Gemengde Berichten. dat gewetenlooze speculanten alles hadden opgekocht en het slechts tegen prijzen, die de bevolking niet kon betalen, van de hand wilden zetten. Nu moesten zij tot lagere prijzen aan de markt komen, omdat zij bevreesd waren dat zij, bij de berichten van een over- vloedigen oogst, met hun oud graan zouden bljjven zitten. De prijzen zijn bierdoor veel verminderd, en te verwachten is het, dat binnen enkele weken het graau weder tot den gewone prijs zal verkrijgbaar zijn. Te hopen is het, dat men ook hier te lande de oudervinding zal opdoen. "Want het is t een opnaorketijk feit dat da prijs van het brood altyd zeer spoedig rijst en zeer langzaam daalt. Met onverdroten ijver wordeu bijna overal de vledermuizen verjaagd en vervolgd. Schoon ze noch door een fraai uiterlijk, noch dooreen sierlijke vlucht uitmunten, behooren ze toch tot de nuttigste dieren. De vledermuis is een vleeschetend dier en leeft van' insecten, die des nachts in de weer zijn. Nachtvlinders, 1 welke zoovele schadelijke rupsen voortbren gen, vliegen en kevers, vooral meikevers, waarvan een enkele vledermuis in dén nacht meerdere honderden vangt, zyn voor den vle dermuis een geliefkoosde spij3. Neemt men in aanmerking, dat over het geheel het aantal vijanden van den land- en tuinbouw, van de ooftteelf, enz. zoo groot is, dat vele gewassen door hen vernield worden, waaruit onze voe dingsmiddelen en andere levensbehoeften ge wonnen moeten worden en dat hun getal oneindig grooter is, dan dat hunner natuurlyke verdelgers, dat de mensch volkomen machteloos is, om de verwoestingen te keer te gaan, als zy in menigte verschijnen (b. v. rupsen, mei kevers enz.),dan springt het nut van onze vrienden onder het dierenrijk in het oog zegt de Asser 'Ot. Landbouwers, tuiniers en lief hebbers van het plantenrijk zij daarom de bescherming en de vermeerdering der nnttige vogels aanbevolen, en voor ditmaal in het j byzonder eens die der vledermuizen, welke met de nachtuilen ter wacht gaan, als de andere schildwachten zyn gaan slapen. De pogingen der landsregeering om het misbruik van sterken drank legeo te gaan en de openbare dronkenschap te beteugelen dateeren niet van het jaar 1881. In menig gemeentelijk en stadsarchief worden zeker pnblicatiën te dezer zake bewaard uit vroegeren en lateren tijd. Ook de Staten van de provincie Friesland schonken deze zaak hunne aandacht en deden wat in hun vermogen was om het kwaad te keeren. In het boek der sStatuten Ordonnantiën, Reglementen en Oostumen van rechte van "Vriesland, volgens Resolutie van de Ed. Mag. Heeren Staten deszei ven Lands van den 11 April 1716 op nieuws herzien, veranderd en verbeterd, en door Haar Ed. Mog. in diervoege geapprobeerd" (12 Maart 1722, luidt de E e r s t e Titel van het Tweede Boek woordelijk aldus Van Weerden of Herbergiers. Art. 1. Dewijle door de menigvuldigheid der Tappers, ende Weerden, veel scheldens, veel vechtens, 'en doodslagen veroorzaakt worden, zoo willen Wij, dat ten platten Lande in de groote Dorpen niet meer ais twee Herbergiersende in een klein niet meer als een, zullen toegelaten wor den, ten ware de geleogentheid van tyd en Plaatze anders vereischen mochte, 't welke zal staan tot kennisse van de Grietman, ende 't Gerechte, met overroepiuge ende adv'ys van de voornaamste van 't Dorp, waarna de Herber giers hun zullen reguleeren, bij arbitrale straffe. II, Zullen insgelijks geen Weerden ia Steden moogen tappennoch gelagen zettenzonder eerst en alvoorens, van Magistraaten deVzelver, na voorgaande onderzoek op haar leven, en de conditie^ oorlof verworven te hebben, bjj poene als vooren. III. Vorders zullen de Herbergiers, zoo ten platten Lande, als in de Steden, gehouden zijnde Persoonendie tnt hunnen Huize kooinen te drinken, en eetiigo questie beginnen te maken; hun messen, of ander geweer te eisschenen in goede bewaaringe te neemen bij verlies van de Tap; ende of yemand zulks weigerde over te