L°. 1881. Maaiidag 19 September. M 5274. BiBnealandsBlte Bericllea. >r ij 1* en I> t i s t e a a r ff a n g-. COURANT. Abonnementsprijs, por kwartna!1,85. Franco per post dooi het geheele Rijk. - 2.50. Afzondethjko noinmeis- 0.10. BBREAII: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110gewoneegels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone tegel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. B|] deze Courant behoort een Rij voegsel. Schiedam, 17 September 1881. De Duitsche bladen redeneeren nog maar altijd door over de samenkomst van hun Keizer met den Czaar aller Russen te Dantzig. Een dezer bladen, de officieuse Correspondenz begint een artikel over deze aangelegenheid aldus: Het bezoek van Keizer Alexander ie Dantzig is voor alles een bewijs van de vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen, die thans evenals te voren tusschea de beide voisten en beider staten bestaan. Voor Keizer Alexander was het een behoefte des harten een bewijs van zijn persoonlijken eerbied te geven aan zijn edelen bloedverwant» onzen Keizer, en voor de eerste maal sedert zjjn troonsbestijging op begrijpelijke wyze aan de geheele -wereld te loonen, dat hij hernieuwt en wenscht te bevestigen, zonder de minste tei ughouding, de vriendschappelijke en vreed zame betrekkingen, welke door zyn verheven vader zoo langzijD onderhouden en aangekweekt, met den Duitschen aabuurstaat. Daarom heeft Keizer Alexander, die van wege de ernstige zorgen, die hem sedeit zijn troons bestijging drukken, zijn rijk nog niet had ver laten, de eerste gelegeuheid aangegrepen, om de reis des Duitschen Keizers naar de Russische grenzen, voor een vertrouwelijke samenkomst te benuttigen. Dit korte bezoek, zeer kort zelfs ten gevolge der omstandigheden, werd intusschen een Europeesche gebeurtenis van wege zijn natuurlijke beteekeois. De Keizer van Rusland werd ontvangen met ai deu glans en al de uitwendige eeibewyzin- gan, aan het hoofd van een groot rijk verschul digd. Op Duitsch grondgebied werd hy op haitelyke wijze begroet door onzen Keizer en onzen Kroonprins, begroet op eerbiedige wyze tevens door den staatsman, aan wiens handen de leiding van het Duitsche rijk is toevertrouwd, ,eu die zich aan zijn zoo welverdiende rust onttrok, om bij een gebeurtenis van zulk een gewichtige beteekeuis niet afwezig te zijn. Da weinige uren, die Keizer Alexander met onzen vorst aan boord van het jacht Hohenzollcm heeft doorgebracht en in de waardige stad Dantzig, hebben de beiden vorsten wederkeerig overtuigd van beider gevoelens van sympathie, en van den wensch om hartelijke en innige betrekkingen -te onderhouden, die een waarborg zyn voor -den vrede van Europa." Dit alles klinkt nu^ zeer fraaien bovenal ëcbt officieus Duitsch. Zooals wel niemand vergeten zal zijn, werd de tegenwoordige Keizer van Rüslandtoen hjj nog Kroonprins was, als.'een heftig tegenstander van Duitschland en Duitsclie politiek beschouwd. Had hy van die gezindheden na zijn troonsbeklimming blijken gegeven, dan zouden misschien duizenden Russen en Duitsche soldaten en landwehrmanuen als wilde dieren tegen elkander zijn ingezonden, 't Klinkt hoogst onaangenaam, dat nog in onzen tijd de persoonlijke wil van een man zulke gruwelijke gevolgen zou kunnen hebben; liever hoorde men zeker de vei tegen wooidigingeu der velschillende natiën een hat tig woord mee spreken, waar het geldt het zwaard te trekken of op te steken. »Niet, zoo gaat het Duitsche blad met eenige verheffing vooit, niet dat de viede bedieigd werd, met dat het noodig was te getuigen van den opiechten wensch naar vrede, niet ook, dat het noodig was wederkeerig hieromtrent tegen elkandet te getuigen, maar de samen komst heeft liet gelukkige gevolg gehad, dat ook de hooge staatsdienaren, jlie de souvereinen vei gezelden, hebben doen blijken van de vrede lievende gezindheden, welke, tot geluk van beide lijken zoo laug hebben bestaan. Boven dien, de samenkomst werd nog ia den geest b'ygewoond door den Keizer vaa Oostemyk, die het volmaakt met de beide andeieu eeusis". De goede verstandhouding tusschen de drie