liHÏilüïïïïï Mïïïïr ukase bekend, waarby de lichting dèr rekruten difc jaar vastgesteld wordt op slechts 212,000 man, in plaats van 235,000. SPANJE. Het ministerieel blad Dia gelooft, dat de laatste telegrammen uit Parijs de hoop laten door schemeren op een vredelievende oplossing der kwestie omtrent de slachtoffers te Suïda. A M E B I K A. Uit Longbranch is bericht ontvangen dat er eergisteravond groote bezorgdheid heerschte omtrent den toestand vrin den President. De geneesheeren echter waren niet van oordeel dat. de toestand ernstig was; er bestond wel öntstek'mg vau onderen aan de rechter longkwab, maar tot nog toe werd die niet bedenkelijk geacht. Met dat al heeft de patiënt gisteren een slechten dag gehad. Een onderofficier, Mason genaamd, heeft op Guitteau een schot gelost. De kogel is Guitteau stykelings langs het hoofd gevlogen en in den muur der gevangenis terecht gekomen. Mason is in hechtenis genomen. Langs de Atlantische kust heerscht een storm uit het oosten. In de westelijke sinten valt regen. Door de woudbranden in den Amerikaan- schen Staat Michigan zijn, voor zooverre reeds bekend is, 200 personen omgekomen, maar men verwacht dat het aantal wel driemaal zooveel zal zijD. Duizenden zwerven in het rond zonder brood of huisdak. Op twintig plaat sen is er geen huis, geen schuur, geen voorraad overgebleven, terwijl ook vee op de landerijen in het vuur is omgekomen. DEN HAAG, 13 September 1881.' Z. M. de Koning heeft tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor het volgend zittingjaar benoemd, Jhr. Mr. F. J. J. Yan Eysinga. De volgende Koninklijke boodschap is by de Tweede Kamer ingekomen Mijne lieer en! >Het heeft God behaagd Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden, onzen beminden oom na eene koitstondige ziekte, op den Ssten dezer tot zich te nemen. Met diepe droefheid, Mijne Heeren, geven Wij U keunis van dit overlijden, dat opnieuw rouw brengt over het Koninklijke Huis. Wij twijfelen niet aan Uwe deelneming in Onze rechtmatige smart en bevelen U Mijne Heeren in Gods heilige bescherming aan. Het Loo, 10 September 1881. Willem." Het kisten van het lijk van Prins Frederik had Zaterdagavond plaats op het Huis de JPauto, in tegenwoordigheid van deu Prins Von Wied en de adjudanten en kamerheeren van Z. K. PI. De kist is op een met rouwstof bekleede estrade in een der vertrekken van het buitenpaleis opgesteld. Er zijn nog geen vieemde vorstelijke personen of veitegenwoordigers op het Hms do Hauw aangekomen. Een looden kist geplaatst in een van mahoniehout, zal het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Frederik opnemen. Op het deksel, dat niet tien massief zilveren knoppen wordt bevestigd, is een zilveren plaat aangebracht, waarop het volgende eenvoudige opschrift gegra veerd is: Willen Fr ede ri h Karei Frins der Nederlanden Geloren te Herlijn den" 2Sen Februari 1797 Overleden te Huis de Pauw den 8 September 1881. Acht zilveren hengsels met doodshoofden op de handvatsels zijn aan de verschillende zijden van het houten omhulsel vastgehecht. De bin nenkant is bekleed met onder- en zij matrassen en een hoofdkussen van gecapitonneei d satyn. De kist rust op acht zilveien leeuwen klauwen. Het Ijjk van den Prins is niet gebalsemd maar de kist hermetisch gesloten. Omtrent het bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin aan de familie-betrek kingen van wijlen Z. K. 11. Prins Frederik, verneemt men nader, dat Z. M. bij de aan schouwing van het stofTèlyk'overschot van zijn beminden oom, dopr aandoening overstelpt was' en "herhaaldelijk aan' de familieleden zijn -jnuige deelneming heeft betuigd met het verlies, dat niet alleen het vorstelijk huis in het algé- meen, doch de overbljjvènde.verwanten in het byzonder 'beeft getroffen. H, K. H. de Kroonprinses van Denemarken, kleindochter van wylen Z, K. H. Prins Frederik en mede-erfgename van den diepbetreurden Yorst, wordt in de residentie verwacht. Men verneemt, dat Z. K. H. Prins Fre derik, korten tyd voor zijn overlijden, den heer M. graaf van Limburg Stivuni, hofmaar schalk van