van Donderdag 15 September 1881. Biiteilaidscle Berichten. BiHMlaïlscïr tiri ei ten,"- Een kaart ran de Transvaal, door de Cape Times uitgegeven, toont de nieuwe grens van dezen staat aan, als by de jongste conventie bepaald. Wij zien daaruit, by ver gelijking met de oude grens, dat er aan de noord- en aan de zuidzjjde niets veranderd is. Aan de oostzijde z'ijn twee kleine stukken grond aan Zoeloe-land geraakt, terwjjl Swast-land ge heel is uitgesloten van het gebied waarop de Boeren aanspraak maakten. Voorts werd er ten noordwesten, tegenover Sicheii's land, een smalle strook van de Transvaal afgesneden, en in het zuidwesten een ietwat grooter terrein, zich uitstrekkende van nabij Zeerust tot Griqualand, aan de inboorlingen teruggegeven. De afgesnoei de strooken zijn, althans wat oppervlakte betreft, onbeduidend. De Times vau Vrijdag bevatte een brief, die ons eenigermate het raadsel schijnt op te helderen, hoe de heilige stad Mekka in het bjjzonder het brandpunt is van de cholera in Arabië. M»n kent den heiligen put Zerazem, den put in welken de maan eens neerviel. Elk der hon derdduizend pelgrims, die jaarlijks de voor geschreven bedevaart naar Mekka volbrengen, maakt er een gewetenszaak vanhet water uit dien put te drinken en zich er mede te wasschen. Nu heeft de Engelsche consul te Jeddah een flesch van dit water weten machtig te worden, en het aan Dr. E, Frankland te Londen gezonden, ter analyse. En Dr. Frankland heeft bevonden dat het bedoelde water in de ergste mate bezwangerd is met menschelyke excreta: zeven malen erger dan het gewone Londensche rioolvocht. Rijke Engelschen en Duitschers moeten het plan gevormd hebben, om Syrië door de in Europa vervolgde Joden te laten koloniseeren. Daarmede wordt in verband gebracht de aanleg vau spoor en tramwegen in Syrië. De bedoelde koloniën zouden dan de voornaamste stations van die wegen vormen. Men voegt er by„ dat de sultan, over dit plan gepolst, daar wel toe genegen zou zjjn. DUIl'SCHLAHD. De anti-semitische beweging, die in Noord- Duitschland nog voortwoelt, zal naar men ver neemt, tengevolge hebben, dat een groot aantal Israëlieten het Duitsche rijk zal verlaten om in Zwitserland een nieuw vaderland te zoeken, teneinde aan de geloofsvervolgingen te ontgaan. ITALIË. Er is sprake van een spoorweg van Napels naar Rome over Gaëta en Terracina. De reis zou dan in de helft van den tjjd kunnen worden afgelegd, die daarvoor thans noodig is, AMERIKA. Volgens eene dépêche uit New-York wordt door de Chronicle de Amerikaansehe katoen productie over 1881 geschat op 6.500.000 balen, het Amerikaansehe verbruik op 1.915.000, en de voor uitvoer beschikbare voorraad op 4.674.329. Luidens een bericht van het Zwitsersche consulaat te Philadelphia bestaat op het tot stand komen der wereldtentoonstelling, die in 1883 te New-York zou gehouden worden, "weinig uitzicht,' daar het plan in 't algemeen 1 weinig deelneming vindt. De stam der Mormonen wint in den laatsten tyd weer eenige volgelingen, die, door de schooone belofte van Mormonen-agenten ge lokt, hun vaderland verlaten en naar Utah trokken. "Vooral maken de agenten vele slacht offers onder de mindere bevolking van Rusland, Zweden en Noorwegen. Zij beloven den onge- lukkigen een aangenaam en vreedzaam leven, maar indien de goedgeloovigon eerst op het grondgebied van, de Mormonen zijn, gaan hun de oogeu open en zien zy dat ze op schan delijke wijze zijn beetgenomen, maar van terug- keeren is dan natuurlijk geen sprake meer. SCHIEDAM14 September 1881. By den te Amsterdam gehouden nationalen kegelwedsti ijd werd de eereprijg, een diploma en f 150, behaald door de ïVereeniging", te Utrecht; de eerste prijs: een diploma en f75, werd behaald door ïAcht om den lange", te Amsterdam, en de 2e prijseen diploma en f50 door jAreua Amicitiae", te Breda; terwyl de 46 personeele prijzen aan verschillende spelers ten deel vielen. De universiteits-bibliotheek te Utrecht heeft onlangs door bemiddeling van curatoren een zeer kostbaar geschenk ontvangen van Radja Sourindro Mohun Tagore te Calcutta, denzelfden die vroeger het Rijks Ethnoiogisch museum met een_ fraaie verzameling Indische muziek-insti'uraenten verrijkte. Het bestaat uit 125 velschillende werken, hoofdzakelijk in het Sanskriet, waarbjj zich o. a. bevinden de be roemde epische gedichten Mahabhdiata en Ramayana, het eerste in 6 fol. deelen, voorts de Savda-kalpa-drumaeen Indische encyclo- paedie in 5 fol. deelen, en een aantal andere werken die nog in geen Nederlandsche bibli otheek v, oi den aangetroffen. Eenige werken met Engelsche vertalingen (over muziek, edel gesteenten en?,) zyn van de hand van den radja zeiven, die met deze vorstelijke gift de studie van het Sanskriet in ons land zonder twijfel zeer gebaat heeft. {V. D.) Uit Utrecht meldt men, dat de commis sionair in effecten H. Van den Broeke, hande lende onder de firma van der Tou C»., zjjne betalingen heeft gestaakt. Bij vonnis der arrond.