II. SclmabeL Tiie?"ianIst'lie~ Berïc 11eT~ ADTEHTEETIU "W in ter mantels JAPONSTOFFEN. Gr arn eer artikelen. Peluche, Fluweel en Satijn, In Amerika is de rouw or er den dood van President Garfield algemeen. Uit de laatste woorden, welke de waardige afgestorvene sprak, blykt dat de helderheid van zijn kloeken geest hem tot het laatst bijbleef. iGelooft ge, dat mijn naam een plaats zal innemen iu de menschelijke geschiedenis vraagde hij op den laatsten dag rijns levens aan een vriend, en diens antwoord was: »Ja een groote plaats in de geschiedenis, maar een grooteie in de harten der menschen." Dit laatste is zeker waar, zegt het JBandehllad. »Men heeft den president en zijn vrouw leeren kennenen liefgekregen wegens hun edelen aard, hun heldenmoed en hoogo beginselen. De Koningin van Engeland heeft op de harte lijkste en teederste wijze van haar diep meege- voel doen blijken in een telegram aan Mevr. Garfield, terwijl zij bovendien gelast heeft, dat het Engelsche hof voor een week den rouw over den president zou aannemen. Van alle oorden der wereld komen dezelfde betuigingen. In New-York is iedereen in den rouw gegaan en Fifth Avenue, de straat der paleizen, bevat niet een enkel huis, dat niet van buiten met zwact omhangen is. In Avenue A, waar de arme Ieren en Duitschers wonen, is er ook bijna geen woning, welke niet door zwait of wit floershoe armoedig ooksmart en rouwe betuigt. Voor de arme klasse, die in deze het voorbeeld gaf, zijn de kosten van dit rouwen bjjzouder aanzienlijk, daar de prijs der rouw- stoffen drie- a viermaal verdubbeld is. Eiken keer dat de President instortte, was er een corner in- rouwgoederen. De fabrieken spanden dan alle krachten in om meer televeien, doch de vraag is nu zoo groot, dal de prijs tot in het belachelijke is opgedreven. De Regeering alleen kocht 90,000 el zwart krip en zwart laken. Elf duizend él werden gebruikt voor het behangen van het schoone kapitool te Washington. Op den dag der begrafenis a. s. Maandag - zullen op voorstel der Londfensche beurs aan die van New-Yotk geen zaken worden gedaan aan weerszijden van den Atlantischen Oceaan. In alle groote steden van Amerika is dit plan toegejuicht. Merkwaardig is het besluit door de Kamer van koophandel te New-York genomen. Den dood betreurende van den President, verklaart de - Kamer, dat volgens haar overtuiging een van de oorzaken van den moord de demorali- seerende invloed was van het tegenwoordig stelsel van benoemingen. Zij hoopt, dat de wreede dood van den President het volk er toe rnoge brengen om dit kwaad te hervormen. Ze spreekt tevens den wensch uit, dat maatregelen mogen genomen worden voor het uitleveren van alle moordenaars, zoo die van burgers als van koningen. SCHIEDAM, 24 September 1881. Omtrent de stoomtramweg Rotterdam D.elfshaven Schiedam kan het volgende worden medegedeeld Yoor het gedeelte lijn binnen de gemeente Rotterdam, zal een brug van 22 meter breedte worden gemaakt over de Singehvetering, nabij 'den. Nieuwen Binnenweg, deze bmg zal de bestaande brug vervangen en tevens tot gewoon verkeer worden gebezigd. Aan den Nieuwen Binnenweg sluit de lijn aan de bestaande lijn naar Deltshaven aan, om zich aan denHoogen, Zeedijk van deze te scheideu en in noordelijke richting ombuigende over de kapitale Schiesluis, waar <le thans bestaande ophaalbrug dooreene jjzeren, draai brug zal worden vervangen, voorts op den dijk tot aan den molen De Graankorrel om achter het tolhuis over een te bouwen viaduct' en langs het talud vau den dijk af te dalen Tot den buitenberm,die boven den win- terwaterstand zal worden opgehoogd; langs de^enr berm door,het Hoogheemraadschap van 'Scbieland voor 40 jaren aan de Rotterd.'lYam- weg-maatschappij afgestaan, loopt de Ijjn tot aan de Rotterdamsche Poort te Schiedam. De totale lengte der lijn is ongeveer 7 kilo- meter, zoodat het geheels traject in een half