zijn huis, benoemd heeft tot execu teur-testamentair. HH. MM. de Koning en Koningin worden Zaterdag 17 dezer met gevolg in do evidentie terugverwacht. Den 15 dezer wordt Z. Ex. de nieuw benoemde Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Rochussen, alhier verwacht. Z. M. de Keizer van Japan beeft den Minister van Duiteulandsche Zaken, baron van Lynden van Sandenburg, benoemd tot grootkruis zijner orde van de Rijzende Zon. Wegens den dood van Z. K. H. Prins Frederik heeft Z. K. H. de Prins van Oianje, kort nadat hij met da treurige tijding iu kennis was gesteld, besloten zijn verblijf in liet buiten land op te geven en naar de residentie terug te keeien. Gisteren nacht te Parijs aangekomenheeft Prins Alexander met een extra trein de reis voortgezet, en gisteren is Z. K. H. hier ter stede gearriveerd, vergezeld van lid. adjudant kapitein Beijerman, Aan het Holl. spoorweg station werd de Prins ontvangen door den luit. kolonel Ilojel, Kon na zijn aankomst begaf de Prins zich naar het Huis de Fauio tot het afleggen van een rouwbezoek aan II. K. II. de Prinses van Wied. Volgens gerucht zou Z. K. II. de Prins van Oranje op de reis van Zwitserland naar hier aan een groot levensgevaar zijn ontsnapt. De trein waarmede Z. K. H. van Antwerpen vertrok zou op de Belgische lijnen in botsing gekomen zjjn met een goederentiein. Persoon lijke ongelukken hebben naar men zegt, bij dit ongeval niet plaats gehad; wel is daardoor een belangrijk opoDthoud ontstaan. De Prins die gisterenmorgen omstreeks 8 uur hier verwacht werd, kwam eerst tegen half twee aan, gelukkig in goeden welstand. Gisteren middag te 2 uren is graaf De Rilvas in audiëntie toegejaten by den Minister van Buitenlandsche Zaken, ter overhandiging zijner geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Portugal bij het Nederlandsche Hof. Wegens den grooten hofrouw verleent Z. M. den Koning tot dat doel geen audiëntie. De zaakgelastigde van het Koninkrijk Rumeme bij het Nedeiiandsche Hof, die dezelfde diplomatieke betrekking te Brussel vervult, wordt hier ter stede in het hotel Den Ouden •Doelen verwacht Gisteren werd Prins Frederik Karei van Pruisen, vader van II. K. H. Prinses Hendrik, op Soestdijk verwacht. De heer Murad-Effendi, Turksch gezant in Den Haag, is gisternacht door een beroerte getioffen, en volgens z.'yn geneesheer, Dr. Ie Rütte, bestaat er weinig hoop op herstel. (Z>.) SCHIEDAM 13 September 1881. Bij Kon. besluit van 8 dezer is aan den heer Dr. L. J. DelBaere, officier van gezond heid der 2e klasse bij de dienstdoende schut terij alhier, de personeele lang vau officier van gezondheid 4e klasse verleend. Den 46 Augustus 1848 werd de heer DelBaere ais schutter alhier ingelijfd, na alvorens reeds den 9 September 4845 te Leiden te zijn inge lijfd. Den 8 April 4852 werd de heer DelBaere benoemd tot officier van Gezondheid 3e klasse en den 25 December 4868 tot officier van gezondheid 2e klasse. Naar wij vernemen zalin het eerstvolgend nummer van De Huisvriend (uitgaaf II. A. M. Roelants, te Schiedam worden opgenomen, een welgelijkend portret van Z. K. H, Prins Frederik der Nederlanden, met eene beschrijving naar olficieeSe gegevens bewerkt door deu kapitein van deu generalen staf F. De Bas. De aanwezigheid van de monitors Adder en Haai ui de Buitenhaven alhierwaarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, lokte Zondag jl. een buitengewone menigte nieuwsgierigen naar het Hoofd, en gaf ann deze door wandelaars «ooi al des Zondags druk bezochte wijk een meer dan gewoon levendig aanzien. Van do bezichtiging der monitors, welke van tijd tot tijd voor het publiek werd opengesteld, werd door zeer velen gebi uikgemaakt, en geen wonder, want de con structie-dezer .vaartuigen van kolossale lengte, voor zooverre ze van dèn wal was waar te nemen, lokte reeds toteen naderebeschouwinguit; Gisteren morgen zijn beide bodems van hier vertrokken. Vrijdagavond is door twee rijksambtenaren aan de Westvest alhier aangehouden J. Wi met een demyohn iu eea zak, inhoudende ruim 20 liter moutwijn, zonder geleibiljet, komende