A0. 1881. Woensdag' 21 September. JÉ 5275. BiiteilanJsele Berichten. BimnilaïisclB Smetten. V ij f en Dertigste Jaargang. DUITSCHLAHD. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BBltEAÜ: MIMï, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regtl meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend FBiKEBIJE. 1 Fréderic Sauvage, de uitvioder van de schroef, toegepast op de stoomvaart, vpor wien dezer jagen te Boulogne, zyn geboorteplaats, een Standbeeld is onthuldheeft een zoon, oud van jaren, die in behoeftige omstandigheden verkeert. De Minister van financiën heeft dezen nu, tot aller tevredenheid, met een tabak- slyter'y begunstigd. De zoon heeft een groot deeï van zijn leven gewerkt om de schulden te betalen, die zijn vader had gemaakt ten behoeve der wetenschappelijke nasporingen voor zyn uitvinding. Gisteren had een bijeenkomst plaats van de Fransche en Engelsche commissarissen voor het handelstractaat. De Minister Tirard drukte j de hoop uit, dat de onderhandelingen spoedig haar definitieve sanctie zullen ontvangen, en dat zij gemakkelijk zullen"wprdengëixiaaktdoor een wederzydschen geest van toegeefelykheid. Dilkc hernieuwde de verzekering van den levendigen wensch van de Engelsche regeering cm een handelstractaat te sluiten onder voor gaarden, voordeelig voor de beide landen. t Het blad Napoléon, dat in het vertrouwen is van Prins Jéróme Bonaparte, heeft, na eerst gezwegen te hebben, nu toch een woord in 't midden gebracht over het bericht van de Orire aangaande de sabdicatie" van den Prins. Het zegt dat dit bericht een ^belachelijk praatje, het uitvloeisel eener aan grappen rijke ver beelding is." Le Petit Oaporal, een geestverwant van den Fays, vreesde dadelijk dat het bericht van de Qrdre onwaar zóu 'zijn. Het is te goed om voor waar te kunnen worden gehouden. »Of zou God die ons kastijdt," schreef het blad, dat onder leiding staat van den cpuritein" Juies Amigues, die ons Jules Ferry gegeven heeft tot Minister en Bou-Albert (Albert Grévy) tot Gouverneur-Generaal van Algerie, deernis met ons beginnen te krijgen Prins Napoleon's abdicatie is onze redding. Wij durven bet niet geloóven, de Prins toch heeft nooit in zjja leren 'een goede daad verricht." ITALIË. Per telegraaf wordt uit Rome gemeld, dat de kanunnik van St. Pieter, graaf Campello, aan kardinaal Borromeo een brief heeft gericht, waarin hij verklaart dat, aangezien de tegen woordige Paus even weinig, gezind is als zijn voorganger om een verzoening te treffen tusschen de Kerk en het Italiaansche vadeiland, hij na ryp nadenken van tien jaren tot het besluit is gekomen om over te ga&n tot het Protestantisme, j' Campello's overgang heeft den 14en dezer in de methodisten kerk plaats gehad. Die gebeurtenis, voegt het telegram er by, heeft te Rome veel senatie gemaakt. De bewering van het Memorial Diplomats 'ue, dat Italië aan zyn consul te Tanger heeft elast, een verbond met Marocco te sluiten, wordt "logenstraft. De Koning van Zweden en de Prinsen Oscar en Eugenius zijn Zondag avond te 9 uren 45 min, te Frankfort aangekomen. Gisteren ochtend 0 uren vertrokken zy naar Karlsruhe. O O S I E ii K IJ K. De Montags Hevue verneemt, dat er binnen kort een ontmoeting zal plaats hebben tusschen de monarchen van Oostenryk-Hongarye en Rus land. De tijd en de plaats hunner samenkomst zijn echter nog niet bepaald. AMERIKA. Uit Longbraneh wordt van 19 dezer, des ochtends te 10 uren, gemeld: De laatste zeer hevige rilling duurde 20 minuten. Dokter Bliss verklaarde, dat als de rillingen in de eerste 48 uren nog aanhouden, de President het leveu niet kan behouden. De pols bereikte 143 slagen. De geneesheeren be schouwen den toestand als zeer ernstig. Volgens bericht uit Longbraneh, gedateerd 19 dezer, is President Garfield, zooals in de laatste dagen gevreesd werd, overleden. Uit Washington wordt gemeld dat de vice-president Arthur gisteravond in,zyn woning den presidentseèl heeft afgelegd in handen van twee leden van het hoogste gerechtshof van den staat New-York. Hij heeft per telegraaf aan do weduwe Gaifield zijn innige deelneming en smart betuigd. VEREENIG DE ZITTING DER BEIDE KAMERS VAN DE STATEN-GENERAAL. Opening van de gewone sitting der Staten- Generaal, 18811882, op Maandag den 19 September 1881. De opening van de gewone zitting der Staten- Generaal heeft jl. Maandag namens Z. M. den Koning door de Ministers, daartoe door Z. M. benoemd, plaats gehad, zynde de rede, bij die gelegenheid door den Minister van Financiën, den heer Van Lijnden van Sandenburg, uitge sproken, door ons denzelfden dag, in een buiten gewoon nommer, aan onze geabonneerden in de stad en omstreken medegedeeld. EERSTE KAMER