Gemengde Berichten. Voorts is ingediend een ontwerp tot vast stelling van het slot der Indische rekeningen over 1870 en '1871. De rekening over 1870 sloot met een batig slot van f7.759.807.35, die van 1871 met een batig slot van f19.694.950.255. Het batig slot van 1871 is reeds geheel aan gewend overeenkomstig latere wetsbepalingen, doch van het batig slot vun 1870 is nog een bedrag f 1.180.450.78s over waaraan nog geen bepaalde bestemming is gegeven. Na gehouden conferentie aan 't depar tement van Financiëntusschen het domein- bestuur en 3hr. Mr. Hovy, administrateur voor Z. K. II. Prins Frederik voor de domeingoederen, die aan Prins Frederik voor het verlies van den Luxemburgschen troon tijdelijk waren toegewezen, werd beslist dat de heer Hovy met het beheer dier Staatsbezittingen zou beiast blijven, tot de nalatenschap van den ontslapen Vorst zou zijn geregeld, (Daybl) De bepalingen bij de zeemacht, dat be vorderingen tot onderofficier met den graad van sergeant alleen mogen geschieden bij vacaturen, zijn tijdelijk opgeheven met betrek king tot bootsmansmaatomdat aan onder officieren met dien rang steeds gebrek bestaat. De Turksche gezant Murad-Efendi, m den Haag •overleden, is slechts 45 jaar oud ge worden en heeft zich in de letterkundige wereld een grooten naam verworven. Zijn naam was eigenlijk Franz von Werner; zijn vader woonde te Weenen en hnd groote bezittingen in Kroatië. Tijdens den Russisch- Turkschen oorlog van 1854 trad Franz in Turkschen dienst en kreeg na den vrede diplo matische zendingen. Sedert 1865 verscheen elk jaar een dichterlijke arbeid van den geleerden diplomaat; gedichten, treurspelen o. a. Selim III, onlangs door prof. Jonckbloet vertaald, romans, reisbeschrijvingen enz. Zijne Turhsche Schetsen (1877) maakten grooten opgang en verspreidden veel licht over Oostersche toe standen. De heer Tinholt, redacteur van de anti-revo lutionaire Banier, schrijft over den Standaard- redacteur »De redacteur van De Standaard is hard bezig om de partij, die hij eerst door ztjn ijver, talent en bekwaamheid, er vrij wat bovenop geholpen heeft, thans door zijn verregaande heerschzuchten minachtende aanmatiging er weêr onder te helpen. Hij vrgeet dat onze partij een Republiek is, thans met een Raad aan 't hoofd, maar geen Keizerlijk, waar een Napoleon lieden tot zwijgen kan doemen." De Asser. Cl. meldt, dat door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ten vervolge opzijn telegram van 6 dezer, aan den Burgemeester van Assen is medegedeeld, dat, naar het oordeel der Rrgeeiing, de arresten van den Hoogen Raad omtrent de eeilen, die volgens de Ne- derlandsche wetboeken moeten worden afgelegd, evenzeer tot richtsnoer moeten strekken bij de uitlegging van gelijkluidende woorden der ge meentewet en dat alzoo alleen het lidmaatschap eener godsdienstige gezindte, welker leer het afleggen van eeden vei biedt, een lid van den Raad van verplichting tot eedsaflegging over eenkomstig ai t. 39 der gemeentewet kan vrij stellen. Van andere zijde vei neemt de A. Ct. dat de Raad van State, over deze kwestie door de Regeeriug gehoord, als haar mepning heeft doen kennen, dat Br, Hartogh Heijs van Zou- teveeii op beloften als laadslid kon worden toegelaten. Blijkens een bericht aan de Asser Ct. heeft de heei G. Mesdag, voor eenige maanden, of> zijn verlangen, als lid van den Raad der gemeente Groningen, zitting genomen, na het afleggen van een sbelofte", ofschoon hij niet tot de doopsgezinde gemeente behoort, noch de burgemeester, noch de Raad," hebben eenig bezwaar daartegen gehad. 