leeveren, hem het gelag te verbieden, op poene als voren, waar beneffens, niet te min, de gebreekige verbeuren zal zes Caroli-guldensende zoo yemaud bevonden worden zyn mes, ofte geweer, door leugens, ofte anderzins, heimelyk gehouden en verborgen te hebben, zal vervallen in de boete van twaalef Caroli-guldens ende evenwel, indien hij eenige exessen beginge, arbitraatyk gestraft worden; te employeeren, de voorgaande breuken,de eene helfte, voor de Armen: ende de andere helfte, ten profyte van den Officier ter Plaatze. IV. Ten einde de Weerden meerder zorgen draagen, dat in haare Huizen geen Bloedstor- tinge geschiede, ordonneeren Wij mits deezen, dat zoo wanneer daar eenig Doodslag, in hun Huizen, mochte geperpetreert wordendezelve van de tapperye, metter daad, zonder declatoire sententie, zullen vervallen zyn, ende daartoe, niet wederom ter zeiverof eenige andere Plaatze deezer Landschappe, toegeiaaten worden, dan met kennisse der zaaken voor den Hove of Nederrechter, bij poene van twaalef Caroli- guldens, en de verbeurte vaa den Drank, bet welke ook effect zal sorteeren, al waar 't, dat de Gewonde, niet op staande voet, maar elders, geraakte te overlijden, ten waare de Delinquant door de Weerdof in deszelfs Huiswierde aangehouden, en in handen van de Justitie geleevert V. Ende zoo daar eenig mesofte deegen mochte worden getrokken, ofte vuistslagen, of hairplukken, mochte geschieden, ende de Weerd zulks niet op staande voet, aan den officier, van zelfs aanbrachtezal hijten respecte van de twee eerste toevallen, «erbeuren vijftig, en ten respecte van de twee laatstetwaalef Caroli- guldens, waarvan de eene helft zal koomen ten profijte van den officier, en de andere helfte voor de Armen. De rechtbank te Halberstadt heeft den slager en herbergier Andreas Kramer, die niet onderzocht, trichineus vleesch verkocht en daar door ver over de 400 ziektegevallen en 4 sterf gevallen teweeggebracht heeft, wegens nalatig heid, die den dood van onderscheidene men- schen ten gevolge heeft gehad, en wegens licha melijke benadeeling, veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar, en ham onmiddellijk naar de gevangenis doen overbrengen. Parijs wordt bestormd door vreemde vorsten, die er eenigen tyd voor hun vermaak komen doorbrengen. Pas is de een vertrokken of een ander komt of meldt, dat hij komen zal. Nu is de Shah van Perzië weder aan de beurt, die tegen de lente te Parijs zal komen en gedurende eenigen tyd van de vermaken der groote modestad zal genieten. Er wordt te Honolulu, de hoofdstad der Sandwicheilanden, een courant in groot formaat uitgegeven in de Engelsche taal, de Hawaian Gazette. Koning Kalakaua is uitgever en redac teur van het blad, dat reeds 47 jaren bestaat hij schrijft het grootste gedeelte der staatkundige artikelen die het bevat. Z. M. geeft nu als feuilleton in dit blad een beschrijving van zijn reis door Europa. In' een der laatste nummers worden een aantal decreten openbaar gemaakt, geteekend door Prinses Ruth Kellikolani, die regentes is gedurende de afwezig heid van den koning, haar oudoom. Voorts vindt men er een eindelooze reeks berichten van veroordeelingen-wegens verschillende over tredingen, vooral wegens dronkenschap, een gedicht, getiteld sde gestolen kussen", en op de vierde pagina aankondigingen der publieke vermakelijkheden, waaronder ook een swedloop van damns," Een Italiaan over Nederland. Ondor het opschrift sA proposito d'un viaggio agronomico komt in no. 15 der Italia Agricola een dor voornaamste Ilaliaansche landbouwbladen, ec i artikel voor, dat de aandacht van ons Neder landers niet ontgaan mag. In dit artikel bespreekt de hoer Gabriel Rosalid van den raad van redactie van genoemd tijdschrift, en als schrijver zeer gewaardeerd om zijne hoogst belangrijke studiën op landbouwkundig' gebiedhet nut der agronomisclie reizen. Na er eenigo opgenoemd te hebben, bepaalt hij zich tot die van Galanti, die Zwitserland, Duitsch- land