-••• 1 Bilttilaiiseie Bericltei. IB i ii ji el fa ai s cïe~ Btrielit eT van Maandag 12 September 1881. E N G E L A N D. Reuters Offiae verneemt van 9 de/er uit Ka'iro: 4000 man troepen met 30 kanonnen hebben het paleis Abdin omsingeld en de bijeen- roeping eener notabelen-vergadering en liet ontslag van alle Ministers geëisclit. De Khedive heelt in hel ontslag \an het ministerie toege stemd. Eon ciiculaïto, kou tei voien door de Europeesche consuls ontvangen, zegt dat de demonstralie niet gericht is tegen de Europeanen. Men gelooft algemeen dat een vreemde be zetting onvermijdelijk zal zijn. Uit Kairo wordt van 9 dezer gemeld: Muitende troepen omringen het paleis van den Khedive. De toestond is hoogst ernstig. Blijkens belichten van den 5den Augustus uit'Natal ontvangen, schijnt het in het Zululanri piet rustig te wezen Zekere kafferStimêle genaamd heeft een opstand in liet leven geroepen. Hij geeft voor een afstammeling van een der verdreven hoof den te zijn, en lecht te hebben, om thans de plaats, vioeger door zijne familie ingenomen, weder te bekleedt», nu naar hij beweeit de Engelschen door de Boers geheel verslagen zjin en besloten hebben de Zulus aan hun lot over te laten. Terstond hebben zich eenigen die met het door het gouvernement aangestelde hoofd niet tevreden warenbij hem aange slotenen door dezen gesteund, is het Stimêle gehikt dat hoofd te veijngeti en vich in diens vorstelijke kraal te vestigen. De vluchteling heefl onmiddellijk bij den bekenden John Dunn heul gezocht en ook gevonden. Want nadat Stimêle geweigerd had bij den Zoeloe-resident te verschijnen, heeft Dunn, op verzoek van den resident, de wapenen opgevat om het verjaagde hoofd in zijne rechten te hersteilen. Met een leger van 4000 man heeft hij den opstandeling beoorloogd; en, zoo het schijnt, met goed ge volg. Want volgens de laatste berichten was deze op de vlucht gegaan. liet betwiste gebied ligt tusschen het district van John Dunn en dat van zekeren Sebeppo in, welke laatste Dunn steunt. Het is der vermelding waarddat de raads man van Dunn, tevens een der door hem aan- •gestelde onder-hoofden, een geboren Neder lander isen, dat Sebeppo zich trouw van de voorlichting bedient van iemanddie uit Nederlandsche ouders is geboren. Omdat by het uitbreken van den opstand Dunn's raadsman ongesteld was, heeft Sebeppo onmiddellijk zijn eersten Minister hem toegezonden. Deze was bij het afzenden der berichten ook nog in liet 'kamp om den oorlog te leiden. F R A N K R IJ K. Vyftienhonderd opstandelingenbehoorende tot de stammen van Bammamet en Wettelesk, naar Zoghou oprukkende, zijn door de bewoners van het dorp Oualeiia tegengehouden, die hen '-tot den terugtocht dwongen. De opstandelingen zyn teruggekeerdonder bedreiging van den lOden in grooter getale te zullen terugkomen. Te Tunis is een geheime kruitfabriek ontdekt. De kolonnc-Corréard zal onmiddellijk", nadat -zy haar voorraad ammunitie aangevuld heeft, naar Ilamniamct oprukken. Vyf Caïds, onder welke twee met het (ridderkruis van het legioen van eer, zyn in ^hechtenis genomen.„Daarby zyn brieven in beslag -i -■ f H ii genomen, welke bewy/en dal zij met Bou Amema in betrekking staan; nok '/.(ju depots van kruit ontdekt. Het een en ander heeft diepen indruk op de inboorlingen gemaakt. Nog andere ar- vestaliën zyn waarschijnlijk. De slotenmaker Wouters, die te Rijssel helsche machines znnd aan zijn scliuldeischers, heeft zich te Lefore«t by Douai van het leven beroofd, nadat hij eeist op zekere vrouw Pon- toncier. ijti vroegeic maiti-ev, een revolverschot had golosti Toen deze'ter aarde viel, om hulp i nopend, zetten weiklieden Wouters achterna en dive schoot zich met een revorver door liet hoofd. DUITSC1ILAN D. Keizer Wilhelm, de Kroonprins en de Groot hertog van Meelden bui g-Schwerin zyn gisteren morgen vroeg te G uren 10 min. te Dantzig aangekomen. Het Russische jacht had met een sterken mist te kampeu, en werd dien tengevolge de aankomst van Keizer Alexander III eerst tegen gisterennaraiddag tegemoet gezien. Volgens do Nor Ad. Allg. Zeit. is de Rpgeering voornemens, aan den Landdag het voorstel te doen, om de Piuisische missie by den Pauselijken Stoel te heistelleu. Deze heeft pcliter met de concession aan of van den Pauselijken Stoei niets te mnken. De Regeering heeft door tusschei,komst Van den lieer Schlos- zer den Paus van het voorneinen des Konings verwittigd, en men rtiag Ook veronderstellen, dat de Paus geneigd «al zijn door het gezant schap te Rome de bestaande of toekomstige geschillen, zonder