uur zal-worden afgelegd. Door het te verwachten aanzienlijk verkeer zal waarschijnlijk eene dienstregeling om het half uur van beide eindpunten worden voorgesteld. De onderhandelingen met de verschillende gemeentebesturen zijn thans nagenoeg beëindigd, zoodat spoedig met den bouw der bruggen zal kunnen worden aangevangen, om zoo mogelijk in April 1882 de lijn iu exploitatie te kunnen brengen. Het materieel voor den weg is sedert laog reeds aangekocht, de wagens worden vervaar digd in de fabriek van J. J. Beynes te Haarlem, terwijl de levering der locomotieven aan de Schweizerische locomotiv Fahrik te Wiuterthur is opgedragen. De wagens zullen zjjn ingericht voor 50 per sonen, doch eenigszins van het gewone model der thans in gebruik zijnde tramwagens afwjj- ken, de balkons zullen in plaats van aan de einden in het midden worden aangebracht ter afscheiding vau de beide gesloten comparti menten, die ook voor eerste en tweede klasse kunnen worden ingericht. De voor de lijn benoodigde remisen en werk plaatsen zijn op een terrein aan den Nieuwen Binnenweg nabij Delfshaven in aanbouw. Zij worden geheel geconsti ueerd uit gegolfd ijzer op gemetselden voetmuur, de locomotief-iemise heelt ruimte voor negen locomotieven, de wagen remise voor 18 gewone of '12 dubbele tiain- wagens. In de werkplaats zullen de velschillende werktuigen door stoom worden gedreven. Op het terrein vóór de remisen ligt eeue groote draaischijf, waarop de lange wagens kunnen worden gedraaid en van waar ook de verschil lende spoten in werkplaats en remise kunnen worden bereikt. De voltooiing dezer weiken kan in den ioop der volgende maand woiden, tegemoet gezien. (jST. B. Ct.) Bij gelegenheid vau de begrafenis van Z. K. H. Prins Frederik der Nedet landen op gisteien zijn aan het station vau den Holhiud- schen Spoorweg alhier het volgend aantal retourbiljetten, afgegeven; Naar Den Haag: le klasse 2e klasse 3e klasse totaal 85 287 590 962 Naar Delft: 190 289 fi 1500 1979 Totaal 2941 In de richting naar Delft en Den Haag zijn 53 gewoue en extratreineu alhier gepasseei d. De heer J. .1. F. van Zeijl alhier, uitgever Yan de Famïlielode heelt door den heer Cail Th. Nolle Jr. te Rotterdam een piacht-album doen vervaardigen van de Familiebodehetwelk aan; den gevierden romanschrijver Henri Cons cience, bij gelegenheid der feesten te Brussel te zijner eere op Zondag a.s. zal overhandigd woi den. Hel album munt uit door aitistieke bewerking en eenvoud. Naar men verneemt, r.eemt het debiet van het siout door de brouwerij sDe Gekroonde Yalk" te Amsterdam thans sedert P/s jaar gefabriceerd, dagelijks toe en wordt dat bier ook als versterkende diank bijzonder aanbevolen. Op het gunstig advies van vele eerste genees kundigen te Parijs, die eeist in hun praktijk proeven hebben genomen, is het thans ook door de directie der hospitalen aldaar voor het gebruik iu de hospitalen beschikbaar, welke omstandigheid pleit, voor de goede hoedanig heid van het artiksl. Het door de Tweede Kamer vastgestelde adres vau iouwbeklag aan den Koning, wegens het overlijden vauPrins Frederik, luidt als volgt: s Sire! «Diep getroffen door do mededeedng, dat liet God behaagd heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins frederik der Nederlanden tot zich te nemen, gevoelt de Tweede Kamer der Staten-Genernal de behoefte aan Uwe Majes teit hare innige deelneming te betuigen in do recht matige smart, die bij dit nieuw veilles Uw gemoed en dat der leden van het Koninklijk huis vervult. iDe rouw over dit afstel ven is algemeen, Sire! Het Nederlandsclic volk betreurt met ons liet overlijden van den geeei biedigden en beminden vorst, die gedu rende zijne lange eervolle loopbaan de gewichtigste diensten aan het vaderlaud bewezen beeft en, tot den einde toe, minzaam, mild en vol ijver in de bevorde ring van al wat goed en nuttig is, alle harten wist te winnen. »Moge