Kerknieuws. Posterijen. ~~~B eïilïiTfel'. 7 SteiiliiFNiem Burgerlijke Stand. 0 Y E 11 S C H I E. Frederik zal.de opening der Kamers waarschijnlijk niet plaats hebben door Z. M. den Koning, maar overeenkomstig art. 98 van de Grondwet door een commissie. Tengevolge van het overladen van Z. K. H. Prins Frederik zonder mannelijke nakome lingen 5" worden thans weder met de Staats domeinen vereenigd de in Noord-Brabant gelegen belangrijke domeingoederen, waarvan bij de wet van Mei 1816 (Staatsblad no. 25) de opbrengsten aan Z. K. H. waren verzekerd tot schadeloosstelling, omdat het groothertogdom iLuxemburg, aanvankelijk voor den Prins be stemd, aan de Nederlandsche Kroon kwam. Wegens het overlijden van Z. K. K. Prins 'Frederik zijn de publieke vermakelijkheden ge schorst van 9 tot'17 September, zoomede op den begrafenisdag. Uit hoofde van het overlijden van Z. IC. II. Prins Frederik zal de gastmaaltijd welke Z.Exc, de Minister van Waterstaat aai de leden der commissie voor interuatiouale spoorwegstatistiek heden, Da afloop der algemeene vergadering in het Eotel den Ouden Boelen zou aanbieden geen voortgang hebben. Naar het Vaderland verneemt, zal de plechtige begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen Z. IC. H. Prins Frederik waarschijn lijk plaats hebben op Vrijdag 23 September. SCHIEDAM 10 September 1881. De 13e landaard-lijst der 3e jaar-collecte voor de Scholeu met den Bijbel noemt voor een totaal van 425 locale comité's f74,222.04. De commissie lilt de vereeniging het Witte Kruis die uelast is geweest met het verzamelen van »Wenken en Regels voor het bouwen van gezonde woningen," heeft deze thans bekend gemaakt. Gelijk men weet, hebben zij voornamelijk ten doel plaatselijke besturen, by het vaststellen of wijzigen van gemeente verordeningen op het bouwen voor te lichten, en voorts ook om allen, die huizen bouwen, bewonen of gaan betrekken, van goeden raad te dienen in een voor hun welzijn hoogst ge wichtige aangelegenheid. De vereenigiug het Witte Kruisovertuigd dat de inrichting der woning een overwegenden invloed uitoefent op het ontstaan van ziekte in het algemeen en van epidemische ia het bijzonder, meent door het vet spreiden van deze wenken die uit de welwillende en krachtige medewerking van vele deskundigen' zijn vooit- gevloeid, nuttig werkzaam te kuonen'zijn. '—De heer J. Herman de Ridder te 's Hage heeft een brochure geschreven onder den titel Moed, Beleid en Trouw, waarin hij opnieuw opwekt tot strijd tegen den grooten vijand van ons volkden sterken drank. Hij herinnert daarin o. a. dat 12 September '1882 de Neder landsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank haar veertigsten verjaardag viert en zegt dat die '12e September onder ooze nationale gedenkdagen moest worden opgenomen en in onze dagwijzeis en op onze scheurkalenders worden gedrukt! Deze brochure is te verkrijgen voor 3 cent, bij 25 -tallen ter verspreiding voor f0.50, bij den H. W. Mooij, boekhandelaar te Amsterdam en verder alom. f In Liraburg heersciit nog steeds gebrek aan onderwijzend hulppersoneel, wat grooten- deels moet wordeu toegeschreven aan de ge ringe traktementen die daar worden gegeven en die .niet in evenredigheid staan met de be hoeften, welke in deze eertijds zoo goedkoope provincie thans bestaan. Het Algem. Politieblad van 2 Sept. behelst het volgende: De officier van justitie te Leeuwarden bericht dat by/het Agentschap van de Nederlandsche Bank aldaar "dezer dagen is "ontvangen 'een valsch bankbiljet van f 100, dat op het 'oog .veeltovereenkomst hee.'i met een echt bankbiljet »x *4 1» T van dat bedrag, doch bij nader onderzoek is gebleken zich daarvan te onderscheiden door de navolgende gebreken. Het waterwerk ont breekt. Aan de vier hoeken is de grond, waarin voorkomt het cijfer f 100, te donker. Letters en nummers; F. P. 9355, ziju eveneens veel te donker en vervaardigd op eene wijze, die veel veischiit van die, waarop de echte bank biljetten vervaardigd wordeu. De schrijfletters ihonderd gulden" zijn te licht gekleurd en komen almede in vorm Diet overeen met die van echte bankbiljetten. Het vrouwenbeeld in den boven rand is slecht afgewerkt. De krulletters in den liukei- en rechter rand ziju gebiekkig. