Biitenlaniisciie Bericltü. Einneulanflsche Bsrieita. van Zaterdag 24 September 1881. ENGELAND. De Engelsche bladen zijn vol van berichten uit verschillende Engelsche plaatsen en uit de hoofdsteden van het buitenland, waarin gewag wordt gemaakt van den indruk, allerwege door het overlyden van Garfield teweeggebracht. Het Hof te Kaapstad heeft uitgemaakt dat het verongelukken van de Teuton is toe te schryven aan ^onoordeelkundig varen"en het verlies van zooveel meuschenleveus daarbij aan oponthoud bij het uitzetten der booten. ZWITSERLAND. Met het oog op het gevaar voor verdere bergstortihgen, zal Elm voor den aanstaanden winter geheel ontruimd worden. Naar men legt, is het ongeluk, behalve aan de zware regens, ook toe te schryven aan het oo oor deelkundig delven van leisteen, waardoor de berg gedeeltelyk ondermijnd werd. Reeds een paar jaren geleden werd hiertegen gewaar schuwd, maar mes ging op dezelfde wijze voort, tot eenige dagen vóór het ongeluk, toen zich omustbarende verschijnselen voordeden. Het aantal vermisten bedraagt 150 160, die waar schijnlijk allen onder het puin zyn omgekomen. DUITSCHLAND. De heer von Schlözer is by zyn terugkomst uit Rome terstond naar Varzin vertrokken alwaar Prins Bismarck zich thans ophoudt. In weerwil van allerlei geruchten blijkt er omtrent de resultaten zyner onderhandelingen nog niets bekend te zyn. LUXEMBURG. Volgens de Luxeml. Zeitung heeft de slooping der vestingwerken van 1870 tot 1880 gekost fr. 754,398, terwyi de verkoop van die gronden en materieel heeft opgebracht fr. 1,112,954; zoodat er een batig saldo is verkregen van fr. 358,547. P R A N K R IJ K. De heer Lefèvre de Behaine zal de Fransche Règeering officieel vertegenwoordigen by de begrafenis van Prins Frederik der Nederlanden. SPANJE De verkiezing van den heer Posada Herreia tot voorzitter van de Oortès wordt beschouwd als een zegepraal voor de Regeering, die deze kandidatuur voorstelde. PORTUGAL. Volgens gerucht, is een kabinetswijziging te verwachten, ten gevolge van den slechten gezondheidstoestand van den Minister-President. AMERIKA. Omtrent het vervoer van het stoffelijk over- achot 'van President Garfield wordt het volgende uit Washington gemeld: By den geheelen tocht van Elberon naar Washington gaf het volk de innigste blijken vim deelneming. Het gedrang langs den weg wa» overal groot, vooral in de steden; doch overal heerschten de diepste stilte en volmaakte orde. Waar de stoet voorby kwam, regende het bloemen; de klokken luidden; de hoofden werden ontbloot. Overal was het tooneel plechtig en indrukwekkend. Aan het station te Washington was een ontzaggelijke menigte byeenook langs den te volgen weg, en voor het Kapitool. Op het perron stonden 130 officieren van leger en vloot geschaard. Acht soldaten droegen de kist naar den lijkwagen. Een oi kest speelde de hymne ^Nearer, o Gad. to Thee," Veler oogen stonden vol tranen. Gat field's weduwe, in Arthui's rijtuig gezeten, volgde onmiddellijk achter den lijkwagen, die aan vveetszijden door de hoofdofficieren van- leger eu vloot (under welken genei aal Shennau) geflankeetd werd. Aan het'hoofd van den stoet gingen oudgedienden van hèt legeren de marine, tempelridders en muzikanten. Bij de toegang tot het Kapitoo! schaalden zich senatoren en volksvertegenwoordigers in twee tijen, tusschen welke de lijkkist, door de beambten voorafge gaan, weid heengediagea naar de rotunda, alwaar de bovengenoemde hymne wederom gespeeld weid Ailhur, met Blaine en de overige Ministers, alsmede Grant, ti aden achter de kist, Deze werd op den katafalk geplaatst, en geopend en na eene korte bezichtiging trokken de b leidei s zich terug. Hierna werd het publiek al voorbijtrekkend toegelaten. Veeilig leden van het Cumberiaud-leger vormen bij het stoffelijk overschot eene eerewacht. De heer Arthur heeft zijnen intrek genomen by den senator Jones, van Nevada. Overal in den lande worden deputaties samen gesteld tot het bjiwonen van de begrafenis. In de meeste Staten, ook New-York, wordt Maan dag eene bede- en boetedag uitgeroepen. Er wordt eene nationale inschrijving geopend tot het oprichten van een. gedenkteeken voor den vei moorden President: Te Nashville is in den nacht van 19 dezer eene nieuwe telescopische komeet ontdekt, 3° benoorden Zeta Virgiuus. Professor Roches ter zag den 20sten 's ochtends de lang