BolgieEngeland en ons land bezocht en daarover onlangs een werk in het licht gaf. (Vutf/git) Agronomico di Tommaso Galanti, \enezzia, Naratovich 1881.) Over dit vvefk zegt de heer Rosa o. a Mol nieuwste en interessantste ge deelte voor ons is dat, 't welk handelt over Rolland, over dien schat van monsclselijke industrie, welke gelijk is aan dien van Yenctie, een schat, welke ononderzocht bleef wegens do niet gepopulariseerde taal, en over wiens landbouw, "sedert de 16e eeuw do moeder van den Engelschen door de zVmicis bijna niets aan het licht gebracht is. uHolland is nog arm aan graan, het voert ge middeld 800,000 hectoliters inmaar het is zoo rijk aan veevoeder, aan tabak, aan knolgewassen, dat do bruto-opbrengst door elkaar 150 lire per hectare bedraagtterwijl deze in Engeland 135 en in Frankrijk 100 beloopt. Holland is rijk aan vee, het heeft 7 paarden en 41 rundoren op elke honderd hectaren. Voor de belangen van de vee teelt wordt gewaakt door de Veterinaire school te Utrechtdie als de eerste van Europa geacht wordt. Galanti laat ons te Haarlem de beroemde tulpen- en hyacinthen-teelt, den trots der Bataven^ bewonderen. Den Hollanders komt de eer toe van do uitvinding van den hooidroger Biggsdie zoo dikwijls in do valleien van de Po zou kunnen dienen. i>Holland, dat evenals Yenotié als een modderland kan beschouwd worden, is een schat van toepas sing der waterbouwkundige wetenschap en industrie. Na de ontzaglijke werken, die men er reeds uit gevoerd heeft om land van water te bevrijden, bereidt men tegenwoordig de droogmaking der Zuiderzee (700 vierk. kilometers groot en ontstaan door een inbraak van den Oceaan in 1282) voor, op voorstel en volgens de studiën van den ingenieur Diggelen, van 1849. »Van da terreinen, die door en met den schop veroverd en bebouwd zijn, bevinden zich de besto 100,000 hectaren langs de kust van Vlaanderen; zij zijn 6000 lire per hectare waarddoen 220 francs huur en behoeven in verscheidene jaren geen most. In deze nieuwe »polders" wordt eerst koolzaad en later gerst, tarwe, vlas, hennep, aardappelen en -boonen geteeld en de grond met den schop bewerkt. Alzoo is Holland het model van voorspoed van den kleinen bouw en van het kapitaal, opgehoopt in den grond door den land bouw. De groote Ilollandschc droogmakingen heb ben Manfrin het vertrouwen ingeboezemd om zijn ontwerp tot droogmaking van 140 vierk kilometers Venetinansch drasland ten uitvoer te brongen. ïAanmoedigend is het bezoek met Galanti aan de kaasmakerijen van den Beemster, waar van de melk van circa 7000 koeion op 300 boer- dorijen de beroemde Edamsclie kaas gefabricoerd wordt in stukken van 2 kilo. De Hollandsche boter, die bij 30 kilo in eikenhouten vaatjes uit gevoerd wordtwordt door eene speciale com missie onderzochtevenals te Bernom ze uit nemend te houden on er voor te kunnen instaan. sHolland werd om zijne uitnemende landbouw- hoedanigheden (verte squisite sue gualitd agricole) ook door Laveloye bestudeerd en, evenals Belgie, door Lavergne tot model aan d«j Fransclien voorgesteld." Hiermede eindigt do lieer Rosa, na iedereen tot lezing van het werk aangespoord te hebben. Wij zien hieruit, dat èn de heer Galanti èn de licor Rosa zich veel moeite getroost hebben ons land te loeren kennen en te doen kennen dat de opmerkingen des eersten, behoudens kleine onjuistheden met alle aandacht gemaakt zijn en last nol leastdat Neftrland's landbouw ook met eere in Italië bekend staat. Laten wij dus indachtig zijn aan de wenken van Edward Rooze en gehoor geven aan de roepstem van den heer Jules Yan Hasselt. Het is bekend, dat de eerste impulsie tot den tegemvoordigen vooruitgang van den Engelschen land bouw kwam van den Pool Rartlvb, die in 1641 te Londen de beschrijving van den landbouw van Vlaan deren pubhceeide in het boek The Flanders-Husbandry. (Noot des heeren Uosa). Gedrukt bij J. ODÉ, te Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6