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt de aanhouding van een mau, die een ket gestolen heeft. De man zelf wordt zeer uit voerig beschreven; zijn lengte, gelaat, kleediug enz., en ook zijn naam Zuurbier wordt opgege ven. Maar met geen enkel woord zegt de com missaris wat een ket is. Dit doet er nu wel niet veel toe, want een dief is een dief, maar tot vermeerdering der kennis van zijne landgenooten, had deze over heidspersoon toch met een eukel wootd kunnen mededeeleii, welk dier of voorwei p den naam van ket heeft ontvangen. Geen onzer woorden- boekeu bevat het, ook van Dale niet. Zoo blijkt al weer hoe men zijn ieven lang hollaudsch kan spreken en kan schrijven, zouder zelfs aile woorden vau zijn taal te kennen. Mag men met ondet stellen dat Zuui bier enkel en alleen een ket gestolen heelt ten eiude onze taalkennis te veimeedeien, een indirect gevolg zal dit toch van -/'yn diefstal wezen; misschien zal zijn pleitbezoiger bet als eene verzachtende omstandigheid aanvoeren. ArnhCt.) Aan de JSf. iü. Ot. deelt men mede dat liet woord ket in sommige stieken van ons land wordt gebruikt om een paardje aan te duiden kleiner dun een gewoon paard, giuoter dan een hit. Bij de vele oude klokken welke in ons vadeilaud om hunne oudheid bekend zijn, mag ook wel gerekend, worden die welke in den bouwvalligeu toieo 'to Deil haugt. Volgens haar opschrift is zij gegoten in het jaar 4024. Muedt rkoren. Het zal nuttig ziju in aanmeikmg te netmn, dat in dit jaar in Rusland onder de rogge buitengewoon veel moederkoren vooikomt. Men spieekt iu Rusland van veront- reiuigiugen tut 10 70 toeBij deu uitvoer van logge mt Rusland ook naar ons land, dieigt van dien kant dus ook voor ons een ge»aar, dat van zeer ernstigeu aard is. Toezicht is "dus f 3 noodig. Oud-Beterland. Omtrent den oogst kan ook van hier niets opwekkends worden mede gedeeld. Alles heeft ontzettend veel door'den aanhoudenden regen geleden', en de vrees wordt algemeendat ook de aardappelen een klein beschot zullen opleveren. Sassenheim. Ook alhier hebben, naar aan leiding vau he '-^schaffen der kermis, wanorde lijkheden en straatschenderijen plaats gehad (ja zelfs werden alhier in den tegenwoordigen tyd zoo veel voorkomende brandbrieven' rondgezon den), waartegeu, toen gemeente-politic'en Rijks- veldvvacht niet opgewassen bleken, militalie hulp uit Leiden werd ingeroepen. Eenige man schappen luiterij ziju bij de burgers ingekwar tierd, en, dank deze maatregelen van voorzorg, is de lust zoo goed als hersteld. Amsterdam. Gisteren' is' tè dezer stede eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Hollandsche'IJzeren Spoor wegmaatschappij'gehouden. Vertegenwoordigd waren 152 aandeelen, uit brengende 74 stemmen. In deze vergadering werd: 1. machtiging aan den Raad van administratie gegeven om zich te beiasten met de exploitatie van' de "Westlandsehe stoomtram, en van audeie stoom tramwegen, waarde Raad dit nuttig zal achten^ 2. goedgekeurd een met de Regeering gesloten overeenkomst ter vervanging-van alle tot heden aan de maatschappij vei leende concessiën van aanleg en exploitatie. Het huishoudelijke feest van de leden der vereeniging liet Metalen Kruis is, wegens het sterfgeval in de vorstelijke familie, uitgesteld. In verband daarmede vervalt ook de voorge nomen versiering en vei lichting vau het monu ment op den Dam, het vuurwe' k van gemeente wege enz. Assen. Tengevolge van het overlijden van Z. IC. H. Prins Frederik der Nedei landen worden de openbare feestelijkheden bij gelegen heid der ontvangst van du oud-stryders van 1830 alhier, uitgesteld. Zwolle. De veie regen der laatste dagen doet veel schade aan het nagras en de aard appelen wier kenneis zeggen dat dit losse weder nog ruim 14 dagen duren zal. Bnrnevcld. Aau de schapenmarkt van eergisteren werden aangevoerd 5260 stuks, Hamels golden f 11 a f 18ooien f 12 A f 15 en lamineren f7.50 a f 11. Bij lage pnjzeu was de handel niet levendig. Ned, Herv. Kerk. Beroepen-, te ScheUinkhout, A. AVunder, te Drnnmielen. Bedankt: voor Kotteidam, Vau Hoogetihuijze, te Dordrecht. Roomsen-Katholieke ICork. Te Maastricht is door den bisschop van Chersouéses i. p. i. dc pvieslei wijding toegediend aan de volgende leden der sociëteit v.in Jezus: A. Renkin, van Sittard Fr Straeter, van AuisteulnmG. Lunter, van ilarlingen J. Joncltbloet, van Eindhoven; II. I.ooyaaid, van Bot terdam; J. Booms, vau ValkeiiswnaidJ. Kerlen, van Nijmegen; A Van der Velden, van Eindhoven; A. Van Hees, van Alfon (N. Brabant); B. Kroot, van Zwolle; C. Van der Heijden, van Utieoht, en A. Van bchaik, van Varik (Gelderland.) Onbestelbare brieven. Staat van brieven, geadresseerd aan onbe kenden door het postkantoor te Schiedam verzonden, geduieude de le helft der maand Augustus 1881 Wed. Roos, te Amsterdam. Geboren 5 September. Aait, zoon van M. Van Aken ea E. 't Hoen. 6. Antonius Cornelis, zoon van A. H. Van der Goes en J. M. Smitz. Overleden: 5 September. Maria Huisman, oud 11 maanden. 8. Gerardus Hubertus Van Heiningen, oud 4 maanden. Jan Maan, oud 2 jaran. f I BURGERLIJKE STAND. f, 1 Geboren: 6 September. Catlmrina Geer- truida, dochter van W. Th. Hermans en C. G. KIoos, Hoofdstraat. 9. Dirk Jacobus, zoon van D. Holleman en M. Berkhout, Zalmstraat Overleden 8 September. Elizabeth Petro- nella Post, oud 62 jaar en 1 maand, echtgenoot van J. De Pater, Hoofdstraat. Ondertrouwd8 September. K. Van Gogh en ,W. J. Wanna. 9. C. ,W( Van Tour en J. M.' Meijer. l' s t *i a 1 LEZARD, 8 Sept. Qepatutr'A om de - Oost, India, v, ul Rangoon; Matst Ivan' Cork n: Schiedam."1 y i - al'/ of iflf II

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6