Bui te a ilüTe Bsns ttej. "Biaieliaflsclfi BeïicttH. van een goed hart, van edelmoedigheid en vaderlandsliefde." Tot zoo ver het Nanieltllad. De berichten, die voor en na uit het Westen tot ons komen, bevestigen volkomen hetgeen boven gezegd is, De verwijdering, die tot nog toe tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten bestond, bestaat niet meer. De dagbladen van het Zuiden zeggen dat de gemeenschappelijke smartelijke aandoening de band is, welke eindelijk het Zuiden met het Noorden vereenigt. De vice-president Arthur, die de plaats door Garfield ledig gelaten, reeds heeft ingenomen, schynt door de lessen, hem in de laatste weken door de omstandigheden gegevendiep ge troffen, en er moet in hem, tegenstander op staatkundig gebied van zijn betreurden voor ganger, een merkwaardige ommekeer hebben plaats gegrepen. Moge het Amerikaansche volk jn zijn verwachtingen niet bedrogen worden 1 ENGELAND. Het leedwezen over dea dood van Garfield is te Londen even algemeen als de sympathie jegens den overledene. De bladen geven dit eenstemmig te kennen. De Times had gisteren een rouwrand. De correspondent der Daily New* te Pietermaritzburg seinde aan zijn blad dat de berichten uit de Transvaal voortdurend gunstig luiden. Het volk is overal besloten de nieuwe Regeering te steunen en de conventie na te leven, vertrouwende dat Engeland edelmoedig genoeg zal wezen om de hinderlijke bepalingen te veranderen. Te Bronkers-Spruit hield Frans Joubert onlangs eene belangrijke rede. Hy ver klaarde dat vooruitgang de leus moest wezen voor de toekomst. Stilstand zou achteruitgang zijn. Hij drong aan op het leggen van telegraaf draden herinnerende hoe de telegraaf aan de Transvaal den vrede gebracht had. Voorts uitte hij den wensch dat men niet meer hooren mocht van Boer, Engelschman, Hollander of Kaffer. Het verleden mocht vergeten worden of slechts herdacht om het goede dat het schonk en vriendschap mocht betoond worden jegens alle inwoners van den Staat, zoowel als jegens alle vreemdelingen. By verklaarde dat hy nooit haat gekoesterd had jegens deEngel- schen, al had h'y de handelingen betreurd van personendie de natie misleidden. Engelschen on Hollanders waren van hetzelfde ras en mochten als broeders leven. DUITSCHLAND. De heer Van Schlözeronderhandelaar voor de Pruisische Regeering bjj den Paus, is eer gisteren uit Rome te Berlijn teruggekeerd. Naar hetgeen uit Rome aan de Kurier Poznansfei wordt gemeld, is de behandeling van alle prineipieele kwestiën uitgesteld tot na de in functie treding van den nieuwen Pruisischen gezant by het Vaticaan, die nog in dit jaar kan worden tegemoet gezien. Dinsdag, by de viering van het zilveren 1 huwelijksfeest van den Groothertog van Baden, is te Karlsruhe het huwelijk tusschen den Kroonprins van Zweden en Prinses Victoria voltrokken. OOSTENRIJK. Dadelyk nadat het bericht van den dood van den President der Yereenigde Staten ontvangen was, gelastte de Keizer den gezant van Oostenryk te Washington zyn sympathie te betuigen aan de Reegering en aan de weduwe 'van den President AMERIKA. Uit Longbranch"' wondt van 21 dezer gemeldBjjde schouwing -van Garfield's lyk - bleek, dat de kogel de elfde rechter rib en wjiet lichaam van den eersten wervel in-splinters had gebroken en zich had vastgezet onder de borstklier achter',het darmvlies, waarin hij geheel was gezakt De onmiddelbare oorzaak vau den dood was het springen van een darmscheilslagader. Een bericht New-York van 21 dezer luidt De inschrijvingen voor Garfieids gezin be dragen nu 190,060 dolla's. Zijn lijk zal heden per spoorweg van Longbranch worden over gebracht naar de hoofdstad Washington, waar het tot Vrijdag 5 uur 's avonds zal worden ter bezichtiging gesteld. Daarna zal het met een lijkwagen worden vervoerd naar Cleveland, waar het van Zondag tot Maandag namiddag 2 uur bezichtigd kaa worden. Daarna zal de begrafenis plaats hebben. Blijkens de Amerikaansche depêches werd het lijk van Garfield gistervoormiddag naar Washington overgebracht. Nadat het aldaar heden en morgen in het kapitool zal zyn tentoongesteld, zal het morgenavond naar Cleve land (in den staat Ohio) worden vervoerd f alwaar Maandag de begrafenis zal plaats hebben. Daar men heeft ontdekt, dat verschillende geheime bondgenootschappen in eenige plaatsen besloten hebben, de lynchwet op den moorde naar Guiteau toe te passen, heeft de Regeering krachtige maatregelen ter zijner bewaking ge nomen, daar de gevangenis door duizend man, voorzien van zwaar geschut, wordt verdedigd. Guiteau zal binnenkort naar het graafschap Monmouth, in New-Jersey, worden getranspor teerd en aldaar terechtstaan. De president Arthur is eergisterenmiddag te New-York aangekomen. Te Elberon, waar al de Ministers en de ex president Grant bijeen vergaderd zijnheeft Dinsdagnamiddag de lijkschouwing plaats gehad. Het lijk van Presi dent Garfield zou gisteren naar Washington vervoerd worden. Al de dagbladea'dfukken eenparig hun leed wezen over het overlijden van dea President uit. De bladen van het Zuiden zeggen, dat de algemeeue smart de band is, die eindelijk de Noordelyke en Zuidelijke Staten der Amerikaan sche Unie zal vereenigen, Men verzekert dat president Arthur niet voornemeus is, in het Kabinet eene wijziging te makenmaar dat waaischynlijk Blaine zal aftreden en beuoemd zal worden tot gezant te Londeu. Eene proclamatie wordt ieder oogen- bliV te gemoet gezien. De Senaat werd in buitengewone zitting bijeengeroepen tot het vaststellen van een nationalen bede- en boetedag. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 21 September. De Kamer heeft heden het volgend adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning vastgesteld »Si« Die adres zal Z, M. door eene commissie worden aangeboden. De Minister van Buitenlandsche Zaken ver klaarde aan de wenschen der Kamers ten opzichte vau betuiging van deelneming by den dood van President Garfield gevolg te hebben gegeven. DeKamer is op reeès gescheiden. DEN HAAG, 22 September 1880. Ten Hove zal aanstaanden Zondag een groot gala-diner plaats hebben, door Z. M. den Koning; aangeboden aan de Prinien en de af gevaardigden vau vreemde Hov ».n en leger korpsen, die de plechtigheid van morgen bjj- wonen, benevens aan de heeren van het gevolg dier Vorsten, alsmede aan civiele en militaire autoriteiten. Z. K. H. de Erf-Groothertog van Saksen, die als vertegenwoordiger zijns vaders, den Groothertog van Saksen-Weimar, schoonbroeder van onzen Koning, deel zal uitmaken van den lykstoet van wijlen Prins Frederik, is gister- voormiddag te half twaalf uur in de residentie aangekomen. Aan het hotel Faulez zyn gisteren afge stapt de tien hoofd- en verdere officieren vormende de deputatie van het Pruisische infanterie-regiment van Westphalen no. 15, welke herwaarts is afgevaardigd ter bijwoning van de begrafenis van den chef van het korps, kolonel-generaal der infanterie Prins Frederik der NedeilandeD. Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft ter bijwoning van de begrafenisplechtig heid van Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen afgevaardigd den hofmaarschalk bij zijn hof, den heer Frohlich. Aan de vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Neder- landsche leger is door H. K. H. Prinses Marianne tot wederopzeggens een jaarlij ksche ondersteuning toegezegd van f100, over welk bedrag voor 1881 reeds dadelyk kan worden beschikt. SCHIEDAM82 September 1881. Blijkens de in dit nummer voorkomende kennisgeving 2a! er morgen, ook hier ter stede wegens de begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, geen koopmansbeurs gehouden worden. Naar wij vernemen zullen, by gelegen heid der begrafenis van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandende stadsklokken luiden van 1 tot 2 uren en de vlag ter halver- stok van den stadstoren worden uitgestoken. Tevens is aan het Raadhuis en op het aanplakbord in de Overschiesche-straat, eene kennisgeving aangeplakt van Burgemeester en "Wethouders van Delft, bevattende eenige maatregelen van orde voor bedoelde begrafenis. De Eerw, heer J. Fit, oudste kapelaan der O. L. Vr. Visitatie-kerk aan de Nieuwe Haven is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot Z. H. Ews. secretaris aldaar. Bij de gisteren aan het Departement van Marine gehouden aanbesteding van de levering van verschillende benoodigdheden waren o. a. voor 7500 liter jenever de heeren Houtman Go.alhier minste inschrijvers voor f 75.82 de hectoliter. Gisteravond is een der werklieden in de branderij van de heeren J. T. Brandhof& Zn. aan de Nieuwe Haven alhier, genaamd P. Teup, «enigen tijd nadat hij naar den zolder was gegaan om hopbladeren te halen, levenloos tusschen de schalen gevonden. Men vermoedt dat een kwaal, waaraan hy lijdende was, zyn plotselinge dood veroorzaakte. Zyn lyk is per ziekenmand naar zyn woniDg in de Grofbaan vervoerd, Bij Kon. besluit van 18 Sept. zyn, ingevolge art. 50 der wet op het hooger onderwijs voor het tijdvak van 1 September 1881 tot en met 31 Augustus 1882, Ryksbeurzen verleend aan: J. J. Pigeaud, student in de geneeskunde te Lei den; P. A. Tichelaar, student in de rechten'te Utrecht. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gelet op art. 1 'tóV besluit *an 3 October 1873 goed gevonden roet inj&ijgr vaa 22( de artt. »Mat diepe smart heeft de Eerste Kamer der State*- Genoraal van uwe Majesteit de mededeeüng ontvangen, dat het Gode behaagd heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, uwen beminden Oom, tot rich te nomen. s De overledene Prins, waardige oudste telg van uw doorluchtig geslacht, had Nederland lief. Toegerust met veelzijdige gaven, heeft hij zijn lang en eervol leven aan liet dierbaar vaderland toegewijd. »Te recht, Svrel wordt door uwe Majesteit niet ge twijfeld aan de innige deelneming der Eerste Kamer in den rouw, dien dit overlijden op nieuw brengt over den Koning en over geheel het Koninklijk huis. »Ook het Nederlnndsche volk, met weemoed beseffende hoeveel vorst en land in den edelen, milde», algemeen geliefden Prins Frederik verliezen, treurt met zijnen Koning, houdt 's Prinsen nagedachtenis in dankbare vereering en gevoelt onder het gemeenschappelijk leed, dat de band valt' liefde en trouw tusschen Nederland en Oranje onverbrekelijk is."

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2