misverstand, gemakkelijker dtui tot nog toe uit den weg te ruimen. Keizer Wilhelm wachtte op de 1lohcnzol- lern Keizer Alexander aan de koningstrap staande op. Beide vorsten omhelsden elkaar geruime» tijd en kusten elkaar hei liaaldelijk, zichtbaar diep bewogen. Even liailelijk was de begroeting met deu Kroonprins. Keizer Alexander keerde zich vervolgens tot prins Bismarck, met wiea hij geruimen tijd sprak. Daarop werd het dejeuner gebruikt. Onder een stoi'tiegen reden, te zes uren, de vorsten naar den Arlushof, waar in allerijl nog een diner in gereedheid werd ge bracht. Gister avond bestond het voornemen tot een algemeeue verlichting. De begroeting der beide Keizers heeft gisternamitidag te 2 uren te Dantzig aan boord van het keizerlijk jacht IIoTietizollern plants gehad. De beide Keizers reden tehalf vier Dantzig J binnen, onder klokgelui en kanongebulder. Na den maaltijd in den Artushof aanvaarde gister avond de Czaar weder de terugreis. Te Hamburg heeft eergisteren de feestelijke onthulling plaats gehad van het monument ter eere van Lessing. ZWITSERLAND. Aan de Iiöln. Zeitung wordt uit Bern geseind, dat het socialistencongres nu toch is bijeenge roepen, en wel tegen 23 October te Bern, AMERIKA. Het hulp-comité, dat zich in Michigan heeft gevormd, heelt een oproeping gedaan tot het verleenen van ondersteuning en het bijeen brengen van geldelijke bijdragen voor de slacht offers van de bosciibianden, welke in dien staat hebben plaats gehad. Reeds weet men zeker, dat daarbij 200 personen zyn omgekomen, doch men gelooft, dat het aantal der verbranden driemaal zoo gtoot is. Duizenden zijn zonder verdiensten en huisvesting. In twintig buurten is geen huis, schuur, noch voorraad gespaard gebleven.'Het rundvee is op de velden verbrand. Er heersclit een vreeselyk gebrek aan water. DEN HAAG, 10 September 1SS1. De smaitelijko tijding van bet alvteiven van Z K. 11. Prins Ei edeiik der Nedei landen heeft hier ter slede aigemeene deelneming te weeg g-biacht. Nauwelijks was de doodmare bekend geworden, of al aanstonds vertoonde de stad teekeneu vau rouw. De paleizen waren gesloten, en van verschillende nabij de vorste lijke woning in het Korte Voorhout gelegen gebouwen werd de Nederlandsche vlag halver- stok geheschen. Een gioot aantal personen en autoriteiten deed door inschrijving aan het paleis van wijlen den Prins vau zijne deelneming blijken in het zoo smartelijk vei lies dat het vorstelijk gezin heeft geleden. Ook de buiteniandsche geranten betuigden langs denzelfden weg hunne deelneming. liet klokkenspel, ilat op marktdagen zijne tonen doet weerklinken, zweeg gisteren voor middag. In de hoofdstraten maakten de winkel-éta lages allengs plaats voor een uitstalling van rouwartikeleu. Aau de flima P. Mouton Zoon, aichitecten alhier, is de vervaardiging opgedragen van de lijkkist, welke het hulsel vau den beminden doode zal ontvangen. Een looden kist in een mahoniehouten gevat, naar het model van die, waarin het gebeente van 's Prinsen Gemalin rust, zal het stoffelijk oveischot omsluiten. Het lijk van Z. K. II. zal hedenavond laat op liet Huis de Paauto in de kist worden gelegd. Da inschrijving van het overlijden zal in de registers van den burgerlijken stand te Wasse naar geschieden, waarna de akte van overlijden in de registers alhier zal worden opgenomen. Verder vernemen wij, dat de-Prins kort vóór zijn dood het uitdrukkelijk verlangen heeft te kennen gegevendat zyn begrafenis op dezelfde wijze en met dezelfde plechtigheden zou geschieden, ais voor de uitvaart van zyn gemalin was vastgesteld. Dientengevolge zal het Koninklijk lyk in het Iluis de Paauw blijven tot op den dag, bestemd voor de begrafenis. Een extra-nummer van "de Staats-Courant, gisteren namiddag verschenen, bevat het vol gende: ïllet heeft den Almachtige behaagd Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Neder landen tot zich te nemen. Zijne Koninklijke Hoogheid ontsliep eergister avond omstreeks half elf ure op het Huis De Paauia." Het Koninklijk Huis en het gansehe Vaderland zijn door dit verlies in diepen rouw gedompeld, De kamerheer-ceremoniemeester maakt bekend, ingevolge de bevelen des Konings, dat het Ilof gisteren den rouw heeft aangenomen, voor den tijd van'drie maanden, wegens het smartelijk overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Willem Frederik KareiPrins der Nederlanden, verdeeld in1 eene maand zwaren eene maand middel baren en eene maand lichten rouw. (Sifot.) Ten gevolge van het overlijden van Prins

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5