verwachte komeet van Encke nabij Beta Aurigae. Als de berichten uit Amerika waar zyn, roepen de fenians een geduchten vijand tegen Engeland ter hulp. Een der leden van de party verzamelt in Illinois colorado-kevers, om ze het volgend jaar op de Engelschen oogst los te laten. Het is te hopen, dat dit bericht met zoovele andere dreigementen onjuist blyke. Kan men zich iets meer satanisch voorstellen dan dit denkbeeld? Zij vergeten evenwel, naar het schijnt, dat de colorado-kever uit Engeland zeer licht naar Ierland kan oversteken en daar den oogst van de beschermelingen der fenians zal verwoesten. Het Landbouw-departement te Washing ton, schatte den giaanoogst op 1 September op 1,026,000,000 bushel of 511,000,000 minder dan verleden jaar. De statiseus der producten- beurs te New-York, E. P. Walker, een zeer betrouwbaar berekenaar, kwam tot een cijfer van 1264 millioen, waarvan tarwe, met uit sluiting der Zuidzeestaten, 400 millioen. Boven dien is er nog 40 millioen bushel meer dati oude tarwe voorhanden dan verleden jaar. De uitvoer van-tarwe en meel in Juli en Augustus was 29,413,000 bushel tegen 45,404,000 ver led- u jaar. Het aantal landverhuizers, die gedurende dit jaar te New-York aankwamen, bedraagt 310,485legen 228,066 van Januari tot Sep tember van het vorige jaar. In het geheel kwamen in 1880 320,607 landverhuizers te New-York aan. 'De Argentijnsche republiek wenscht de uit Rusland emigiceiende joden tot zich te lokken en heeft haar agent naar Kiew gezonden om de noodige maatregelen te nemen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 22 September, In deze zitting heeft, zooals wij reeds in ons vorig nommer als telegrafisch bericht mede deelden, de heer Van Rees, door Z. M. dan Koning tot voorzitter benoemd, het voorzitter schap aanvaard met een korte rede, waarin h'y', dankbaar voor het vertrouwen, de medewerking der Kamer inriep en wees op den arbeid die te wachten stond. Hij hoopte dat die arbeid met onderlinge welwillendheid en eendrachtige samenweiking der Regeering vruchten mocht dragen. Vooiaf had de tydelyke voorzitter, de heer Wybenga, hem het presidium overdragende, hulde gebracht aan de bekwaamheden van den heer Van Rees, en gewezen op den strijd, vaak in de Kamer gevoerd en die zijns inziens niet zal verminderen, nu de kerk, hare roeping vergetende, meer en meer in den lande als politieke partij zich constitueert en organiseert. De heer Yan Rees biacht nog hulde aan de nagedachtenis van Prins Frederik. Besloten werd een eerbiedig adres van rouw beklag nog heden op te stellen. De heer Godefroi heelt zijn ontslag ingezonden wegens gezondheidsredenen. De voorzitter biacht hem hulde als eeu der grootste sieraden dezer Kamer. De heer Heydenryck heeft verlof gevraagd om de Regeering te mogen interpelieeren over hare ziensw'yze omtrent den eed. Op voorstel van den heer Van der Linden is besloten om Maandag te beslissen of dit verlof zal verleend worden, Tot voorzitters van de afdeejingen zijn ge kozen de heeien Gleichman,Van Delden, Lenling, Tak Van Pooitvhet en Bon et. Op het eind der zitting werd het adres van rouwbeklag ingediend en terstond vastgesteld en aangenomen. Het zal den Koning door een commissie worden aangeboden. Ingekomen zijn de Indische begrooting en andere begrootings-ontwerpen, zoomede een ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij. Maandag ten 1 ure aanbieding der Staats- begrooting. SCHIEDAM, 23 September 1881. Aan de miiitaire muziekkorpsen is ver gunning verleend weder met openbare uit voeringen voort te gaan na de begrafenis plechtigheid van Z. K. H. Prins Frederik, in stede van, zooals eerst bepaald was, dit verbod van kracht te doen zijn gedurende zes weken, te rekenen van 9 Sept jl. Volgens da 17e lijst bedraagt de 2e jaar collecte voor de scholen met den Bybel reeds f85,773.66. Een der oud-strydersdie Maandag te Assen feest gevierd heeft, is tengevolge van ondervonden vermoeienissen overleden. Volgens den Amstelbode wordt onder Nieuwer-Arnstel een park aangelegd, dat den naam zal krygen van .«Willemspark". Er zullen 350 villa's in gebouwd worden en honderden werklieden zyn reeds diuk aan het werk. Het terrein werd voor eenige jaren gekocht voor een betrekkelyk zeer nietigen prys, en lüjvoegsel van de Séiedamsclie Courant,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5