DER STATEN-GENEBAAL, Zitting van 20 September. De zitting der Eerste Kamer van heden werd door den President Jh. Mr. F. J. J. Van Eijsioga geopend met de volgende rede: Mijne lieer en Ook voor hot thans aangevangen zittingjaar heeft het Onzen geeeibiedigden Koning behaagd, mij tot dozen Yoorzitteistoel te roepen. Dat ik die vereerende onderscheiding ton hoogste waardeer, ik zal gewis niet noodig hebben U daarvan te verzekeren. Reeds langer dan een jaar mocht ik de2e plaats innemen. De gelegenheid werd mij daardoor geschon ken om het gewicht en de moeielijkheden aan die betrekking verbonden, van naderbij te loeren kennen, maar tevens mocht ik eene ondervinding opdoen, die by de hervatting van mijn Voorzitterschap mijn moed verlevendigt. Het is deze: dat Uwe welwillende steun en medewerking mij steeds zijn ten deel gevallen en wel in die matedat ik gegronde hoop hebdat ze mij ook in het vervolg niet zullen ontbreken. Mij dnai mede vleiende zal ik trachten naar vermogen mijn nieuwe taak te vervullen. Een gewichtig zittingjaar ligt achter ons. Vele en belangrijke werkzaamheden worden door ons be handeld; doch ook hot thans aangevangene kan, in het algemeen en vooral ook op wetgevend gebied een rijken oogst opleveren, wanneer de vertegenwoordiging in de eerste en voornaamste plaats iaat wegen dat gene wat liet zwaarste moet wegenhet belang van liet dierbaar "Va'derland., en wanneer zijstrevende naar samenwerking, daarop en daarop bij uitnemend heid het oog vestigt. Gij betreurt met mij, dat de tegenwoordige zitting niet door Onzen geëerbiedïgde'n Koning In persoon is geopend; gij betreurt dat niet mij in dubbele mate, omdat de diepe en smartelijke rouw, waarin het Ko ninklijk Huis is gedompeld, daarvan de aanleiding is. De Commissie,'die namens het geeerbiedigd Hoofd van den Staat daartoe is opgetreden, heeft ons gewe zen op een ruim arbeidsveld, dat voor ons ligt. Moge de Vertegenwoordiging die taak met opgewektheid en nauwgezetheid ter harte nemen en de' vervulling daarvan gewenschte vruchten opleveren. Moge bovenal de zegen des Alierhoogsten op onze gezamenlijke werkzaamheden rusten. Ik vei klaar hier mede liet Voorzitterschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te hebben aanvaard" {Toejuichingen.) Na mededeeling dat ingekomen was de Koninklijke Boodschap omtrent het overlijden van Z. IC. H. Prios Frederik,- zeide de Voor zitter het vólgende: Mijne Hoeren! sGij hebt zeker met mij, den inhoud van'de voor- gelezene Koninklijke Boodschap met diepen weemoed en smart aangehoord. De zoo geliefde en hoogvereerde I'rins Frederik der Nederlanden heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Het Koninklijk Huis en het Nederlandsche Volk hebben een gevdelig en groot verlies geleden. Was de betreurde overledene eerbiedwaardig door zijn hoogen ouderdom, nog meer voorzeker door de edele hoedanighedendie hem kenmerkten en vereerden, door do minzaamheid van zijn omgang, door zijn Vor stelijke mildheid en door zijne toewijding aan de be langen van Koning en Vaderland. Zijn naam zal in gezegend aandenken blijven voort leven in gansch Nederland. Naarmate de slag, dien ons Vorstenhuis en ons land getroffen heeft, dieper door ons wordt gevoeld, kunnen wij, ons te beter verplaatsen in den rouwwaarin cehe bevriende natie gedompeld is, blijkens liet bericht dezen morgen door de telegraaf over de geheele wereld verspreid. De President Garfield behoorde onder da edelste burgers der Vcreenigde Staten. Zijn dood, het gevolg van een bedrijf der snoodheid is te treffender nu hij bezweken is na een zoo langdyrige dobbering tusschen hoop en vrees, ook zijn naam zal gewis met eerc genoemd blijven. Ik stel u voor Mijne Heeren, om do Koninklijke boodschap waarvan u voorlezing is gedaan, te beant woorden met een eerbiedig adres van rouwbeklag." Daarop werd besloten die Kon. Boodschap met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Op voorstel van den heer üremers werd nog besloten de Regeering uittenoodigen aha het Gouvernement der Vereenigde Staten innig leedwezen te betuigen over den dood van President Garfield. De Minister van Financiën, de heer Van Lijnden, verklaarde, bij afwezigheid, van den Minister van Buitenlandsche Zakendat de Regeering ongetwijfeld zich van die taak zou willen kwjjten. DEN HAAG, 20 September 1880. Zaterdag 11. ontvingen de Prins en ue Piinses von Wied een commissie uit den Raad van State in rouw-audientie. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen aanstaanden Donderdag in de residentie terugkeereo, Z. K. H. de Krconprins van Denemarken wordt a. s. Woensdag hier ter stede verwacht.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1