1 van Maandag 19 September 1881. POLITIE. BEKENDMAKING. Bilteilaiiiche Berichten. BinneilandscbeBerichten~ 4 I •m m k H ïf b 4 lil 41 VI Jijne en en a- fvocgsM van de Schiedamsc tie Courant, Aan het Commissariaat van Politie zyn aan gebracht I. als op straat gevonden een gouden broclic zonder speld; een sleuteltje aan een touwtje, 2. ais opgevischl uit de Lange Haven een R. K. kerkboekje »anker onzer hoop." De COMMISSARIS van POLITIE dezer gemeente vestigt er de aandacht der ingezetenen op, dat thans dreggen tot redding van dren kelingen aanwezig zijn, op de navolgende plaat sen, die tevens door een bordje met het woord ndreg" zijn kenbaar gemaakt, als: 1. aan het havenkantoor op den straatweg naar Overschie; 2. bij Lt Tan Idngen, tapper, Overschie- sche straat 82 3. bij den brugwachter der Spoelingbrug; 4. bij de brugwachters der Ooievaarsbrug; 5. ivij II. <1. Thyse, tapper, Schie 48; 6. bij den portier van de stoombranderij in de Konijnenbuuit; 7. bij II. Oflcrinan, smid, Noordvest 330 8. bij A. Van Dijk, melkboer Noordmo lenstraat 285 hoek Zijlstraat; 9. bij de brugwachters der Sluisbrug; 10. bij de brugwachters der Appelmarktbrug; 11. bij M. Krullaars, winkelier, Lange Haven 18 hoek Appelmarkt; 12. aan da branderij van den heer «I. JU. fiouka, Lange Haven, hoek Taansteeg; 43. by de brugwachters der brug voor de Gerrit "Verboonstraat; 14. aan de Stadstimmerwerf aan de Korte Haven 15. bij den heer gemeente-architect; 16. aan de mouterij van den heer W. A. Vun der Burg, Westvest 258 hoek Bran- derssleeg. 17. bij den brugwachter der Oranjebrug; 18. aan de mouterij van den heer J. SI. 'Van Gent, Nieuwe Haven 187; 19. aan den mouterij vau den heer J. Tak, Westerkade 330 20. aan de mouterij van den heer L, J. J. Jansen, Willemskade 372; 21. bij den brugwachter der brug vóór de Hoofdstraat; 22. aan de mouterij van de firma J, J, STolet en Co, Buitenhaven 44; 23. aan de Politiewacht aan de Hoofdstraat; 24. bij den veerman aan de Hoofdstraat; 25. by den sluiswachter aan den Frankeland- schen D'yk. Voorts wordt in herinnering gebracht dat op de navolgende plaatsen extincteurs ofanni- hilateuis (werktuigen om zelfs hevigen brand ia den aanvang te blusschen) besctiikbaar zijn, als 1. bij den grafmaker aan den Singel; 2. aan het Commissariaat vau Politie op de Groote Markt; 3. aan het Stadsziekenhuis; 4. bij den heer gemeente-architect; 5. bij den brugwachter der brug vóór de Gerritverboonstraat 6 aan de onderwijzerswoning in de Waraode; 7. uan de Politie-wacht aan de Hoofdstraat, terw'yi een werktuig tot redding by brand of grondvaten (appareil respiratoir) aanwezig is aan het Commissariaat van Politie op de Groote Maikt. Schiedam, 17 September 1881. De Commissaris voornoemd, J. L. C. WOLFFENSPERGER. K ii| ELAN 1). De nationnle conventie der landliga is gisteren geopend. Er waren 1300 gedelegeerden aanwe zig. Mr, Parnell bekleedde het voorzitterschap. Verscheidene resolutiöa werden achtereenvolgens, met algemeene stemmen, aangenomen. Daarin wordt autonomie voor Ierland geêischt, de exceptioneels wet afgekeurd, de landwet voor onaannemelijk verklaard, zoolang de staatsgevan genen niet op vrije voeten zijn gesteld, en geene regeling der grondverhouding in Ierland, zonder algeheele afschaffing van den grondeigendom, als bevredigend geacht. De secretaris van de katoenspmners-ver- eeniging te Manchester ontving gisteren van andere spinners de mededeeling, dat zy voor nemens ziju, hunne fabrieken te sluiten. Men gelooft, dat bijna alle fabrieken in dit district zullen gesloten worden. De Daily jVeuis-correspondent verbetert zijn dwaas bencht, dat Guiteau niet gevonnisd zou kunnen worden, als Garfield sterft. De wet van New-Jersey, waarin Longbranch ligt, schryft behandeling der, «aak in dien staat voor, als het slachtoffer van een moordaanslag daar sterft, onverschillig waar de aanslag is gepleegd. Het is te hopen dat de gehecle kwestie geen practisch belang krijgt. Voorloopig gaat het met den president uitstekend. ZWITSERLAND. Uit Elm wordt gemelddat er voortdurend steenklompen naar beneden komen. Van het geboomte op den Plattenberg, geschat op een waarde van 50,000 francs, is geen spoor meer te vinden. Het