vermogen, hij heeft ook vorstelijk welgedaan, en wat het schoonste was, hij achtte het niet noorlig, dat men wist wat hy deed. Zulk een doode kan niet diep genoeg worden betreurd. {Fad,) Het bestuur van het Nederlandsche werk liedenverbond Patrimonium heeft zich tot Z. M. den Koning geweud, met het verzoek, om i°. bij koninklijk besluit de kantoren der rijks postspaarbank des Zondags te doen sluiten en het ontvangen en terugbetalen van spaargelden op dien dag te verbieden, en 2°. voortaan aan iedere wet, die aanleiding geeft tot ontheiliging van den christelijken ïustdag, de koninklijke goedkeuring te onthouden. Op het gymuasium te Amsterdam zijn voor het eerst in de laagste klasse meisjes opgenomen. Een drietal werd toegelaten. De Vereeniging van Weesvaders zal haar zesde bijeenkomst houden op 21 Sept., des voormiddags te 41 uren, in het Nutsgebouw te Amsterdam. O. a. zullen de volgende onderwerpen worden behandeld: Voorstel De Jong: de "Vereeniging van Weesvaders verleene tegemoetkoming in reis- en verblijfkosten aan die leden, welke door den grooten afstand de vergaderingen niet zouden kunnen bijwonen. Voorstel Hensy en Idsinga: de voorjaarsvergadering worde in 1882 gehouden in de maand Juni; de najaarsver gadering worde in genoemd jaar niet gehouden. Voorstel Heiden rijk: de VeréenigiDg van Wees vaders wende een poging aan bij de verschillende spoorwegmaatscnappy weeskinderen, die gezamenlijk 'een uitstapje. maken, tegen-verminderd tarief te vervoeren. Het verleenen van onderlinge hulp, door wees huizen in dezelfde gemeente. In te leiden door den heer Marchand te Utrecht. Het verband van opvoeding en onderwijs. In te leiden door den heer "Van den Bosch, te Rotterdam. ICuunen de meisjes in het weeshuis eeu voldoende op leiding ontvangen, om haar te vormen tot be kwame dienstboden? In te"leiden door den heer "Wormser, te Amsterdam. Gemengde Berichten. Volgens berichten uit Praag zou te Pilson een kleermakersknecht, genaamd Jankowsky, aangehouden zijn, die beschuldigd wordt den czechischen schouwburg te Praag in brand gestoken te hebben. Hij is reeds, naar een tele gram meldt aan de justitie te Praag uitgeleverd. Depêches uit Napels gewagen weder van een uitbarsting van den Vesuvius. Een van de grootste brandei yen der wereld is volgens een consulair rapport uit Toronto (Canada) die van Gooderham en Worts daar ter stede. Zij produceerde verleden jaar 2 millioen gallons whisky, waarvoor U/s mil- lioen doll, belasting werd betaald. De inrichting verbruikt 500,000 bushels tarwe, 100,000 bushels rijst, 50,000 bushels gerst en 25,000 bushels haver. Uit Longbranch wordt van 9 dezer des avonds te 6Vs uur gemeld: Pols 100, temperatuur 98,8. Men gelooft dat pols, temperatuur en ademhaling geregel der zijn dan ooit sedert den laatstea koorts toestand, De President heeft goeden eetlust. Heden heeft hij de leden van het Kabinet ontvangen. DEN MAAG» 12 September. Door den Minister van Oorlog zijn de nieuwe Militie- en Schuttcrijwetten ingediend. Beoogd wordt een beter verband tusschen beiden. Daarom wordt ook voor den schuttersdienst aangenomen als het aanvangstijd pork den 20jarigen leeftijd. De dienst tijd wordt daardoor voor allen gelijk, namelijk van 2030 jaar, onverschillig of de dienst volbracht is bij de militie, schutterij of beiden. Vrijwillige diensttyd voor militieplichtigheid wordt van den tijd van den dienstplicht afge- trokke. Het maximum der militie wordt ver hoogd tot 62,400 man, de jaarlijksche lichtiag tot 12,600. De inlijving zal in de eerste helft van October plaats hebben. De hoegrootheid der lichting wordt berekend met aftrek van de vrijgestelden en voor altijd uitgeslotenen. Vrij stellingen wegens broederdienst wordt beperkt tot de kleinste helft en de broederlijke dienst- vervanging behouden. By de schutter'y'en wordt de algemeene dienstplicht ingevoerd. De indeeling in bans wordt vervangen door een splitsing in geoefenden, die dadelijk by een oorlog beschikbaar zijn en onvoldoende geoefenden die in garnizoenen worden vereenigd. De oefeningstij d voor schutters is voor geoe fenden gemiddeld een, voor ongeoefenden twee uur 's weeks. - Aan het legerbestuur wordt invloed toegekend op de schutterij-aangelegen heden en worden militaire inspecteurs bij de schutterijen aangesteld. Voor de vele blyken van belangstelling by myne herbenoeming als Wethouder ontvangen, betuig ik myn .welmeenenden dunk. Schiedam, 10 September 1881. J. A. NOLET Wz.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2