4 t Het Gr. N. Panorama te Rotterdam werd van 12 Augustus tot 12 September door 8529 personen bezocht. (Onder dit cijfer zijn twee kinderen voor één persoon gerekend.) De trekking tan de Sarphati-loterij is bepaald op 26 September n. s. Voor het Conscience-Album hebben onge veer vierhonderd Noord-Nederlanders hunne bijdrage of naamteekening gezonden. Het feest zal te Brussel worden gevierd op den 25sten September e. k. Eergisterenmorgeo trokken 1609 bede- vaaitgangers van Utrecht en omstreken in 36 waggons naar Kevelaar, waar zij eergisteren- middag te 2 uren aangekomen moeten zijn. Men schrijft aan de iF. JR. Ct. uit's Her togenbosch van '14 September De toestand der polders in de omstreken dezer stad is heden gunstiger. Sedert den vorigen dag is het water slechts 7 cM. gewassen; die was zou zeer zeker grooter zijn geweest, zoo de polder de jbeneden-Aa" niet ware ingeloopen. Intusschen zijn, met inspanning vau alle be schikbare krachten, de polderdijken genoegzaam opgekist, om aan het water, bij niet al te snellen was, weerstand te kunnen bieden. Daaienboven wordt overal val geconstateerd, en schijnt het weder een gunstige wending te nemen. Te Cieveco._ur was het water aan de Maas- zijde 4.88 M. en - aan de DiezezAjde 4.33 M, Heden middag 4 uur teekent de peilschaal te 's Bosch 4.30 M. Ook te Lilh zijn alle uiterwaarden onder- geloopen. De landbouweis hebben zich genood zaakt gezieu, hun vee eldeis in veiligheid te brengen. Te Warmen huizen is Maandagavond een brutale diefstal gepleegd. Ten huize van den SOjarigeu K, G.die alleen met een bejaarde huishoudster woont, is ingebroken en ongeveer f 2000 aan specie en bankpapier ontvreemd. Het vootloopig onderzoek heeft nog tot geen uitkomst geleid. No. LXIX der ïGraphische Statistiek" in het AT. v. d. D. behandelt liet aantal leeraren (286) en leerlingen (2816) der burger dag en avondscholen. Gemiddeld waren er in 1878/79 ongeveer 7 leerlingen op elke 10.000 inwoners. Deze scholen van middelbaar ouderwijs zijn een mislukte greep! voegt de statisticus hier bij; maar, zoo gaat hij voort, men mag dit met uitsluitend aan den wetgever wijten, al laad- pieegde deze de piactijk te weinig; grooten- deels ontbreekt bij de ouders de lust om hun jongens tot degelijke hatidswerksheden op te leiden, eu de meeste werkbazen stellen te weinig pi ijs op eeu goed ontwikkeld werkman, of wél ze zijn er bang voor, dat al te knappe knechts dun baas overvleugelen. Hoe het zij, alleen te Utiecht stijgt het aantal ieeihugen tol mim Vi pCt. der bevolking; overal elders weinig belangstelling, uit viees dat de zoons te laat in de vei diensten komen. Ach, waren de oudeis toch wijzer; ieder jaar doeltreffende theoiethche oefening is een goudmjjn op later leeftijd. In het Soer. Ilbl vindt men de volgeude ethnoiogische cuiiositmt: Eeu zondeilmg gebiuik dat de Javaan van zijn ooien maakt, is het gebiuik als horloge. Onlangs vroeg een patroon in de binnenlanden, die wegens diukke bezigheden nachtwerk ver richtte: Zou het reeds 12 uur zijn en'diulel'yk zag hij hem, tot wieu de vraag gericht was, zijn ooren voelen en met het ernstigste gezicht van de weield #nog niet" antwoonleu. Na epoigeu twijfel of de bsuitie bioedrr ook een loopje met hem nam, onderzocht de patioon de zaak en kwain tot de overtuiging, dat de inlander aan het koud woiden zijner ooien kan weten of het omstreeks 12 uui des nachts is. Van 6 proeven, later genomen, slaagden er 5. Ecue andere, nog zekerder wijze' zou het - 'f - 'I betasten