dat levendig medegevoel en de ook thans weder zoo treffend gebleken gehechtheid van Nederland aan het doorluchtig stamhuis van Oranje do droefenis temperen van Uwe Majesteit en van do leden van het Koninklijk huis." Geduiende 2ijn laatste levensjaar heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden dikwerf, tor bevordering der kennis omtrent het hoog belangrijke tijdvak, in onze vader- landsche geschiedenis, hetwelk Z. IC. II. be leefde, mondelinge meededeeliug gedaan be treffende krijgsgebeurtenissen door den Prins in persoon bijgewoond. De Prins vereerde daarbij den heer F. De Bas, kapitein van den generalen staf, met zijn vertrouwen, welke verdienstelijke officier in het Augustus-nummer vau De Gidt reeds een zoo levendig verhaal van twee wapenschouwingen in 1831 heeft gegeven, met veel bijzonderheden omtrent de edele houding in dat jaar door Prius Frederik getoond. Na het overlijden van den algemeen geéerden en geliefden Vorst, hebben H. K. H. mevrouw de Prinses "Von "Wied en II. K. II. mevrouw de Kroonprinses van Denemarken aan dien officier verguuning geschonken, om een uit voerige levensbeschrijving vau wjjlcn haar doorluchtigen vader en grootvader samen te stellen. Van de daartoe geschikte en dienstige gegevens, welke in de nalatenschap van Z. K. H, mochten worden aangetroffen, zal aan den heer De Bas, inzage worden verleend. Onze particuliere correspondent te Londen heeft ons geseind, dat er te Weenen veel senatie heerscht wegens het openbaar maken in een Hongaarsch blad van geheime liussische stukkeu, betrekking hebbende op de bijeenkomst van Keizer Wilhelm en den Czaur te Dautzig. Ook de Temps behelst te dier zake een tele gram. Het voornaamste wat wij daarin vinden, bepaalt zich tot de mededeelirig, dat de Oos- tenrijksche gezant te Petersburg een dépêche heeft gezonden aan v. Haymerle, waarin hij meldt, dat hij Gieis gesproken heeft ua de bijeenkomst te Dantzig, en dat deze hem ver klaard had, dat de Czaar van Dantzig voldaan en geiustgesteld is teruggekeerd, vooral omdat hem was gebleken, dat Bismai ck, tegen hetgeen hij verwacht had, enkel vreedzame gevoelens koesteide. Daar dus de buitenlandsche staat kunde niets onrustbarends had, zoo is in de bjjeeukomst te Dantzig hoofdzakelijk gehandeld over de agitatie der revolutionairen eu nihilisten, Bismaiek zou de voorstellen van den Czaar- oin internationale maati egden uit te lokken tegen de revolutionairen en nihilisten, onder steund hebben, maar daaibij gematigdheid hebben naubevolen. Volgens Gieis heeft de Czaar, door naar Dantzig te gaan, aan Rusland het bewjjs willen levereu, dat hij een conser vatieve en vreedzame staatkunde wil volgen. {N. R Ct.)- Blijkens een particulier telegtam is de Willem Barents eergisteren te Hammerfest aangekomen. Alles was wel aan boord. Overal 'mul men veel ijs ontmoet; 2eer veel voor de Jugorstraat, terwijl de Malochkinstraat dicht was. Door geen der straten in de Karazee kunnende komen, had men getracht benoorden Nova Zembla om te gaan, doch ook daar was men op ijs gestuit, maar er toch in geslaagd den gedenk steen op het Noordelijkste der Oranje-eilanden te plaatsen. Daarna had men beproefd of het laag af gedreven ijs om den Nooid open water gemaakt had, doch het niet verder dan 78 gr. N. Br, en 08 gr. 0. L, kunnen brengen. Ouder de gegeven omstaudigheden is het een welgeslaagde stoute tocht geweest, waardoor de kennis der ijstoestanden in een zeer ongunstig ijsjaaR belangrijk vermeerderd is. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel van binnen als van buiten deze stad, by de ziekte en het overlijden van onze Zuster,, Moeder en Behuwd-Moeder ondervondenbe tuigen wij onzen oprechten dank. Namens de Familie, A. STOLK. Schiedam, 25 September 1881. Ontvangen de Nieuwe modellen voor Daines en Kinderen. in alle kleuren.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2