i Ui Bnitenlanflsche Berlcbtei A0. 188J. Donderdag 22 September. M 5276 Kennisgeving. POLITIE. r< V ij i' e u J&<*ï V COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal-1.85. Franco per post door het geheele Rijk - 2,50 Afzonderlijke nommers0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Drilsiaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend BUREAU: HARST, E, 121. se v» i ft Oproeping onder de wapenen ran de Lotelingen der LRiTIAG van 1881, Ingedeeld by de Bereden Korpsen. De Burgemeester van Schiedam, Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van dan 6 September 11. A. no. 1879/1 (2e afd.); Brengt bij deze ter kennis van de daarbij belang hebbende Lotelingen der ligtmg van 1881iDgelijfd bjj de bereden Korpsendat zij onder de wapenen worden geroepen op den 3en October e. k. De Burgemeester verwittigt de betrokken lotelingen dat zij zichvoorzien van hunne verlofpassen, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevinden; dat zij zich echter vooraf ter Gemeente-Secretarie moeten vervoegen zoowel tot het afteekenen van de verlofpas als tot het ontvangen van de passage- biljetten en daggelden waarop zy blijken zullen aan spraak te hebben; dat hij, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en wanneer hij aan de oproeping niet voldoet, als deserteur Ml worden aangemerkt en behandeld; dat hijdie wegens riekte of gelreken aan de oproeping met kan voldoen, daarvan moet doen blijken door eene ter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige ver klaring; zullende hij voorts verpligt zijn, zich na zijn. herstel onverwijld bij zijn korps te vervoegen. En dat na deze openbare kennisgeving, de betrok ken lotelingen geacht worden van hunne verpligtmg kennis te dragen, waardoor zij gehouden zijn, zonder verdere oproeping, aan da voorschreven opkomst te 'voldoen, en derhalve later geene onwetendheid ten deie zullen kunnen voorwenden. Schiedam, den 21 September 1881. De Sargemeetler voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Aan het Commissariaat van Politie is als op straat gevonden aangebracht een duimstok, en als gevonden aangegeven een rozekrans in een doosje: ITALIË. 't Is een lange brief, dien graaf Campello kanunnik van St. Pieter, geschreven heeft aan kardinaal Borromeo ter rnededeeling van zijn overgang tot het Protestantisme. Ziehier wat h(j onder anderen schrijft: Toen Msgr. Pecci geroepen werd om Pius IX op den Pauselyken Stoel op te volgen, meende ik, gelyk zoovele goede Katholieken, dat er betere dagen zouden komen voor de Kerk en ons vaderland. Maar die hoop is gansch en al vervlogenen zoo blijft mij niets anders over dan zonder aarzeling den gebiedenden plicht te vervullen, dien myne overtuiging als christen en Italiaanseh burger my ingeeft. Die overweging veroorlooft my niet langer deel uit te maken van een Kerkgenoot schap, dat zijne dienaren ais een Indische kaste te midden der hedendaagsehe maatschappij wil vereenzamen. Gelyk gezegd, de nieuwe Opper priester was my in den beginne het zinnebeeld eener wapenschorsing; maar de veroordeeling, over het jongste werk van pater Curci uitge sproken, rukte den sluier weg en deed zien dat de party-toorn onverzoenlijk is. De historie nu leert, dat die veroordeelingen uitgesproken werden tegen de beroemdste mannen van Itahe en elk ander land, en dat heden ten dage priesters, eerwaardig wegens hunne geleerdheid en vlekkploos leven, en van meer dan orthodox geloof, daaraan blootgesteld 'zijn. Dergelijke ver oordeelingen werden te allen tijde een eeretitel voor de veroordeelden en een smet voor de rechters; maar dit alles is ook de ergste dwin gelandij, die, niet tevreden met het opleggen van stilzwijgen, ook de stem der verdrukten wil smoren. Welke onloochenbare les is hieruit te tiekken? Deze: dat de breuk met de burger- maatschappy nooit geheeld, kan wordendat wij de door ieder goed christen en burger ver langde verzoening van de Kerk met den Staat nooit zullen aanschouwen. En indien de breuk onheelbaar is, tengevolge dy£ noodzakelijke on verzettelijkheid van het hoofd der Kerk, nood zakelijk ten gevolge der samenstelling van het stelsel, waarm men het werk van Christus heeft gegoten en dat thans gehandhaafd wordt door de gienzenlooze hebzucht van menschen, indien de overwonnen partij den strijd vol- strektelijk wil voortzetten, zich zelfs niet be kommerende om het lot, dat der christelijke idee daarvan te wachten staat, dan aarzel ik niet te