der neusvleugels zijn. Als deze veer krachtig als ze zijn, die eigenschap verhezen en slap worden, is middernacht voorbij. Bovenstaande geldt vrij algemeen voor'den Oosthoek, In Midden-Java wordt voor hetzelfde doel de pit der kleine Javnansche lamp, petha, geiaad- pleegd. Is de vlam onrustig, warielend, dan is het nog geen middernacht, maar is dat uur voorbij, dan is de vlam stil, langer en daardoor helderder. Dit laatste zal weliicht zijn oorzaak daarin vinden, dat dan deuren en vensters gesloten zijn en geen geloop oFgedruisch de vlam stoort. Pornis. Bij de afrekening der sloep Bollux, stuurman H. Groenendijk, was liet aandeel in de winst voor de vissehers f 45. l)en Haag. De escadrous van het 3e regiment huzaren te dezer stede in garnizoen, die o. a. waren aangewezen oin aau de cavalerie- manoeuvres iu een gedeelte van Noord-Brabant en Limburg tot oefening in den strategischen veiligheidsdienst van 20 30 Sept. deel te nemen, zullen niet naar het oefeningsteirein vertrekkén, vermits de aanwezigheid dier tioepen op den dag der begiafenis van Z. K. H. Piins Frederik, in de residentie vereischt wordt. In verband hiermede zijn de oefeningen tot in het begin van de volgende maand uitgesteld. Op den Rhóue-gletscher, op den weg van Hospeutha! naar de Furca-Pas is aan een Berlijnsche familie hptzelfde ongeluk overkomen als aan do familie Broekman. De paaiden, voor een rijtuig gespannen waai in vier peisonen gezeten waren, werden schichtig en stoi tten met den wagen iu den duizend meter diepen af grond. Gelukkig stuitte hij eerst op een uitste kende rots, ongeveer twee eu een halven tneter onder den weg, en kwam vervolgens op een lager gelegen begioeide rots terecht. Drie van hen die er inzaten waren bewusteloos; de vierde echter had zijne tegenwoordigheid van geest behouden, niettegenstaande het rijtuig twee malen was omgebuiteld. Hij kroop van onder de wielen, sneed den regenmantel zijner vrouw door, die om liet wiel was geslingerd, zoodat zij met haar hoofd onder het rad lag, redde daarop de twee andere heeren en zocht naar hulp. De koetsier was te zwaar gewond, om die te vei leenen, maar een toerist, die toevallig vooib'ij ging, vernam zijn noodkreten, spoedde zich naar Gletsch en keerde met een aantal bergbewoners tei ug, die door middel van kooiden ér in slaagden de gewonden en gekneusden uit de diepte van elf meter te redden. In de oudheid werd van onderscheidene lieden verhaald, dat zij de taal der vogelen verstonden. Wat daarvan zij, de kunst is sedert te loor gegnan. Eeist in onze eeuw is inen er io geslaagd weder iets van die kunst te ontdekken. De hee.r Van der Schalk, een der grootste vogelkundigen van België, is nl. tot de ont dekking gekomen dat de haan Vlaatnsch of Hollandsch spieekt en iederen ochtend zeer duidelijk roept: spak do Icu-eu-ning". Daar een kippeubrug echter geen leuning heeft, moet nu nog ontdekt worden tot wien die welgemeende raad gericht is. Een blad, dat op zee geredigeerd en gedrukt wordt, misschien het eenige van dien aard, verschijnt aan boord van het Ameiikaan- sche stoomschip Irenton, dat tegenwoordig te Tiiést ligt. Om de 14' dagen komt een nummer uit. Het bevat berichten van allerlei aard, reis- en plaatsbeschrijvingen enz. en kan, wat uiterlijk voorkomen en druk belieft, gerust met de tijdschriften van hel vasteland wedijveren. In Weenmi i« al een zondeilinge somt' van werkstaking tiitgehroken. Al He bekende bierdrinkers van Weeueii zyu oveteeugekoinen, ij

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2