terrein der grondverschuiving heeft een lengte van een uur gaans, de scheur in het bovengedeelte van den berg een breedte van 800 k 1000 voet, De magazijnen der berg werken met de daarin aanwezige voorraden, een waaide van minstens 30,000 francs, zyn onherroepelijk verloren. Laatstleden Woensdag zijn de weinige lijken, die men uog heeft kunnen opdelven, ter aaide besteld. Elf groote en drie kinder-lijkkislen werden op het kerkhof in twee graven nedergelaten. Ook bij die aan doenlijke plechtigheid hoorde men de steeuen en aardklompen naar omlaag rollen. ITALIË. Aan de Zfnivers wordt uit Rome getelegra- pheerd, datde heer v. Schlözer, na met den Paus eeu onderhoud van een uur gehad te heb ben, den 15 dezer naar Berlijn zou vertrekken. De benoeming van een Pruisischen gezant by het Vaticaan is zeker. Het internationale aardrijkskundig congres te Venetie is eergisteien in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin plechtig geopend. De lieer Feidinand de Lesseps hield de openingsrede. Na hem sprak Prins Seano uit naam van het Italiaansche aardrijkskundig genootschap. De burgemeester der stad zeide den Koning en de Koningin dank voor hunne aanwezigheid. Ook de andere leden dankte hy voor hunne komst. It U Si L A N 1). Het Ministerie van Finaneiëa spieekt in het officieele blad van gisteren het bericht jn som mige dagbladen tegen, omtrent het voornemen der regeering om het tabaksmonopolie' in te voeren of den tabaksaccijns le verhoogeu. TUItKIJE. In de vijfde zitting dor landhouders zijn de kwestiëo, betreffende de door Turkije verschul digde oorlogscontributie aan Rusland en de vlottende schuld, onherroepelijk van de regeling der Tuiksehe vreemde staatsschulden uitge sloten. DDIISCRiASR De Belgische gezant, baron Nothomb, is te Berlijn gisteren namiddag aan een beroerte overleden. A M E It 1 KA. Ook in Canada richten boschbianden nog voortdurend verwoestingen aan. In óén district, Parry Sound, weid hout ter waarde van een millioen dollars door het vuur verteerd. I SCHIEDAM17 September 1881. Men schrijft uit Den Haag aan het B. W. Ziellier de geschiedenis van de wet van 25 Mei 1816 betreffende de Bredasche domeinen van Prins Frederik. Ik heb die geschiedenis elders nog niet getrouw medegedeeld gezien. Toen "Willem I de erfelyke souvereiniteit over de Vereenigde Nederlanden had aanvaard, bepaalde hy bij oorkonde van den 4deo April 1814, dat, wanneer die souvereiniteit zou zijn aan vaard door zijn oudsten zoon, de Nassauscha Staten, die toebehoorden aan het Huis van Oranje-Nassau, zouden komen onder het opper gezag van zijn tweeden zoon, Prins Frederik. Intusschcn deed Koning Willem bij het con gres van Weenen afstand van het bezit van deze landen van Nassau en verkreeg daarvoor in de plaats het Groothertogdom Luxemburg. Nu zou de eventueele souvet einiteit over dat Groothei togdom Prins Frederik hebben kunnen schadeloosstellen voor het gemis zijner uitzichten; maar, aangezien het voor de algemeene belangen des Rijks oorbaar gevonden was Luxemburg met het Rijk te vereenigen, vorderde -- zoo luidde de considerans der wet de rechtvaar digheid, dat de bedoelde schadeloosstelling werd gevestigd op de goederen van den Staat, wien inkomsten en macht door die vereeniging ver meerderd waren. Bij artikel 1 van de wet worden dan ook de domeingoederen in de rentambten van Breda, Niervaart, Oosterhout, Steenbergen, Zevenber gen en Zwaluwe, waarvan de zuivere opbrengsten ongeveer f190,000 beloopen, aan Prins Frederik overgedragen, om door hem en zijne wettige mannelijke afstammelingen volgens het recht van eerstgeboorte te worden bezeten, maar zonder die te kunnen vervreemden, verpanden of be zwaren. Hij zou eerst iu het genot der inkoms ten treden op het tydstip dat de Prins van Oranje zyn broeder, tot de souvereiniteit van het Koningrijk der Nederlanden komen zou. Artikel 4 bepaalt, dat, indien Prins Frederik zonder wettige mannelyke nakomelingen na te laten kwam te overlijden, de goederen bij art. I omschreven, met de domeinen van den Staat hereenigd zouden worden. De uitdrukkingen in artikel 1 en artikel i b •?i| ï>-!l \K I if; I 1 I 5>h Ml lï- M

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5