verklaren, dat zulk een buitensporige verblinding enkel haar weerga vindt in het Judaisme. Hoe waar dit is, blijkt den duidelijkste uit de joDgste allocutie een arglistig mengsel van onware of overdreven voorstellingen die een poging was om Italië te gronde te richten door het Pausdom. Zulke handtastelijke dingen hebben mij de schellen van de oogen doen vallen en maken mij los van eiken band. Ik neem dus afscheid van de katholieke geeste lijkheid, om te strijden in die van het zuivere Evangelie van Christus. Ik bl'yf hiermede ge trouw aan mjjn roeping en ben overtuigd dat mijn ziel vrede zal vinden, daar ikgesterkt door de leer van deu goddelijken Meester, niet door de vervalschte of nagemaakte leer, nu christen zal kunnen zijn zonder huichelarij en een Italiaan, zonder dat de smet des landver raders op mij kleeft. Hierna schrijft Campello, dat het niemand, en kardinaal Boiromeo wel het allerminst, in de gedachte zal komen, dat harde behandeling of onbevredigde eerzucht hem tot dien stap geleid heeft. Hij erkent, dat hij altijd met wel willendheid bejegend is gewoiden, zoodat zyn vioegere ambtgenooten steeds in gunstig aan denken by hem zullen blijveu. Hij heeft zich alleen laten leiden door de hierboven opgegeven redenen, en, laat hij er op volgen, mdien ik mijn geheele gemoed moet uitstorten, dan zy er bijgevoegd, dat ik ook walg van een leven, bijna geheel en al doorgebracht in onafgebroken godsdienstige oefeningen, van vijf of zes uren 's daags. Zulk een ''leven moet door alle ver standige mannen beschouwd worden als een domme fetisch-dienst en een den mensch diep verlagende lediggang. Ik verzoek u dus den Paus myn besluit over te brengen dat ik vrijwillig het Katholiek ge loof afzweer. Het aardrijkskundig congres te Venetië heeft generaal Turrs ontwerp tot doorboring van de landengte van Corinthe met geestdrift toegejuicht. F It A N K R IJ K. Onder voorzitterschap van den heer Ferry is er gisteren avond een Ministerraad gehouden. De Ministers ConstansCazot en Sidi Carnot waren afwezig. Het gerucht dat de Minister van Financiën zyn ontslag heeft aangeboden mist alien grond. De jongste dépêches uit Tunis aan de te- geering verzekeren, dat de Fransche troepen thans zeer sterk gevestigd zijn te Zaghouan. Er had Maandag avond 9Vs ure op den spoorweg bij Dóle een botsing tusschen twee treinen plaats. 29 reizigers zyn gekwetst. SPANJE Gisteren z'yu de Cortes door den Koning geopend. In de troonrede wordt aangekondigd, dat de regeering ontwerpen zal indienen tot wijziging van den eeonomischen en administra tieven toestand, ter vermeerdering der inkomsten en ter unificatie der amortisable schuld met vaste rente. Wij kunnenzegt de troonrede ingevolge de wet van 2i Juli 187C, met de schuldeischers onderhandelen en eene schikking aangaan op een voor allen gunstigen grondslag. De troonrede doet verder uitkomen, dat Spanje's betrekkingen met alle Staten van hartelykea aard zijn. ENGELAND. Wegens het overlijden van president Garfield zal de beurs te New-York gedurende drie dagen gesloten blijveu. Het verkeer op de gestoorde Japansche telegraaflijnen is weder hersteld, Men verneemt, dat de cholera is uitge broken in Zuid-Rusland. Door de Oostenrijksche Regeering worden maatregelen tegen de ver spreiding genomen. Het geneeskundig tydschrift The Lancti be vat een particulier bericht uit Indië, dat de cholera groote verwoesting aanricht onder de Indische troepen. ZWITSERLAND. Terwijl men nog slechts hoorde dat de Italiaan Coffieri te Lugano, in het kanton Tessin, in hechtenis was genomen «wegens reactionaire woelingen", meldt thans het Lucerner Vaferland, dat hij met zijn «secretaris" is gearresteerd wegens een voorgenomen aanslag op het leven van den Koning van Italië, tot welks uitvoe ring reeds zeer uitgebreide maatregelen waren genomen. T U R K IJ E. De commissiu tot regeling der Turksche schuld heeft in bare op eergisteren gehouden vergadering enkel beraadslaagd over het regle ment en de bevoegdheid van de nieuwe administratie over de 6 belastingen, die na eenige wijzigingen goedgekeurd zijn. AMERIKA. Uit Longbrauch wordt van 19 September des avonds 6Vs uur gemeld: Gedurende de'rillin- gen dezen ochtend braakte de President hevig, en een buitengewone transpiratie en een hooge koortstempeiatuur volgden. Het officieele bulle tin van 6 uur zeide, dat, ofschoop de toestand- steeds ernstig was, de symptomen sedert,de» V

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1