- rechtbank te Utrecht van den 3 is hij instaat van faillissement verklaard. Velen zullen hier door meer of minder Ijjden, aangezien de firma bij de burgerjj in groot vertrouwen stond. Donderdag is te Zwolle uit Putten in het huis van arrest overgebiacht een gepen sioneerd O. I. militair, zekere Jean Charles Mortier. Deze Mortier huwde, naar men ver zekert, voor eenige jaren met een vrouw uit Sluis in Zeeland en vestigde zich teArmentier by Ryssel iu Frankrijk. Na een paar jaar verliet hij zyn vrouw en twee kinderen en wist met valsche papieren in O. I. dienst te treden. Twee jaar daarna werd hjj afgekeurd, keerde naar Holland terug met f 320 pensioen, vestigde zich te Putten en trad weder in het huwelijk. Zyn eerste vrouw vernam onlangs de toedracht der zaak en kwam over, om zich daarvan te overtuigen. Op haar aanklacht is hij thans gearresteerd. ZO,) In de omstreken vau Steenwijk heeft men in de laatste dagen acht paarden, die in de weide liepen, des nachts geheel verminkt, door het afsnyden van staart en manen. De anthropologie heeft zeer zeker hare eischen, en zoolang de speculanten in dat vak er zich toe bepalenEskimo's en Samojeden in een dierentuin te kijk te stellen en Zoeloe kaffers in Londens straten vrij te laten rond- loopenkan het er misschien nog door. Maar nu in den Acclimatisatie-tuin te Parjjs een gezelschap menscheneters is ^gearriveerd" »aangevoerd" van het Hermiten-eiland van den Vuurland-archipel, nu wordt het toch wel wat erg met die liefhebberij. En onpraktisch is zij ook. Want ofschoon men, om die dierlijke menschen in hun doen en laten goed te be- studeerenhen van tyd tot tyd eens dient te vergasten op wat zy gewoon zijn bij hen thuis op feestmalen te genieten, zal niemand zulk een onleschbaren dorst naar kennis hebben dat hy zich aanbiedt, tot maal te verstrekken van de heeren menscheneters. Er wordt van hen verteld, dat, als het voedsel ontbreektzij elkander verslinden. Wanneer men niets meer van hen boort, be- hoeft men zich dus niet ongerust te maken r™ althans niet over zyn medemenschen, ArnhOf.) De heer J. Bolke te Groningen publiceert, in het Maandblad der Hollandscht Maatschappij van Landbouw, eenige regelen uit een brief, door prof. Sigeleke te Kopenhagen aan hem gericht, luidende: Het gaat by ons in Denemarken met den landbouw vry wel, maar wy zyn in het geheet niet ingenomen met al de kunstboter die gjj in Nederland produceert. Het schaadt den boter- handel, doordien het de menschen van het eten van boter afschrikt, uit vrees van talk op tafel te krijgen. Natuurlijk zal de Nederlandsche han del er het meest door lyden; maar op den duur zullen wy er allen schade door hebben. Het panorama voor Kopenhagen, voor stellende een episode uit het beleg van Parys in 187071, wordt te Amsterdam in de loods in den tuin van het Paleis voor Volksvlyt ge schilderd door de heeren Jules Garnier, Pansan, Debat, Marguet en Bassan, Fransche schilders, en den heer Delacroix, leerling. Hat Wag. Wkbl. geeft het volgend over zicht van de predikantsvacaturen in de Herv. Kerk: Vacaturen op 1 Jan. 1881 255; bijge komen door overlyden 12; bijgekomen door verkregen emeritaat 11, totaal 278, waarvan vervuld werden door kandidaten 21. Er bleven dus op 1 Juli 1881 257 vacaturen. De prijzen van het brood zyn verhoogd, en dit wordt op rekening gesteld van de ruim gevallen regens der laatste verloopen weken. Wy zijn van gevoelen, zegt Sempervirent, dat men met overijling tot dien maatregel is over gegaan, iu aanmerking genomen de massa'a koren, die uit Noord-Amerika, Canada en Austialië te verwachten zijn. Nog te meer valt dit in het oog, indien men de mededee- lingen van de buitenlandsche dagbladen in aanmerking neemt, waarin wordt gelezen, dat men in de westelijke staten van Noord-Amerika de ovens en kachels met graan begint te stoken en daaraan toevoegt het volgende bericht uit Rusland: Da jaarmarkt te Nishni Nowgorod is dit jaar, wat den aanvoer van graan betreft, zeer belangrijk geweest. Een groote hoeveelheid van het vorige jaar werd aangevoerd en hieruit blijkt, dat hy den hongersnood, die in het vorige jaar heerschte, niet het gebrek aan voorraad daarvan de oorzaak was, maar wel bijvoegsel va» de Scliiedamsche Courant, ENÖELAND.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5