groote rijken heeft gedurende tien jaren den vrede in Europa bewaard. De samenkomst te Dantzig geeft voor de toekomst de beste ver wachtingen te koestelen." Zeer zeker; maar waarvan geen wooid gerept is: de drie Keizers kunnen zich bij den toe stand van jviede en geen gevaar", met te meer kracht toeleggen op de bevordering van de welvaa't hunner onderdanen en van de inwen dige rust, die zeker elk rechtgeaard vorst even nauw aan het hart moet liggen als de gezind heid van machtige naburen. Terwijl de rust op het gebied der Engelsche binnenlandsche politiek is ingetreden, de lords en grondeigenaren zich gaan wjjden aan het jachtvermaak, houden de Iersche volksleiders de gemoederen daar te lande in beweging. De nationale conventie van de Iersche Land-ligue is Donderdag jl. te Dublin geopend; 1300 afgevaardigden waren aanwezig en de bekende volksleider Parneil presideerde. Met eenparige stemmen werden eenige bestuiten aangenomen, o. a. de eisch, dat aan letland een zelfstandig bestuur zal worden geschonken afkeuiingvan de dwangwetten en de verklaring dat de Land wet, onlangs bekiachtigd, niet wordt aangeno men zooiang de Iersche staatkundige gevan genen niet vu vrijheid zyn gestetd en een reglement, dat de toestand der landerijen en pachten regelt, niet zal zijn afgekondigd. In deze zelfde week was Dublin getuige van een waar schandaal. Sedert eenigen Ijjd name lijk hebben eenige invloedrijke personen zich bezig gehouden met de middelen, waardoor de nijverheid in Ierland zou kunnen opgebeurd wordenom deze op een hoogte te brengen gelijk de laod-bïll zulks voor den landbouw beoogt. Een nationale en internationale tentoonstel ling, in 1882 te Dublin te houden, kwam o. a. op het programma dezer heereu voor. Voor standers van dit plan moeten natuurlijk niet gezocht worden onder de volksleiders en leden der Land-ligue. Dezen zoeken hun kracht en hun populariteit in de woelingen, die Ierland in den iaatsten tyd beroeren; daarom ook beschouwen zy eiken maatregel, die aan het land betere dagen kan verschaffen als een bedreiging, en het plan van een tentoonstelling kwam natuurlijk ook niet in hun kraam te pas. Dinsdag had de Lord-Mayor van Dublin een meeting belegd, met hei doel, over de middelen te beraadslagen, waardoor de tentoonstelling zou kunnen slagen. Reeds eenige minuten voor de opening der bijeenkomst had een massa land- leaguers, onder aanvoering van de parlements leden Sexton, O'Connef en Biggar, zich van een groot gedeelte der zaai meester gemaakt. In een ander gedeelte verzamelden zich daarop de indus- strieelen, kooplieden, enzmen kreeg daardoor het idéé van twee vijandelijke kampen. De mededeeling van denVoorzitter, dat er reeds voor 150000 gulden was ingeschreven voor de te maken kosten, dat daaiomier waren begrepen 6000 gutden van de Koningin, weid met gefluit begroet; een echte Ier deed het voorstel geen Engelsche goedeieu op de tentoonstelling toa te laten. Honderden schreeuwden om de loslating der gevangenen. Geen spreker kon zich doen verstaan; maar zooveel kwam men nog te weten, dat de industrieelen, die aan de tentoonstelling zouden deelnemen, het lot van kapitein Boycott te wachten hadden, en hun Ietsche klanten zouden verliezen. De Lord-mayor kon niet aan het woord komen, en in Ierland, waar men weet wat tumult is, kan niemand zich zulk een tooneel herinneren, 't Gevolg is, dat de tentoonstelling te Dublin in 1882 een ongeboren kind zal blijven, al hebben de Land-leaguers uit hun midden een regelingscommissie be noemd. Wie zou onder zulke omstandigheden aan deze handen de voortbrengselen van zyn nyverheid toevertrouwen? DEN HAAG, 17 September 1880. Namens Z. D. H. den Prins Von Wied.it het Hotel Eaulez voor het grootste gedeelte afgehuurd tot ontvangst van de militaire de putation en andere hooge autoriteiten in Duitsch land, die de begrafenis van Z. K. H. Prins Frederik zullen bijwonen. H. K. H. de Kroonprinses van Denemarken, kleindochter van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, is t heden aangekomenhaar gemaal, de Deen»

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1