uit de branderij van de firma W. J. tegen welke firma procesverbaal is opgemaakt. Door de firma W. J. is echter naar wij vernemen aangifte van diefstal gedaan van bovengenoemde hoeveelheid gedistilleerd uit hunne branderij, en de meesterknecht onmiddellijk uit hun dienst ontslagen. Bovenbedoelde J. W., een goede be kende bij de politie, is daarop gearresteerd en naar het huis van arrest te Rotterdam over gebracht. Heden voormiddag is door den water molenaar P. Verkade iu den Boezem een pet dry venden gevonden, welke herkend is als toebehoord hebbende aan den brandersknecht J. K.die sedert jongstl. Zaterdagavond werd vermist, zoodat het vermoeden is omstaan dat genoemde persoon aldaar verdronken is. Ter stond zijn een paar stadswerkeis onder toezicht der politie aan het visschen gegaan, doch tot heden was zijn lijk nog niet gevonden. Onder de brieven gedurende de eerste helft der maand Augustus door het postkantoor te Rotterdam vei zonden, doch die wegens on bekendheid der geadresseerden niet verzonden zijn kunnen worden, komt o. a. voor: onder de briefkaarten, Verkerk, te Overschie. Wijlen mej. de wed. Joh, Schuyfte Delfslmven heeft aan het Hervormd Burgerweeshuis aldaar vermaakt vijfhonderd gulden, en aan de Her vormde Diaconie-armen aldaar een gelijk bedrag, beide legaten vrij van successierecht. Voigeus de Beriijnsche bladen zal Prins Albert van Pruisen «ie begrafenis van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden bijwonen. In een telegram aan de Kölnische Zcitung wordt er bij vermeld, dat hij daartoe een opril acht heeft ontvaugen «au den" Keizer. De No'rideutsche Allgeme'me Zeitung noemt het overlijden van deu Prins seen smaiteiijk verlies voor de Pruisische Koninklijke familie en inzonderheid voor den S«eizer, die sinds zulk een lange reeks van jaren een innige vriendschap voor hein gevoelde," Van zijn buitengewone goedhartigheid zegt zij verder weet men vooral op zijn landgoed Muskau, alwaar hij gesvoon was jaarlijks eenigen tijd door te brengen, met hoogen lof te verhalen. Gelijk overal waar men van nabij met hem bekend, was, zal ook ddar het verlies diep «vorden gevoeld. De byzettiog van de stoffelijke overblijf selen van Z. K. li. Prins Frederik der Neder landen zal, behalve door Prins Albert ook door een deputatie van het 2e regiment garde te voet, aan welker hoofd de overste Von Wiss- mann staat, worden bijgewoond. De gewoue autlieutiën van de Ministers van Oorlog en van Fioauciën zullen op Don derdag deu 15 dezer niet plaats hebben. Evenals in vorige'jat enis door deu Minister van Oorlog verlof verleend aan de militairendie den Israijlietisehen godsdienst belyden, bij gelegenheid huuner kerkelijke leesten in de laatste helft van deze en in de eerste hellt van de volgende maand. De Minister van Marine brengt ter keauis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingeu van de beambten van den waterstaat en het loodswezennp den 7den September, op den droge van den Kieuwen Hot- terdamschcn Waterweg naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevondenaan de zwarte tonaen- zijde 31 decimeter; 50 meter beoosten de lijn' der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 41 decimeter; op de lijn der geleidelichten' binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; op de lijn der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 38 decimeter; 50 ineter bewesten die lijn binnen het Noorderhoofd 31 decimeter; 50 meter be westen die lijn buiten het Noordei hoofd 33 decimeter en aan de witte tonnenzijde 29 decimeter; in de westelijke geul op de lijn der ge leidelichten 35.5 decimeter; aan de genie-stelling n het Scherm 35 decimeter; aan de genie-stel ling even vry vau het gebouw der in- en uit- klaring 34 decimeter; aan de witte tonnenzijde 32 decimeter; teiwijl aan de zwarte tonoen- zijde niet gelood is kunnen worden. Z, M. de Koning zal op 20 Januari '1882 het aangekochte landgoed Gruns/oort aanvaar den. Grunsfooit behouit kerkelyk onder Renknm en burgerlijk ouder -Wageuingéii.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2